A i dini tingujt e derrave gini? Njihuni me 9 prej tyre

A i dini tingujt e derrave gini? Njihuni me 9 prej tyre
Wesley Wilkerson

Sa tinguj nxjerr një derr gini?

Shumica dërrmuese e kafshëve lëshojnë tinguj për të komunikuar. Ky komunikim shërben për të bashkëvepruar me grupin e së njëjtës specie apo edhe për të shprehur njëfarë ndjesie që kafsha ndjen në atë moment. Kjo do të thotë që tutorët duhet të jenë të vëmendshëm ndaj komunikimit të kafshëve.

Në fund të fundit, tutori është përgjegjës për të siguruar mbijetesën e kafshës së tij dhe madje edhe mirëqenien e kafshës së tij. Prandaj, është e nevojshme të kuptohet më mirë mënyra se si ajo komunikon me botën, në mënyrë që të mund të përmbushë realisht nevojat e saj. Dhe në këtë artikull do të prezantojmë më shumë rreth tingujve të derrave të gini.

Edhe pse këto kafshë konsiderohen të heshtura, ato bëjnë disa zhurma që tregojnë nëse janë të rehatshëm apo nëse kanë nevojë për diçka. Gjithsej, ka 9 tinguj që lëshojnë, kështu që ne do t'ju shpjegojmë secilin prej tyre më vonë në mënyrë që të kuptoni më mirë kafshën tuaj. Gëzuar lexim!

Tingujt e zakonshëm të derrit gini dhe kuptimet e tyre

Një mënyrë që derrat gini kanë gjetur për të thënë atë që ndjejnë është përmes zhurmës. Për çdo ndjenjë, qoftë dhimbje, uri apo nëse kafsha shtëpiake është në sezonin e çiftëzimit, ajo do të lëshojë tinguj sipas asaj që dëshiron të demonstrojë. Pra, tani ne do të eksplorojmë tingujt e derrit të gini.Ndiq.

Guinea derr duke qarë

Tingulli i parë që do të eksplorohet është ulërima e derrit gini. Kur vëreni se kafsha juaj po bën një zhurmë që i kujton të qan, ka të ngjarë që diçka në mjedis po e bën atë të pakëndshëm.

Një derr gini që qan mund të tregojë disa shqetësime brenda vendit ku jeton. , si dhe fakti që ka dhimbje apo sëmur. Në raste të tilla, gjëja më e mirë është të kërkoni ndihmë veterinare për të identifikuar nëse gjithçka është në rregull me shëndetin e kafshës.

Shiko gjithashtu: Çfarë është fauna dhe flora? Njihni dallimin, shembujt dhe informacionin!

Wheeking

Kjo është një zhurmë shumë e zakonshme në derrat gini. Zhurma i ngjan një bilbili ose një bilbili shumë të fortë dhe afatgjatë. "Wheeking" lidhet me ushqimin e kafshëve, dhe mund të shihet gjithashtu si një mënyrë për të tërhequr vëmendjen e tutorëve.

Zakonisht, këto tinguj derrash gini lidhen me faktin se ata janë duke pritur ushqimin. sepse dëgjuan zhurmën e paketave ose hapjen e frigoriferit. Ata vokalizojnë në këtë mënyrë për të treguar se janë të emocionuar dhe e presin vaktin.

Grumbullima

“Grumbullima” lidhet me zhurmën e një varke me motor, sepse zhurma që bëjnë derrat gini. India gjatë kësaj periudhe i ngjan gërhitës, megjithatë, në një mënyrë më të thellë dhe më intensive. E gjithë kjo zhurmë është bërë për të treguar se ata janë në sezonin e çiftëzimit.

Si derra gini meshkuj dhe femrafemra, i bëjnë këto tinguj në periudhën pjellore. Është mjaft e zakonshme që zhurma të shoqërohet me një kërcim çiftëzimi midis kafshëve.

Cicërimë

Termi "cicërima" është i njëjtë me të kënduarit, dhe kjo do të thotë se derri i ginit - India mund të shihet duke kënduar, sikur të ishte në ekstazë. Kjo këngë nuk është deshifruar, kështu që kur kafsha juaj e bën këtë zhurmë, do të jetë pak e vështirë të kuptosh se çfarë dëshiron në të vërtetë. Idealja është ta lini në këngët tuaja të pakuptueshme.

Më shumë tinguj që mund të lëshojnë derrat gini

Nëse kafshët do të ishin në gjendje të komunikonin përmes gjuhës, sigurisht që do të ishte më e lehtë të kuptonim se çfarë kanë nevojë për ne këto kafshë të vogla. Por edhe pa e kuptuar plotësisht, është e mundur të dallosh çdo zhurmë dhe tingujt që lëshojnë. Pra, le të flasim për disa tinguj të derrit të gini më poshtë.

Gëllimë

Gërmëritja e një derri gini mund të lidhet me gërvillimet e një mace. Sidoqoftë, kuptimet e këtyre tingujve janë krejt të ndryshme. Në macet, gërvishtja lidhet drejtpërdrejt me lumturinë e kafshës, megjithatë, me derrat gini, mësuesi duhet të përcaktojë fortësinë e zhurmës dhe gjuhën e trupit të kafshës shtëpiake.

Nëse ai lëshon një tingull më të butë, të ulët dhe nëse trupi i tij është i relaksuar, do të thotë se ai ndihet i lumtur dhe i sigurt në mjedis. Nga ana tjetër, nësenëse fërshëllima është një tingull i lartë dhe trupi i kafshës shtëpiake është i ngurtë, ai është i irrituar.

Guinea fërshëllimë

Guinea është një nga tingujt e derrave gini, megjithatë, është gjithashtu e mundur që të e gjeni në kafshë të tjera. Tingulli është i lartë dhe i vazhdueshëm dhe duket si një lloj goditjeje ose bilbil që kafsha lëshon kur ndihet nervoz dhe i zemëruar.

Është e zakonshme që ata të bëjnë këtë zhurmë në mënyrë që tutorët e tyre t'i lënë të qetë. . Dhe gjëja ideale është që njeriu të largohet nga skena, sepse kafsha, në këtë situatë, mund të sulmojë, duke rezultuar në kafshime.

Bërja e zhurmës me kërcitje të dhëmbëve

Një shenjë e dytë që derri gini është Derri gini mund t'ia ofrojë pronarit të tij për t'i treguar se është mjaft i stresuar dhe mund të arrijë deri në pikën që të sulmojë këdo që është përreth, qoftë njeriu ose një shoqërues tjetër me gëzof, atëherë ai fillon të kërcasë dhëmbët.

Me atë gjest dhe zhurmë derri ka ndërmend të heqë atë që po e shqetëson. Për këtë arsye, është interesante të mos afroheni ose të mos lini kafshë shtëpiake të tjera afër.

Bërrita ose ulëritës

Në përgjithësi, një derr gini rritet në një mjedis mikpritës që ofron të gjitha gjërat thelbësore për mbijetesën e tij , nuk do të lëshojë tinguj ulëritës apo ulëritës në jetën e tij të përditshme. Kjo është për shkak se këto tinguj janë rezultat i frikës së fortë ose një plagë që po shkakton dhimbje tek kafshët.

Në këtë mënyrë,nëse mësuesi i dëgjon këto tinguj nga derri, ai duhet të jetë në gjendje vigjilence, sepse diçka nuk është në rregull me kafshën e vogël.

Chutting

Zhurma e fundit për t'u eksploruar është "chuting". Kur ambienti i rezervuar për kafshën konsiderohet i qetë dhe sipas nevojës së saj, sigurisht që do të lëshojë këtë zhurmë, pasi kjo tregon se ajo ndihet mjaft e kënaqur me situatën.

Ginea derri, kur kupton se vendi është i sigurt, ai ndjen se individualiteti i tij respektohet. Për më tepër, kur ai ushqehet mirë, ai me siguri do ta riprodhojë këtë tingull.

Tani ju e dini gjuhën e derrave gini

Në fillim, është e mundur të ngatërrohemi nga tingujt e derrave gini. Disa nga zhurmat mund të tingëllojnë të njëjta në fillim, por me kalimin e kohës dhe përkushtimit ndaj kafshës suaj, do të jeni në gjendje të dalloni zhurmat. Tingujt e emetuar mund të përfaqësojnë një klithmë ose një "shpirt", që është kur kafsha ndihet mjaft e kënaqur me situatën.

Ky komunikim është i rëndësishëm në mënyrë që ndërveprimi midis kafshës dhe mësuesit të jetë sa më i mirë. sa më të kënaqshme, në të cilën subjekti do të jetë në gjendje të plotësojë plotësisht nevojat dhe dëshirat e kafshës shtëpiake. Kështu, është e mundur të kesh një kafshë shtëpiake të lumtur dhe me shëndet të përsosur.

Shiko gjithashtu: Personaliteti Shih Tzu: shpirtëror, dinak, i gjallë dhe më shumë

Si mund të zgjasë një kohë të gjatë të jetosh me shokun tënd me gëzofkohë, rreth 8 vjet për të qenë të saktë, është interesante se kujdestari është i përgatitur për të dhënë të gjithë ndihmën për kafshën.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.