Doberman Dog: shikoni çmimin, ku të blini, kostot dhe më shumë

Doberman Dog: shikoni çmimin, ku të blini, kostot dhe më shumë
Wesley Wilkerson

A është çmimi i dobermanit shumë i lartë?

Dobermani është një racë qensh që është edukuar për të qenë besnik ndaj mbajtësit të tij dhe agresiv përballë rrezikut. Për këtë, krijuesi i kësaj race kryqëzoi disa qen derisa arriti në Dobermanin që njohim sot.

Për shkak të kësaj dhe arsyeve të tjera, çmimi i Dobermanit mund të jetë i lartë, duke filluar nga 3000.00 dollarë dhe mund të kaloni 10,000 dollarë në raste të caktuara

Përveç faktorëve që ndikojnë në çmim, dini edhe sa do të shpenzoni për ushqim në muaj, dhe të gjitha shpenzimet e mundshme shtesë me atë qen, i cili ka nevojë për produkte higjienike dhe lodra. për shembull. Shikoni!

Çmimi i qenushit Doberman dhe ku mund të blini

Doberman-i është i dashur nga adhuruesit e qenve sepse është një qen i mrekullueshëm roje. Megjithatë, për shkak se është një racë shumë e njohur, çmimi është i lartë. Kontrolloni më poshtë çmimin dhe ku të blini.

Çmimi i qenushit Doberman Evropian

Një qenush gjerman Doberman mund të kushtojë rreth 3000,00 dollarë. Ndërsa, Dobermani i rritur me karakteristika dhe standarde të konkurrencës, mund të kushtojë nga 8,000,00 deri në 15,000,00 dollarë. Këto vlera mund të ndryshojnë në varësi të prejardhjes së qenit.

Dobermani evropian është një racë që u shfaq në Gjermani rreth vitit 1860. Emri i tij është për nder të Friedrich L. Dobermann, i cili ishte i pari që krijoi këtë racë . Me një peshë mesatare prej 40 kg dhe me gjatësi 45 cm, ai ishteedukuar për të qenë një qen roje.

Çmimi i qenushit amerikan Doberman

Çmimi i Dobermanit Amerikan mund të ndryshojë gjithashtu sipas prejardhjes dhe vendndodhjes së tij ku blihet. Kështu, një qenush i kësaj race mund të kushtojë deri në 2000.00 dollarë, ndërsa një doberman i rritur amerikan kushton mesatarisht 10.000.00 dollarë.

Kjo racë qeni është rezultat i disa kryqëzimeve, nga dobermani evropian, që është origjinali. . Dobermani amerikan ka disa dallime nga ai evropian, kështu që lartësia dhe pesha e tij janë më të vogla. Përveç kësaj, ata kanë një temperament më të qetë.

Çfarë mund të ndikojë në çmim?

Ka disa faktorë që mund të ndikojnë në çmimin e kësaj race qeni. Kur një qenush Doberman, qoftë me origjinë gjermane apo amerikane, nuk është i regjistruar në shoqatat e qenve dhe ka origjinë të dëshmuar, këta qen janë edukuar vetëm si kafshë shtëpiake.

Një faktor tjetër që mund të ndikojë është rasti i qenushit është i racës së pastër. dhe të regjistruar. Për më tepër, kur qeni është pasardhës i qenve kampionë të konkurrencës dhe vjen nga mbarështues të njohur, vlera e tij mund të jetë më e lartë. Gjithashtu, mund të ndryshojë sipas gjinisë, ndërmarrjes dhe rajonit ku jeton personi.

Shiko gjithashtu: Gjithçka për thëllëzat: speciet, si t'i rritni ato dhe shumë më tepër!

Ku mund të blej një qenush Doberman?

Kjo është një racë shumë e re dhe me kërkesë të madhe, pasi është një qen i madh. Prandaj, është një qen i shkëlqyeshëm mbrojtës.Ka shumë njerëz që i shesin këta këlyshë në internet, megjithatë rekomandohet që kjo kafshë të blihet në vende që kanë licencë për ta shitur atë.

Ka dyqane kafshësh dhe mbarështues që janë të regjistruar në AKC ( Klubi Amerikan i Qenit) ose në Shoqatën e Qenve Brazilian (ACB). Në këtë mënyrë, kur blini nga objektet që janë të regjistruara, do të shmangni çdo problem, si p.sh. të zbuloni se qeni nuk është race.

A është e mundur të adoptoni një qen të kësaj race?

Po, është e mundur të adoptosh një Doberman të racës së pastër. Për këtë, ju duhet të kërkoni strehimore për birësimin e qenve apo edhe faqe interneti në zonën tuaj. Shumë njerëz e fitojnë këtë racë qensh si një qenush me impuls, megjithatë, kur këlyshi rritet, ata nuk mund të merren me temperamentin e kafshës shtëpiake. Rrjedhimisht, ata e japin atë për birësim.

Në këtë mënyrë, ju mund ta adoptoni këtë kafshë tashmë të sterilizuar nga një strehë. Prandaj, ky tredhje do të parandalojë braktisjen e më shumë kafshëve të së njëjtës racë. Përveç kësaj, mund të provoni të birësoni me dikë që ka një çift Doberman.

Kostoja e jetesës për një qen Doberman

Tani që e dini se sa kushton një qen Doberman , më parë duke e çuar atë me gëzof në shtëpi, duhet të dini se sa kushton ta mbash këtë qen në shtëpinë tënde.

Çmimi i ushqimit për Doberman

Sepse ata janë qen të mëdhenj dhe përdorin shumë të energjisë, ataduhet të hani shumë proteina për të qëndruar aktivë dhe të shëndetshëm. Prandaj, shpenzimet në muaj mund të jenë të larta. Kjo do të thotë, nëse vazhdoni ta ushqeni këtë qen me një ushqim cilësor.

Në këtë mënyrë, një paketë prej 15 kg ushqim me cilësi të mirë për një Doberman mund të kushtojë deri në 200,00 dollarë. Duke ngrënë rreth 500 g ushqim në ditë, do të shpenzoni 200,000 dollarë në muaj për ushqim.

Çmimi i jakës dhe tasave

Çmimi i këtyre dy objekteve nuk ndryshon në raport me racat e tjera . Duke pasur parasysh se kjo kafshë është e mesme, jaka dhe tasi i saj duhet të jenë të përshtatshme për madhësinë e saj. Epo, ata duhet të jenë të rehatshëm.

Shiko gjithashtu: Peshku që ha alga: takoni 15 lloje për akuarium

Çmimi i një jake me zinxhir, duke qenë më i përshtatshmi për shëtitje, mund të gjendet për 50,00 dollarë në një dyqan kafshësh. Tasi, për të vendosur ushqimin dhe ujin e qenit tuaj, mund të gjendet për një vlerë që varion nga 25,70 deri në 30,00 dollarë secila.

Çmimi i lodrave për Doberman

Ofrimi i lodrave për këtë racë është një opsion i shkëlqyeshëm, kështu që ata nuk e shkatërrojnë atë që gjejnë përpara. Prandaj, dobermani është një racë që ka shumë energji, pasi nuk e shpenzon atë energji, mund të bëhet i stresuar dhe agresiv. I takon lodrës ta ndihmojë atë.

Prandaj, një lodër interaktive, shumë e rekomanduar nga veterinerët, mund të kushtojë rreth 50,00 dollarë. Ndërsa, një top solid për të luajtur qenin kushton dollarë24.00 në dyqanet e kafshëve shtëpiake dhe faqet e internetit të specializuara për qentë.

Çmimi i lukunive dhe aksesorëve

Duke qenë një qen me madhësi mesatare, kur blini një lukuni ose shtrat për Dobermanin tuaj për të pushuar, kushtojini vëmendje madhësia. E njëjta gjë vlen edhe për aksesorët, si rrobat, për shembull. Çmimi i një lukuni për këtë racë qeni mund të gjendet duke filluar nga 100,00 dollarë, ndërsa rrobat dhe batanijet për qenin mund të kushtojnë mesatarisht 50,00 dollarë.

Kosto me vaksinën dhe veterinerin

Doberman mund të jetojë deri në 14 vjet nëse kujdeseni mirë. Për këtë, ju duhet të mbani vaksinimin të përditësuar dhe të kontrolloni kafshën tuaj çdo vit për të qëndruar të shëndetshëm. Pra, kontrolloni më poshtë kostot që do të keni me vaksinat dhe udhëtimet tek veterineri.

Duke marrë parasysh çmimin vetëm të vaksinave më të rëndësishme, fillimisht do të shpenzoni rreth 200,00 dollarë. Prandaj, vaksinat V10 dhe kundër tërbimit kushtojnë rreth 70,00 dollarë deri në 100,00 dollarë çdo dozë, ndërsa ajo që parandalon leishmaniozën mund të gjendet për 150,00 dollarë. Ndërsa një konsultë me veterinerin mund të kushtojë rreth 200,00 dollarë.

Kostoja e produkteve të pastrimit dhe higjienës

Shpenzimet e pastrimit dhe produkteve higjienike nuk janë shumë të larta, pasi që ky qen nuk ka nevojë të jetë lahet çdo javë, vetëm çdo 15 ditë. Po, ata nuk janë qen flokëshkurtër. Produktet e pastrimit të tilla si jastëkët e tualetit mund të gjenden mesatarisht për $70.00, ndërsa produktet për higjienën e qenit, të tilla si shampoja dhe shpëlarja e gojës, kushtojnë midis $15.00 dhe $25.00 reale.

Doberman: një racë e shtrenjtë, por që është një qen i shkëlqyeshëm për roje

Kemi parë këtu në këtë tekst se Dobermani është një racë e krijuar së fundmi, e cila u shfaq përmes kryqëzimeve. Edhe pse është një racë e re, ata kanë shumë prestigj, pasi është një qen mesatar dhe konkurrues. Prandaj, ai është një qen që ka një vlerë të lartë.

Përveç kësaj, mund të mësoni se ka disa arsye që ndikojnë në çmimin e këtij qeni. Gjithashtu, është shumë e rëndësishme kur blini këtë kafshë, të kontrolloni nëse vendi është i sigurt dhe nëse ka licencë për komercializimin e kësaj race. Pasi të keni lexuar këtë artikull, jeni gati të sillni një Doberman në shtëpinë tuaj. Në fund të fundit, kjo racë qensh është një roje e shkëlqyer për ju dhe familjen tuaj.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.