Peshku lakuriq: shikoni kuriozitetet për këtë peshk ekzotik brazilian!

Peshku lakuriq: shikoni kuriozitetet për këtë peshk ekzotik brazilian!
Wesley Wilkerson

Batfish: gjithçka që duhet të dini për këtë peshk ekzotik

Peshku lakuriqi nuk është një kafshë detare e njohur dhe pamja e tij gjithashtu mund t'ju trembë menjëherë.

Është shumë ekzotike dhe gjetja e njërit prej tyre nuk është e zakonshme, pasi ata jetojnë në ujërat e Paqësorit, megjithëse gjatë vitit mund të shfaqet në vende të tjera, si këtu në bregdetin brazilian në kërkim të ushqimit.

pamja e pazakontë dhe mënyra e çuditshme e lëvizjes në ujë tërheq vëmendjen e kujtdo, dhe sjellja e saj është e denjë për t'u vlerësuar nga ata që pëlqejnë jetën detare dhe peshqit më kureshtarë që ekzistojnë.

Më poshtë vijon të jetë folëm më shumë për këtë peshk, të gjitha karakteristikat kryesore të tij dhe veçanërisht kuriozitetet që të gjithë duan të dinë.

Shiko gjithashtu: Llojet e bletëve: mësoni për speciet, funksionet dhe sjelljen

Karakteristikat kryesore të peshkut të lakuriqit të natës

Origjina e peshkut të lakuriqit të natës

I njohur shkencërisht si Ogcocephalus darwini, peshku lakuriq, siç u përmend tashmë, e ka origjinën nga arkipelagët e Paqësorit.

Me migrimin dhe kërkimin e ushqimit, ai përfundoi duke arritur në mjedise të tjera dhe duke iu përshtatur klimës, temperaturës së ujit dhe më e rëndësishmja, arriti të gjente një sasi të mirë ushqimi. Kjo është arsyeja pse ai mund të shihet në shumë vende përgjatë bregdetit.

Pamja e shkopinjve

Peshku lakuriqi është shumë i famshëm për buzët e kuqe dhe një pamje të rrafshuar, duke paraqitur njëtrekëndëshi. Kanë masë nga 10 deri në 15 centimetra.

Koka është e rrafshuar, ndërsa feçka është e projektuar nga jashtë dhe brirë të vegjël gjenden në të gjithë trupin.

Ka pendë të veçanta në legen dhe në gjoksin, që të duket më shumë si ecja në fund të detit sesa si not, dhe për këtë arsye barku i tij është gjithmonë i kthyer nga poshtë, duke ndihmuar edhe me kamuflimin

Ushqyerja: çfarë ha peshqit e natës?

Dieta për këtë peshk ekzotik bazohet në krustace dhe peshq të vegjël.

Meqë pjesa e dukshme e tij mund të ngatërrohet me koralet ku fshihet, peshku lakuriq i befason peshqit e vegjël që shkojnë atje.

Disa thonë se buza e kuqe e shkëlqyeshme shërben si një tërheqje për notarët e vegjël.

Si sillet peshku lakuriq?

Peshku lakuriq është një kafshë nate. Gjatë gjithë ditës qëndron i fshehur mes koraleve dhe natën del në kërkim të ushqimit.

Nuk është shumë i shoqërueshëm me peshqit e tjerë, duke preferuar të kalojë shumicën e kohës vetëm dhe duke pritur për një pre të mirë. Atij i pëlqejnë edhe ambientet e thella, dhe me pak ndriçim.

Kuriozitetet e peshkut të lakuriqit të natës

Deri tani i keni njohur karakteristikat kryesore të peshkut të lakuriqit. Megjithatë, ka disa kuriozitete që e bëjnë këtë kafshë detare ekzotike edhe më të ndryshme nga të tjerat.Le të shohim disa!

Gojë e kuqe

Goja e saj jashtëzakonisht e kuqe është tipari kryesor i saj. Shërben për të tërhequr peshqit e vegjël, por është edhe një armë e shkëlqyer në momentin e pushtimit, duke u përdorur nga meshkujt për të tërhequr femrat.

Disa thonë se shërben edhe për njohjen midis specieve gjatë sezonit të vezëve.

Origjina e emrit të tij shkencor

Emri shkencor i peshkut të lakuriqit të natës, Ogcocephalus darwini, është një nderim për shkencëtarin Charles Darwin.

Sepse është një peshk që ka pendë në pjesën e legenit dhe gjoksin, duke e bërë atë të ecë ose të zvarritet më shumë sesa të notojë, e bën atë të duket si një lloj hallke që mungon në evolucionin e kafshëve detare.

A e dini se peshqit e natës nuk mund të rriten në akuariume?

Një pikë shumë e rëndësishme është të dini se peshqit e natës nuk mund të rriten në akuariume. Shpjegimi është se ata janë peshq që për shkak të karakteristikave të tyre janë më të lidhur me rërën dhe koralet sesa në mes të detit dhe për këtë priren të qëndrojnë në një thellësi të madhe në oqean.

Në këtë mënyrë mbijetesa e tyre bëhet e dhënë në një mjedis me dritë të ulët, presion relativisht të lartë dhe ushqim të veçantë, i cili nuk gjendet në akuariume. Kjo është arsyeja pse ata janë kafshë që duhet të qëndrojnë në natyrë dhe në habitatin e tyre natyror.

Finja e rezervës

Peshku lakuriq ka edhe një lloj bishti, dhe poshtë tij ka njëfin që mund të përdoret edhe.

Shërben për të dhënë shtysë më të madhe për momente më specifike, si për shembull ikja nga grabitqarët dhe gjithashtu për të shkuar pas lojës. Megjithatë, nuk është një burim i zakonshëm për këtë peshk ekzotik.

Shiko gjithashtu: Ushqyerja e lepujve: shikoni këshilla të rëndësishme për kafshën tuaj!

Një peshk jokonvencional

Peshku lakuriq është një specie shumë e ndryshme nga çdo tjetër. Karakteristikat dhe zakonet e tij janë mjaft ekzotike dhe as pamja e tij nuk është shumë miqësore.

Duke ditur pak më shumë për peshqit e lakuriqëve të natës, mund të jeni të kujdesshëm që të gjeni një të kamufluar në rërë, korale e të tjera më pak të zakonshme. Kini kujdes që të mos ju trembë pamja disi e ndryshme.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.