Beagle: shikoni personalitetin, kujdesin, çmimin, qenushin dhe më shumë

Beagle: shikoni personalitetin, kujdesin, çmimin, qenushin dhe më shumë
Wesley Wilkerson

Njihuni me racën e qenve Beagle

Kush nuk është shkrirë kurrë nga pamja lozonjare e një Beagle? Ky qen i vogël i lezetshëm dhe i gëzuar është shoqëruesi ideal për këdo që dëshiron një kafshë shtëpiake të çrregullt dhe aktive. Është një racë natyrale e shëndetshme, por kërkon shumë prirje nga pronari i saj, për shkak të sjelljes së saj aktive dhe lozonjare.

Me origjinë fisnike, Beagle pushtoi botën me mënyrën e saj të zgjuar të të qenurit. Zbuloni këtu se çfarë i duhet një mësuesi Beagle për të pasur një marrëdhënie të mirë me qenushin e tij, përveçse të dijë shumë informacione të tjera për këtë gëzof, si ushqimi, disponimi për aktivitete fizike dhe shumë më tepër. Gëzuar lexim!

Karakteristikat e racës Beagle

Shikoni këtu të gjitha karakteristikat e një Beagle. Njihuni me origjinën e tij dhe njihni pak për historinë e tij, përveçse të dini më shumë për jetëgjatësinë, veshjen dhe shumë informacione të tjera. Ndiqni:

Origjina dhe historia e Beagle

Origjina e racës Beagle është e pasigurt. Ka dëshmi se raca ka fituar vlerësim në Angli, duke qenë shumë e popullarizuar në mesin e fisnikëve të vendit. Por ka disa të dhëna të qenve të ngjashëm me Beagles aktual që datojnë në 400 pes, në Greqi.

Në fillim të shekullit të 19-të, në Angli, mbarështuesit e racave filluan të standardizojnë qentë, duke formuar atë që janë sot. Por, ky standardizim nuk ndryshon shumë nga qentë e regjistruar shekuj më parë. Nëu zhvillua për të marrë pjesë në gjuetinë e lepurit, shumë tradicionale në MB në shekullin e 19-të. Në të njëjtën kohë, në Shtetet e Bashkuara, qeni Beagle u importua për të njëjtat qëllime. Për shkak të ligjit "Mbrojtja e gjitarëve të egër", i krijuar në Skoci në vitin 2002, gjuetia e lepurit ishte e ndaluar.

Në Angli dhe Uells, ndalimi ishte për shkak të Aktit të Gjuetisë në 2004. Gjuetia tradicionale u formua nga 70 Beagles, të cilët u komanduan nga një Master of the Hunt, të ndihmuar nga disa anëtarë për të shmangur shpërndarjen e tufës.

Është një nga racat më të zëshme të qenve

Origjina e vokalizimit e qenve është në ujk. Vokalizimi i qenit përbëhet nga ulërima dhe lehja e tyre. Beagle e përdor shumë mirë këtë vokalizim për të gjitha aktivitetet e tij, qoftë në gjueti për të komunikuar me zotërinë e tij apo me kafshët e tjera në tufë. Në shtëpi, ai leh dhe bërtet për t'u ankuar për diçka që nuk i pëlqen.

Por lëvorja e tij mund të përdoret gjithashtu për të paralajmëruar pronarin e tij për rrezikun. Në përgjithësi, lehjet përdoren më shumë kur komunikojnë me pronarin e tyre dhe ulërimat përdoren më shumë për të komunikuar me qentë e tjerë.

Është një qen i shkëlqyer pune

Raca është jashtëzakonisht inteligjente, e renditur në vendin e 72-të raca më inteligjente. Pavarësisht inteligjencës së tyre, qentë Beagle konsiderohen të vështirë për t'u trajnuar. Arsyeja kryesore për këtëVështirësia është vendosmëria dhe kokëfortësia e tyre për të ndjekur një aromë që i bën ata të shpërndahen në bindje.

Çdo aromë e ndryshme e bën qenin e racës Beagle të shpërqendrohet dhe të humbasë fokusin në stërvitje. Por nëse kjo kapërcehet, me shumë durim, Beagle mund të përdoret në punë me fëmijë, të moshuar dhe kryesisht për policinë, si qen nuhatës i drogave të paligjshme në kompanitë doganore.

Beagle. : i rritur apo qenush ata janë gjithmonë të lezetshëm

Në këtë artikull, ju mund të shikoni gjithçka rreth racës Beagle dhe jeni gati të merrni një nga këta qen në shtëpi. Ne pamë gjithashtu se është një racë shumë aktive, e çrregullt dhe e zhurmshme. Ata e duan ngutje dhe nxitim dhe u pëlqen të lehin dhe të ulërijnë. Është një racë shumë miqësore dhe e urtë, që bën miq lehtësisht, për sa kohë që loja është e garantuar.

Për ata që do të blejnë një kopje të kësaj race, çmimet mund të jenë paksa të larta. Çmimet mund të ndryshojnë shumë për shkak të origjinës së kafshës dhe çmimeve të prejardhjes së saj. Janë kafshë që gjuajnë shumë mirë, pasi janë nuhatës të shkëlqyer. Ky tipar mund të trajnohet dhe përdoret për funksione të ndryshme. Për shembull, ato mund të përdoren si qen nuhatës për autoritetet policore.

1885, raca Beagle u regjistrua zyrtarisht si racë e pastër nga American Kennel Club.

Madhësia dhe pesha e racës

Këta qen të vegjël shumë të lezetshëm konsiderohen të jenë të përmasave mesatare. Një qen mashkull i rritur mund të jetë nga 36 cm në 41 cm në lartësi dhe të peshojë nga 10 kg në 11 kg. Femra e rritur, nga ana tjetër, është pak më e vogël se mashkulli: një femër e shëndetshme mund të jetë nga 33 cm deri në 38 cm në lartësi dhe të peshojë nga 9 kg deri në 10 kg.

Shiko gjithashtu: A mund të hanë qentë mollë të gjelbra apo të pjekura? Zbulojeni këtu

Pavarësisht madhësisë dhe madhësisë së saj , veshët e varur, Beagles janë kafshë me një pamje elegante dhe të vëmendshme. Ata kanë gjithmonë kokën lart, të vëmendshëm ndaj çdo gjëje, gjë që ndihmon për ta bërë qëndrimin e tyre më imponues.

Palltoja e Beagle

Palltoja është e lëmuar dhe e shkurtër, kështu që Beagle ka një ndryshim të ritmit të veshjes gjatë gjithë vitit. Veshja e Beagles mund të ndryshojë shumë, dhe mund të ketë kombinime të ndryshme. Më e zakonshme është trengjyrëshi, me ngjyrat e zeza, kafe dhe të bardha. Trengjyrëshi mund të paraqesë edhe variacion në ngjyrat e kuqe dhe kafe.

Dyngjyrëshi mund të shfaqet në pallton e tij, i cili përfshihet, duke u konsideruar si një kombinim zyrtar. Një nga karakteristikat e racës është maja e bishtit në ngjyrë të bardhë. Përveçse janë të bardhë dhe gjithmonë në këmbë, kjo i ndihmon pronarët e qenve t'i identifikojnë ata në mes të pyllit kur janë duke gjuajtur.

Jetëgjatësia e racës

Qeni i racës Beagle , nëse kujdeset mirë, mund të arrijë moshën 15 vjeç. ARaca nuk ka predispozicion ndaj sëmundjeve të lindura dhe konsiderohet shumë e shëndetshme.

Si Beagle është një qen i vogël që nxjerr shëndet dhe energji. Kjo do të thotë, aktivitetet fizike, të shtuara në një dietë të ekuilibruar dhe vaksinat e përditësuara mund ta çojnë Beagle-in tuaj drejt jetëgjatësisë. Një jetë e gjatë dhe e lumtur është gjithçka që këlyshi juaj mund të dëshirojë me ju dhe anasjelltas!

Personaliteti i qenit të racës Beagle

Mësoni si të silleni me një qen të racës Beagle . Shihni se si ai ndërvepron me njerëz të tjerë dhe kafshë të tjera, si dhe të dini nëse ai mund të qëndrojë vetëm në shtëpi për një kohë të gjatë, ndër të tjera. Shikoni!

A është një racë shumë e zhurmshme apo e çrregullt?

Beagles janë jashtëzakonisht të çrregullt, të lumtur, të shoqërueshëm, lozonjarë dhe shumë të këqij! Është një racë qensh të shqetësuar dhe shumë ekstrovertë. Një nga karakteristikat më të mëdha të kësaj race është kurioziteti. Për shkak se ka një shqisë shumë të mprehtë të nuhatjes, Beagle pëlqen të nuhasë gjithçka.

Nëse ka erë ushqimi, e dashura do të rrënjoset dhe do të bëjë rrëmujë gjithçka që ka përpara. Ai është ekspert për të ndjekur një aromë të mirë dhe nuk ndalet derisa ta gjejë atë. Është një racë që është shumë e lidhur me tutorët e saj dhe nuk mat përpjekjet për të mbajtur atmosferën të lumtur dhe të relaksuar, gjë që i bën ata shoqërues të shkëlqyeshëm.

Pajtueshmëria me kafshët e tjera

Marrëdhënia e Beagles me kafshët e tjera janë mjaft të shëndetshme. Ata nuk kujdesen përprania e "konkurrentëve" të mundshëm midis tij dhe pronarit të tij. Problemi është se "konkurrenti" vazhdon me pike Beagle. Duke qenë se janë qen shumë aktivë, kafshët e tjera lodhen para tij dhe nuk mund të vazhdojnë me lojërat e tij.

Beagle i pëlqen dhe është shumë i gatshëm të ushtrojë, por nuk i pëlqen të praktikojë deri në lodhje. Duke qenë se këtyre kafshëve shtëpiake u pëlqen të jenë gjithmonë aktive, ata përdorin momente të shkurtra pushimi për të rimbushur energjitë e tyre dhe për t'u rikthyer në lojë me forcë të plotë.

A shkoni zakonisht me të huajt?

Qentë Beagle nuk janë as të turpshëm dhe as agresivë. Ata janë të urtë dhe të sjellshëm me të gjithë dhe, megjithëse në fillim janë të tërhequr me të huajt, janë lehtësisht miqësorë. Nëse jeni të gatshëm të luani, Beagle do të bëhet shpejt miku juaj. Duke qenë se nuk i pëlqen të jetë vetëm, ka aftësinë për të bërë miq shumë lehtë.

Si e tillë, raca shkon mirë me të huajt pa asnjë problem. Por nëse një i huaj i vetmuar përpiqet të pushtojë hapësirën tuaj, brezi juaj vigjilent do t'ju bëjë të lehni dhe madje të ulërini, duke ju paralajmëruar për praninë e ndërhyrësve.

A mund të qëndroni vetëm për një kohë të gjatë?

Nëse doni ta gjeni shtëpinë tuaj me kokë poshtë kur të ktheheni nga një takim, është e thjeshtë. Thjesht mbylleni Beagle-in tuaj vetëm brenda dhe dëshira juaj do të realizohet. Duke qenë se është një qen jashtëzakonisht aktiv, Beagle i shpenzon energjitë e tij me çfarëai e ka përpara dhe, për t'i bërë gjërat më keq, ai është një qen që urren të jetë vetëm. poshtë dhe shkatërrojë çdo gjë që është në rrezen e tij. Prandaj, mos e lini kurrë vetëm një Beagle, qoftë edhe për një kohë të shkurtër.

Çmimi dhe kostot e qenve Beagle

Kontrollo çmimet për një qenush Beagle. Zbuloni se sa kushton të mbash këtë bukuroshe në shtëpi, përveç të dish se ku dhe si të blesh një qen të kësaj race, që të mos kesh asnjë problem pas blerjes.

Çmimi i Beagle qenush

Në përgjithësi, çmimi i një qenush Beagle mund të kushtojë midis 1,000,00 dhe 2,500,00 dollarë. Ky është çmimi mesatar i një qenush të kësaj race në Brazil. Jashtë vendit, ka histori të qenve Beagles që kushtojnë më shumë se 10,000.00 dollarë! Megjithatë, ata janë qen me prejardhje mbretërore dhe trashëgimtarë të kampionëve të garave të racës së pastër. Duhet t'i kushtojmë vëmendje çmimeve të tregut që janë paraqitur më parë.

Ku mund të blejmë qenushin Beagle?

Përpiquni të zbuloni nëse seleksionuesi është i lidhur me një organ kompetent që përfaqëson racën. Për racën Beagle, ka faqe interneti dhe shoqata që mund t'ju ndihmojnë me kërkimin tuaj. Por nëse nuk është e mundur ose nuk dëshironi të futeni më thellë në kërkimin, kërkoni një dyqan kafshësh të cilit i besoni.

Një dyqan i mirë kafshësh garanton origjinën dhe shëndetin e kafshës me të cilën jeniduke përvetësuar. Njohja e prejardhjes së bashkëshortit tuaj të ardhshëm është shumë e rëndësishme. Nëse është e mundur, sigurohuni që qenush juaj Beagle të ketë lindur në një vend të përshtatshëm për mbarështim dhe që prindërit e tij janë kujdesur mirë.

Shpenzimet e të ushqyerit

Beagle është një qen i vogël që ha shumë , prandaj, në momentin e blerjes, preferoni vëllime më të mëdha ushqimi. Idealja për një blerje ekonomike janë thaset me ushqim 15 kg. Një qese 15 kg me ushqim për këlysh kushton mesatarisht 270,00 dollarë. Sa i përket qenit të rritur, çanta 15 kg ka një kosto mesatare prej 240,00 dollarë.

Nëse preferoni të blini çanta me më pak peshë, mos ngurroni, por këshillohet që të bëni llogaritë për të verifikuar nëse investimi është bërë në mënyrë korrekte, veçanërisht nëse keni më shumë se një Beagle në shtëpi.

Kostot e vaksinës dhe veterinarëve

Zakonisht, vaksinat e detyrueshme për qentë janë V6 dhe V8. Këto vaksina mbrojnë qenin tuaj kundër hepatitit infektiv të qenit, adenovirusit, sëmundjes, parvovirusit, koronavirusit, parainfluenzës dhe madje edhe disa llojeve të leptospirozës. Vaksinimi duhet të bëhet nga mosha 6 deri në 8 javë.

Vaksina kundër tërbimit duhet bërë së bashku me ato të mëparshme në të njëjtën periudhë. Çmimet e vaksinës mund të ndryshojnë sipas klinikës dhe çdo dozë mund të kushtojë nga 30,00 dollarë deri në 100,00 dollarë. Konsultimi veterinar mund të ndryshojë midis 80,00 dhe 150,00 dollarë, në varësi të kujdesit që do të ofrojë veterineri

Shpenzimet me lodrat, lukunitë dhe aksesorët

Një lukuni për pushimin ditor të Beagle tuaj mund të kushtojë midis 150,00 dhe 300,00 dollarë, në varësi të cilësisë dhe luksit që kërkoni. Një jastëk për dremitje ditore kushton midis 50,00 dhe 80,00 dollarë. Lodrat për argëtimin dhe aktivitetet tuaja fizike kushtojnë pak më pak për njësi.

Nëse përdorim kocka gome, topa dhe të tjera të të njëjtit stil si shembuj lodrash, pra të përshtatshme për t'u kafshuar, vlera e çdo njësi mund të variojë nga 15,00 deri në 60,00 dollarë. Çmimi do të varet nga qëndrueshmëria dhe cilësia e produktit.

Shiko gjithashtu: Puppy Maltese: Çmimi, adoptimi, si të kujdeseni dhe më shumë këshilla!

Kujdesi për qenin Beagle

Pavarësisht se është një qen i lehtë për t'u trajtuar, Beagle, si çdo kafshë tjetër, ka nevojë për kujdes. Zbuloni këtu se çfarë kujdesi nevojitet për të mbajtur gëzofin e përditësuar, përveç kujdesit tjetër të nevojshëm për racën. Ndiqni:

Kujdesi për këlyshët

Meqë Beagles janë aktivë dhe të çrregullt që në moshë të re, është e rëndësishme që ju të jeni të gatshëm t'i mësoni ata që në moshë të re. Prandaj përgatisni mirë ambientin ku do të krijohen, për ta bërë më të lehtë mësimin. Ata janë qen kokëfortë dhe lozonjarë, por janë shumë inteligjentë.

Problemi i të mësuarit të Beagle është në fokus, ndaj jini shumë të durueshëm. Një pikë tjetër e rëndësishme janë vaksinat, të cilat duhet të bëhen kur këlyshët janë ende të vegjël. AUshqimi i qenushit duhet të jetë i përshtatshëm për moshën dhe cilësinë më të mirë.

Sa duhet të ushqej?

Është një qen i vogël që ha shumë. Është e nevojshme që tutori të rregullojë sasinë adekuate për çdo fazë të jetës së tij. Konsultohuni me veterinerin tuaj për të gjetur sasinë e duhur për të gjitha fazat e jetës së qenushit tuaj. Një qenush Beagle, për shembull, mund të hajë nga 95 g deri në 130 g ushqim në ditë.

Si i rritur, ai mund të konsumojë nga 170 g deri në 180 g në ditë. Ky ndryshim do të varet nga mosha dhe pesha e kafshës suaj. Prandaj, mendimi i një veterineri të mirë është i nevojshëm. Është shumë e rëndësishme të monitoroni dietën, për të parandaluar që qenushi juaj të bëhet mbipeshë.

Kjo racë ka nevojë për shumë aktivitet fizik?

Është shumë e rëndësishme që Beagle juaj të praktikojë aktivitet fizik të përditshëm. Si një racë shumë e shkathët që pëlqen të luajë, të vrapojë dhe të nuhasë përreth, në mënyrë ideale qeni juaj duhet të rritet në një vend ku ai ka hapësirë ​​për të praktikuar aftësitë e tij natyrore. Është shumë e zakonshme, për shkak të madhësisë së Beagle, ta shohësh atë duke u rritur në apartamente.

Nëse ky është rasti yt, merre atë për të ushtruar çdo ditë jashtë banesës. Shumë tutorë, të cilët i rrisin kafshët shtëpiake në një apartament, pëlqejnë t'i çojnë në qendrat e kujdesit të qenve për të bashkëvepruar me qentë e tjerë, duke praktikuar aktivitetet e tyre të përditshme.

Kujdesi i flokëve Beagle

The BeagleKa një shtresë të lëmuar, të dendur dhe të shkurtër, përveçse rezistente ndaj shiut. Mësuesi nuk ka shumë punë për ta mbajtur leshin e qenushit gjithmonë të pastër dhe të bukur. Në këtë pikë, Beagle është i pavarur dhe arrin të ruajë bukurinë e gëzofit të tij pothuajse vetëm.

I takon mësuesit të vazhdojë të krehë të përditësuar për të hequr qimet e vjetra, pasi Beagle heq leshin e tij në çdo kohë stinët. Rënia e flokëve nuk ka volum të lartë, por është e shpeshtë. Prandaj, mund të gjeni ende lesh të shpërndarë nëpër shtëpi.

Kujdesi për thonjtë dhe dhëmbët

Kujdesi për dhëmbët e Beagle nuk është i vështirë. Është një racë që ka një hark dentar praktikisht të përsosur, kështu që kërkon vetëm larje tradicionale rreth 3 herë në javë, për të shmangur formimin e gurëve. Mos harroni se thonjtë duhet të shkurtohen gjithmonë, në mënyrë që të mos ketë aksidente me kafshën tuaj.

Beagle, duke qenë shumë aktive, duhet t'i mbajë thonjtë gjithmonë të prerë, duke shmangur problemet e mëdha me shkatërrimin dhe aksidentet në shtëpi. Në përgjithësi, prerja duhet të bëhet brenda një periudhe maksimale prej 15 ditësh.

Kuriozitete rreth racës së qenve Beagle

Beagle është një racë shumë e dashur në të gjithë botën. Zbuloni disa fakte interesante rreth kësaj race, si krijimi i saj për gjueti, si dhe shumë kuriozitete të tjera që do t'ju bëjnë përshtypje:

Raca u krijua për gjueti

Beagle ishte
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.