Çmimi i mini derrit: shikoni sa kushton, ku të blini dhe kushton

Çmimi i mini derrit: shikoni sa kushton, ku të blini dhe kushton
Wesley Wilkerson

Cili është çmimi i një mini derri? A është shumë e shtrenjtë?

Deri mini është një kafshë shtëpiake që po bëhet një modë në Brazil. Nëse keni alergji ndaj maceve ose qenit, mos u dekurajoni! Më i lirë se shumë raca qensh, mini derri është ndjesia e momentit.

I famshëm për të qenë kafshë shtëpiake e George Clooney dhe të famshëm të tjerë, mini derri mund të arrijë deri në 60 cm lartësi dhe të peshojë deri në 100 kg. Konsiderohet si një kafshë shumë inteligjente, e pastër dhe e bindur dhe jashtëzakonisht e urtë. Përveç kësaj, është një opsion i shkëlqyeshëm për t'ju mbajtur shoqëri dhe ata mund ta njohin emrin tuaj kur ju thërrasin.

Shikoni më poshtë se si të blini një mini derr për veten tuaj dhe kostot që mund të bëni me të.

Çmimi i një mini derri dhe ku mund të blini

Të gjesh një mini derr nuk është një detyrë e lehtë, por as e pamundur. Vazhdoni të lexoni dhe shikoni se sa kushton për të marrë një qenush ose për të adoptuar një, dhe ku mund ta gjeni një të tillë.

Sa kushton një qenush mini derr?

Thyej derrkucin e tij dhe kontrollo sa para ka. Për afërsisht 1,700,00 dollarë për meshkuj dhe deri në 2,000 dollarë për femra, tani mund të gjeni kafshën tuaj të re. Në rastin e mashkullit, ky çmim tashmë përfshin sterilizimin, vaksinat dhe heqjen e krimbave. Por nëse doni të blini një mashkull të pakastruar, ai çmim mund të dyfishohet.

Ku të blini një mini derr?

Minimarketiderri është i ri në Brazil dhe pak janë krijuesit e tij. Ka pak ferma në Brazil që rrisin këto kafshë. Përveç kërkimit të atyre pak mbarështuesve që ekzistojnë, ju mund t'i gjeni mini derrat në faqe të ndryshme në internet.

Por kini kujdes! Para se të blini derrin tuaj në miniaturë, është e rëndësishme të hulumtoni referencat lokale dhe të njiheni me prindërit e derrit. Në këtë mënyrë, do të jeni të sigurt se do të merrni një mini derr të rregulluar.

A është e mundur të adoptoni një mini derr?

Po! Në faqet e birësimit në internet, ju mund të adoptoni një mini derr. Në disa qytete, ku ka panaire të adoptimit të kafshëve, mund të gjeni një mini derr. Por dijeni se kjo është e rrallë për t'u arritur. Dhe për të mos rënë në kurth, është e rëndësishme të njihni prindërit dhe nga vjen kafsha e vogël.

Në fund të fundit, të kesh shenja që derri juaj nuk do t'i kalojë 100 kg dhe do të bëhet një derr më i madh. se sa prisni është thelbësore.

Kostot me një mini derr

Një mini derr ka shpenzime që do të jenë të përsëritura, si çdo kafshë. Kostoja mesatare e këtij gic ndryshon sipas ushqimit, aksesorëve, produkteve të higjienës dhe udhëtimeve tek veterineri. Më poshtë kemi renditur disa çmime që ju presin kur blini një mini derr.

Çmimi i ushqimit për mini derrat

Racionet speciale për mini derrat nuk gjenden lehtë, kështu që ju mund t'u ofroni racione derrave , sa kushtonmesatarisht 90,00 dollarë. Ushqimi adekuat, në këtë rast, është S-801.

Deri në gjashtë muaj, mini derri juaj do të hajë 150 gram në ditë - 50 gram për çdo vakt. Dhe prej gjashtë muajsh do të jetë 300 gram në ditë, duke dyfishuar sasinë në çdo vakt. Prandaj, shpenzimet për ushqim duhet të variojnë nga 400,00 dollarë deri në 850,00 dollarë në muaj.

Çmimi i aksesorëve dhe lodrave

Aksesorët dhe lodrat mund të ndryshojnë në varësi të asaj që keni ndërmend të blini për ta përkëdhelur atë. Rrobat, bandanat, qaforet janë pjesë e sharmit të derrit tuaj. Nga 20,00 dollarë mund të blini një veshje të vogël për kafshën tuaj. Jaka duhet të jetë e fortë dhe mundësisht gjoksore në mënyrë që të mos e lëndojë atë. Ju mund ta gjeni këtë lloj jakë për një çmim mesatar prej 60,00 dollarë.

Derrat mini janë fëmijë të përjetshëm dhe duan të luajnë. Ai do të organizojë festën me një gropë topash, kuti dhe madje edhe një strofkë. Lodra të tilla mund të gjenden në dyqanet e fëmijëve ose në dyqanet e kafshëve shtëpiake. Pishinat me top kushtojnë mesatarisht 130,00 dollarë. Nga ana tjetër, strofkat mund t'i gjeni nga 50,00 dollarë.

Çmimi i shtratit dhe kutisë për mini derrin

Një shtrat i mbushur për derrin tuaj të vogël, i cili mund të blihet në dyqanet që shesin shtretër edhe për qen dhe mace. Vlera e tij ndryshon, por çmimi mesatar është 200,00 dollarë. Kutia për nevojat e një gic mund të blihet e njëjta për macet dhe ato kushtojnë mesatarisht25,00 dollarë.

Për ta, sasia e rërës është më e vogël se sasia e përdorur për macet. Kur transportoni mini derrin tuaj, është e nevojshme të përdorni një kuti transporti. Duke qenë se duhet të jetë shumë rezistent, çmimi është paksa i pjerrët dhe duhet të kushtojë afërsisht 500,00 dollarë.

Shiko gjithashtu: Çfarë do të thotë të ëndërrosh për një jaguar? E zezë, kafe, sulmuese dhe shumë më tepër

Produkte higjienike dhe pastrimi

Mund të keni nevojë për sapun ose shampo neutrale për tu larë, një hidratues neutral , i cili mund të përdoret i njëjtë nga njerëzit, dhe një krem ​​kundër diellit për ditët me diell. Në këtë mënyrë, derri juaj do ta mbajë lëkurën të pastër, të hidratuar dhe të mbrojtur.

Një shampo neutrale me 500 ml kushton mesatarisht 30,00 dollarë. Dhe duhet të zgjasë përafërsisht tre muaj. Hidratuesi 400 ml fillon me 10,00 dollarë, por zgjat më pak se shampoja. Për të përfunduar kombinimin bazë, ne kemi kremin kundër diellit, për përdorim të përditshëm dhe i cili do t'ju kushtojë 40,00 dollarë.

Pra, me afërsisht 60,00 dollarë në muaj, ju e lini derrin tuaj me erë të mirë dhe të mbrojtur nga lëkura.

Vaksinimi dhe kostot veterinare

Mini derri juaj duhet të ketë vizita te veterineri. Këto vizita duhet të kryhen çdo 6 muaj dhe çmimi mesatar është 150,00 dollarë secila. Në to veterineri do të kontrollojë vaksinat që i duhen për të bërë dhe do të kryejë kontrolle.

Vaksinat janë vjetore (erizipelë, tetanoz, leptospirozë, tërbim dhe vaksina tetravalente) dhe kanë një kosto mesatare prej 400 dollarë. ,00. Vermifugu duhetjepet vetëm nëse testi i jashtëqitjes, i bërë çdo gjashtë muaj, tregon praninë e parazitëve. Vlera e tij ndryshon në varësi të peshës së kafshës.

Disa kujdes për mini derrin

I njohur si i ndotur nga filmat vizatimorë, mini derri është kërkues me higjienën e tij dhe është i aftë të qajë për të kërkuar ushqim. Shihni më poshtë për këshilla të rëndësishme mbi dietën e tyre, banjën e tyre, higjenën e tyre dhe shoqërimin me kafshët e tjera.

Ushqyerja e duhur

Mini derrit i pëlqen të hajë. Prandaj, është e nevojshme të kontrolloni ushqyerjen e tij në një mënyrë që të kënaqë derrin tuaj, por pa ekzagjerim. Grykësi juaj i vogël duhet të ushqehet tri herë në ditë. Ushqimi i tyre mund të bazohet në një mini ushqim special për derrat, dhe nëse nuk mund ta gjeni, ushqimi i lepurit i përgatitur me misër dhe drithëra është një zgjedhje e mirë.

Nuk ofrohet ushqim i mbetur i kalitur i krijuar për njerëzit. Nga ana tjetër, frutat dhe perimet janë të mirëseardhura. Mollët, karotat, patatet, mishi i ëmbëlsirave mund të jenë plotësues të dietës suaj kryesore. Në mënyrë ideale, sasia e ushqimit të mini derrit tuaj duhet të jetë rreth 2% e peshës së tij.

Higjiena, pastrimi dhe kujdesi për lëkurën

Mini derrat janë kafshë shumë të pastra. Ashtu si macet, atyre nuk u pëlqen papastërtia dhe ju mund t'i mësoni të bëjnë biznesin e tyre në një kuti mbeturinash. Të mësuar të bëjnë biznesin e tyre në të njëjtin vend, ata gjithmonë do të kthehen atje ku ishin.ju mësoni. Ky vend duhet të jetë gjithmonë i pastër dhe i dezinfektuar.

Ky gic e do ujin dhe mund të jetojë nën një zorrë. Por tregohet një banjë me shampo ose sapun neutral dhe ujë të ngrohtë. Më shumë se kaq mund të irritojë lëkurën tuaj e cila është e thatë dhe e ndjeshme. Një hidratues duhet të përdoret në mini derrin tuaj çdo ditë të dytë. Ashtu si ju, edhe ai duhet të përdorë krem ​​kundër diellit kur ecën në diell, për të shmangur djegiet nga dielli.

Të jetosh me kafshë të tjera

Derri mini është shumë i shoqërueshëm dhe është i lehtë për ta bërë atë të jetojë me të. kafshë të tjera. Megjithatë, kini parasysh se kafshët e tjera duhet të pranojnë derrin tuaj. Gjëja më e zakonshme është të ndani këndin tuaj me qentë, por mbani mend se këlyshët tuaj duhet të mësohen për të ndarë hapësirën.

Shoqëria e një mini derri është e artë

Ne pa që deri në 2000.00 dollarë është e mundur të kesh një mini derr. Pavarësisht se nuk është aq i lirë, mirësia e tij tejkalon çdo vlerë. Duke qenë në gjendje të përkëdhelesh me lodra dhe aksesorë, është një alternativë e shkëlqyer për një qen apo mace.

Me vizita të rregullta te veterineri, vaksinat e përditësuara, një dietë të ekuilibruar, banjot javore, ushtrimet ditore dhe kujdes për lëkurën tuaj të ndjeshme, shqetësimi juaj do të jetë të ktheni përzemërsinë dhe vëmendjen që do t'ju japë mini derri juaj.

Shiko gjithashtu: Shtrati i qenit me goma: shikoni çmimin dhe këshillat për të bërë

Tani që e dini çmimin e përafërt të mini derrit, kostot që mund të ketë në krijimin e tij dhe ,përveç kësaj, kujdesi që ka nevojë kjo racë, ai është gati të fillojë këtë aventurë dhe të marrë kafshën e tij të re dhe të pazakontë. Do t'ju pëlqejë!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.