Cili është qeni më i zemëruar në botë: racat dhe karakteristikat

Cili është qeni më i zemëruar në botë: racat dhe karakteristikat
Wesley Wilkerson

Cili është qeni më i zemëruar në botë?

Dihet se disa raca qensh janë të rrezikshëm, duke shërbyer si qen të vërtetë roje dhe duke shkaktuar frikë tek ata që afrohen. Por, në realitet, kjo sjellje është pasojë e zakoneve të nxitura nga pronarët që në moshë të vogël.

Prandaj nuk është e saktë të thuhet se ka një qen specifik më të zemëruar se tjetri. Megjithatë, ka raca të mëdha me instinkt më të egër që janë të trajnuar për të paraqitur rrezik kur është e nevojshme. Në të njëjtën mënyrë, qentë gjithashtu mund të mësohen të jenë të urtë.

Ata janë miku më i mirë i njeriut, por mund të jenë edhe mjaft agresivë nëse edukohen me këtë qëllim. Shikoni, përgjatë këtij artikulli, karakteristikat rreth disa prej racave që shihen si qentë më të guximshëm në botë.

Racat e qenve më të guximshëm në botë

Para se të adoptoni ose blini një qen nga raca, është e rëndësishme të dini se si sillet kafsha. Në këtë mënyrë, pronari do të dijë se disa lloje priren të jenë më të vështira për t'u trajnuar ose për t'u kujdesur se të tjerët. Kjo do të thotë, është thelbësore të zgjidhni me ndërgjegje në mënyrë që të mos keni probleme të mëdha.

Siberian Husky

Qeni i bukur siberian Husky u shfaq në Rusi dhe u përdor gjerësisht për puna, por shtëpia e mbarështimit ka ekzistuar për qindra vjet në shumë vende. Është një qen inteligjent dhe shumë i dashur.për pronarët, madje edhe fëmijët. Për këtë është e rëndësishme që ata të trajnohen sapo të jenë këlyshë.

Kur kërkoni një Husky siberian, idealja është të keni kontakt me kafshën që në lindje. Për shkak se konsiderohet si një racë kokëfortë, pronari duhet të jetë i durueshëm dhe të mos zemërohet me qenin gjatë stërvitjes. Përndryshe, mund të rezultojë në një qen të pabindur në jetën e përditshme.

Shiko gjithashtu: Zbuloni si riprodhohen peshqit: informacione dhe kuriozitete!

Chow Chow

Një racë shumë imponuese, Chow Chow është një nga qentë më të vjetër në histori. Të dhënat e para tregojnë se origjina e tij vjen nga vende si Kina dhe Mongolia, ku shoqëronte fiset në shëtitje të gjata. Aktualisht është një kafshë që duhet të marrë dashuri dhe të edukohet që në moshë të vogël për të mos u bërë një qen dominues.

Socializimi përfshin ndërveprimin me të huajt dhe kafshët e tjera, shëtitjet në vende publike, lojërat dhe stërvitjet e shpeshta. . Chow Chow që nuk është i trajnuar mund të ketë një temperament të komplikuar në fazën e të rriturve. Në çdo rast, nuk duhet t'i stresoni kurrë kafshët me stërvitje të gjata dhe të lodhshme.

Pitbull

Pitbulli është ndoshta raca më popullore në botë kur bëhet fjalë për qentë e egër . Megjithatë, kjo karakteristikë nuk është diçka e natyrshme për kafshën, por e imponuar nga mbarështuesit që kërkojnë një qen roje të egër. Prandaj, fakti që çdo Pitbull është i rrezikshëm është një paragjykim që duhet luftuar.

Raca është me të vërtetëi fortë dhe muskuloz, por do të sulmojë njerëzit vetëm nëse stërvitet për ta bërë këtë. Nëse rritet me dashuri dhe dashuri, pa agresion, qeni do të jetë i urtë dhe një shok. Në disa vende, Pitbulli është i ndaluar ose i detyruar të mbajë surrat rreth e rrotull.

Rottweiler

Ashtu si shembulli i mëparshëm, Rottweiler shihet gjithashtu si një qen për të mos u afruar. Edhe një herë, reputacioni i keq duhet çmitizuar, pasi është një mik dhe mbrojtës i madh i shtëpisë.

Raca arrin një madhësi të madhe në moshë madhore, duke marrë gjithashtu forcë dhe peshë. Për këtë arsye, Rottweiler duhet të vëzhgohet rreth fëmijëve në mënyrë që të mos i lëndojë ata gjatë lojërave ose momenteve të relaksimit.

Dobermann

Raca gjermane Dobermann u krijua nga përzierja e prejardhje të ndryshme, të tilla si Rottweiler dhe Bariu Gjerman. Ideja ishte të bashkoheshin qentë inteligjentë dhe të rrezikshëm për të formuar qenin më të mirë të mundshëm roje, por kjo karakteristikë është në të kaluarën.

Kushdo që e rrit Dobermanin me dashuri që nga lindja do të ketë një kafshë lozonjare, miqësore dhe besnike. Ashtu si me racat e tjera, mungesa e socializimit mund të shkaktojë probleme të tilla si agresioni ndaj të huajve ose kafshëve të tjera.

German Shepherd

Një nga racat më të famshme në filmat kriminalë dhe shfaqjet televizive televizive në përgjithësi, bariu gjerman është jashtëzakonisht i bindur. Ata janë në gjendje të mësojnë truket dhe komandat.me lehtësi, kjo është arsyeja pse përdoret kaq shumë për aktivitete të tilla si shpëtimi, gjurmimi dhe mbrojtja.

Temperamenti tipik i Bariut Gjerman është besnikëria dhe shoqërimi. Është e rëndësishme të inkurajohet shoqërueshmëria që në moshë të re për të shmangur çdo instinkt agresiv te kafshët.

Saint Bernard

Një qen tjetër që u bë i njohur në filma ishte Saint Bernard. Është një nga racat më mbrojtëse që ekzistojnë, duke u bërë vërtet posesive ndaj pronarëve dhe territorit. Për këtë arsye, qeni mund të jetë i dyshimtë dhe i pakëndshëm në prani të të huajve, por agresioni është me të vërtetë i rrallë.

Trajnimi i Shën Bernardit si qenush është mënyra më e mirë për të siguruar që qeni të jetë më besnik dhe më besnik. dashuria është e mundur me pronarët dhe çdo kompani tjetër vizitore.

Fila Brasileiro

Një racë e zhvilluar në Brazil, Fila është një qen i mrekullueshëm roje. Origjina e tij shkon në periudhën e kolonizimit pas kryqëzimit të qenve të tjerë të sjellë nga Evropa. Për shkak të përmasave të mëdha dhe forcës së madhe fizike, shihet me frikë nga ata që nuk e njohin mirë.

Shiko gjithashtu: Çfarë do të thotë të ëndërrosh për një kafshë? Zvarritje të çuditshme, rrëqethëse, të panjohura dhe më shumë

E vërteta është se Fila Brasileiro i kushtohet mbrojtjes së pronarëve të saj, prandaj është serioze dhe e paparashikueshme rreth të huajve. Pavarësisht kësaj, me kujdesin e duhur, nuk duhet të përbëjë rrezik në jetën e përditshme.

Kujdesi i domosdoshëm për qentë më të egër

Siç mund ta keni vënë re, qentëmë të guximshmit mund të jenë gjithashtu shumë të dashur. Mësoni më shumë për temperamentin e qenve më poshtë.

Pse qentë bëhen agresivë?

Gjithçka varet nga mënyra se si është edukuar raca. Shumë njerëz i shohin qentë si objekte mbrojtjeje, duke i trajnuar ata të jenë të egër që në moshë të re. Pasi të mësohen të sulmojnë, do të jetë e vështirë t'i stërvitni ata që të jenë paqësorë.

Përveç kësaj, shumë qen neglizhohen dhe keqtrajtohen, gjë që mund të rezultojë që kafsha të jetë agresive ndaj të tjerëve.

Si për të parandaluar që qeni të bëhet agresiv?

Një qen shtëpiak nuk është agresiv nga natyra. Pra, nuk ka sekrete për t'i parandaluar këto kafshë të rriten të zemëruara, përveçse t'u ofroni atyre shumë dashuri dhe socializim që nga lindja.

Vetëm sigurohuni që t'i jepni kafshës suaj shumë dashuri dhe dashuri dhe ai do të jetë mirë. reciproke ! Përveç kësaj, është e rëndësishme të kujdesemi për mirëqenien dhe shëndetin e kafshës për të shmangur ndonjë problem

A është e mundur të rriten këto raca me fëmijë?

Shumica e qenve i duan shumë fëmijët, madje edhe racat e egra të përmendura në këtë artikull. Bashkëjetesa e kësaj kafshe me të vegjlit është totalisht e mundur, por gjithmonë rekomandohet të shikoni lojërat dhe momentet rreth njerëzve të panjohur.

Të gjithë qentë mund të jenë të dashur

A ideja se ekziston një qen më i zemëruar në botëduhet rimenduar. Shumë raca janë zhvilluar në të vërtetë për të sulmuar në situata të rrezikshme dhe për të mbrojtur pronarët e tyre, por këto zakone nuk janë të natyrshme për kafshën. Stërvitja e bërë mirë është mënyra më e mirë që ata të jenë thjesht të dashur dhe asnjëherë agresivë.

Një fakt që duhet marrë parasysh është forca fizike që ka kafsha. Si rezultat, qentë më të fortë dhe më të rëndë kanë më shumë gjasa të dëmtojnë njerëzit, edhe gjatë lojërave dhe pa këtë qëllim.

Nëse po mendoni të blini një qen të racës së pastër, sigurohuni që të konsultoheni me historinë e rritjes së kafshës dhe mësoni për temperamentin. E gjithë kjo është thelbësore për mirëqenien e qenit dhe të pronarit!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.