Macja siameze e pastër: si ta dini nëse është race e pastër apo mutt?

Macja siameze e pastër: si ta dini nëse është race e pastër apo mutt?
Wesley Wilkerson

Dëshironi të dini nëse macja juaj siameze është e racës së pastër?

Kur blejnë një kotele siameze, njerëzit janë në dyshim, në fund të fundit, ka shumë mace që nuk janë legjitime siameze, por që duken njësoj. Duke menduar për këtë, ne shkruam këtë artikull për t'ju ndihmuar.

Përgjatë këtij teksti do të zbuloni se karakteristikat fizike të këtyre maceve, sytë e tyre të gjallë blu dhe qepallat e ngushta, janë shumë të ndryshme nga racat e tjera. Gjithashtu, se personaliteti i tyre mund të jetë një mënyrë për t'i identifikuar, pasi ata janë shumë të zëshëm, të shoqërueshëm dhe kërkues për pastërtinë.

Për të përfunduar, do të mësoni të zbuloni racën e kafshës nëpërmjet origjinës. testi i ADN-së dhe takimi me prindërit gëzof. Pra, vazhdoni të lexoni këtë artikull dhe zbuloni menjëherë nëse macja juaj është një mace siameze apo jo.

Si të kuptoni nëse siamezi juaj është i racës së pastër apo një përzierje nga pamja

Atje Ka shumë mënyra për të zbuluar nëse macja juaj e përkëdhelur është një racë siameze ose një përzierje, për shembull, mund ta zbuloni përmes madhësisë ose veshjes. Shikoni më poshtë!

Shiko gjithashtu: Çmimi Chow Chow: Shihni sa kushton, ku ta blini dhe më shumë!

Dijeni ndryshimin midis maceve moderne siameze dhe tajlandezes

Ka vetëm dy raca macesh siameze, ajo moderne siameze dhe ajo tajlandeze. Macja e racës Thai ka ngjyrën mbizotëruese të bardhë, por mund të gjendet në çokollatë dhe kafe. Përveç kësaj, ata kanë një trup më të rrumbullakosur se siamezët modernë.

Macja e racëssiamez moderne, ka një trup të zgjatur dhe të hollë, mund të gjendet në ngjyrë të bardhë, krem ​​ose bezhë. Putrat e saj janë të gjata dhe të holla. Koka është trekëndore dhe hunda është paksa e ngushtuar dhe veshët janë më të mprehtë.

Madhësia e racës

Macet siameze konsiderohen të përmasave mesatare. Duke qenë shumë të shkathët, kanë këmbë të gjata dhe trup atletik, mund të arrijnë deri në 25 cm lartësi dhe rreth 33 cm gjatësi, pa llogaritur bishtin.

Sytë dhe veshët

Një tjetër Një tipar i mrekullueshëm i maceve siamez janë sytë dhe veshët e tyre. Ndërsa shumë raca të tjera kanë gjithashtu sy blu, sytë e maceve siamez janë blu të ndezur. Karakteristikë tjetër janë qepallat e ngushta.

Siamezi i racës së pastër ka veshë të mëdhenj e të mprehtë, të cilët ndonjëherë mund të kenë madhësinë e kokës tuaj dhe të kenë formën e një trekëndëshi. Përveç kësaj, veshët e tyre janë të vendosur më shumë në fund të kokës sesa racat e tjera.

Pallto e pastër siamez

Një nga arsyet pse njerëzit duan të adoptojnë këtë racë është sepse ata lëshojnë pak flokë , ka një pallto të shkurtër, të hollë. Kjo mace mund të gjendet në ngjyra të ndryshme, nga bezha, kremi dhe kafe.

Një nga karakteristikat e veçanta të këtyre maceve është fakti se trupi i tyre është më i lehtë se gjymtyrët e tyre, si veshi, fytyra, putrat. dhe bishti janë më të errët. Kjo ndodh për shkak të një gjenie cila rregullon temperaturën e trupit të kafshës.

Forma e kokës

Forma e kokës së një mace siameze mund të ndryshojë midis racës së pastër dhe asaj moderne. Qentë e racës së pastër kanë një kokë trekëndore, pjesa e poshtme është më e hollë se pjesa e sipërme e kokës. Këto tipare i bëjnë ata të duken si paraardhësit e tyre.

Koka e siamezëve modernë ka një pamje më të butë. Kokat e tyre janë të rrumbullakëta në formën e një molle, gjë që i bën veshët e tyre të duken më të vegjël se koka e tyre.

Si të dalloni nëse një mace siamez është e pastër nga personaliteti

Tani ju e dini si të dalloni nëse një mace është siamez apo jo përmes karakteristikave të saj fizike. Më tej, mësoni t'i identifikoni ato nëpërmjet personalitetit të kësaj race.

Siamezët pëlqejnë të mjaullijnë

Çdo mace pëlqen të mjaullijë, por ajo që i bën siamezët të ndryshëm nga racat e tjera është fakti se ata janë shumë vokal. Mënyra se si ata përdorin më së shumti për të komunikuar me pronarët e tyre është mjaullia, duke u konsideruar si "bisedë" nga kujdestarët e tyre.

Pra, kur macja është e kënaqur, ajo do të mjaullijë me zë të lartë dhe do t'i gërvishtë pronarit të saj. Zëri i kësaj maceje mund të tingëllojë i ngjirur, që është një shenjë e mirë, pasi do të thotë se shëndeti vokal i kafshës është i përditësuar.

Ata janë mace kërkuese

Macet siameze janë shumë kërkuese dhe këmbëngulëse kur duan diçka. Duke qenë një kafshë shumë e shoqërueshme, atyre u pëlqenmarrin vëmendje, por si çdo mace, ajo ka momentet e saj të paqes, kështu që është mirë ta lini të qetë në ato momente.

Shiko gjithashtu: Çfarë ha cockatiel? Shihni ushqimin më të mirë për kokat

Gjithashtu, kur nuk marrin atë që duan, macja siameze mund të mërzitet . Janë shumë kërkuese edhe për sa i përket pastërtisë, duke bërë të nevojshme ndërrimin e mbeturinave edhe më shumë se një herë në ditë, përndryshe kafsha nuk do të qëndrojë në vend.

Macet e pastra siameze kanë shumë energji

Të jesh mace që pëlqejnë shumë vëmendje, loja me to është një mënyrë e mirë për të ndihmuar macen të shpenzojë energjinë e saj dhe t'i kushtojë vëmendje. Prandaj, jepini atij topa ose lojëra që duhet t'i lëvizë në mënyrë që të lëshojë një ëmbëlsirë.

Ato janë kafshë shumë lozonjare, prandaj kënaquni dhe luani me të dhe lëreni të shpenzojë energji. Megjithatë, kur ndërveproni me kafshën, mos jepni kurrë lodra të bëra prej gome, kordoni ose brezi, për shembull, pasi kotelja mund të gëlltisë.

Ata janë të shoqërueshëm me njerëzit e tjerë

Siç mund të lexoni më herët, macet siamez janë kafshë që u pëlqen të marrin vëmendje, gjë që i bën ata të shoqërueshëm me njerëzit. Në përgjithësi, macet e kësaj race nuk janë të turpshme, por gjithçka do të varet nga mënyra se si janë socializuar gjatë gjithë jetës së tyre.

Disa mace të racës siamez janë më të shoqërueshme vetëm me pronarin e tyre dhe ndonjëherë me njerëzit që frekuentojnë shtëpia.Shtëpia. Por, ai pothuajse kurrë nuk fshihet nën gjëra kur një vizitor arrin në shtëpinë e tij.

Nëse ata shkojnë mirëmirë me kafshët e tjera

Përveç se janë një racë shumë e shoqërueshme me njerëzit, ata shkojnë mirë me kafshët e tjera. Nëse keni një kafshë tjetër, si një qen ose një mace të një race tjetër, jini të sigurt, macja siameze nuk do të befasohet nga prania e një kafshe tjetër.

Edhe nëse macja juaj nuk është një siamez e pastër, dhe qoftë vetëm prejardhja e racës siameze si ajo moderne, ai do ta ketë atë tipar në personalitetin e tij. Në fund të fundit, atyre u pëlqen shumë të kenë shoqëri.

Më shumë mënyra për të treguar nëse macja juaj siameze është e racës së pastër apo endacake

Përveç të gjitha mënyrave që mund të lexoni më parë se si për të dalluar një mace të pastër siamez nga një përzierje, është gjithashtu e mundur në mënyra të tjera. Zbuloni se si më poshtë!

Pedigree

Së pari, për të zbuluar nëse një kafshë ka një origjinë, është e nevojshme të merrni një dokument në momentin e blerjes. Në këtë dokument do të keni informacione të tilla si kush janë prindërit e këtij këlyshi, kur ka lindur dhe nëse është regjistruar në FFB (Federata Braziliane Feline), për shembull.

Prandaj, kur blini këtë kafshë , kërkoni një qendër të besueshme mbarështimi që ka licencë për të tregtuar atë kafshë dhe ju jep dokumentin. Në këtë mënyrë, ju nuk do të rrezikoni të blini gabimisht një mace të racës së përzier.

Testi i ADN-së

Mbledhja e ADN-së së kafshës mund të bëhet nga ju dhe më pas të dërgohet në një veteriner laboratori. Me një shtupë pambuku ju do të mbledhniqelizat nga goja e maces, por nëse preferoni, mund të shkoni në një klinikë veterinare.

Nëse testi rezulton negativ, pra vërtetohet se kafsha nuk është e racës siameze. , mos e braktis kafshën në rrugë, nuk është faji i tij. Çdo mace meriton të ketë një shtëpi dhe një kujdestar.

Nëse është e mundur, njihuni me prindërit e maces

Përpara se të blini siamezin, nëse është e mundur, njihuni me prindërit e kafshës, kështu që do të jetë më e lehtë të kesh Shumë i sigurt se macja është me të vërtetë siamez. Për ta bërë këtë, blini nga vende të besuara dhe kurrë nga vende të palicensuara. Gjithashtu, kërkoni të shihni prindërit e koteles.

Nëse njihni dikë që ka një mace të kësaj race, kërkoni të shihni prindërit e kafshës, kështu që do të jetë më e lehtë të jeni të sigurt për racën e maces.

Nuk është e vështirë të identifikosh një mace siamez

Të jesh në gjendje të identifikosh nëse një mace është apo jo e racës siamez nuk është e vështirë, kështu që gjatë këtij artikulli ne ju mësojmë disa mënyra për të dallojnë. Për ta bërë këtë, fillimisht duhet të analizoni pamjen e maces, si p.sh. madhësia, forma e kokës, syve dhe veshëve.

Më pas, mësuat se kjo kafshë miqësore ka një personalitet të veçantë . Ndryshe nga macet e tjera, kjo ka shumë energji për të shpenzuar, pëlqen të luajë dhe komunikon shumë me pronarin e saj përmes mjaullimit. Përveç kësaj, ata janë shumë kërkues dhe mund të mërziten nëseata nuk marrin atë që duan.

Më në fund, zbuluat se është e mundur të dihet nëse macja është e racës siamez në momentin e blerjes. Ende në vend duhet të merrni një dokument me të gjitha informacionet për kafshën. Tani nuk do të keni më dyshime nëse një mace është siamez apo jo.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.