Micro Toy Poodle: Shihni personalitetin, çmimin, këshillat e mbarështimit dhe më shumë!

Micro Toy Poodle: Shihni personalitetin, çmimin, këshillat e mbarështimit dhe më shumë!
Wesley Wilkerson

Njihuni me mikro-lodrën e qenve qimedredhur

Qemini me përmasa standarde tashmë janë qen shumë të lezetshëm, imagjinoni miniaturat e tyre! Ky është rasti i qenushëve të vegjël me lodra, të cilët po pushtojnë adhuruesit e qenve në të gjithë botën. Edhe hapësira e re që po zë raca lidhet totalisht me miqësinë dhe bukurinë e tyre, pasi duken si arushë të vërtetë pelushi.

Përveç kësaj, mikrolodra qimedredhur është një qen që nuk ka nevojë për shumë kujdes. një fakt që e bën më të lehtë kujdesin ndaj tyre. Kjo ndodh për shkak të madhësisë së saj të vogël, gjë që e bën atë të ketë pak energji dhe të hajë shumë më pak se racat e tjera.

Dëshironi të dini pak më shumë rreth kësaj race mahnitëse? Pra, shikoni karakteristikat, kuriozitetet e mëposhtme dhe zbuloni se ku mund ta blini këtë qenush dhe pse u bë kaq i famshëm! Le të shkojmë?

Shiko gjithashtu: A mund të hajë qeni misër? Zbulojeni tani!

Karakteristikat e racës së qen qimedredhur me lodra mikro

Karakteristikat e qen qimedredhur me lodra mikro janë ato që e bëjnë atë një kafshë shtëpiake kaq të admiruar sa që po fiton gjithnjë e më shumë, theksuar në vitet e fundit. Mësoni tani për këto specifika të kësaj race të vogël.

Origjina dhe historia e qen qimedredhur me lodrat e vogla

Vlerësohet se qen qimedredhur me lodër mikro, e njohur edhe si qen qimedredhur në miniaturë, u shfaq në Evropë. rreth viteve 1960. 1950, më konkretisht në Gjermani dhe Francë. Historia e kësaj race rrjedh nga historia e qen qimedredhur standarde, e cila ështëputrat në dysheme.

Për të kryer këtë prerje, mund të përdorni pincë dhe gërshërë specifike për këtë qëllim. Megjithatë, prerja duhet bërë vetëm në majë të thonjve, duke mos marrë venë që kanë, pasi gjeneron gjakderdhje dhe shumë dhimbje. Nëse nuk ndiheni rehat ose nuk keni siguri, kërkoni një profesionist. Gjëja më e rëndësishme është të mos lëndoni kafshën tuaj shtëpiake.

I njëjti kujdes që bëni me thonjtë tuaj duhet të keni edhe me dhëmbët e qenushit tuaj. Nuk duhen lënë mënjanë dhe treguesi është se lahen çdo ditë me pastë dhëmbësh ideale për qentë. Mund t'i gjeni në dyqanet e kafshëve shtëpiake ose pyesni veterinerin tuaj se cila do të ishte ideale. Që ky larje të mos jetë problem, është e rëndësishme që të stërvitni të voglin tuaj që kur ishte qenush. Përveç kësaj, biskota higjienike mund të përdoren gjithashtu për t'ju ndihmuar në këtë detyrë.

Lodra mikro qimedredhur është një arush pelushi i vërtetë!

Ideale për familjet, mikro-lodra qimedredhur po pushton botën gjithnjë e më shumë me bukurinë, bindjen dhe besnikërinë e saj. Këta të vegjël janë ai lloj qeni që nuk do t'ju braktisë kurrë dhe që do t'ju shoqërojë në çdo dhomë të shtëpisë që shkoni. Fjalë për fjalë nuk do të jeni më kurrë vetëm.

Shiko gjithashtu: Çfarë do të thotë të ëndërrosh për krimba? Në ushqim, gojë, këmbë, trup dhe më shumë

Megjithë madhësinë e tyre të lezetshme dhe shumë të admiruar, kjo racë ka nevojë për kujdes të veçantë, kryesisht sepse janë shumë të brishtë. Gjithashtu, ashtu siç është i dashur, aikërkon edhe dashuri, ndaj mos mendoni se mund ta lini të qetë. Nëse kjo ndodh, ai mund të bëhet në ankth dhe të sëmuret, dhe kjo nuk është ajo që dëshironi për mikun tuaj.

Të adoptosh një mikrolodër qimedredhur është të fitosh një mik për jetën. Në të gjitha vitet e jetës, ai do të japë shumë gëzim dhe dashuri dhe do të bëhet një shok besnik. Nëse vendosni të keni një të tillë, përpiquni të shijoni çdo moment me të, do të jetë e mrekullueshme!

një qen i mrekullueshëm noti.

Aftësia e tij e notit dhe pamja e bukur përfunduan duke pushtuar gjithnjë e më shumë njerëz që filluan ta shihnin atë shumë më tepër sesa thjesht një qen noti. Shumë vite më parë përdorej edhe si qen bari, por duke qenë se ishte mbresëlënës për pamjen e tij, mbarështuesit filluan të kryqëzohen me qen qimedredhur xhuxh derisa arritën te lodra miniaturë.

Madhësia dhe pesha e racës

Mikrolodra Poofle mund të arrijë një gjatësi maksimale prej 25 cm. Diçka mbresëlënëse e vogël në krahasim me qen qimedredhur të zakonshëm. Për shkak të madhësisë së tij, pesha e tij gjithashtu nuk arrin shifra të mëdha, duke peshuar midis 2 kg dhe 3 kg.

Një kuriozitet për madhësinë e tij është se ai lind, zhvillohet si një qenush dhe, me disa muaj jeta , ai thjesht ndalon së rrituri dhe është sa një qenush! Prandaj, pamja e tij është ajo e një arushi të vërtetë pelushi.

Palltoja e qen qimedredhur me lodër

Ekzistojnë dy lloje të palltos së qenushit të vogël lodër. Disa kanë flokë kaçurrela, të cilat shpesh janë të dendura dhe të njëtrajtshme. Në fakt, këto janë ato që kanë më shumë flokë, që duken si një pompon shumë me push.

Lloji i dytë ka flokë me onde, të cilët janë më të hollë dhe më të butë, gjithashtu në sasi të mëdha. Ato mund të marrin ngjyra të ndryshme, si të zezë, kafe, gri, të bardhë, të kuqe ose portokalli. Sidoqoftë, këto ngjyra nuk përzihen, domethënë supozojnë vetëm njëngjyra.

Jetëgjatësia

Jetëgjatësia e mikro-lodrës qimedredhur zakonisht është midis 12 dhe 14 vjet, që është shumë e mirë. Megjithatë, kjo racë e vogël ka disa probleme shëndetësore të trashëguara si katarakti, glaukoma dhe atrofia progresive e retinës që prekin veçanërisht sytë e të vegjëlve. Ka edhe disa sëmundje trashëgimore që godasin gjetkë. Ky është rasti i otitit dhe hipotiroidizmit.

Personaliteti i racës së qen qimedredhur me lodra mikro

Personaliteti i qimedredhurit në miniaturë është një nga karakteristikat që i magjeps pronarët e këtyre të vegjëlve. I bindur, lozonjar dhe jashtëzakonisht besnik dhe i bindur, ky qimedredhur përhap dashuri kudo që shkon. Zbuloni më shumë për tiparet e personalitetit të këtij qeni në miniaturë.

A është një racë shumë e zhurmshme apo e çrregullt?

Si çdo qen, edhe lodra e vogël qimedredhur ka nevojë për një dozë ditore ushtrimesh, por asgjë me kohëzgjatje të gjatë ose me intensitet të lartë. Këta qen të vegjël nuk kanë shumë energji, prandaj janë më të qetë dhe më pak kokëfortë.

Megjithatë, ata janë mjaft të dhënë pas lehjes. Për shkak se janë qen shumë të dashur dhe xhelozë, ata kanë nevojë për vëmendje gjatë gjithë ditës. Për shkak të kësaj, nëse ndihen të vetmuar ose xhelozë për praninë e kafshëve të tjera, do të jenë të stresuar dhe do të lehin shumë, gjë që mund të jetë e bezdisshme. Stërvitja që në moshë të re ndihmon në zgjidhjen e kësaj çështjeje.

Pajtueshmëriame kafshët e tjera

Siç u përmend më parë, lodra mikro qimedredhur është një qen shumë xheloz, nuk i pëlqen kur kafshët shtëpiake të tjera afrohen dhe luajnë me pronarët e tyre. Megjithatë, pavarësisht kësaj, ai është i pajtueshëm me kafshët e tjera shtëpiake për shkak të bindjes së tij, një nga karakteristikat e tij kryesore

Mjafton gradualisht fillimi i kontaktit me kafshët e tjera shtëpiake, respektimi i kohës së mikrolodrës së qenushit, pasi ai do të mësohet dhe luani me shokun tuaj të ri. Xhelozia do të ekzistojë ende, por ajo mund të kontrollohet.

A shkoni zakonisht me të huajt?

Siç u përmend më parë, qimedredhura në miniaturë është një kafshë shumë e urtë dhe miqësore. Me vizitorët që mbërrijnë në territorin e saj, ajo vazhdon të jetë një bukuroshe, e cila do të luajë dhe do të argëtohet me të huajin që po vjen.

Këta të vegjël janë aq të dashur saqë janë të përsosur për të jetuar në shtëpitë e familjeve me fëmijët, siç i duan ata. Megjithatë, për shkak të xhelozisë që posedon, fillimisht mund të leh. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, është e rëndësishme ta stërvitni atë që në moshë të re, duke e bërë të shoqërueshëm.

A mund të lihet vetëm për një kohë të gjatë?

Për shkak të xhelozisë dhe dashurisë, tashmë është e mundur të shihet se si mikro-lodra qimedredhur është e varur nga pronari i saj. Lënia e saj vetëm nuk rekomandohet, veçanërisht për periudha të gjata kohore. Ky është lloji i qenit që ju ndjek gjatë gjithë ditës dhe dëshiron të qëndrojë me ju gjatë gjithë kohës.

Duke e lënë atëvetëm ata mund të kenë probleme shëndetësore, përveç stresit, ankthit dhe nervozizmit. Kur një person zgjedh të adoptojë këtë vogëlush, është e rëndësishme që ata të dinë se do të kërkojnë përkushtim të vështirë gjatë gjithë jetës së tyre. Ai ka nevojë për gjithë dashurinë që mund t'i ofrojë pronari, në mënyrë që të mos ndihet i vetmuar.

Çmimi dhe kostot e qenushit qen qimedredhur me lodër

Çdo qen ka nevojë për kujdes dhe, natyrisht, kjo gjeneron disa kosto që pronari i qenit duhet të përballojë. Përveç kësaj, duke qenë se është një qen i racës, është e vështirë të gjesh mikro-lodrën qimedredhur për dhurim, ndaj duhet edhe një investim për ta blerë atë. Dëshironi të dini vlerat? Më pas kontrollojeni më poshtë.

Çmimi i qenit qen qimedredhur me mikro lodër

Çmimi i qenushit të vogël të lodrës mikro do të varet nga rajoni dhe vendi që keni ndërmend të blini. Vlera zakonisht varion midis 400,00 dhe 500,00 dollarë, megjithatë, disa mbarështues mund të paguajnë deri në 1,450 dollarë.

Për të shmangur shpenzimet e shumave të tepruara, bëni një kërkim intensiv në disa vende përpara se të bëni blerjen, në fakt . Ju gjithashtu mund të zgjidhni të blini nga një rajon tjetër, por do t'ju duhet të shtoni koston e transportit, diçka që mund të mos jetë e dobishme.

Ku ta blini qenin

Mikrolodra qimedredhur është një relativisht e zakonshme, kështu që nuk është e vështirë ta gjesh atë. Dyqanet e kafshëve shtëpiake janë opsione të shkëlqyera sepse, siç u përmend më herët, është e lehtë për t'u gjetur. Një tjetër mundësi është të kërkonilukuni të specializuara në qen qimedredhur. Megjithatë, është e rëndësishme të vizitoni vendin dhe të shihni nëse qentë po trajtohen mirë, me një hapësirë ​​​​për të ushtruar, ushqim adekuat, ndër të tjera.

Një opsion tjetër është të kërkoni në internet për mbarështuesit e racave që shesin këlyshë . Në këtë rast, vlera zakonisht është më e ulët, pasi nuk janë lukuni profesionistë, por njerëz që kanë një çift të racës dhe që shfrytëzojnë rastin të shesin këlyshët që shfaqen.

Shpenzimet e ushqimit

Meqenëse është një qen shumë i vogël, sasia e ushqimit që ai konsumon i përshtatet madhësisë së tij. Ka disa mënyra për të bërë dietën e të voglit tuaj, ajo mund të jetë me ushqim të thatë, ushqim të lagësht, ushqim natyral të papërpunuar ose të gatuar, përveç mezeve.

Një qese 2.5 kg me ushqim të thatë të cilësisë së mirë dhe me adekuate vlera ushqyese për qentë mini kushton rreth 120,00 dollarë. Ka ushqime më të lira, në të cilat një qese 3 kg mund të kushtojë 50,00 dollarë, megjithatë, cilësia e tyre është më e ulët.

Për të ndryshuar dietën e kafshës suaj, mund të ofroni thasë prej rreth 100 g që kushtojnë mesatarisht 3,00 dollarë për një paketë 100g, ose perime si karota, kungulli dhe ushqime të tjera të përshtatshme. Megjithatë, mbani mend se nëse keni ndonjë dyshim në lidhje me dietën e qenit, është mirë të konsultoheni me një veteriner.

Vaksina dhe kostot veterinare

Që qimedredhura juaj miniaturë të jetë me shëndet dhe cilësi të mirë të jetës, është e domosdoshme qëai shkon rregullisht te veterineri. Kryesisht për shkak të sëmundjeve që priret të ketë kjo racë, të cilat tashmë janë përmendur më lart. Një takim për veterinerin mund të ndryshojë nga rajoni në rajon, por kushton mesatarisht 80,00 dollarë. Nëse provimet janë të nevojshme, kjo vlerë mund të rritet ndjeshëm.

Si këlyshë, lodra e vogël qimedredhur ka nevojë për disa vaksina, si V8 dhe V10, për të parandaluar një sërë sëmundjesh. Këto njihen si vaksina të shumëfishta dhe kushtojnë midis 60 dhe 90 dollarë çdo dozë. Vaksina kundër tërbimit është gjithashtu e nevojshme që në muajin e 4 të jetës, kushton rreth 80,00 dollarë dhe jepet një herë në vit.

Shpenzimet me lodrat, shtëpitë dhe aksesorët

Aksesorët e qenve janë gjithashtu thelbësorë për lumturinë dhe cilësinë e jetës së mikro-lodrës suaj qimedredhur. Lodrat si topa dhe fije janë opsione të shkëlqyera. Çmimi i litarëve mund të variojë midis 10,00 dhe 20,00 dollarë, ndërsa topat variojnë nga 5,00 deri në 20,00 dollarë.

Macet dhe shtretërit janë gjithashtu blerje të shkëlqyera, pasi ato ofrojnë një vend të rehatshëm për pushimin dhe gjumin e qenit tuaj gjatë natës. Vlera e shtretërve të qenve ndryshon sipas madhësisë dhe materialit. Më të thjeshtat mund të kushtojnë nga 20,00 dollarë deri në 30,00 dollarë, ndërsa ato më të buta dhe me gëzof mund të kushtojnë midis 80,00 dhe 100,00 dollarë, të gjitha për qentë e vegjël.

Çmimi i lukunive do të ndryshojë gjithashtu sipas materialit. Ju jeni duke shkuargjeni ato që kushtojnë 50,00 dollarë dhe të tjerat që kushtojnë 150,00 dollarë; Kjo varet nga shija e qenit tuaj. Ka edhe lodra të tjera që mund të jenë shumë të dobishme, si p.sh. Ato ndihmojnë në daljen e dhëmbëve dhe pastrimin e dhëmbëve të kafshës suaj.

Kujdesi për qenin qen qimedredhur me lodër

A i keni zbuluar tashmë karakteristikat e qen qimedredhur me lodër mikro dhe koston e blerjes dhe marrjes kujdesi për një. Tani jeni gati të mësoni për kujdesin e nevojshëm që duhet të keni si pronar i kësaj kafshe të vogël. Le të shkojmë!

Kujdesi për këlyshët

Qendrrat miniaturë janë shumë të vegjël dhe prandaj kanë nevojë për shumë kujdes kur janë këlyshë. Për shkak se janë të lezetshme, shumëve u pëlqen t'i shtrydhin, megjithatë, kjo racë është jashtëzakonisht e brishtë dhe lëndohet shumë lehtë. Prandaj, është e rëndësishme t'i ruani ata në mënyrë që të mos jenë në rrezik, duke shmangur aktivitetet e rrezikshme dhe të jeni shumë të kujdesshëm në trajtimin e tyre.

Përveç kësaj, në fazën e këlyshëve, ata duhet të shkojnë rregullisht në veterinerin dhe të kenë vaksinat e tyre dhe vermifuge në ditë. Është e rëndësishme të mos e harroni këtë ose të kaloni asnjë hap, pasi këto masa paraprake janë vendimtare që qeni juaj të ketë një jetë të mirë dhe të gjatë.

A ka nevojë për shumë aktivitet fizik kjo race?

Mikro lodra qimedredhur është një racë shumë e qetë. Si çdo qen, ai ka nevojë për dozën e tij të përditshme të lojës dhe stërvitjes, por asgjë të pazakontë. këta qen të vegjëlu pëlqen të luajnë, por nuk kanë aq shumë energji sa të kenë nevojë për shumë aktivitet fizik.

Mjafton ta nxjerrësh një herë në ditë dhe të luash me të në shtëpi për të plotësuar nevojën e tij. Gjithashtu, duhet të keni kujdes në këto momente, pasi lëndohen shumë lehtë. Shmangni lojërat ku mund të bien ose të lëndohen në çfarëdo mënyre.

Kujdesi për pallton

Palltoja e kësaj race është komponenti kryesor që e bën atë kaq të lezetshëm dhe të ngjashëm me ariun. Por për ta mbajtur atë pallto të bukur dhe me shkëlqim, ajo ka nevojë për kujdes të veçantë. Siç u përmend më lart, flokët e tyre mund të jenë kaçurrelë ose me onde, kështu që ata kanë nevojë për krehje të vazhdueshme për të parandaluar rrokullisjen.

Për t'i mbajtur flokët e tyre të shëndetshëm dhe të ngatërruar, ata gjithashtu duhet të rruhen një herë në muaj dhe të lahen çdo javë me shampo adekuate. . Bisedoni me një veteriner dhe zbuloni produktin më të mirë për të larë qenushin tuaj. Në disa raste, mund të përdoret shampo dhe balsam për qen, duke e lënë shtresën të shëndetshme dhe me shkëlqim.

Kujdesi për thonjtë dhe dhëmbët

Është jashtëzakonisht e rëndësishme të ruani thonjtë e lodrës tuaj mikro Qen qimedredhur të shkurtohet mirë, në mënyrë që të mos lëndojnë pronarët e tyre dhe veten e tyre. Idealja është ta kryeni këtë prerje 1 ose 2 herë në muaj. Vetë qen qimedredhur në miniaturë mund t'ju njoftojë kur është e nevojshme ta prisni, pasi do të mërzitet dhe do të fillojë të përplaset.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.