Bariu gjerman: çmimi i pelerinës së zezë, të bardhë, të zezë dhe panda

Bariu gjerman: çmimi i pelerinës së zezë, të bardhë, të zezë dhe panda
Wesley Wilkerson

A është i shtrenjtë bariu gjerman?

Qeni i bariut gjerman është jashtëzakonisht i popullarizuar këtu në Brazil. Ata janë një nga ato racat e qenve që të gjithë mund t'i njohin dhe emërtojnë dhe kjo e ka bërë çmimin e blerjes së tyre shumë të lartë për disa dekada tani. Ata janë të pajisur me besnikëri dhe inteligjencë, dhe këta faktorë i bëjnë ata shoqërues dhe qen roje të mrekullueshëm.

Përveç kësaj, ata mund të trajnohen lehtësisht. Ato përdoren shpesh në operacionet e shpëtimit dhe të policisë, pasi kanë një nuhatje dhe instinkt shumë të mirë. Me gjithë këto cilësi, mund të ndodhë që çmimi i tij të jetë pak i lartë në krahasim me qentë e tjerë të ngjashëm, por kosto-përfitimi është sensacional.

Vlerat e mirëmbajtjes dhe kujdesit gjithashtu duhet të planifikohen për qenin për të pasur një cilësi të mirë jete. Në këtë mënyrë, ne do të analizojmë të gjitha shpenzimet që përfshijnë barinjtë gjermanë, nga blerja, mirëmbajtja, kujdesi, veterineri dhe aksesorët e përgjithshëm.

Çmimi i një qenushi gjerman Shepherd

Shumë njerëz janë në dyshim se cila është vlera reale e ngarkuar nga qentë bariu gjermanë. Le të kuptojmë më poshtë cilat janë arsyet që mund të ndikojnë në këtë çmim, cilat janë kostot e këlyshëve dhe nëse është e mundur të adoptohet kjo kafshë shtëpiake.

Black German Shepherd Price

Bariu Gjermanishtja e zezë është e njohur jo vetëm në shumë familje, por përdoret gjithashtu shumë nga forcat e rendit dhe operacionet e sigurisë.shërbimi i shpëtimit. Ato mund të kushtojnë mesatarisht 1000 dollarë realë deri në 4000 dollarë realë. Lokaliteti ku ndodheni shpesh ndikon në çmimin tuaj, përveç origjinës së mbarështuesit dhe prejardhjes. Përveç kësaj, ata janë qen shumë aktivë dhe të zgjuar, dhe bëjnë drejtësi për çmimin e tyre.

Çmimi i Bariut Gjerman të Bardhë

Këlyshët e Bariut Gjerman të Bardhë janë shumë të këndshëm dhe si vet Siç nënkupton edhe emri, ata kanë një shtresë uniforme të bardhë ose kremoze në të gjithë trupin e tyre. Çmimi i tij varion nga 1000 dollarë realë deri në 2500 dollarë.

Përfundon një nga barinjtë më të lirë, pasi nuk ka detajet e ngjyrave që kanë të tjerët dhe trupi është muskuloz sa të tjerët. Megjithatë, është një qen shumë i shkathët, që përdoret në operacione dhe roje, si gjithë të tjerët.

Çmimi i pelerinës së zezë German Shepherd

Sigurisht që ky është bariu gjerman më i njohur për të gjitha. Çmimi i blerjes së tij është në mesataren e propozuar për racën, nga 1500 dollarë deri në 4000 dollarë realë.

Femrat zakonisht kushtojnë pak më shumë, për shkak të aftësisë së tyre për të gjeneruar këlyshë dhe shpesh përdoren në lukuni të specializuara. Vlen të kujtohet se është e rëndësishme t'i jepet femrës pak kohë për t'u rikuperuar midis një shtatëzënie dhe një tjetër, por në thelb ato kushtojnë mesatarisht 500 dollarë më shumë se mashkulli.

Çmimi i pandas gjerman Shepherd

Burimi: //us.pinterest.com

Kjo është një gjë e rrallë në mesin e barinjve gjermanë. pallton tuajështë mjaft i mrekullueshëm rreth syve, me njolla të zeza (që të kujton një panda) rreth syve dhe gëzof të lehtë në ballë dhe surrat.

Në thelb çmimi i tij është pak më i lartë për shkak të karakteristikës fizike që tregon shumë bukuri dhe hiri, që kushtojnë rreth 3000 dollarë realë deri në 4500 dollarë realë. Në përgjithësi, ai ka të njëjtat cilësi dhe sjellje si barinjtë e tjerë gjermanë.

Ku mund të blej një qenush gjerman Shepherd?

Bariu gjerman gjendet shpesh në lukuni të specializuar në racat e mëdha, me fokus qentë roje. Atje, duke qenë se janë këlyshë, marrin trajnime dhe stil jetese të përshtatshme për ta, ushqim të balancuar dhe trajtim të veçantë.

Kjo ndodh sepse këta qen konsiderohen të standardit të lartë dhe mbarështuesit investojnë shumë përkushtim. për të ruajtur prejardhjen e tyre.origjinale dhe cilësitë e saj të përgjithshme. Rrallëherë mund t'i gjeni këta qen në dyqanet e kafshëve shtëpiake, dhe gjithashtu mund t'i mbani një sy njerëzit që zotërojnë qenin dhe të shihni nëse ata nuk marrin pasardhës.

Çfarë mund të ndikojë në çmimin e një bariu gjerman?

Faktorët kryesorë që ndikojnë në këtë çmim është seleksionuesi ose lukuni i specializuar. Për shkak të kujdesit që kanë, ata paguajnë më shumë për këlyshët për shkak të origjinës së tyre dhe kujdesit të përshtatshëm. Lidhur me këtë, një faktor tjetër është madhësia e mbeturinave.

Kur mbarështuesit kanë një numër të vogël tëkëlyshët zakonisht tarifohen më shumë për të mbuluar kostot e përgjithshme të vendit të ngjarjes. Përveç kësaj, ndikon edhe origjina e shitësit dhe bashkia që futet mund të modifikojë edhe çmimin përfundimtar.

A është e mundur të adoptohet një qen i kësaj race?

Bariu gjerman është një racë shumë e vlerësuar dhe e konsideruar në Brazil. Kjo tregon se nuk përdoret vetëm për bukurinë apo shoqërinë e saj, por kryesisht për të gjitha cilësitë dhe shkathtësinë për të ruajtur shtëpinë, për të mbrojtur familjen, për të analizuar rreziqet dhe për të ofruar shumë dashuri.

Shiko gjithashtu: Raca e dashur e qenit: shih 20 raca të urta dhe të dashura

Pra, është mirë Është e vështirë për ju që ta gjeni këtë racë për të adoptuar, sepse edhe familjet që marrin këlysh apo njerëz që nuk mund ta mbajnë më kafshën, përfundojnë duke e shitur atë sepse ka shumë persona të interesuar për të blerë qenushin. Megjithatë, mbani një sy në panairet e birësimeve, nëse ai është atje ai do të birësohet shumë shpejt.

Kostoja e jetesës për një bari gjerman

Kur kemi një bari gjerman, ajo Është e nevojshme të planifikoni jo vetëm vlerat e blerjes suaj, por të gjitha çmimet që përfshijnë rutinën tuaj, ushqimin, lodrat, aksesorët dhe koston e jetesës. Le të japim detaje më poshtë!

Çmimi i ushqimit

Bariu gjerman ushqehet me ushqim të standardit të lartë (premium). Markat e emërtuara në treg paguajnë rreth 120 dollarë realë deri në 260 dollarë realë për paketat 12 kg. Meqenëse kjo racë ha mesatarisht 400 g deri në 600 gditore (e ndarë në 2 ose 3 vakte), paketa ekonomike do të zgjaste mesatarisht 1 muaj.

Ka racione 15 kg, të cilat kushtojnë mesatarisht 130 dollarë deri në 300 dollarë. Opsione të tjera, të tilla si racione vegjetariane ose speciale (të reduktuara në yndyrë ose të pasura me proteina) mund të arrijnë deri në 200 dollarë realë (pako 12 kg).

Çmimi i jakës dhe tasave

Më të zakonshmet jakat e përdorura te barinjtë gjermanë janë jakë mbytjeje metalike. Mesatarisht, ato mund të kushtojnë rreth 20 dollarë realë. Jakat më të detajuara, të bëra prej pëlhure, me varëse dhe xixëllonja, kushtojnë mesatarisht 50 $ reais dhe jakat me parzmore mund të kushtojnë deri në $ 60 reais, rreth 40 $ reais (kompleti me tenxhere me ushqim dhe ujë). Kupat më rezistente, me materiale të qëndrueshme ose detaje dhe dizajne shumëngjyrëshe, mund të kushtojnë deri në 60 dollarë një komplet.

Çmimi i lodrave

Për aq sa barinjtë gjermanë përdoren shumë si qen roje, kjo nuk do të thotë se nuk u pëlqen të luajnë. Krejt e kundërta. Investoni në topa të zakonshëm ose objekte që ai të vrapojë pas dhe t'i sjellë, të cilat kushtojnë mesatarisht 15 $ reais.

Trupat e luftës dhe dhëmbëzat janë gjithashtu të mirëseardhura dhe kanë çmime rreth 20 realë dollarë. Frisbee gjithashtu përfundon të jetë një opsion i shkëlqyeshëm për të luajtur në kopshte ose parqe të mëdha, ato mund të kushtojnë mesatarisht40 dollarë realë.

Çmimi i lukunisë dhe shtratit

Nëse bariu juaj gjerman fle jashtë, investoni në lukuni druri, pasi ato kanë mbulesë dhe mbrojnë nga moti i keq, si shiu dhe erërat e forta. Ata me dyshek të brendshëm dhe detaje mund të kushtojnë mesatarisht 160 dollarë.

Shretërit, stili i dyshekut, kushtojnë rreth 100 dollarë, pasi duhet të jenë të mëdhenj (të paktën 1,20 m që qeni të flejë rehat ). Ato që kanë një jastëk dhe detaje të tjera, mund të kushtojnë deri në 220 dollarë realë.

Çmimi i vaksinave

Vaksinat më të zakonshme të përdorura tek këlyshët janë V8 ose V10, të cilat mbrojnë kundër sëmundje të tilla si hepatiti, parvovirus dhe infeksione të tjera. Ata kushtojnë rreth 90 dollarë realë. Vaksina kundër tërbimit është gjithashtu thelbësore, që kushton 50 dollarë realë.

Vaksinat e tjera të përdorura për sëmundjet infektive ose sëmundjet e murtajës mund të kushtojnë gjithashtu nga 90 dollarë realë deri në 100 dollarë. Gjithmonë i kushtoni vëmendje afatit të riaplikimit të vaksinave dhe qëndroni në këtë datë në mënyrë që të jetë efektive.

Produkte higjienike dhe pastrimi

Produktet kryesore të përdorura në German Shepherds janë shampo dhe balsam. Përdorni gjithmonë produkte specifike për llojin e veshjes së qenit tuaj. Kompleti mund të kushtojë mesatarisht 30 dollarë (por kondicioneri është opsional).

Shiko gjithashtu: Çfarë do të thotë të ëndërrosh për një mace? Zbulojeni këtu!

Furçat kruese kushtojnë rreth 30 dollarë dhe është e rëndësishme t'i keni në shtëpi, si bariuKa lesh pak të gjatë, që kërkon larje ditore/javore. Prerëset e thonjve me gijotinë dhe kompleti i furçës së dhëmbëve dhe pastës (kompleti bukal) kushtojnë respektivisht 20 dollarë dhe 290 dollarë.

Shpenzimet për vizitat tek veterineri

Vizitat tek veterineri janë të një rëndësie të madhe për shëndetin e bariut tuaj gjerman. Prandaj, konsultimet janë rreth 200 dollarë realë.

Ekzaminimet shtesë, nëse rekomandohen, mund të kushtojnë mesatarisht nga 300 deri në 400 dollarë realë, në varësi të asaj që kërkohet, qofshin ato ekografi, radiografi i kofshës ose trupi, gjaku. provë ndër të tjera.

Bariu gjerman kërkon shpenzime të larta, por ia vlen!

Siç mund ta shihni, bariu gjerman është një qen me standard të lartë dhe çmimi i blerjes së tij nuk është i ulët. Kjo ndodh për shkak të të gjitha cilësive të saj, duke filluar nga inteligjenca e kafshës, trajnimi, mbrojtja dhe instinktet shumë të mprehta.

Përveç kësaj, është e nevojshme të rezervohen investime për kujdes afatgjatë. Ushqimi juaj, higjiena, trajnimi, mirëmbajtja mund të japin një shpenzim mujor paksa të lartë. Është gjithashtu interesante të lini një rezervë për veterinerët dhe të veproni në mënyrë parandaluese në shëndetin e tij.

Prandaj është e njohur që kjo racë ka shpenzime të larta mujore kur ju ofroni një cilësi të mirë jete. Megjithatë, shoqërimi, vigjilenca dhe mbrojtja juaj ofrojnë një përfitim të pamatshëm!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.