Cavalier King Charles Spaniel: çmimi dhe informacione të tjera!

Cavalier King Charles Spaniel: çmimi dhe informacione të tjera!
Wesley Wilkerson

A e njihni mbretin e kalorësisë Charles Spaniel?

Raca si një racë shoqëruese dhe rehati, Cavalier King Charles Spaniel, me veshët e saj të varur dhe flokët me onde në majë, tërheq vëmendjen kudo që shkon. Krijimi i kësaj race daton në shekullin e 17-të në Angli, edhe me një periudhë rënie dhe kërkesë për ekzemplarë të racës, Kavaleri u ngrit dhe pushtoi disa vende në botë. dhe origjinën, madhësinë, peshën, veshjen dhe jetën pritshmërinë, si dhe informacione përkatëse në lidhje me sjelljen, personalitetin, kujdesin dhe kuriozitetet e racës Cavalier King Charles Spaniel. Shikoni!

Karakteristikat e racës së Kavalierit të Mbretit Charles Spaniel

Përveç një palltoje magjepsëse, Kavalier King Charles Spaniel ka një histori shumë interesante. Më poshtë mund të shihni disa karakteristika si origjina, veshja, madhësia dhe pesha dhe jetëgjatësia e ekzemplarëve të kësaj race.

Origjina dhe historia

Siç sugjeron edhe emri, Mbreti Kavalier Charles Spaniel është një qen me origjinë nga Mbretëria e Bashkuar. Kjo racë ka qenë e pranishme në oborrin evropian që nga shekulli i 17-të dhe fitoi njohje dhe popullaritet me Mbretëreshën Mary I të Skocisë dhe mbretërit Charles I dhe II të Anglisë.

Ishte me Mbretin Charles II që Kavaleri pati emri u ndryshua në "King Charles Spaniel",raca. Krahas aktiviteteve fizike, futni disa lojëra që nxisin inteligjencën dhe vëmendjen e qenve të kësaj race. Një lojë e fshehtë dhe e kërkimit, është një shembull i mrekullueshëm që mund të futet në jetën e përditshme të mbretit Cavalier Charles Spaniel.

Kujdesi i flokëve

Për shkak se është një qen me flokë të gjatë dhe delikate, Kujdes i veçantë duhet treguar me pallton e mbretit të kalorësisë Charles Spaniel. Duke qenë se qimet e qenit të kësaj race janë shumë të buta, është e rëndësishme që banjat të bëhen vetëm një herë në muaj.

Duke qenë se kanë dy shtresa qimesh, qentë e kësaj race duhet të lahen çdo ditë në në mënyrë që të shmanget krijimi i nyjeve. Larja e përditshme, përveçse e mban shtresën të lëmuar dhe të krehur, bën që folikulat e qimeve të stimulohen vazhdimisht, gjë që e bën shtresën më të shndritshme dhe të mëndafshtë.

Kujdesi për thonjtë dhe dhëmbët e qenit

Formimi i gurëve, erës së keqe dhe problemet e mishrave të dhëmbëve mund të prekin lehtësisht qentë e kësaj race. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, idealja është që qeni të përdoret për larjen e përditshme të dhëmbëve nga një qenush. Ky larje e përditshme është thelbësore për të shmangur problemet orale.

Për sa i përket shëndetit të thonjve të Cavalier King Charles Spaniel, rekomandohet që ato të jenë gjithmonë të shkurtuara mirë në mënyrë që qeni të mos lëndohet dhe të mos vijë gërvisht mobiljet . Natyrisht, thonjtë e qenit konsumohen nëse kjo nuk ndodh.kërkoni ndihmë nga një specialist profesionist në kujdesin e kafshëve shtëpiake.

Kuriozitete rreth racës Cavalier King Charles Spaniel

Kavalier King Charles Spaniel ka disa kuriozitete shumë interesante në historinë e tij që përfshijnë që nga ngjyrimi i saj blenheim për faktin se shërbeu si karrem për pleshtat në kohën kur murtaja bubonike preku Evropën. Më poshtë, ju mund të shikoni këto dhe kuriozitete të tjera të kësaj race.

Shiko gjithashtu: Çmimi i parakeetit australian: kontrolloni koston e specieve dhe mbarështimit!

Varianti "Blenheim" është emëruar pas një beteje

Duka i Marlborough ishte i apasionuar pas racës dhe zotëronte disa Mbret Kavalier qentë Charles Spaniel me ngjyra kafe dhe të bardhë. Legjenda thotë se kur Duka u largua për të luftuar në Betejën e Blenheimit, gruaja e tij qëndroi në shtëpi duke u kujdesur për një femër të racës që do të lindte. Duke qenë se lindja ishte e ndërlikuar, gruaja e Dukës e shtypi gishtin e madh në ballin e femrës në mënyrë që ajo të qetësohej.

Në të njëjtin moment u dha lajmi se beteja ishte fituar dhe të vegjlit ishin më pas ata kanë lindur me njolla të kuqe në kokë, për shkak të presionit të bërë nga bashkëshortja e Dukës. Si rezultat i këtij akti, ngjyrosja, e quajtur "njolla Blenheim", u emërua pas betejës në të cilën mori pjesë Duka. Familja vazhdoi të mbarështonte qentë Blenheim deri në fillim të viteve 1900.

Ata kanë tipare të qenve Pug

Pas vdekjes së krijuesit të tyre kryesor dhe të pasionuar pas racës,Mbreti Charles II, raca Cavalier King Charles Spaniel ka parë një rënie të madhe në popullaritet dhe mbarështim. Kjo do të thoshte se njohja e racës ishte shumë vonë dhe me këtë kryqëzimi i mbretit të kalorësisë Charles Spaniels me qentë e racës pug u bë gjithnjë e më i shpeshtë.

Ky kryqëzim i Kavalierit me Pug bëri që disa ekzemplarë pushtoi disa veçori të pugëve si një hundë më e shkurtër dhe një kokë në formë kube. Me rifillimin e mbarështimit të qenve Cavalier King Charles Spaniel, standardet e racës u bënë përsëri të pastra dhe pa ndërhyrjen e racave të tjera.

Ata tashmë përdoreshin si karrem për pleshtat

Në fillim të Krijimi i tyre në shekullin e 17-të, murtaja bubonike prek vendet evropiane dhe u transmetua lehtësisht te njerëzit përmes pickimit të pleshtave. Duke qenë se ata janë qen rehati, përpara se tutorët të shtriheshin në shtretërit e tyre, qentë Cavalier King Charles Spaniel u vendosën në shtretër për të tërhequr pleshtat në trupat e tyre dhe për të mbajtur shtratin e tutorëve të lirë nga këto kafshë.

Përveç tërheqjes së pleshtave për të mbrojtur kujdestarët, qentë e kësaj race përdoreshin për të ngrohur sediljet e karrocave për shkak të trupit të tyre të ngrohtë dhe me gëzof.

Cavalier King Charles Spaniel një shok i madh i vogël

I njohur për sjelljen e tij të dashur, të qetë dhe të qetë, Mbreti Kalorësi CharlesSpanieli është një qen që tërheq vëmendjen edhe për pamjen e tij fizike. Fillimi i krijimit të tij, ende në mbretëri, Kalorësi ishte një shoqërues i vërtetë i familjeve, gjë që do të thoshte se përveçse mund të frekuentonte vendet publike, ai shërbente si karrem për pleshtat në kohën kur murtaja bubonike preku Evropën. 4>

Që Cavalier King Charles Spaniel të jetë në gjendje të jetojë me pronarët e tij për shumë vite, është thelbësore të keni kujdes të veçantë me pallton, thonjtë, dhëmbët, aktivitetin fizik dhe orarin e vaksinimit të racës. Me këtë kujdes dhe shumë dashuri dhe dashuri, do të keni një shoqëri besnike që është shumë e lidhur me mësuesit tuaj.

ky mbret ishte aq i apasionuar pas racës saqë nxori një dekret që lejonte praninë e këtyre këlyshëve në vende publike. Pas vdekjes së mbretit Charles II, popullariteti i racës ra, që do të thotë se njohja e saj nga American Kennel Club u arrit vetëm në 1995.

Madhësia dhe pesha

The Cavalier King Charles Spaniel është një qen me përmasa të vogla që mund të peshojë midis 2.6 dhe 3.6 kg në moshën 3 muajshe. Kur mbush 6 muaj, qeni i kësaj race mund të peshojë rreth 5 deri në 6 kg. Si i rritur, Cavalier King Charles Spaniel mund të peshojë nga 5,9 në 8,2 kg.

Për sa i përket lartësisë së qenve të kësaj race, ajo mund të ndryshojë nga 30 në 33 cm në lartësi në tharje. Vlen të përmendet se Cavalier King Charles Spaniel rritet si në lartësi ashtu edhe në peshë deri në moshën dymbëdhjetë muajsh.

Pallto

Raca Cavalier King Charles Spaniel tërheq vëmendjen për veshjen e saj të bukur nga fakti që ai ka lesh të gjatë e të mëndafshtë me një kaçurrela të lehtë në majë të qimeve të veshit. Përveç qimeve të bukura, qentë e kësaj race mund të gjenden edhe në katër variacione ngjyrash: blenheim, trengjyrësh, i zi dhe i nxirë dhe rubin.

Në ngjyrën blenheim, qeni ka një sfond të bardhë perle me shenja kafe e ndezur e shpërndarë në trupin e saj. Tashmë ekzemplarët në ngjyrën trengjyrësh janë ato që kanë në trupin e tyre ngjyrat kafe, të zezë dhe të bardhë. E zeza dhe e kuqe janë shembujt metrupi i zi dhe njollat ​​kafe dhe rubini Cavalier King Charles Spaniel janë qen me gëzof të kuqërremtë.

Jetgjatësia

Qentë Cavalier King Charles Spaniel kanë një jetëgjatësi të lartë, rreth 10 deri në 14 vjeç. Megjithatë, që qentë e kësaj race të mund të jetojnë me tutorët e tyre për shumë vite, është thelbësore që të kenë kujdes të veçantë për shëndetin e tyre, kartën e vaksinimit, ndër të tjera.

Pavarësisht se konsiderohen si një qen i shëndetshëm, Cavalier King Charles Spaniel mund të vuajë nga disa predispozita klinike si displazia e ijeve. Përveç displazisë, kur ajo arrin një moshë më të avancuar, është e zakonshme që mbreti i kalorësisë Charles Spaniel të diagnostikohet me një zhurmë në zemër.

Personaliteti i Cavalier King Charles Spaniel

A po ju fiton zemrën Cavalier King Charles Spaniel? Para se të zgjidhni një ekzemplar të racës, është thelbësore të dini pak më shumë për personalitetin dhe sjelljen e saj. Ndiqni më poshtë disa informacione rreth personalitetit dhe sjelljes së mbretit kalorësi Charles Spaniel.

Shiko gjithashtu: Si të blini kafshë ekzotike? Shihni llojet dhe këshilla të rëndësishme

A është një racë shumë e zhurmshme apo e çrregullt?

Për ata pronarë që kërkojnë një qen të qetë, Cavalier King Charles Spaniel është ideal. Kjo racë njihet për të qenë shumë e qetë, ideale për ata që jetojnë në një apartament. Mbreti Kavalier Charles Spaniel lehvetëm kur është në rrezik ose për të lajmëruar kujdestarët e tij.

Meqenëse është një racë shumë lozonjare, mos u habitni nëse qeni i kësaj race i lë lodrat e tij të shtrira nëpër shtëpi. Me teknikat e socializimit dhe stërvitjes, është e mundur që qeni të stërvitet lehtësisht në mënyrë që ai të mbajë lodrat e tij në një hapësirë ​​të caktuar nga mësuesit e tij.

Pajtueshmëria me kafshët e tjera

Nëse tashmë keni kafshë të tjera në shtëpi dhe po mendoni të merrni një Cavalier King Charles Spaniel, mos u shqetësoni. Qentë e kësaj race kanë një sjellje shumë të dashur, paqësore, të durueshme, të qetë dhe lozonjare, këto karakteristika e bëjnë atë të ketë një marrëdhënie shumë paqësore me kafshët shtëpiake të tjera, duke përfshirë qentë dhe macet.

Kavalier King Charles Spaniel do të jetë gjithmonë gati për të luajtur shumë me kafshët tuaja shtëpiake. Megjithatë, që kjo marrëdhënie të jetë edhe më harmonike, nëse qeni juaj ka frikë nga kafshët e tjera shtëpiake, investoni në teknikat e socializimit dhe stërvitjes në mënyrë që ai të ketë një marrëdhënie të mirë me të gjitha kafshët shtëpiake në shtëpi.

A zakonisht silleni mirë me fëmijët dhe të huajt?

Të njohur për të qenë një racë shumë e dashur dhe e dashur, qentë Cavalier King Charles Spaniel janë ekzemplarë të përsosur për të jetuar me fëmijë të moshave të ndryshme. Energjia e këlyshëve të kësaj race ështëshumë të mëdha dhe janë gjithmonë gati të luajnë, të vrapojnë, të kërcejnë dhe të ecin me fëmijët.

Për shkak se janë të vegjël, idealja është që lojërat me fëmijët më të vegjël të mbikëqyren në mënyrë që të mos lëndohet qeni. . Përveç fëmijëve, qentë e kësaj race janë shumë të dashur dhe të hapur ndaj të huajve. Mos u habisni nëse këlyshi i kësaj race i pret me shumë festë dhe gëzim ata që nuk i njeh ende.

A mund të lihet vetëm për një kohë të gjatë?

Qentë Cavalier King Charles Spaniel janë shumë të lidhur me familjen e tyre dhe nuk mund të qëndrojnë vetëm në shtëpi për një kohë të gjatë. Kur qeni i kësaj race ndihet i vetmuar, ka tendencë të shfaqë sjellje negative si për shembull të qajë, përveçse ka prirje për të kafshuar dhe gërvishtur mobiljet e shtëpisë.

Për të shmangur surprizat negative, idealja është që Momentet për të lënë qenin vetëm në shtëpi janë të planifikuara dhe brenda një periudhe të shkurtër kohore. Prandaj, përpara se të merrni një Cavalier King Charles Spaniel në shtëpinë tuaj, analizoni kohën e përditshme kur do të jeni larg shtëpisë tuaj.

Çmimet dhe kostot e racës Cavalier King Charles Spaniel

Përpara se të blini një Cavalier King Charles Spaniel, është thelbësore të jeni të vetëdijshëm për shpenzimet dhe investimet që kërkojnë qentë e kësaj race. Kontrolloni më poshtë shpenzimet kryesore me blerjen e një kopje të racës, përveçushqimi, veterineri, vaksinat dhe lodrat.

Çmimi i qenit Cavalier King Charles Spaniel

Qentë Cavalier King Charles Spaniel mund të gjenden në rangun prej 1,500,00 dollarë deri në 3,000, 00 dollarë secili kopje. Çmimi i Cavalier King Charles Spaniel mund të ndryshojë në varësi të disa fakteve të tilla si gjinia e qenit - femrat priren të jenë më të shtrenjta, mosha e kafshës, vendndodhja dhe reputacioni i lukunës ku është blerë qeni, nëse qenush është një bir ose nip i qenve të vlerësuar me çmime.

Përveç këtyre faktorëve, dorëzimi i një Cavalier King Charles Spaniel të vaksinuar dhe të demoralizuar, certifikata e origjinës dhe mikroçipi, gjithashtu e bëjnë qenin më të shtrenjtë.

Ku mund të blini qenushin Charles Spaniel?

Shitja e qenit Cavalier King Charles Spaniel mund të gjendet lehtësisht në grupet e Facebook, platformat e tregjeve, grupet WhatsApp dhe në reklamat për lukunitë e mbarështuesve. Pavarësisht nga kjo shumëllojshmëri, gjëja ideale është që Cavalier Charles Spaniel të blihet nga një lukuni e specializuar në mbarështimin e kësaj race.

Pasi të gjeni një lukuni të specializuar në mbarështimin e racës, përpara se të blini kafshën, bëni një surprizë vizite tek lukuni. Kjo vizitë është thelbësore që ju të jeni të vetëdijshëm për vendin dhe kushtet e higjienës, shëndetit dhe pastërtisë në të cilat rriten qentë.

Shpenzimet e ushqimit

Sepse është një qen që ka një të bukurpallto, Cavalier King Charles Spaniel duhet të ushqehet me ushqim të tipit Premium ose Super Premium që përmban në formulën e tij omegas 3 dhe 6, fibra dhe prebiotikë, fruta dhe perime, ndër të tjera.

Pushimet që paraqesin këto karakteristika kushtojnë rreth 55,00 dollarë deri në 80,00 dollarë një paketë me 1 kg ushqim. Duke marrë parasysh që qeni i rritur i kësaj race duhet të ushqehet me rreth 110 gram ushqim në ditë, kostoja mujore me ushqim do të jetë rreth 220,00 dollarë.

Veterinar dhe vaksinat

Konsultat me veterinerin janë një tjetër pikë që duhet të përfshihet në planifikimin financiar të pronarëve të qenve Cavalier King Charles Spaniel. Këto konsulta me veterinerin janë të rëndësishme për të ruajtur shëndetin dhe mirëqenien e qenit, kushtojnë rreth 200,00 dollarë çdo konsultim.

Përveç shpenzimeve me konsultat veterinare, është thelbësore të parashikohen kostot me vaksinat e qenve. Vaksinat e detyrueshme janë kundër tërbimit dhe V8 ose V10 polivalente. Vaksina e tërbimit mund të gjendet në rangun prej 70,00 dollarë deri në 90,00 dollarë çdo dozë. Vaksinat V8 ose V10 mund të kushtojnë rreth 110,00 dollarë çdo dozë. Vaksinimet janë të detyrueshme dhe duhet të përforcohen çdo vit.

Lodra, lukuni dhe aksesorë

Si një qenush shumë i gjallë dhe lozonjar, është shumë e rëndësishme që qeni të ketë disa lodra në shtëpi. argëtim. Lodrat sitopat mund të kushtojnë afërsisht 15,00 dollarë secili, ndërsa arushat pelushi mund të gjenden në rangun prej 30,00 dollarë. Lodrat me zhurmë janë gjithashtu interesante dhe mund të gjenden nga 35,00 dollarë.

Kelyshi i kësaj race duhet të rritet në ambiente të mbyllura. Nëse zgjidhni të ofroni një shtrat për qen, mund të gjeni disa modele në rangun nga 90,00 deri në 300,00 dollarë në varësi të materialit. Shtëpitë për qen të vegjël mund të gjenden për një çmim që varion nga 120,00 dollarë deri në 400,00 dollarë.

Meqenëse ky është një qen i vogël që mund të zhvillojë zhurmë në zemër, është e rëndësishme të përdorni një jakë me një udhëzues gjoksi për kohën e ecjes. Ky lloj jakë mund të kushtojë nga 40,00 deri në 90,00 dollarë në varësi të materialit.

Kujdesi për një Cavalier King Charles Spaniel

Të kesh një Cavalier King Charles Spaniel kërkon vëmendje dhe kujdes. Ndiqni kujdesin kryesor me pallton, thonjtë, aktivitetin fizik dhe ushqimin që duhen respektuar me kujdes gjatë rritjes së një Cavalier King Charles Spaniel.

Kujdesi për qentë

Përpara se të merrni qenushin Cavalier King Charles Spaniel në shtëpi, kufizoni hapësirat në të cilat qeni do të qëndrojë brenda shtëpisë tuaj. Për shkak se është një racë e vogël dhe shumë e lidhur me familjen e saj, idealja është që qeni i kësaj race të rritet brenda ose në një apartament. Pas përcaktimit të hapësirave dhe gjithçkaje që i duhet qenitjetoni rehat, mos harroni t'i jepni kafshës suaj shumë dashuri dhe dashuri.

Përveç veshjes bazë, jini të kujdesshëm me dietën e qenit dhe ofroni vetëm ushqim Premium ose Super Premium. Mos harroni të ndiqni me germë orarin e vaksinimit të kafshës suaj, është jashtëzakonisht e rëndësishme ta mbani kafshën të shëndetshme.

Sa duhet të ushqej?

Sasia e ushqimit është një pikë shumë e rëndësishme kur bëhet fjalë për kujdesin për rritjen e qenve Cavalier King Charles Spaniel. Kur qeni i kësaj race është në fazën e këlyshëve, rekomandohet që të ushqehet me rreth 75 deri në 95 gramë ushqim në ditë, të cilat duhet të ndahen deri në tre porcione.

Kur Mbreti Kavalier Charles Spanieli është në fazën e të rriturve, nga 12 muajsh, duhet të ushqehet me rreth 110 gram ushqim, i ndarë në dy porcione ditore. Kafshët duhet t'i jepen ushqime vetëm nga mosha e rritur.

A ka nevojë kjo racë për shumë aktivitet fizik?

Për ata që janë të apasionuar pas ushtrimeve fizike, Cavalier King Charles Spaniel është një racë e përsosur. I njohur si shumë aktiv, lozonjar dhe plot energji, edhe pse është i shkurtër në shtat, ai është gjithmonë i gatshëm të luajë shumë me tutorët e tij.

Vrapimi, ecja, hedhja e topave dhe madje edhe loja me tunele janë perfekte për qentë
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.