A mund të hajë qeni misër? Zbulojeni tani!

A mund të hajë qeni misër? Zbulojeni tani!
Wesley Wilkerson

Qeni dhe misri

Misri është një kokërr drithërash, gjë që e bën atë një nga ushqimet më të pasura me lëndë ushqyese, veçanërisht për një dietë të ekuilibruar.

Zakonisht qentë bëjnë mirë me çdo lloj drithërash, pasi janë burime të rëndësishme fibrash dhe vitaminash, gjë që ndihmon shumë në kujdesin për shëndetin e tyre.

Megjithatë, ka ende shumë dyshime nëse qeni mund të hajë misër apo jo. kryesisht sepse nuk dini saktësisht për reagimin tuaj.

Ka disa raste të reaksioneve alergjike, por siç do ta shihni më poshtë, nuk lidhet domosdoshmërisht me vetë misrin, me raste të rralla të alergjive me misër. konsumi.

A mund të hanë qentë misër?

Po! Qeni mund të hajë misër dhe ky është një nga ushqimet më të përshtatshme për shëndetin e kafshës suaj, duke marrë parasysh numrin e përfitimeve që ka.

Megjithatë, disa nga informacionet në dispozicion nuk kanë të bëjnë saktësisht me temën. si duhet afruar, dhe kjo përfundon duke ngritur shumë dyshime.

Pra, njohja e miteve dhe të vërtetave nëse mund t'i jepni apo jo misër qenit tuaj është një mënyrë për të ofruar ushqim të mirë në një mënyrë të sigurt.

Mit apo e vërtetë?

A duhet të jetë misri i papërpunuar? A mund të gatuhet? Dhe kalli? Shumë mite dhe disa të vërteta e rrethojnë këtë ushqim, sidomos kur ua ofrojmë qenve tanë.

Mund të mos e dini, porkëto mite përfundojnë duke bërë që disa njerëz të shmangin dhënien e misrit qenve, duke mos dhënë diçka që është shumë e mirë për shëndetin e tyre.

Këtu janë disa informacione që mund të ndihmojnë në zgjedhjen tuaj, duke dalluar kështu mitet dhe të vërtetat .

Misri nuk ka asnjë vlerë ushqyese

Në fakt misri është një kokërr drithëra plot me lëndë ushqyese, jo vetëm për ne njerëzit, por edhe për qentë dhe mund të jetë shumë i dobishëm në dietën tuaj.

Duke ditur se si ta balanconi atë me ushqime të tjera, është e mundur të jepni përfitimet maksimale për qenin tuaj nga një komponent i rëndësishëm që është misri.

Qentë mund të hanë enët e bëra me misër

Qentë mund të hanë misër, por nuk mund të hanë domosdoshmërisht mush ose ushqime të tjera që përmbajnë misër, por kanë përbërës të tjerë.

Këta përbërës të tjerë janë ata që zakonisht janë kundërindikuar për qentë, për shkak të reaksioneve alergjike që ata mund të ketë.

Misri duhet të jetë i gatuar dhe pa aditivë

Misri është një ushqim që tashmë përmban shumë përbërës në vetvete ideal për shëndetin e qenit dhe nuk ka nevojë të shtojë asgjë. tjetër.

Disa njerëz këmbëngulin të vendosin gjalpë, apo edhe të shtojnë erëza, të cilat mund të jenë të dëmshme për qenin.

Më mirë është të gatuani vetëm me pak kripë dhe nëse dëshironi për të shtuar më shumë shijepër kafshën tuaj, mund të vini bast për copa mishi ose pulë të gatuar.

Qentë nuk mund të hanë kalli

Qentë mund të hanë vetëm misrin! Misri në kalli nuk ka asnjë vlerë ushqyese, domethënë nuk ka dallim nëse ai e ha apo jo.

Nga ana tjetër, është një rrezik i madh pasi qeni mund të mbytet apo edhe të ketë probleme me stomakun. për shkak të reagimit me konsumimin e kallirit.

Shiko gjithashtu: A mund të hanë qentë karota të papërpunuara ose të gatuara? Zbulojeni këtu!

Gjëja më e rëndësishme është dërgimi i misrit tashmë të ndarë nga kalli, që është një proces i thjeshtë për t'u bërë, kryesisht me misrin tashmë të gatuar.

Mënyra e duhur për t'i dhënë misër qenit tuaj

Duke ditur cilat janë mitet dhe cilat janë të vërtetat, cila është mënyra e duhur për të ushqyer qenin tuaj me misër? A ka një sasi standarde?

Megjithëse qeni mund të hajë misër, si dhe të gjitha ushqimet e shëndetshme, sasia dhe mënyra se si e ushqeni mikun tuaj të përkëdhelur ka një ndryshim.

Prandaj, është e rëndësishme që të keni informacionin në një mënyrë shumë më të saktë dhe sipas asaj që kërkoni për të ushqyer saktë kafshën tuaj.

Sasia

Sasia e misrit duhet të kontrollohet mirë, pasi si p.sh. çdo ushqim tjetër, lëndët ushqyese të tepërta mund të bëhen një burim shqetësimi.

Ndryshimi i menysë së qenit tuaj nuk është vetëm në mënyrë që ai të mund të hajë gjëra të ndryshme ose të ndryshojë shijen e tij, por edhe në atë që ai mund të aksesojëvitamina dhe përbërës të tjerë të ushqimeve të tjera.

Sa herë në ditë?

Misri është një ushqim i treguar për përbërjen e një diete të ekuilibruar për qentë dhe për këtë arsye rekomandohet që të ofrohet një sasi e vogël një herë në ditë, nëse ka.

Nëse qeni juaj tashmë ha racione të bazuara në misër të përpunuar, sasia e kokrrave të misrit duhet të jetë edhe më e vogël, pasi disa nga përbërësit janë tashmë të pranishëm në racion.

Sa ditë në javë?

Megjithëse qeni mund të hajë misër, specialistët nuk rekomandojnë që misri të ofrohet shumë ditë në javë. Sidomos nëse ai konsumon edhe ushqim për ushqim.

Dy ose tre herë në javë tashmë konsiderohen të mjaftueshme që ai të thithë lëndët ushqyese të nevojshme, dhe siç u përmend tashmë, pa teprime, pasi ato mund të bëhen toksike në trupin e tyre në të ardhmen. .

Përveç misrit, cilat ushqime të tjera janë të mira për qentë?

Qentë mund të hanë misër, dhe ju tashmë e dini këtë! Dihet gjithashtu se sasia duhet të ruhet gjithmonë në mënyrë që të mos sjellë përfitime afatgjata.

Prandaj është e nevojshme të mendoni për një dietë të larmishme dhe njohja e disa ushqimeve të tjera në dispozicion mund të ndihmojë në këtë.

Frutat që janë të mira për kafshën

Frutat janë opsione të shkëlqyera sepse janë 100% natyrale dhe nuk kërkojnë shumë kohë për tëPërgatitja.

Përveç kësaj, ato indikohen edhe sepse plotësojnë dietën e kafshës suaj, duke arritur të furnizojnë mangësi të tjera vitaminash.

Shiko gjithashtu: Kuriozitete për oktapodin: zbuloni 14 fakte të pabesueshme

Disa nga indikacionet janë:

Shalqi

Shalqiri është një frut i mrekullueshëm për qenin tuaj, veçanërisht në kohë të ngrohta, si vera, pasi ka një sasi të madhe lëngjesh, duke ndihmuar në hidratim.

Përveç këtij faktori, ai ka një sasia e vitaminave A dhe C, kaliumi dhe magnezi.

I vetmi indikacion është heqja e farave dhe ofrimi i shalqirit pa lëkurë.

Luleshtrydhet

Luleshtrydhet janë gjithashtu një fruti i pasur me vitaminë C, dhe ka ende përbërës të tillë si fibra për të ndihmuar në tretjen dhe ka një veprim antioksidant.

Megjithatë, duhet pasur kujdes me sasinë, pasi luleshtrydhet kanë një përqindje të lartë të fruktozës, d.m.th. , sheqeri dhe teprica mund të jenë të dëmshme.

Molla

Molla është gjithashtu një ushqim i pasur me vitaminë C, vitaminë A dhe fibra, duke ndihmuar si tretjen ashtu edhe sistemin imunitar të kafshës suaj.

Por nuk duhet ta ekzagjeroni shumën! Një mollë në ditë, sigurisht pa fara, mjafton për një dietë të përgatitur mirë.

Banania

Bananet janë burime të shkëlqyera të fibrave dhe kaliumit, përveçse një nga frutat konsumohet më së shumti nga qentë.

Për ata që inkurajojnë ushtrimet fizike tek qentë, të kesh një banane është një domosdoshmëri, pasi ndihmon meenergji dhe rikompozim fizik.

Qentë mund të hanë misër, po!

Pra tani e dini! Qentë mund të hanë misër. Sigurisht që munden, por është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për disa pika në mënyrë që përfitimet të jenë më të mëdha se rreziqet.

Të dini se si të ushqeni kafshën tuaj, ndryshoni menunë dhe jepni gjithçka me kujdes dhe zell mund të ndihmojë, shumë , në shëndetin tuaj dhe mbrojtjen nga shumë sëmundje.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.