Llojet e Yorkshire: karakteristikat, ngjyrat, madhësitë dhe më shumë!

Llojet e Yorkshire: karakteristikat, ngjyrat, madhësitë dhe më shumë!
Wesley Wilkerson

Cilat janë llojet e yorkshire?

Ka shumë raca të ndryshme qensh atje, dhe madje edhe brenda një race, ka gjithashtu shumë lloje. Nuk është ndryshe me racën e qenit Yorkshire, pasi llojet e tyre paraqiten përmes ngjyrave, të cilat duhet të njihen si nga ata që tashmë janë kujdestar i njërës, ashtu edhe nga ata që synojnë të jenë.

Këtu në në këtë artikull do të njiheni me llojet e yorkshire sipas madhësisë dhe ngjyrave që ka, përveç llojeve të këtij qenush bazuar në kryqëzimet me racat e tjera. Do të mësoni gjithashtu pak për terrierin standard të Yorkshire dhe do të zbuloni pse mini "versioni" i kësaj race është një problem që nuk mund të anashkalohet.

Sigurohuni ta shikoni! Ka shumë gjëra të mira që ju duhet të dini!

Llojet e Yorkshire bazuar në ngjyrën dhe madhësinë

Nëse ende nuk dini si të dalloni se cilat janë llojet e Yorkshire sipas ngjyrës dhe madhësisë, qëndroni të sintonizuar, ajo që vjen më pas do t'ju ndihmojë.

Shiko gjithashtu: Ketri mongol: fakte, si të kujdeseni, çmimi dhe më shumë

Terieri standard i Yorkshire

Terieri standard i yorkshire peshon rreth 3.4 kg, zakonisht rreth 20 cm, është një nga racat më të vogla të qenve në ekzistencë dhe është i njohur për veshjen e tij dyngjyrëshe.

Ai u edukua për të qenë gjahtar, por në vend që të përdoret për këtë, sot ai është një qen shtëpiak, i cili pëlqen për të dalë me tutorin dhe për të ecur. Terrieri standard i Yorkshire është një shumë i lezetshëm, lozonjar dhepartner. Kjo racë është ideale për familjet, por jo për ato me bebe ose fëmijë shumë të vegjël.

Mini, Micro ose Xhuxh Yorkshire

Nëse besoni se ky është një lloj legjitim i yorkshire, surpriza: e keni gabim. Mini "versioni" nuk është një standard i njohur. Është një kryq i pashëndetshëm për të arritur në një lloj edhe më të vogël të Yorkshire. Dhe ky kryqëzim i panatyrshëm shkakton një sërë problemesh shëndetësore tek ky qenush.

Ai ka një prirje shumë të lartë për të pasur probleme ortopedike dhe muskulare për shkak të kockave të brishta dhe vuan nga nënpesha, e cila është midis 1.8 kg dhe 3.2 kg. , të tretjes, shtatzënisë, problemeve të zemrës, dhëmbëve, veshkave dhe madje edhe gjenetike.

Yorkshire black

Qeni yorkshire terrier në të zezë është i rrallë, por kjo nuk do të thotë që nuk do ta shihni kurrë një ditë. Ky qen zakonisht lind me ngjyra të zeza dhe ari, por me kalimin e moshës, palltoja gradualisht bëhet e zezë dhe përfundimisht blu.

Përveç kësaj, e zeza është shumë mbizotëruese te këlyshët e Yorkshire, të cilët shpesh ngatërrohen me këlyshët. të racave të tjera për shkak të ngjyrës dhe flokëve të gërvishtur, pasi ato ngjajnë shumë.

E zezë dhe e kuqe ose e zezë dhe e artë Yorkshire

Ngjyrat e zeza me gështenjën ose ari janë karakteristikë e këlyshëve të Yorkshire. Kështu i njihni. këlyshëtata nuk do të jenë kurrë të gjitha ari, ose të gjitha blu, ose të gjitha të argjendta, ose të gjitha të bardha, për shembull.

Njohja e këtyre detajeve është e rëndësishme për të mos rënë në mashtrime kur blini një nga këto race, dhe kjo është serioze, meqenëse mund të gjesh lehtësisht "mbarështues" që janë më të shqetësuar për të përfituar sesa për mirëqenien e qenushit dhe ata që janë të interesuar të jenë kujdestar i një yorkshire.

Shiko gjithashtu: Shikoni emrat mistikë për macet: mashkull, femër dhe më shumë!

Yorkshire blu dhe ari ose blu dhe kafe

Blu çeliku dhe ari dhe çeliku blu dhe kafe janë çiftet e ngjyrave të Yorkshire të rritur, megjithëse e zeza dhe ari dhe po kështu janë e zeza dhe e kuqe , me kusht që e bardha të mos jetë ngjyra rrënjësore e veshjes së qenushit. Kombinimet e tjera të ngjyrave në Yorkshires nuk pranohen, madje as si një gjë e rrallë apo e qëllimshme.

Llojet e Yorkshire bazuar në kryqe

Tani që i njihni llojet e Yorkshire bazuar në ngjyrën dhe madhësinë, është koha të njiheni me këtë racë bazuar në kryqe. Njihuni me chorkie, pugshire, goldenshire, yorkie, torkie, yorkillon dhe havashire.

Chorkie

Ky qen i vogël është një kryqëzim midis yorkshire dhe chihuahua dhe shpesh është me ngjyrë të zezë , kafe, gri dhe ari. Në përgjithësi ka një shtresë të lehtë, të mëndafshtë, me gjatësi mesatare me vetulla të dallueshme.

Është një qen i vogël, me përmasa midis 15 cm dhe 23 cm në tharje, peshon nga 3 deri në 4,5 kilogramë dhe jeton nga 12 deri në 14 vjece. Ai pëlqendashuri e vazhdueshme, megjithëse është e pavarur, dhe shkon mirë me njerëzit. Por për shkak se është shumë i shqetësuar, nuk rekomandohet për familjet me fëmijë të vegjël.

Pugshire

Kjo nuk është gjë tjetër veçse një kryqëzim midis një argjile dhe një yorkshire. Personaliteti i tij është shumë i adhurueshëm dhe është plot energji. Përveç kësaj, pugshire është një qen shumë i shoqërueshëm që nuk ka probleme të tregojë dashuri ndaj pronarit të tij.

Për shkak se është shumë i dashur dhe i pëlqen të jetë së bashku me familjen, nuk mund të lihet pa mbikëqyrje për një kohë të gjatë dhe nuk është i përshtatshëm për njerëzit që janë shumë të zënë ose që udhëtojnë shumë. Atij i pëlqen të jetë një prioritet dhe është ideal për familjet me fëmijë më të mëdhenj.

Goldenshire

Ai është një kryqëzim midis një retrieveri të artë dhe një Yorkshire, prandaj emri i tij. Edhe pse shumica e Terrierëve të Yorkshire kryqëzohen me qen të tjerë të vegjël, kryqëzimi i Golden Retriever është një përjashtim.

Goldenshire është përgjithësisht me përmasa mesatare, më i vogël se një Golden dhe më i madh se një Yorkshire, dhe kjo është një racë shumë miqësore që i do njerëzit. Për më tepër, ai priret të ketë prirjen e një retrieveri të artë dhe shkon mirë me një mësues që është i butë, por edhe i sigurt, i cili i imponohet atij.

Yorkinese

Nëse kaloni Yorkshire terrier me një pekinez, rezultati do të jetë Yorkese, një qenush që peshon deri në 4.5 kg dhe ka lesh të hollë.gëzofi.

Yorkins e duan familjen, megjithëse janë pak më të pavarur se racat e tjera. Është një qen i vogël që ka nevojë për socializim, pasi priret të jetë territorial kundrejt qenve të tjerë dhe është shumë dyshues me të huajt.

Meqenëse është pak më i vështirë për t'u stërvitur, ai ka nevojë për një mësues që të imponohet dhe që jini të durueshëm dhe të përkushtuar për të trajnuar këtë racë për të qenë të bindur.

Torkie

Torkie nuk është asgjë më shumë se një përzierje e toy fox terrier dhe yorkshire terrier. Kjo race është plot energji, tërheqëse, lozonjare dhe me shumë personalitet, por është gjithashtu shumë e lezetshme, e mirë për t'ju mbajtur shoqëri.

Ai priret të jetë një qen shumë i afërt me pronarin e tij, dhe nëse ju dëshironi një nga këto për familjen tuaj, është ideale që ai të jetë e vetmja kafshë shtëpiake në vend dhe të kalojë të njëjtën kohë me të gjithë në shtëpinë tuaj. Vetëm ki kujdes, sepse ai është xheloz dhe posesiv si me gjërat e tij ashtu edhe me kujdestarët e tij.

Havashire

Havashire vjen nga kryqëzimi midis bichon havanese dhe yorkshire, ai ka pallto është e gjatë dhe e mëndafshtë dhe peshon midis 2.7 kg dhe 5.4 kg. Ai është shumë i lidhur me familjen dhe shumë i gjallë, por ka nevojë për socializimin e duhur, pasi jo gjithmonë i pëlqejnë vizitorët që i pushtojnë hapësirën.

Bën mirë kur është në qendër të vëmendjes, por jo kur ndahet. nga familja. Kjo do të thotë seHawaiishire nuk është gjithashtu zgjidhja më e mirë për një person që është jashtë shumë orë gjatë ditës ose që udhëton shpesh.

Yorkillon

Rezultati i kalimit të një Yorkshire me një papillon, yorkillon është një qen i vogël shumë kurioz që ka një prirje të mirë, përveçse një shoqërues i shkëlqyeshëm. Ai zakonisht ndihet i lumtur duke fjetur në prehrin e mësuesit të tij ose kur është i përfshirë në ndonjë veprimtari ludike.

Një karakteristikë tjetër e tij është guximi: i pëlqen të mbrojë familjen ose t'i paralajmërojë për çdo veprim të dyshimtë që po ndodh. Prezantimi i yorkillon tuaj me sa më shumë qen dhe njerëz është thelbësor në mënyrë që ai të mos bëhet një qen mosbesues që leh pandërprerë.

Yorkshire: një qen praktik për ju për ta rritur

Yorkshire është një racë qensh e njohur për ngjyrat e zeza, blu, kafe ose ari dhe përmasat e vogla. Është një nga ato racat ideale për t'u rritur në hapësira më të vogla, si apartamente.

Ky qenush pëlqen të jetojë me familjen dhe pëlqen të luajë dhe të ushtrojë. Përveç kësaj, ai është shumë inteligjent, i guximshëm dhe i sigurt. Për sa i përket higjienës, ai ka avantazhin e të qenit një nga qentë që lëshon më pak qime dhe nuk kërkon kujdes të komplikuar.

Nëse doni një qen të vogël që është praktik për t'u rritur, që ka shumë cilësi pozitive dhe që ju pëlqen nga njerëzit, madje edhe më shumë nga kujdestarët e tyre, tëyorkshire është një kandidat i fortë për të qenë qeni juaj i ardhshëm i përkëdhelur. Ju takon vetëm ta bëni realitet. Ju vështirë se do të pendoheni që keni një nga këto.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.