Ferret: çmimi, kostoja e jetesës në Brazil dhe si të keni një zbuloj

Ferret: çmimi, kostoja e jetesës në Brazil dhe si të keni një zbuloj
Wesley Wilkerson

Tabela e përmbajtjes

Ferret: çmimi dhe kostoja e jetesës për këtë kafshë të bukur në Brazil

A keni rënë ndonjëherë në dashuri me një zbulues? Ai është një kafshë me trup të gjatë, veshë të vegjël dhe sy të shndritshëm që ka fituar gjithnjë e më shumë hapësirë ​​në jetën e familjeve. Ferret janë kafshë që nëse mësohen dhe stërviten që në moshë të re, bëhen shoqërues të shkëlqyeshëm për fëmijët dhe kafshët e tjera shtëpiake. Dhe nuk është vetëm për shkak të bukurisë së tyre që ata bëjnë kafshë shtëpiake të përsosura. Ka edhe më shumë!

Janë kafshë kurioze, ndaj kanë nevojë për shumë vëmendje që të mos hyjnë në telashe, pasi mund të lëndohen duke u ngatërruar me atë që nuk duhet. Për shkak se janë shumë lozonjare, padyshim që do ta bëjnë shtëpinë tuaj të lumtur. Prandaj, zbuloni në këtë artikull nëse është e mundur që në shtëpinë tuaj të keni këtë kafshë shtëpiake me cilësi të shumta dhe cilat janë vlerat e krijimit të saj. Le të shkojmë?

Shiko gjithashtu: Dachshund me flokë të gjatë: çmimi, veçoritë, si të kujdeseni dhe më shumë!

Çmimi i një ferre

Meqenëse është një kafshë ekzotike që shpesh importohet nga Shtetet e Bashkuara, ekzistojnë një sërë rregullash ligjore që duhen respektuar dhe që rrisin vlerën e tyre të tregut. Ka disa faktorë që ndërhyjnë në çmimin e tij dhe, për rrjedhojë, një kërkim i mirë i bërë përpara se ta blini atë është i një rëndësie të madhe. Kontrolloni më poshtë diapazonin e çmimeve dhe të gjithë informacionin e nevojshëm për të blerë ferretin tuaj:

Sa kushton një qenush ferret?

Vlera e blerjes së një ferret nuk është e ulët. Ka rishitës të autorizuar në São Paulo, Goiás, Minas Gerais, Paraná dhe Mato Grossotë dashur me pronarët e tyre!

Grosso do Sul që shesin kafshën nga 3000.00 dollarë dhe, në përgjithësi, vlera e një qenushi dhe një të rrituri nuk ndryshon aq shumë. Për më tepër, është e rëndësishme të bëni shumë kërkime përpara se të blini ferretin tuaj, pasi sa më i lirë të jetë, aq më pak i besueshëm është origjina e tij.

Sa kushton një ferret i rritur

Siç u përmend , si dhe për këlyshët e këlyshëve, çmimi për një të rritur gjithashtu zakonisht fillon nga 3,000,00 dollarë. Duke qenë se kjo është vlera fillestare, ka variacione çmimesh që rrisin kostot e përfshira në blerje deri në 5,000,00 dollarë. Kafsha shtëpiake duhet të vijë me të gjithë dokumentacionin gati dhe me kujdesin veterinar të kërkuar fillimisht, pra të mbërrijë në shtëpinë tuaj e vaksinuar dhe e sterilizuar. Për këtë gamë çmimesh, sigurisht që do ta blini me të gjitha siguritë e mundshme.

A ka ndonjë ndryshim çmimi mes tyre?

Në fakt, çmimi që do të paguhet do të varet kryesisht nga vendi ku do ta blini, pasi siç u përmend, në varësi të vendit, kafsha mund të blihet nga 3,000,00 dollarë deri në 5,000,00 dollarë.

Pas këtij faktori, ndryshimi më i madh që mund të gjendet është përsa i përket ngjyrës, pasi disa mund të jenë më të rrallë se të tjerët. Për shembull, nëse doni të blini një ferret albino, siamez ose panda, dijeni se do t'ju duhet të shpenzoni më shumë sesa të blini një kafshë shtëpiake me kanellë ose çokollatë, të cilat janë pak më të zakonshme.

Kostoja e jetesës për një ferret

Nëse kafshët shtëpiake më të përhapura, si qentë dhemacet, kanë nevojë për gjëra dhe lodra të panumërta, imagjinoni një kafshë ekzotike të tillë? Duke qenë se nuk është aq e zakonshme, nevojat e tyre janë edhe më të mëdha dhe për këtë ka disa arsye.

Pra, nga momenti i blerjes deri në akomodimin në shtëpinë tuaj, ferret kërkojnë shpenzime të nevojshme për të pasur një jetë të shëndetshme. Të gjitha këto shpenzime do të jenë të vlefshme, ndaj para se të blini kafshën, është shumë e rëndësishme të dini në detaje se cilat janë ato. Pra, shikoni se çfarë do t'ju duhet për të jetuar rehat, më poshtë:

Çmimi i kafazit të Ferretit

Gjëja e parë që do t'ju duhet përpara se të merrni një zbulues është një kafaz. Edhe nëse e lini të lirë në shtëpi shumicën e kohës, ai do të ketë ende nevojë për një vend për të fjetur. Për shkak se ai është shumë kurioz, ai mund të fshihet në qoshe dhe të përfundojë duke u lënduar, kështu që kafazi do të shërbejë për ta mbajtur atë nga telashet, për shembull, gjatë natës.

Ka opsione që fillojnë nga 450 ,00 dollarë në internet dhe në dyqanet e kafshëve shtëpiake. Janë më të thjeshta se ato më të shtrenjtat, p.sh kanë një ose dy kate, përmasa të reduktuara dhe nuk kanë aksesorë. Prandaj, mund të jetë e preferueshme të investoni në një kafaz që kushton pak më shumë, nga 800,00 dollarë në 1,500,00 dollarë, pasi janë më të mëdhenj, kanë tre ose katër kate, kanë lodra të ndryshme, hamak, dyshekë dhe sende të tjera për të argëtuar ferret.

Çmimi i ushqimit për ferret

NëseNëse bleni zbulimin tuaj nga një vend i autorizuar dhe i sigurt, menjëherë pas shkop, shitësit ka shumë të ngjarë të flasin për ushqimin e tyre. Edhe pse ajo është e ngjashme me atë të qenve dhe maceve, ajo nuk është e njëjta. Për shembull, ferret janë kafshë mishngrënëse, kështu që nëse u jepni ushqim, sigurohuni që të jetë bërë nga produkte shtazore.

Ushqimi duhet të përmbajë të gjitha proteinat që ka nevojë për kafshën tuaj dhe duhet të jetë mjaft ushqyes. Gjithashtu duhet të jetë me pak yndyrë, drithëra dhe bishtajore, ushqime që janë të vështira për t'u tretur nga ferret.

Këtë përbërës mund ta blini në internet ose në dyqane të specializuara për kafshët shtëpiake me çmime që fillojnë nga 90,00 dollarë, që përmbajnë rreth 700 g ushqim, dhe kjo arrin në pothuajse 500,00 dollarë, me 5 kg ushqim. Edhe nëse vlera ju tremb, dijeni se do të investoni në një ushqim cilësor. Nëse blihet një ushqim më i lirë dhe me origjinë të dyshimtë, kafsha mund të ndihet e sëmurë kur e ha! Prandaj, investoni në produktet më të mira për kafshën tuaj!

Çmimi i aksesorëve për ferret

Lodrat dhe aksesorët për ferret janë thelbësore për argëtimin dhe kujdesin ndaj tyre, pasi këto kafshë shtëpiake janë kurioze dhe energjike . Tubat, të cilat fillojnë nga 60,00 dollarë, rampat, të cilat fillojnë nga 30,00 dollarë dhe lëkundjet, që fillojnë nga rreth 50,00 dollarë janë të preferuarat e tyre. Megjithatë, çmimi i këtyre aksesorëve mund të ndryshojë dhe gjithçka do të varet nga ajoçfarë dhe ku të blini.

Përveç kësaj, hamakët janë gjithashtu opsione të shkëlqyera dhe madje mund të sigurojnë dremitje të rehatshme për ferret. Vendosja e tyre në kafaz ose diku tjetër në shtëpi mund të jetë një ide e mirë. Ndoshta ju vendosni edhe një hamak për vete pranë tij për ta shijuar së bashku. Mund të blihet në internet nga 50,00 dollarë.

Çmimi i takimeve veterinare për Ferret

Për ta mbajtur fetin tuaj në shëndet të mirë, takimet veterinare do të jenë të nevojshme një herë në vit. Madje është e rëndësishme të theksohet se do t'ju duhet një profesionist i specializuar për ferret ose kafshët e egra. Çmimi i konsultës mund të ndryshojë, por do të kushtojë të paktën 150,00 dollarë.

Nëse kërkohen teste specifike, pasi kjo, si çdo kafshë tjetër, ka disa predispozicion ndaj sëmundjeve, çmimi mund të rritet. Do t'ju duhet ta pastroni vazhdimisht atë dhe të bëni ekzaminime periodike për të parandaluar otitis (inflamacion në vesh). Pra, përgatituni të shpenzoni mbi 400,00 dollarë kur ta çoni kafshën tuaj te veterineri.

Çmimi i produkteve të higjienës së ferretit

Si higjiena e kafazit, ashtu edhe larja e ferrit janë të rëndësishme. Dezinfektuesit e kafazit, pëlhurat dhe rëra për nevojat e tij janë pjesë e paketimit dhe kompleti me këto artikuj mund të blihet në dyqanet e kafshëve shtëpiake nga 30,00 dollarë. Ju gjithashtu mund të përdorni mbeturinat e maceve përnevojat e ferretave, të cilat zakonisht kushtojnë maksimumi 20,00 dollarë për paketim 12 kg.

Larja është gjithashtu thelbësore dhe mund të bëhet me ujë dhe një shampo specifike ose neutrale për ferret. Çmimet ndryshojnë shumë, por duke filluar me artikujt e pastërtisë neutrale, hipoallergjike që fillojnë nga 10,00 dollarë mund të jetë një opsion i shkëlqyeshëm.

Ku të blini një ferret?

Vendi ku do të blini ferretin tuaj do të përcaktojë nëse do të keni apo jo probleme me të në të ardhmen. Duke qenë se është një kafshë ekzotike, do t'i duhet një autorizim shitjeje dhe dokumentacioni përkatës. Por, në fund të fundit, ku mund t'i gjeni këto vende? Le të shohim më poshtë.

Si ta dimë nëse është e sigurt për të blerë?

Pasi keni bërë disa kërkime dhe duke zgjedhur se ku ta blini ferretin tuaj, ka disa gjëra që duhet të dini. Për shembull, nëse kafsha është e sterilizuar, e vaksinuar dhe e copëtuar. Kastrimi është vendimtar, pasi rritja e tyre në Brazil nuk tregohet, pasi kafsha vjen nga vende më të ftohta. Për shkak se është një kafshë ekzotike, mund të ketë dhe të transmetojë sëmundje, ndaj vaksinimi është shumë i rëndësishëm.

Mbarështuesit e kafshëve

Megjithëse ferretët e kafshëve janë të zakonshme në Shtetet e Bashkuara, në Brazil ato nuk janë aq të përhapura dhe, për rrjedhojë, mund të jetë pak e vështirë për të marrë një ekzemplar. Edhe kështu, është e mundur dhe ka mbarështues të autorizuar nga vendi ynë që rishesin këto produkte të gjata, edhe nëse kanëjanë importuar nga jashtë.

Për shkak të kësaj, çmimet e ngarkuara janë më të shtrenjta, megjithatë, opsionet alternative dhe të dyshimta të shitjes që i ofrojnë kafshës shtëpiake me çmime shumë të ulëta nuk janë të sigurta dhe shpesh janë të paligjshme. Pra, qëndroni të sintonizuar. Duke blerë nga mbarështuesit e kafshëve të legalizuara, do të jetë praktikisht e pamundur të keni ndonjë problem ligjor.

A mund të blej një ferret online?

Po, është e mundur të blini një ferret në internet në mënyrë të sigurt dhe legale!. Ka tre faqe braziliane shumë të besueshme dhe të njohura për ju që mund të blini tuajat, Funny Ferrets, Petz dhe Galpão Animal. Sigurisht që largimi i kafshës së vogël duhet të planifikohet mirë mes palëve, pasi është një qenie e gjallë.

Dyqanet e kafshëve dhe dyqanet e kafshëve

Mund të kontrolloni në dyqanet e kafshëve në qytetin tuaj nëse ekziston mundësia për të blerë një ferret. Nëse po, ato mund të porositen. Ju mund të duhet të prisni pak për të marrë tuajën, por ia vlen. Kjo do t'ju japë kohë për të përgatitur shtëpinë dhe vendin ku ai do të qëndrojë.

Çfarë duhet të dini përpara se të blini një ferret? . Shihni tani gjëra të tjera shumë të rëndësishme që duhen marrë parasysh:

Frotët janë shumë kuriozë

Kjo është shumë e shëndetshme, sepse,në përgjithësi, sa më kurioze të jenë kafshët shtëpiake, aq më shumë argëtohen. Megjithatë, kurioziteti i Ferretit mund ta çojë atë në qoshe dhe vende ku mund të lëndohet. Prapëseprapë, në përgjithësi, ai është një djalë i vogël me të vërtetë argëtues. Ai do të luajë, vrapojë dhe "çulë" në të gjithë shtëpinë, kështu që gjithmonë kujdesuni për sigurinë e tij.

Ata duhet të vaksinohen

Zoti është një kafshë e egër që mund të jetë e predispozuar për të probleme me kushtet shëndetësore, të tilla si tërbimi, turpi dhe otiti. Përveç kësaj, sëmundje të tilla si gripi, e zakonshme mes nesh, fatkeqësisht mund të përfundojnë duke i prekur edhe ato. Prandaj, është thelbësore që kafsha të largohet nga dyqani e vaksinuar. Megjithatë, rinovimi i vaksinimit duhet të bëhet një herë në vit ose në moshën e përcaktuar nga organet përgjegjëse.

Ata nuk mund të lihen vetëm

Nëse do të keni një ferret, mbani në mend se ata kanë nevojë për vëmendje të vazhdueshme, domethënë, lënia e tyre vetëm për një kohë të gjatë mund të mos jetë e mirë. ideja. Nëse do të dilni, lëreni brenda në kafaz, dhe nëse jeni në shtëpi, lëreni në fushën tuaj të shikimit, pasi ai mund të gëlltisë dhe gëlltisë gjërat. Mbani gjithmonë një sy jashtë.

Ato nuk janë kafshë agresive

Pavarësisht se janë kafshë të egra, ato nuk kanë tendencë për agresivitet apo sjellje të tërbuara. Kjo është një nga arsyet pse zbuleri është një kafshë shtëpiake e shkëlqyer, pasi ai është shumë i dashur dhe i pëlqen të mbahet në krahë. Mos u shqetësoni nëse ju kafshon një ferret,pasi, zakonisht, do të jetë vetëm në formën e një shakaje.

Ata kanë nevojë për kujdes higjenik

Mos mendoni se do të jetë e lehtë të kujdeseni për higjienën e ferretit, në fund të fundit kafazi i tij do të ketë nevojë për pastrim javor. Ai ka nevojë edhe për banjot, të cilat edhe nëse duhet të jenë të vazhdueshme, janë të nevojshme. Për më tepër, është e rëndësishme të dini se ai ka aromën e vet që nuk do t'ju ndahet me shampo dhe ashtu si për ne, higjiena është gjithashtu pjesë e shëndetit tuaj.

Kujdesi në vapë

Për shkak se janë natyralë të një vendi me klimë të ftohtë dhe shumë leshore, kanë nevojë për ambiente më të freskëta dhe për këtë arsye mund të vuajnë nga nxehtësia. Në periudhat më të ngrohta të vitit, mbajtja e shisheve me ujë të ftohtë, leckave të lagura dhe spërkatja e ujit pranë tyre mund ta lehtësojë shumë këtë ndjenjë të pakëndshme.

Bëje gati xhepin!

Nga të gjitha shpenzimet që do të keni, blerja do të jetë shuma më e madhe për t'u paguar. Në muajt e tjerë shpenzimet mund të ulen, por përgjegjësia duhet të vazhdojë. Ndiqni të gjitha këshillat që shitësit ju japin në lidhje me zbulimin tuaj, pasi ata e dinë kujdesin që duhet pasur. Dhe mos mendoni dy herë për të kërkuar ndihmë nëse keni nevojë.

Po, do të shpenzoni një shumë të mirë parash për të pasur feretin tuaj, megjithatë, kostot e nevojshme për ta pasur atë, sigurisht, do të harrohen kur filloni të argëtoheni me një nga këto kafshë të vogla, pasi ato janë shumë ndërvepruese dhe

Shiko gjithashtu: Çfarë është fauna dhe flora? Njihni dallimin, shembujt dhe informacionin!Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.