Pomeranian: Udhëzues i plotë me veçori, çmime dhe më shumë

Pomeranian: Udhëzues i plotë me veçori, çmime dhe më shumë
Wesley Wilkerson

Mësoni gjithçka rreth racës pomeraniane

Një nga racat më të njohura dhe më të kërkuara të qenve për shkak të gëzofit dhe gëzofit të tij, i cili i ngjan një arush pelushi, pomeraniani është një kafshë e gëzuar, plot energji dhe shoqëri e madhe. Pavarësisht se është një qen që e përballon mirë mungesën e një tutori, pomeranez bën një festë gjigante sapo pronari i tij kthehet në shtëpi, duke kërkuar dashuri dhe vëmendje të menjëhershme.

Përveç kësaj, ata janë shumë inteligjentë dhe shpejt nxirrni mësime përmes trajnimit. Ndiqni këtë artikull për të mësuar më shumë rreth kësaj race që është sharm dhe gëzim i pastër, mësoni se si të kujdeseni për të dhe cilat janë derivatet e pomeranezit në të gjithë botën.

Origjina dhe karakteristikat e qenit pomeranian

Karakteristika kryesore e pomeranezit është veshja e tij e bollshme, e krahasuar edhe me manen e luanit dhe bishtin e ngritur dhe të përdredhur. Shikoni disa veçori të tjera dhe kujdesin për Lulu pomeranez.

Origjina e Lulu pomeranez

Ishte në veriun ekstrem të Gjermanisë, afër Polonisë, që Spitz-i i parë u shfaq, në rajoni i Pomeranisë, prandaj u miratua emri popullor. Bukuria e racës bëri që ajo të fitonte shpejt popullaritet në të gjithë Evropën, duke arritur madje edhe mbretëreshën Victoria. Në 1888, një qenush i kësaj race u shfaq në librin American Kenel Club.

Disa vite më vonë, në 1892,racat, pasi nuk kanë një histori të sëmundjeve kronike në gjenetikë.

Kujdesi ndaj të ushqyerit

Qentë lulu nuk kanë predispozicion gjenetik për të shtuar peshë, për shkak të energjisë dhe shijes së tyre për lojë dhe fizik. aktivitete, por duhet pasur kujdes që të mos ekzagjerohet në ushqim. Këlyshët duhet të hanë 3-4 herë në ditë. Që nga mosha dy vjeçare ata mund të fillojnë të hanë një ose dy herë në ditë.

Larje

Lulu nuk është një racë qensh që ka nevojë për një banjë javore, si shumica e racave të tjera, ai nuk ka erë ose palltoja e tij është e ndotur. Prandaj, mund t'i përshtatni banjat sipas nevojës. Idealja është të laheni çdo 15 ose 20 ditë.

Pas larjes

Meqenëse palltoja është e bollshme, larja është e nevojshme në mënyrë që flokët të jenë gjithmonë të bukur dhe pa nyje. Por mos u çuditni nëse vini re shumë qime nëpër shtëpi ose në rroba, sepse edhe duke mbajtur higjienën dhe krehjen, ato kanë shumë rënie të flokëve.

Trajnim

Sepse ata janë qen shumë energjikë, pomeranezët duhet të trajnohen që në moshë të vogël. Socializimi duhet të prezantohet gjithashtu kur janë ende një qenush, pasi ata do të bëjnë më pak bujë me çdo person të ri që takojnë apo edhe kur një i njohur vjen për të vizituar.

Këlyshët

Sepse ata janë këlyshë që përshtaten kategoria “lodër”, janë shumë të vegjël dhe të brishtë si këlyshë, gjë që kërkonvëmendje më e madhe nga mësuesi, edhe për të shmangur shkeljen e kafshës së vogël. Është në fazën e këlyshëve që mësimdhënia bëhet e rëndësishme, pasi qentë e kësaj race janë shumë inteligjentë, ndaj investoni herët në trajnimin dhe socializimin me qentë dhe njerëzit e tjerë.

Pyetje të shpeshta rreth pomeranezit

Për shkak se është një racë e njohur dhe shumë e kërkuar, ka shumë pyetje rreth pomeranezit që ekzistojnë edhe sot. Shikoni më poshtë disa informacione të nevojshme për ju që po kërkoni të blini një pomeranez.

Sa muaj mund të rritet një qenush pomeranez?

Këlyshët pomeranianë mund të vazhdojnë të rriten deri në moshën 12 muajshe, që është mosha në të cilën ata arrijnë moshën madhore. Megjithatë, disa ndalojnë së rrituri në 6 muaj. Këta faktorë do të varen shumë nga prejardhja e qenushit.

Si të identifikoni një spitz xhuxh gjerman?

Xhuxhi gjerman Spitz ka një gjatësi prej 18 deri në 22 cm në moshë madhore, dhe vetëm në atë moment mund të jeni të sigurt se ai do të jetë një pomeranez. Nëse qenush i kalon 22 cm, kjo do të thotë se ai tashmë është në kategorinë e vogël gjerman Spitz, dhe nuk konsiderohet më një Lulu.

A derdh shumë pomeranez?

Qentë e racës pomeraniane kanë një tendencë të heqin shumë qime. Megjithatë, kujdesi higjienik dhe larja me pajisjesigurisht që ndihmon në reduktimin e këtij problemi, veçanërisht në periudhat e ndërrimit të veshjes. Ushqimi i duhur gjithashtu ul rënien e flokëve.

A leh shumë pomerania?

Po. Për shkak se janë gjithmonë vigjilentë, çdo zhurmë apo lëvizje e jashtme që ata e konsiderojnë të çuditshme, lehin. Por ky problem zgjidhet kur qenushit i prezantohet trajnimi që në moshë të re. Ata janë shumë të zgjuar, sa më shpejt të mësohen, aq më shpejt mësojnë.

Sa është jetëgjatësia e një pomeranez?

Pomeranez zakonisht jeton nga 12 deri në 16 vjet. Për shkak se janë kafshë që nuk janë të predispozuara për sëmundje kronike dhe për shkak se janë shumë aktive, sëmuren rrallë. Ata zakonisht jetojnë më gjatë se qentë e tjerë të madhësisë së lodrës dhe disa mund të arrijnë 18 vjet.

Merrni arushin tuaj pelushi

Tani që dini gjithçka rreth Lulu nga Pomerania, mundeni tani përgatit shtëpinë për ardhjen e tij. Por sigurisht që para kësaj duhet të hulumtoni mirë për lukunë nga e cila po blini, ose nëse do të birësoni, kontrolloni cilat janë kushtet dhe nëse i plotësoni kërkesat e një kujdestari të përgjegjshëm.

Dije që të kesh një pomeranez, madje edhe ata më të rriturit, do të kërkojë shumë energji nga ju, por i gjithë shpërblimi do të vijë në dashurinë dhe vëmendjen që ai i jep mësuesit. Është një shoqërues për jetën!

Çfarë ka? Gati për të pasur tuajënarush pelushi vet?

një tjetër Lulu u shfaq në një shfaqje qensh në Nju Jork. Pavarësisht popullaritetit të tij në Evropë, pomeraniani ka filluar të marrë hapësirë ​​të konsiderueshme në Amerikën Latine vetëm vitet e fundit. Në Brazil, për shembull, ai është vetëm në vendin e 14-të në mesin e racave më të njohura.

Karakteristikat fizike

Siç e dini tashmë, veshja e bollshme është karakteristika kryesore e kësaj race. Lulus kanë një shtresë të dyfishtë të përbërë nga qime të jashtme të gjata, të drejta, të ndara dhe një nënshtresë të shkurtër, të trashë dhe të leshtë. Ata kanë një feçkë të shkurtër, si dhe putra të vogla që janë të shkurtra dhe me gëzof.

Për shkak të veshëve të tyre të vegjël dhe të mprehtë, ata të kujtojnë shumë dhelprat. Lartësia e tyre varion nga 18 deri në 22 cm, gjë që i bën ideale për apartamente apo shtëpi pa oborre.

Temperamenti

Ky qen i vogël njihet për të qenit shumë gazmor dhe plot energji. I pëlqejnë lojërat dhe shëtitjet, të cilat duhet t'i bëjë gjithmonë mësuesi për të siguruar shëndetin e tij fizik dhe mendor. Sytë e vegjël të zinj tregojnë se ai është gjithmonë vigjilent, leh në çdo shenjë tingulli.

Lulus janë gjithashtu qen të vegjël shumë të dashur, që duan të jenë gjithmonë pranë pronarëve të tyre, ndonjëherë edhe kur është koha për të ngrënë.

Qeni i apartamenteve

Siç thamë, pomeranezja e përballon mirë mungesën e një tutori, gjë që e bën atë raca perfekte për t'u pasur në apartamente. Megjithatë, me të kuptuar ardhjen epronari, leh me zë të lartë dhe bën shumë zhurmë, vrapon në të gjithë mjedisin dhe dëshiron të luajë menjëherë.

Personalitet i fortë

Pavarësisht madhësisë së tij të vogël dhe këmbëve të shkurtra, pomeraniani nuk frikësohet nga Asgjë dhe askush. Megjithatë, ky qëndrim duhet të administrohet nga tutori që të mos bëhet një qenush i stresuar dhe i tërbuar. Por mos u shqetësoni, në shumicën e rasteve Lulus janë të urtë dhe të lehtë për t'u jetuar me të.

Popullariteti

Në vitin 1900 raca pati një shpërthim të popullaritetit, dhe madje edhe sot shumë të famshëm janë mësues të Lulu da Pomerania, siç është rasti me Paris Hilton, Kate Hudson dhe Ozzy Osbourne. Këtu në Brazil, Ana Maria Braga, Karina Bacchi dhe Wesley Safadão janë disa shembuj të të famshëmve që kanë adoptuar pomeranezin në jetën e tyre.

Disa lloje të pomeranezëve

Spitz gjerman ka disa prejardhje, gjë që rezultoi në variacione të racës, kryesisht në lidhje me madhësinë dhe ngjyrën e veshjes. Përveç variacionit të përmasave, ngjyra e tyre ndryshon shumë dhe Lulusin mund ta gjeni me variacion ngjyrash. Shikoni disa lloje të Lulus Pomeraneze më poshtë.

Keeshond

I madh dhe me flokë voluminoze, Keeshond është përdorur për shekuj si qen roje dhe vëzhgues. Për shkak se ai është jashtëzakonisht i vëmendshëm dhe inteligjent, ai nuk ka nevojë për shumë stërvitje për t'u bërë rojtar. Palltoja e tij është gjithmonë e njëjtë, me gri argjendihije të zezë, e cila ndryshon nga varietetet e tjera të racës. Lartësia e saj varion nga 43 në 55 cm, me një peshë midis 15 dhe 20 kg.

Spitz i madh gjerman

Spitz i madh gjerman ka të njëjtën lartësi dhe peshë si Keeshond, por ajo që ndryshon është palltoja, e cila zakonisht është kafe, e zezë ose e bardhë. Ashtu si variacionet e tjera të racës, ajo gjithashtu ka lesh të harlisur, gjë që e bën atë të duket më e madhe se sa është në të vërtetë. Ata kanë të njëjtën karakteristikë të përmbysur të veshëve.

Spitz gjerman i mesëm dhe i vogël

Këto dy variacione të Spitz-it gjerman kanë praktikisht të njëjtat karakteristika, duke ndryshuar vetëm madhësinë. E mesme është rreth 30 deri në 38 cm, dhe e vogla nga 23 në 29 cm. Veshja e këtyre dy linjave varion në të zezë, kafe, të bardhë, portokalli dhe gri me hije.

Xhuxhi gjerman Spitz

Midis Lulus pomeranez, ka variacione të ndryshme. Siç është rasti me Fox Face, Teddy Bear dhe Baby Face. Fytyra e dhelprës ka një surrat pak më të gjatë, të ngjashme me atë të dhelprës, veshë më të mëdhenj, sy më të rrumbullakosur dhe në ton bajame.

Arushi pelushi ka një surrat të shkurtër dhe të rrumbullakosur, me sy të ngjashëm me ato të një dhelpër. E gjithë përzierja e bën atë të duket edhe më shumë si një arush pelushi. Baby Face, nga ana tjetër, ka një surrat më të sheshtë dhe më pak të rrumbullakosur, me sy më të lartë dhe më të errët, pa pasur ngjyrën bajame të llojeve të tjera Spitz.

Çmimii qenushit pomeranez

Është e rëndësishme që, nëse vendosni të blini një pomeranez, të kërkoni informacione për tutorët dhe mbarështuesit, për t'u siguruar që ai është rritur në një mjedis që vlerëson shëndetin dhe mirëqenien e dosave.

Lulu pomeraneze: çmimi

Çmimi i një Lulu pomeranez mund të variojë nga 4,500 dollarë në 12,000 dollarë. Vlerat do të varen shumë nga vendi ku do të blini, nëse raca e ofruar është vërtet e pastër dhe cilat janë karakteristikat e qenushit. Një e bardhë borë mund të arrijë një çmim mesatar prej 15,000 dollarë. Një qenush i vogël gjerman Spitz kushton mesatarisht 6,000 dollarë realë.

Keeshond mund të gjendet për një çmim mesatar prej 3,000 dollarë realë dhe Xhuxhi, më i liri, me një çmim mesatar prej 1,500 dollarë realë.

Çfarë mund të ndikojë në çmimin e pomeranezit

Siç thamë, karakteristikat e qenushit do të përcaktojnë vlerën e tij. Ngjyra, madhësia, pesha, hunda dhe prejardhja janë dallimet kryesore në kohën e shitjes. Disa lukuni importojnë mbarështues nga vende të tjera, gjë që e bën qenushin pomeranian më të shtrenjtë.

Femrat në përgjithësi janë më të shtrenjta se meshkujt, gjë që është një tjetër faktor që duhet vënë re. Një femër spitz gjerman xhuxh me një ngjyrë mund të arrijë rreth 7000 dollarë, ndërsa një mashkull me të njëjtat karakteristika do të jetë 5000 dollarë realë.

Kujdes nga çmimet shumë të ulëta

Nëse lukuni oserritësi i veçantë që keni zgjedhur po e shet qenushin me një çmim shumë të ulët, kini kujdes! Zakonisht, kur vlerat janë të ulëta, është një shenjë se shumimi i matricave nuk është i shëndetshëm, dhe kjo do të ndërhyjë në shëndetin e qenushit tuaj, përveç që ndoshta po inkurajoni mbarështimin në oborrin e shtëpisë.

Ku. blerja ose adoptimi i një qenush të racës

Blerja e këlyshëve të racës ndonjëherë është mjaft e ndërlikuar sepse duhet të dini nëse struktura e lukunës, ose OJQ-së, është e rregulluar, nëse matricat trajtohen nën kujdesin shëndetësor të pranuar nga BQKC. Shikoni më poshtë se çfarë duhet të dini për të blerë ose adoptuar një qenush të racës së pastër.

Si të zgjidhni lukunë

Çdo lukuni përgjegjëse, qoftë ajo që ofron shitje ose birësim, duhet të regjistrohet me Konfederata Brasileira de Cinofilia (CBKC). Ju gjithashtu duhet të kërkoni dokumentacion nga lukuni dhe të jepni përparësi atyre që janë regjistruar për një kohë më të gjatë dhe që kujdesen për më pak raca, pasi këto janë ato që kanë më shumë kontroll mbi kafshët që kujdesen.

Shiko gjithashtu: German Pinscher: karakteristikat, kujdesi, çmimi dhe më shumë!

Kjo do të garantojë që qeni është edukuar në mënyrën e specializuar që i nevojitet racës. Përveç sigurimit të pastërtisë së kryqit dhe kujdesit tjetër bazë si vaksinat dhe shëndeti.

Shtëpia dhe institucionet e birësimit

Ka shumë institucione për strehimin e qenve të racës endacakë apo të racës robër, të cilat i bëjnë ata në dispozicion përbirësim i përgjegjshëm. Instituti Luisa Mell është një referencë në këtë çështje.

Është e rëndësishme të theksohet se qentë e racës së pastër që janë në dispozicion për birësim janë përgjithësisht qen më të vjetër, veçanërisht ata që janë mbledhur nga robëria. Kjo do të thotë, nëse zgjidhni të adoptoni një qen të racës së pastër, duhet të jeni të përgatitur të pranoni një të rritur ose një person të moshuar, kështu që është e rëndësishme të mendoni shumë për temën përpara se të birësoni.

Direkt me mbarështuesin ose kujdestar

Nga ana tjetër, ju mund të jeni në gjendje të birësoni ose blini një qenush të racës së pastër nëse njihni një mësues që ju ofron një të tillë. Në Facebook ka grupe për adoptimin e përgjegjshëm të qenve të racës së pastër që trajtohen drejtpërdrejt nga kujdestarët e kafshëve.

Ka edhe një mënyrë për të blerë përmes faqeve të internetit, por duhet të jeni shumë të kujdesshëm dhe të hulumtoni mbarështuesit në mënyrë që për të mos rënë në kurth.

Kostot me pomeranezin

Të kesh një pomeranez kërkon kujdes si çdo qen tjetër race. Dhe, për shkak se ai ka një shtresë të bollshme, nevojitet kujdes i veçantë në mënyrë që këlyshi juaj të jetë gjithmonë i shëndetshëm dhe me një pamje të patëmetë.

Çmimi i ushqimit për pomeranez Lulu

Çmimet e ushqimeve më të mira konsiderohen për racën Pomeranian variojnë nga 30 deri në 50 dollarë një qese që përmban 3 kg. Këto 3 kg duhet të zgjasin deri në 2 muaj, që do të kushtonte gjithsej 25,00 dollarë realë me ushqim. Mos harroni të zgjidhni ushqime për racati vogël, sepse, megjithëse Lulu rrallë zhvillon obezitet, është gjithmonë e nevojshme të keni kujdes.

Shiko gjithashtu: Çmimi i parakeetit australian: kontrolloni koston e specieve dhe mbarështimit!

Disa ushqime të rekomanduara janë Purina, PremieR Natural Selection, Guabi Natural, Royal Canin dhe Formula Natural.

Grooming çmimi i pomeranezit

Nuk rekomandohet të rregulloni pomeranezin pasi ka një shtresë të dyfishtë Kur veshja e poshtme, e cila është më e trashë dhe afër trupit, pritet shumë e shkurtër, pomeranezit mund të zhvillojnë Alopecia Post Shaving, që është kur qimet nuk rriten më në atë zonë.

Për sa i përket vlerave, do të varet nga PetShop, por gjithmonë përpiquni t'i çoni tek një specialist i rruajtjes së racës, për të shmangur problemet. Një prerje flokësh normale është rreth 60,00 dollarë, ndërsa një gërshërë, e cila është një prerje flokësh më e përpunuar e quajtur "prerje flokësh", është rreth 80,00 dollarë.

Aksesorët dhe lodrat

Ju tashmë e dini se Lulu i pëlqen të luani, prandaj është thelbësore të keni disa lodra në mënyrë që ai të mund të shpenzojë gjithmonë gjithë atë energji të grumbulluar. Përveç sigurisht shtëpisë ose shëtitjes tuaj të vogël. Shtretërit ideal për madhësinë e pomeranezit mund të gjenden me një çmim mesatar prej 10,00 dollarë dhe 500,00 dollarë realë në varësi të cilësisë.

Nëse keni një oborr dhe hapësirë ​​për një shtëpi, mund të blini një të thjeshtë për rreth 130,00 dollarë realë. Natyrisht, ka edhe më të përpunuara, me ballkon dhe gjithçka që i takon Lulu juaj. Këto nga ana e tyre mund të arrijnëkushton 650,00 dollarë realë.

Një lodër përtypëse që stimulon daljen e dhëmbëve mund të gjendet për rreth 40,00 dollarë realë. Një zile trajnimi kushton mesatarisht 30,00 dollarë. Dhe ka edhe më të shtrenjta dhe më të përpunuara si lodrat interaktive dhe rampat e ngjitjes që kushtojnë mesatarisht 300,00 dollarë dhe 1,000 dollarë reais respektivisht.

Produkte higjienike

Pomeraniani duhet të përdorë vetëm shampo të synuara për qentë, ndaj është e nevojshme të investoni në produkte higjienike, mundësisht nga markat e certifikuara. Është gjithashtu e rëndësishme që të keni një furçë dhëmbësh dhe një furçë ideale për larjen e gëzofit.

Jepni përparësi furçave me një karficë të lëmuar, pa toptha në skajet, pasi topat nxjerrin qimet dhe gjithashtu mund të shkaktojnë alopeci. . Çmimi i furçave është rreth 80 dollarë, në varësi të vendit ku i blini. Nga ana tjetër, shamponët mund t'i kalojnë 100 dollarët.

Përveç kësaj, ka nevojë edhe për dyshekë sanitare nëse nuk jetoni në një shtëpi me oborr. Këta qilima mund të gjenden në paketë me një çmim midis 30,00 dhe 50,00 dollarë realë, ato të disponueshme me 50 njësi dhe ato të ripërdorshme ndërmjet 100,00 dhe 500,00 dollarë realë.

Si të kujdeseni për Lulu-në tuaj nga Pomerania

Çdo qen ka nevojë për kujdes, disa më shumë se të tjerët. Qentë e racës pomeraniane janë qen të vegjël për të cilët, për sa i përket shëndetit, është më mirë të kujdeseni se qentë e tjerë.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.