Cili është çmimi i Buldogut Francez? Shihni kostot dhe ku të blini

Cili është çmimi i Buldogut Francez? Shihni kostot dhe ku të blini
Wesley Wilkerson

A i përshtatet buxhetit tim çmimi i bulldogut francez?

Buldogu francez, i njohur edhe si frenchie, është një qen i vogël që pushton shumë admirues në mbarë botën. Megjithatë, blerja dhe mbajtja e një qeni të kësaj race nuk është një detyrë e thjeshtë.

Duhet të kihet parasysh se, si çdo qen me hundë të sheshtë, Bulldog francez kërkon një kujdes të veçantë me shëndetin, kryesisht për shkak se është një qen i rëndë dhe i ulët, gjë që e bën frymëmarrjen edhe më të vështirë.

Përveç kësaj, një qenush i kësaj race mund të kushtojë nga 1200,00 dollarë deri në 5,000 dollarë, në varësi të origjinës së tij. Prandaj, përpara se të blini një Bulldog francez, është e nevojshme të keni një planifikim të mirë financiar. Në këtë artikull do të shohim shpenzimet e nevojshme me qenin e kësaj race si ushqimi, higjiena dhe mirëqenia.

Çmimi i Bulldogit Francez dhe ku mund të blini

Ashtu si shumica e racave, ajo është Ju mund të gjeni këlyshët e Bulldogit francez që shiten në kategori të ndryshme çmimesh. Megjithatë, duhet t'i kushtoni vëmendje disa detajeve në mënyrë që blerja juaj të bëhet në mënyrë të sigurt.

Sa kushton një Bulldog francez?

Buldogu francez është një qen mjaft i shtrenjtë, çmimi i tij mund të variojë nga 1,200,00 dollarë deri në 5,000,00 dollarë në varësi të mbarështuesit. Është e rëndësishme të vëzhgoni nëse mbarështuesi ofron origjinën e qenushit, pasi shumë bulldogë francezë janë jashtë standardit të racës, por shitenpër të njëjtin çmim si një qen me origjinë.

Shtella karakteristike dhe korrekte e Bulldog-ut francez është me ngjyrë të dredhur, duke filluar nga karamel shumë i lehtë në të kuqërremtë dhe të gjitha variacionet e tij. Ngjyrat e tjera konsiderohen si gabime ose pengesa për origjinën.

Çfarë mund të ndikojë në çmimin e qenit?

Një faktor i rëndësishëm në lidhje me çmimin e qenushit është origjina e kafshës. Kafshët shtëpiake janë më të lira, por nuk kanë origjinë, as nuk është e mundur të verifikohet rasti i keqtrajtimit.

Shiko gjithashtu: Evolucioni i primatëve: mësoni për origjinën, historinë dhe më shumë

Kostoja e mbarështimit, për mbarështuesit profesionistë, është e lartë. Mesatarisht, 1,250.00 dollarë shpenzohen për ushqim, vaksinime dhe kosto shtesë; përveç dokumentacionit prej 400,00 dollarë. Kërkesa për qen të kësaj race është gjithashtu e lartë, gjë që mund të fryjë çmimin e tyre. Faktorë të tjerë si vendndodhja dhe mosha e kafshës mund t'i shtojnë ose jo vlerë qenushit.

Ku mund të blini një qenush francez Bulldog?

Kur blini ndonjë qenush, pavarësisht nga raca, zgjidhni gjithmonë mbarështues profesionistë. Përveç ofrimit të dokumenteve të kafshës, këta profesionistë ndjekin rregulla strikte në mbarështim, duke siguruar blerjen e kafshëve të shëndetshme dhe brenda standardeve të racës. Përveç kësaj, tek këta mbarështues është e mundur të vizitohet ambienti në të cilin është rritur këlyshi, gjë që i mundëson blerësit të kontrollojë nëse ka ndonjë keqtrajtim me nënën.

Ka mundësitë adoptojë një të rritur apo qenush të racës?

Po, është e mundur të adoptosh një qen të kësaj race, megjithëse është e vështirë të gjesh një kopje të disponueshme për birësim, ka mbarështues të përkushtuar ndaj cilësisë së shërbimit të ofruar dhe që bëjnë kafshë jashtë standardit të racës në dispozicion për birësim.

Për më tepër, duke qenë se qentë janë shumë të lidhur me pronarët e tyre dhe mund të vuajnë nga ankthi i ndarjes, disa pronarë preferojnë t'i japin për birësim nëse nuk mund të plotësojnë nevojat e kafshës së tyre shtëpiake ose të kujdesen për shëndetin e tyre.

Kostoja e jetesës për një Bulldog Francez

Kostoja e mbajtjes së një Bulldog Francez është pak e lartë, do t'ju duhet të shpenzoni për ushqim, higjienë dhe kujdes veterinar, përveç ato fillestare me vaksina dhe përgatitja e shtëpisë për të pritur anëtarin e ri të familjes.

Çmimi i ushqimit

Ushqimi për qentë e vegjël si bulldogu francez është rreth 85,00 dollarë për një paketë 2 kg . Një Bulldog francez i rritur ha nga 100 g deri në 160 g në ditë. Kjo race ka prirje ndaj obezitetit, prandaj duhet kontrolluar furnizimi me ushqim.

Shiko gjithashtu: Ngjyrat e kuajve: njihni veshjen e kuajve dhe variacionet e tyre

Shpenzimet mujore me ushqimin e qenve per kete race jane rreth 130,00$. Duke marrë parasysh gamën e çmimeve të prurjeve premium, me përbërës natyralë dhe pa ngjyra, të cilat janë më të përshtatshmet. Këto vlera mund të ndryshojnë në varësi të cilësisë dhe markës së ushqimit të zgjedhur.

Çmimi i jakës dhe tasave

Në ditët e para pas ushqyerjesKur blini një qenush, do të jetë e nevojshme ta vendosni atë dhe të plotësoni disa nevoja me artikuj, të cilët nuk do të jenë të përsëritur, por që në fund mund të ndjeni nevojën për t'i ndërruar.

Janë kollaret. dhe lojë me birila. Për qentë e vegjël, qaforet mund të kushtojnë nga 25,00 dollarë për më të thjeshtët, në 80,00 dollarë për ata me dekorime dhe personalizim. Kupat e ushqimit dhe ujit, nga ana tjetër, kanë një çmim midis 7,00 dhe 130,00 dollarë, në varësi të materialit të prodhimit, pranisë së mbështetjes ose aksesorëve.

Çmimi i lodrave

Çdo qen ka nevojë pak ushtrime dhe aktivitete që ndihmojnë në zhvillimin e tyre. Kur zgjidhni shpërqendrime për kafshën tuaj, jepni përparësi stimuluesve të tillë si dhëmbët e mbushur, lojërat që stimulojnë arsyetimin e kafshës dhe ato që bëjnë zhurmë.

Disa lodra më të thjeshta, si kafshët prej gome kushtojnë rreth 15,00 dollarë secila, topat janë 6,00 deri në 30,00 dollarë. Sa i përket lojërave të arsyetimit, ato mund të kushtojnë deri në 150,00 dollarë, në varësi të modelit, materialit të prodhimit ose markës.

Çmimi i shtëpisë dhe krevatit

Shtëpitë gjenden në dru , material ekologjik i riciklueshëm, pëlhurë plastike dhe e veshur me susta. Cmimi varion sipas materialit, permasave dhe estetikes. Për qentë e vegjël, çmimi i lukunisë varion midis 75,00 dhe 350,00 dollarë realë.

Shtrihet, nga ana tjetër, kushtojnë më shumëtë përballueshme, midis 50,00 dhe 150,00 dollarë dhe zakonisht bëhen në pëlhurë të veshur me susta. Gjithmonë zgjidhni madhësinë pak më të madhe se qeni, në mënyrë që të mos ndihet rehat, si në shtëpi ashtu edhe në shtrat.

Çmimi i vaksinave

Vaksinat përfaqësojnë një pjesë të madhe të kostos fillestare për qenushin tuaj. Ato të detyrueshme janë V8 ose V10 dhe kundër tërbimit. Ato që mbrojnë nga viruset ndahen në tre doza. E para administrohet në moshën dyzet e pesë ditësh, pastaj dozat e tjera jepen me një interval deri në katër javë.

Anti-rabi është një dozë e vetme dhe të gjitha duhet të përforcohen çdo vit. Çdo dozë do të kushtojë midis 60,00 dhe 90,00 dollarë. Vizitat tek veterineri duhet të bëhen çdo gjashtë muaj dhe kostot e tyre të përgjithshme janë rreth 300,00 dollarë reale të ndara midis konsultave, ekzaminimeve dhe ilaçeve. Vlera mund të ndryshojë në varësi të vendndodhjes dhe rajonit të zyrës.

Produktet e pastrimit dhe higjienës

Qentë e kësaj race nuk kanë nevojë për banjë të vazhdueshme, leshi i tyre i shkurtër e bën të nevojshme larjen vetëm një herë një muaj ose çdo dy muaj. Prandaj, kostoja e tij me shampo dhe kondicioner është pothuajse e parëndësishme, pasi shishja kushton rreth 13,00 dollarë secila.

Për mirëmbajtjen e thonjve, do të jetë e nevojshme vetëm prerja e tyre sa herë që janë të gjatë, ose çdo dy javë për kafshët që nuk kanë kontakt me tokë të ashpër. prerësinkushton mesatarisht 20,00 dollarë.

A është bulldogu francez qeni ideal për ju?

Tani që e dini se cilat janë kostot dhe nevojat e Buldogut Francez, thjesht bëni llogaritjet dhe shikoni nëse kjo është raca ideale për familjen tuaj. Kini parasysh se qentë e kësaj race kanë nevojë për vëmendje dhe shoqëri të vazhdueshme, gjë që mund të bëhet pengesë nëse kaloni shumë orë jashtë.

Kini parasysh çmimin e qenushit dhe shpenzimet fillestare me vaksinat, strukturën fizike dhe lodrat. përveç artikujve të përsëritur si ushqimi, kujdesi veterinar dhe higjiena, është thelbësore të mbani të përditësuar buxhetin e familjes dhe të mos rrezikoni të bëni zgjedhjen e gabuar. Me gjithë këtë në mendje, zgjedhja juaj me siguri do të jetë më e mira për të gjithë.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.