Bishti i maces: për çfarë shërben dhe çfarë tregon secila lëvizje?

Bishti i maces: për çfarë shërben dhe çfarë tregon secila lëvizje?
Wesley Wilkerson

Bishti i maces: për çfarë shërben dhe çfarë tregon çdo lëvizje?

Bishti i maces është mjeti kryesor i komunikimit të maces. Pavarësisht se është një pjesë shumë e lezetshme, simpatike dhe ofron më shumë ekuilibër për kafshën shtëpiake, është gjithashtu e rëndësishme që ju të kuptoni se çfarë emocionesh apo sjelljesh dëshiron të përcjellë kafsha juaj.

Pra, sot në këtë artikull do t'i zbulojmë të gjitha misteret dhe kuptimet që ka bishti i maces. Përveç kësaj, le të flasim pak më shumë se për çfarë shërben bishti i maces dhe cilat janë leximet kryesore që mund të bëjmë kur macja tund bishtin; Do të jetë lumturia apo frika? Ejani të mësoni me ne përmes këtij leximi.

Për çfarë shërben bishti i maces?

Në këtë moment të parë do të përpiqemi të kuptojmë më mirë se për çfarë shërben bishti i maces dhe cilat janë funksionet e saj në jetën e përditshme të maces tuaj. Kjo është një çështje e rëndësishme, të kuptuarit se si funksionon bishti i maces, sepse kështu do të komunikoni më mirë me kafshën tuaj.

Bilanci

Macet janë kafshë të njohura për ekuilibrin e tyre të përsosur. Ata mund të bëjnë kërcime të mëdha të jashtëzakonshme nga njëra anë në tjetrën apo edhe të parakalojnë mbi mure me elegancë të madhe në ecje dhe pa humbur asnjë hap të vetëm.

Kjo arritje është e mundur vetëm falë strukturës së trupit të tyre. Ndër komponentët e anatomisë suaj përgjegjësenevojat reale të maces suaj në atë moment dhe do të jeni më të kujdesshëm me bishtin e kafshës shtëpiake.

Në fund të fundit, bishti i tundur mund të tregojë situata dhe gjendje të ndryshme shpirtërore të maces suaj, kështu që është mirë të mbani një sy jashtë . Dhe mos harroni se bishti i maces është një zgjatim i rëndësishëm i shtyllës kurrizore të kafshës shtëpiake, ndaj duhet t'i kushtoni vëmendje shtesë për të shmangur aksidentet.

për ekuilibrin e maces, kemi bishtin e maces. Bishti është pjesa përgjegjëse për të ndihmuar në ruajtjen e harmonisë së lëvizjeve të maces, qoftë ajo kërcen, vrapon apo thjesht ecën shumë lehtë.

Ndryshimi i drejtimit

Macet janë kafshë të djallëzuara, pavarësisht shpenzimeve një pjesë të mirë të ditës së tyre duke fjetur, kur janë në humor për të luajtur, nuk kursehen në baticat e tyre. Dhe një nga lojërat më të zakonshme që shohim macet luajnë është vrapimi nëpër shtëpi. Ndonjëherë gjithçka është e qetë në mjedis dhe kotelja juaj nga askund fillon të vrapojë.

Por gjëja interesante në këto vrapime është se macja ka një sens të shkëlqyer drejtimi, gjë që e pengon atë të humbasë dhe të përfundojë duke u përplasur në objekte gjatë rrugës. Ky ndryshim i papritur në drejtim nxitet nga bishti i maces.

Komunikimi

Ne zakonisht e lidhim komunikimin e një mace me mjaullimin e saj. Por, realiteti është se i gjithë trupi i tij mund të përdoret si një mënyrë që ai të komunikojë me tutorët e tij, jo vetëm përmes mjaullimit.

Një nga pjesët më të ndjeshme dhe që përkthen shumë nga ajo që kafsha juaj ky sens është bishti i maces. Bishti është një zonë shumë aktive e trupit të kafshës suaj, e cila shërben për të përcjellë gjendjen shpirtërore të maces. Nëse doni të dini arsyet pse bishti tundet në mënyra të ndryshme, thjesht vazhdoni me ne.

Kur bishti i maces është në lëvizje të ndryshme

Pasi të kuptoni funksionet e bishtit të maces, do të dini se çfarë lëvizjesh bën zakonisht bishti i maces dhe çfarë kuptimesh të mundshme në jetën e përditshme me kafshën tuaj. Njohja e më shumë rreth këtyre lëvizjeve mund t'ju ndihmojë të krijoni një marrëdhënie më të mirë me macen tuaj.

Lundja anash

Lëvizja e parë për të cilën do të flasim është ajo që e shohim më shpesh, që është kur vëzhgojmë macen duke tundur bishtin anash. Kjo lloj levizjeje e bishtit te maces behet kur kafsha shtepiake kerkon te qendroje e perqendruar ne ndonje aktivitet apo dicka ne ambjent, te cilen ai eshte i interesuar ta sulmoje.

P.sh., kur macja juaj luan me ndonje objekt. , mund të vëreni se përpara se të sulmojë lodrën, ajo fillon të përqendrohet duke tundur bishtin e saj nga njëra anë në tjetrën.

Të rrahura me kamxhik

Macet janë kafshë shumë të urta dhe të dashura, por atëherë ata duan. Macja juaj nuk do të jetë gjithmonë e gatshme të pranojë shfaqjet tuaja të dashurisë, ndonjëherë do të dëshirojë të jetë vetëm.

Dhe për të siguruar që privatësia e saj të respektohet, macja përdor bishtin e saj për të treguar se nuk është rehat me situatën. Në këto momente zemërimi dhe tensioni, bishti i maces fillon të rrahë me kamxhik, duke lëvizur furishëm përpara dhe mbrapa.

Kur shihni këtë lloj lëvizjeje, është mirë të mos e shqetësoni kafshën e vogël, lëreni të hyjë.këndi i tij i vogël derisa të qetësohet.

Shiko gjithashtu: Siberian Husky Dog: personaliteti, çmimi dhe më shumë

Dundja e bishtit të maces

Nëse keni një mace në shtëpi, mund ta keni vënë re që nganjëherë i dridhet bishti dhe ka shpjegime për këtë lëvizje . sjellje e pazakontë e maces.

Në përgjithësi, ka dy arsye që bishti i maces të fillojë të dridhet, e para është nëse vëreni se vetëm maja e bishtit dridhet, kjo ndodh sepse macja është irrituar nga diçka. . Tani, nëse dridhja ndodh përgjatë gjithë gjatësisë së bishtit të maces, kjo ndodh sepse ai është shumë i lumtur dhe i gatshëm të luajë në atë moment. bishti i maces u fryrë. Në këto raste, qimet e maces bëhen të ngjeshura me një lloj pluhuri të vogël puplash. Kjo mund të ndodhë sepse kafsha shtëpiake dëshiron të frikësojë një kundërshtar, pavarësisht nëse është një mace tjetër ose ndonjë gjë që ai beson se është kundërshtar.

Në këto momente, trupi i kafshës është i gjithi i harkuar dhe bishti është i fryrë, duke treguar lart . Por qimet e fryra mund të lidhen edhe me një ndjenjë frike ose habie që ndien kotelja juaj në atë kohë.

Kur bishti i maces është në pozicione të ndryshme

Pozicionet që Lëvizjet e bishtit të maces që ndodhin gjithashtu nënkuptojnë shumë për ndjenjat e maces në lidhje me mësuesin ose mjedisin në të cilin ai është futur. Per kete arsyenë këtë temë mund të zbuloni se çfarë do të thotë çdo pozicion i bishtit të maces.

Një vijë e drejtë e drejtuar lart

Nëse bishti i maces është midis putrave të saj, duhet pasur kujdes, pasi ky është një pozicion në të cilin ajo është më agresive dhe ndihet në qoshe. Me fjalë të tjera, mund të themi se bishti është në këtë pozicion për të treguar se macja ka frikë nga situata dhe dëshiron të largohet nga ajo që e frikëson atë.

Përpiquni të mos ngatërroni mace kur e ka bishtin mes këmbëve, sepse mund të të sulmojë pa menduar. Por në disa raste, mund të jetë një shenjë dhimbjeje, kështu që është mirë të qëndroni vigjilentë me macen.

Bishti i maces drejt poshtë

Nëse vëreni se macja juaj e ka bishtin plotësisht drejt dhe me gisht lart teksa ecën nëpër shtëpi, dijeni se ai ndihet shumë i sigurt. Është gjithashtu një mënyrë që gjen mace për të treguar lumturinë. Pra, kur e shihni bishtin e maces në pozicion vertikal dhe të drejtë, përpiquni të luani me të.

Në atë moment sigurisht që nuk do të tregojë asnjë rezistencë ndaj përkëdheljeve dhe përqafimeve. Në realitet, ai mund të jetë më i hapur ndaj qasjeve nga tutorët ose kushdo tjetër që dëshiron të ndërveprojë me macen në atë situatë.

Bishti i pyetjes

Pozicioni i famshëm i bishtit në formën e një marrje në pyetje, ku bishti i maces është i gjithë i ngritur dhe nëpika që shohim një kurbë të vogël që na kujton një pikëpyetje është tregues i një ndjenje më miqësore nga ana e maces. Kjo do të thotë se ai është gati të marrë përkëdheljet nga pronari i tij.

Pra, nëse doni të dhuroni dashuri dhe të qëndroni pranë kafshës suaj, kjo është koha më e mirë. Përpara se t'i afroheni, lëreni kafshën shtëpiake t'ju nuhasë dhe më pas filloni të tregoni dashuri për trupin e maces, ai nuk do të rezistojë.

Shiko gjithashtu: Si të kuptoni nëse paraketi është femër apo mashkull? Zbuloni seksin!

Bishti midis këmbëve të tij

Rastësisht nëse hasni plotësisht me bishtin e maces drejt e poshtë, jini të vetëdijshëm për mjedisin, pasi diçka mund t'i shkaktojë maces siklet. Ky lloj pozicioni përdoret shpesh nga macet për të demonstruar se janë të shqetësuar për diçka ose se ka diçka që i bën ata të pakëndshëm.

Ky pozicion zakonisht zbulon një ndjenjë agresioni nga macja. Prandaj, këshilla është të shmangni sjelljet e përafrimit ose të dashur me macen tuaj. Mundohuni të largoni stresorin nga mjedisi dhe prisni që ai të qetësohet pak më shumë.

E mbështjellë në trupin e saj ose në një mace tjetër

Një mace me bisht të mbështjellë rreth trupit tuaj mund të do të thotë disa gjëra. Pozicioni më i zakonshëm është kur macja është ulur dhe bishti është i mbështjellë rreth tij, kjo do të thotë se ai është pak nervoz dhe dëshiron të mbetet vetëm. Megjithatë, nëse ai është i shtrirë dhe bishti i tij rrethon trupin e tij, ai mund të jetëi qetë ose me dhimbje, tregohuni të zgjuar për këtë.

Por nëse shihni bishtin e maces të mbështjellë rreth një maceje tjetër, dijeni se ai thjesht po përshëndet mikun e tij. Është sikur të shtrëngonin duart ose të përqafonin dikë.

Fakte kurioze për bishtin e maces

Më poshtë janë disa nga faktet më interesante për bishtin e maces. Në fund të fundit, bishti nuk është vetëm për të treguar lumturinë ose për të sjellë më shumë ekuilibër në ecjen e maces, ai ka nevojë për kujdes dhe shumë vëmendje nga mësuesit e maces.

Bishti është pjesë e shtyllës kurrizore

Fakti i parë kurioz për bishtin e maces, të cilin mund të mos e dini ende, është se bishti i kësaj mace është pjesë e shtyllës kurrizore të saj. Me fjalë të tjera, bishti i kafshës është një zgjatim i shtyllës kurrizore të maces, ku gjejmë kocka të vogla që përbëjnë rruazat e koteles.

Gjithsej janë 22 rruaza që gjenden në bishtin e maces. Në këtë mënyrë, duhet të jeni të kujdesshëm që të mos shkelni aksidentalisht ose të përfundoni duke tërhequr bishtin e maces, kjo mund të jetë shumë e dhimbshme dhe e pakëndshme për kafshën tuaj shtëpiake.

Macet nuk u pëlqen t'i prekin bishtin

E konsideruar si një nga zonat më të ndjeshme të trupit të kafshës, bishti i maces nuk duhet prekur. Pavarësisht se jemi një pjesë shumë simpatike dhe që na pëlqen ta prekim, dijeni se kjo është diçka që e bën kafshën tuaj të pakëndshme,përveçse sjell një ndjenjë shumë të pakëndshme te mace.

Përveç kësaj, nuk rekomandohet të kapni apo mbani macen tuaj duke e tërhequr nga bishti, kjo mund të shkaktojë dëme serioze në shëndetin e saj, si p.sh. thyerja e një kocke në shtyllën kurrizore ose shkaktimi i traumave në jetën tuaj. Për këtë arsye mos e prekni bishtin e maces.

Ka raca macesh pa bisht

Edhe pse nuk janë raca shumë të zakonshme dhe të njohura, ka disa lloje macesh që janë lindur pa bisht. Në vend ka vetëm një "pom-pom". Shpjegimi më i pranuar është se këto raca kanë pësuar disa mutacione gjenetike në shtyllën kurrizore dhe për këtë arsye lindin pa bisht.

Një nga racat më të njohura në këtë linjë macesh pa bisht është Manx, një mace me origjinë nga Great Britania -Britani; dhe gjithashtu Bobtail japonez që mungesa e bishtit të maces është konsideruar si një simbol i fatit dhe fatit në Japoni.

Raca ndikon në llojin e bishtit

Raca ndikon në llojin e maces bisht. Në temën e mëparshme keni takuar dy raca që kanë bisht shumë të shkurtër dhe në disa raste edhe inekzistente. Por, ka edhe raca që kanë një bisht të gjatë dhe flokë të shkurtër në të gjithë gjatësinë e tij, disa prej tyre janë macet e specieve siameze dhe bengale, për shembull.

Një racë tjetër shumë e zakonshme janë macet somale, Angora. dhe American Curl që kanë një bisht të madh me shumë flokë. Sa i përket racave Maine Coon, pasi ato janë më të mëdhatë nëkategoria, kanë një bisht maceje jashtëzakonisht të gjatë dhe me qime.

Rekordi për bishtin më të gjatë të maces

Dhe meqenëse sapo folëm për gjatësinë e bishtit të një maceje, nuk ka asgjë më të mirë se të sjellim një kuriozitet nga Libri Guiness, libri i rekordeve. Në vitin 2017, një kotele, ose më mirë një mace e racës Maine Coon, mori titullin e bishtit më të gjatë.

Mbajtësi i këtij klasifikimi quhet Cygnus dhe jeton në Ferdanle (SHBA). Gjatësia e bishtit është pothuajse 45 centimetra (për të qenë më të saktë, masa është 44,66 cm). Bishti i maces tërheq shumë vëmendje për shkak të shtresës së tij me gëzof dhe ngjyrave gri dhe të bardhë.

Ka nevojë për kujdes të veçantë

Siç është përmendur tashmë në të gjithë artikullin, bishti i maces ka nevojë për kujdes të veçantë për të shmangur fraktura dhe lëndime të mundshme. Një nga masat kryesore paraprake është të mos shkelni bishtin e maces, të shmangni tërheqjen e bishtit të saj, të keni kujdes të mos mbyllni derën dhe të shtypni bishtin e maces.

Dhe nëse vini re se macja juaj ka një bisht të lënduar, ju rekomandojmë të imobilizoni zonën e prekur dhe ta çoni te një veteriner për t'i ofruar ndihmën e nevojshme maces.

Bishti i një mace thotë shumë më tepër nga sa mendojmë!

Pasi keni lexuar kaq shumë informacione për bishtin e maces, sigurisht që komunikimi mes jush dhe kafshës suaj do të përmirësohet shumë, përveç kësaj do të mund të kuptoni më lehtë se cilat janë
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.