Qen i vogël me gëzof: takoni 20 racat më të lezetshme të qenve

Qen i vogël me gëzof: takoni 20 racat më të lezetshme të qenve
Wesley Wilkerson

Racat e vogla të qenve me gëzof

Pyes veten se cilat janë racat më të lezetshme të qenve në botë? A i njihni të gjithë? Ne zgjodhëm qentë e vegjël që magjepsin njerëz të panumërt në mbarë botën. Përveç kësaj, ne do t'ju tregojmë më shumë për origjinën, zakonet dhe rutinat e tyre, përveç kujdesit të nevojshëm për çdo racë qeni.

Në këtë artikull ka shumë informacione për qentë e ndryshëm të vegjël dhe me gëzof. Ju gjithashtu mund të gjeni çmimin mesatar në Brazil për çdo qenush në listë, nëse doni një mik me katër këmbë me gëzof për shoqëri. Më tej, mësoni pak më shumë për 20 racat më të lezetshme të qenve që ekzistojnë!

Njihuni me 20 raca qensh të vegjël dhe me gëzof

Flokë të gjatë, surrat të shkurtër, të çrregullt apo të qetë? Ka diçka për të gjithë! Ne kemi renditur më poshtë 20 racat më të lezetshme të qenve të vegjël dhe gëzofë në botë! Mësoni pak për këto raca më poshtë.

Bichon Frize

Këlyshët miqësorë të bardhë Bichon Frize janë të parët në këtë listë. Të shqetësuar dhe plot energji, vizitorët thjesht shfaqen në shtëpi për t'u thirrur për të luajtur.

Qeni me origjinë franceze zakonisht quhet qen qimedredhur nga ata që nuk kuptojnë shumë për qentë, dhe fakti është justifikuar për shkak të kryqëzimit të tyre.Ka disa përzierje: malteze, barbet dhe qimedredhur.

Bichon Frize quhet edhe Bichon Tenerife. Qeni ofron shumë1200 dollarë deri në 1800 dollarë.

Mjekër japoneze

Qeni japonez Chin është shumë i vjetër. E krijuar për të shërbyer si shoqërues, është me temperament, inteligjent, kurioz dhe mund të stërvitet lehtësisht. Për sa u përket të huajve, është më mirë të ruani distancën, sepse nuk mund t'i kapni vetëm me shikim të parë.

Me një kushinetë elegant, pamja e tyre rrezikon të ngatërrohet me pekinezët. Ngjyra standarde e kësaj race është e bardhë dhe e zezë në të njëjtën kafshë. Është e rëndësishme t'i kushtohet kujdes shëndetit të saj, sepse për shkak të formimit të kafkës, ajo mund të vuajë nga probleme të frymëmarrjes.

Cili është qeni më i lezetshëm?

Në këtë artikull mund të mësoni për disa nga racat më të lezetshme të qenve të vegjël në botë. Ai mësoi për disa kuriozitete rreth emrave të tyre, origjinës, veçorive dhe madje edhe vlerave të secilës kafshë shtëpiake në Brazil.

Shiko gjithashtu: Emrat e kokateve: gjeni këtu më kreativët!

Këtu mund të mësoni për racat e reja të qenve dhe të kuptoni sjelljen e tyre, përveç përgjigjes së pyetjeve rreth racat fizikisht të ngjashme. A do të thoni se nuk e keni ngatërruar kurrë një Bichon Frize me një qimedredhur? Apo një Shih Tzu me një Lhasa Apso?

Shiko gjithashtu: Mace me erë të keqe? Shihni shkaqet dhe si të hiqni frymën e maces!

Tani që keni zbuluar 20 racat më të lezetshme të qenve të vegjël me gëzof në botë, jeni gati të keni tuajat!!

shoqëri me fëmijët. Raca është aq e shoqërueshme saqë lënia e tyre vetëm për një kohë të gjatë mund të çojë në ankth. Ato kushtojnë mesatarisht 1500 dollarë.

Coton de tulear

Janë vendas në Madagaskar. Fjala "coton" do të thotë "pambuk" në frëngjisht dhe "kujdestar" i referohet rajonit nga kanë ardhur. Është një qen sportiv dhe lozonjar.

Kryesisht i bardhë, qeni Coton ka nevojë për higjienë të vazhdueshme, pasi ndoten lehtësisht. Përveç kësaj, larja është e rëndësishme në mënyrë që qimet e gjata të mos ndërhyjnë në lëvizjen.

Disa tutorë e lënë pallton e tyre të rritet deri në zonën e syve, një fakt që u jep një karakterizim të veçantë kafshëve të kësaj race. Ata mund të arrijnë moshën 16 vjeç dhe çmimi i tyre, mesatarisht, mund të arrijë 2400 dollarë.

Shih tzu

Qentë e lezetshëm të racës Shih tzu janë me origjinë kineze. Emri i tij përkthehet si "luan i vogël". Mund të kenë fizionomi të ndryshme, pasi disa pronarë preferojnë t'i lënë me flokë shumë të shkurtër. Pa prerje, ata duken sikur kanë një pallto të gjatë dhe të mëndafshtë në të gjithë trupin e tyre, prandaj është e zakonshme t'i shohësh me harqe në majë të kokës.

Ata kanë një pamje të ëmbël dhe janë perfekte për të jetuar në apartamente. Gjithashtu, ata bëjnë miq lehtësisht. Prandaj, ata nuk tregohen si qen roje apo gjuetie, vetëm për shoqëri. Një qen Shih tzu fillon nga 1900 dollarë.

Yorkshire terrier

Një nga qentë më miqësorëi vogël në madhësi, yorkshire është i gëzuar dhe energjik. Me origjinë angleze, ai mbledh fansa në të gjithë botën. Është një kafshë e patrembur, e cila nuk tërhiqet kur ndeshet me kafshë më të mëdha.

Kur veshja e saj është e gjatë, ajo i ngjan një Shihtzu. Për shkak të kësaj karakteristike, mund të vuajë nga pleshtat, gjë që e bën pastrimin thelbësor. Mund të mos ju pëlqejë prania e maceve, ndaj mendoni për një racë tjetër nëse tashmë keni mace ose kërkoni një përshtatje nga këlyshët.

Dieta duhet të jetë e ekuilibruar, e pasur me vitamina. Një qenush Yorkshire terrier mund të lindë për 1700 dollarë.

Maltese

Maltezei karizmatik e ka origjinën e tij në rajonin e Mesdheut. Palltoja e saj nuk shfaq variacione, ndaj është e zakonshme ta shihni gjithmonë në të bardhë me tone të lehta të përziera. Ata janë shumë të sjellshëm, u pëlqen të luajnë dhe të përqafohen.

Personaliteti i tyre është i qetë, por kjo nuk i pengon të jenë të guximshëm. Lartësia e saj prej 25 cm, në fazën e të rriturve, nuk e bën atë të ketë frikë nga qentë më të mëdhenj. Lëvoret e saj janë konstante. Nëse mbeten vetëm për një kohë të gjatë, mund të bëjnë rrëmujë në mungesë të pronarëve të shtëpisë. Kjo racë kushton afërsisht 2,000 dollarë.

Mbreti i kalorësisë

Ky qen është për ata që pëlqejnë përqafimin! Tepër të lidhur me tutorët e tyre, ato janë të përshkruara për ata që mund t'i kushtojnë shumë vëmendje një kafshë shtëpiake, përveçse janë një nga racat më të urta që ekziston.

Kasi karakteristikë fizike gjatësia e gjatë e veshëve në raport me kokën. Me origjinë nga Mbretëria e Bashkuar, ato mund të kenë deri në tre ngjyra pallto në të njëjtën kafshë. Veshja e tij kërkon larje deri në tre herë në javë.

I adhuruar nga familjet mbretërore, qeni sillet mirë, nuk leh shpesh ose nuk bën rrëmujë. Ajo mund të kushtojë deri në 5,000 dollarë.

Qedim qimedredhur lodër

Qedri qimedredhur është me origjinë nga Franca dhe Gjermania. Është interesante se dekada më parë ato ishin kafshë të trajnuara për të gjuajtur shpend uji. Ata gjithashtu kanë katër madhësi të ndryshme: Standard, Medium, Xhuxhi dhe Lodër. I ashtuquajturi qen qimedredhur lodër është më i vogli prej tyre, duke arritur afërsisht 28 cm.

Leshi i qenushit lodër është i përdredhur dhe mund të ketë një variacion të hollë ngjyrash. Ky qen është

ideal për të luajtur me fëmijët dhe ofron shoqëri të shkëlqyer për të rriturit. I konsideruar si inteligjent dhe i adaptueshëm, Toy Poodle rrallë sëmuret. Në varësi të prejardhjes, ky qen mund të kushtojë midis 1000 dhe 4000 dollarë.

Papillon

Papillon Xhuxhi Kontinental, Spanieli Xhuxhi Kontinental ose thjesht Papillon është një qen origjina e të cilit vjen nga Franca . Me një feçkë të vogël, ky qen është i adhurueshëm dhe i dashur. Eshte i pershtatshem si per shtepi ashtu edhe per apartamente. Përveç kësaj, ajo bën miqësi me racat e tjera të qenve dhe maceve.

Emri i saj do të thotë "flutur", për shkak të formës së veshëve që ngjajnë me krahët einsekt. Zakonisht nuk i bie shumë flokë, por ka nevojë për prerje. Sa i përket personalitetit të tij, ai është besnik, inteligjent dhe një qen shoqërues i shkëlqyer. Atij i pëlqen të luajë dhe mund të stërvitet lehtësisht. Një qenush kushton mesatarisht 4500 dollarë.

Brussels Griffon

Siç nënkupton edhe emri i tij, kjo racë e ka origjinën në Belgjikë. Përveç kompanisë, funksioni i saj origjinal ishte gjuetia e krimbave të vegjël. Për shkak të shtresës së tij, qeni është rezistent ndaj temperaturave të ulëta. Ata janë gjithashtu zakonisht kokëfortë dhe të guximshëm.

Është një racë aktive, kështu që nëse jeni duke kërkuar për një qen të qetë, ky mund të mos jetë i duhuri. Sa i përket shëndetit, nuk ka shqetësime të mëdha, vetëm raportime për zhvendosje në putra, të zakonshme për qentë e vegjël. Ka lehtësi trajnimi dhe shumë lidhje me pronarin e saj, karakteristika shumë të admirueshme. Ata kushtojnë rreth 4,000 dollarë.

Kakapou

Fillimisht nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Cockapoo, jetëgjatësia e të cilit mund të arrijë 18 vjet, është shumë e ngjashme me qen qimedredhur. Nuancat ndryshojnë dhe mund të gjenden në ngjyra të zeza, të bardha, kafe dhe të kuqërremta. Leshi i tij është i lëmuar me valë të lehta.

Është një qen shumë besnik, i shoqërueshëm, inteligjent dhe i dashur. Ideale për personat me lëvizshmëri të reduktuar, fëmijët ose të moshuarit kur janë në moshë madhore. Kur këlyshët janë shumë të shqetësuar dhe lozonjarë, prandaj, hidratimi dhe ushtrimet e përditshme janë të rëndësishme.Gjithashtu, dhëmbët e tyre kërkojnë larje të vazhdueshme. Gama e çmimeve për një qenush Cockapoo varion duke kushtuar afërsisht 1000 dollarë.

Havanese

Havanezi vjen nga Kuba, është i lehtë për t'u stërvitur dhe është gjithmonë vigjilent, pavarësisht nga madhësia e tij. Ai është gjithashtu lozonjar, partner dhe mbi të gjitha i dashur.

Qeni me të vërtetë mbron pronarin e tij dhe përshtatet lehtësisht me mjedisin. Bashkëjetesa me qentë e tjerë është shumë miqësore dhe rekomandohet shumë për tutorët për herë të parë. Fizikisht, mund të jetë krem, i bardhë, i zi dhe kafe. Leshi i tyre mund të rritet shumë, kështu që shkurtimi është thelbësor.

Ata pëlqejnë të kenë vend për të vrapuar. Por nëse jetoni në një apartament, mos u shqetësoni! Thjesht bëni një shëtitje herë pas here. PUP mund të kushtojë deri në 5000 dollarë.

Pekinez

Me origjinë nga Kina, qeni miniaturë është territorial dhe xheloz. Lidhja e tij me pronarin mund të shkaktojë shumë lehje për të trembur kërcënimet. Një kuriozitet është se, nëse ka disa njerëz që ndajnë çatinë me të, pekinezët do të zgjedhin dikë që t'i bindet me besnikëri.

Palltoja e tij është e dendur, duke formuar një mane rreth kokës, kështu që shpesh nuk është e mundur të dalloni kafkën nga veshët. Ngjyrat e saj më të zakonshme janë e zeza, e bardha dhe ari. Përveç kësaj, qeni peshon një maksimum prej 6 kg si i rritur dhe ka një çmim fillestar prej 1000 dollarë.

Lhasa apso

Araca e kishte origjinën në Tibet dhe ishte një shoqërues i murgjve për shumë vite. Për shkak të vendndodhjes së origjinës ai mbështet temperatura të ulëta. Ngjashëm me Shih tzu, qeni Lhasa apso ka një shtresë më të ashpër përveçse është pothuajse gjithmonë njëngjyrësh. Gjithashtu ka sy më të vegjël dhe më ovalë në krahasim me qenin kinez.

Qeni Lhasa apso është gjithmonë në gatishmëri, përshtatet me lloje të ndryshme mjedisesh dhe kërkon vëmendje të vazhdueshme. I pëlqen fëmijët dhe mund të jetojë me macet. Çmimi i tij varion nga 1800 deri në 4500 dollarë.

Luluja pomeraneze

Luluja pomeraneze e ka origjinën në territorin që sot korrespondon me Poloninë. Kjo racë ka një larmi ngjyrash (e bardhë, kafe, e zezë, argjend) dhe mund të ketë ndryshime në nuanca me kalimin e moshës. Karizma e këtyre qenve mund të shihet në filma, duke u zgjedhur si kafshë shtëpiake të disa personazheve.

Qeni i vogël ka personalitet dhe është imponues. Shtati i tij nuk korrespondon me guximin dhe instinktin e tij mbrojtës. Përveç kësaj, lëvorja e saj mund të trembë këdo që duket se është në rrezik për tutorët. Çmimi mesatar për një qenush pomeranez është ekuivalenti me 1500 dollarë.

Affenpinscher

Kjo racë gjermane e qenve është mjaft e guximshme. Kuptimi i emrit të tij përkthehet si "djall i vogël me mustaqe". Leshi i tij duket gjithmonë i shprishur, gjë që i jep qenit një pamje argëtuese. Ai gjithashtu ka një nivel të lartë dashurie.nga pronarët dhe nevoja për ndërveprim social.

Affenpischer është një qen roje që do ta mbrojë me vendosmëri pronarin e tij dhe do të kërkojë gjithmonë një kohë loje. Përveç kësaj, bashkëjetesa me këtë racë është paqësore, pasi ajo leh mesatarisht, dhe veshja e saj është mjaft e gjerë dhe e trashë. Çmimi mesatar i tij është 2500 dollarë.

Schnauzer miniaturë

Qeni gjerman shihej si një qen i mirë roje. Schnauzer do të thotë "mjekër e shkurtër", pasi flokët e saj pranë gojës i ngjajnë kësaj veçorie. Versioni në miniaturë u njoh vetëm në vitin 1926. Lartësia e tij zakonisht nuk i kalon 35 cm dhe veshët e pafajshëm i japin një pamje të pafajshme qenit të fortë.

Ai priret të jetë territorial dhe plot mosbesim ndaj të huajve. Duke qenë se është një racë aktive e qenve, ushtrimet e përditshme janë thelbësore. Për t'u siguruar që raca është e pastër, kërkoni një lukuni të njohur, duke i kushtuar vëmendje ofertave në faqet e internetit jo të specializuara. Çmimi i tij është rreth 2500 dollarë.

Qeni amerikan eskimo

Në të njëjtën kohë një qen shoqërues i shkëlqyer dhe një qen roje i domosdoshëm, eskimo amerikan është me origjinë nga Gjermania. Ata u quajtën qen amerikanë pas Luftës së Parë Botërore.

Ata janë jashtëzakonisht të urtë me pronarët e tyre dhe dyshues ndaj të huajve, gjë që shkakton një ndjenjë mbrojtjeje. Ata janë qen shumë inteligjentë dhe mund të lustrohen me veshje dhe stërvitje. Për shkak të kësaj veçorie,ishte një racë e përdorur shpesh në shfaqjet e cirkut.

Ka lloje të ndryshme madhësish, qentë më të vegjël me përmasa maksimale 31 cm. Çmimi për të blerë një qen të kësaj race arrin 3000 dollarë.

Biewer terrier

Kelyshi me gëzof gjerman është një racë e pastër me përmasa të vogla që përshtatet në vende të vogla, si në shtëpi pa oborr apo apartamente. Megjithatë, është e rëndësishme të ruani një rutinë ushtrimesh, aktivitetesh të lira dhe shëtitje, pasi qeni ka shumë energji.

Në përgjithësi, ai është në gjendje të mirë shëndetësore dhe është i lehtë për t'u kujdesur për të. Shumë i dashur, qeni lehtë mund të ngatërrohet me Yorkshire. Sidoqoftë, është edhe më i vogël se zagari anglez. Leshi i saj është i gjatë, i hollë dhe i mëndafshtë. Ata arrijnë një maksimum prej 3 kg. dhe çmimi i tij mund të arrijë në 1500 dollarë.

Chinese Imperial

Burimi: //br.pinterest.com

Ky qen i vogël konsiderohet të jetë mjaft i urtë. Dhe, ndryshe nga shumë qen të tjerë, madje shkon mirë me të huajt. Ata gjithashtu mund të trajnohen, gjë që u lejon atyre t'u përgjigjen komandave të ndryshme.

Për shkak se është një qen i vogël dhe i qetë, ai përshtatet mirë me shtëpitë pa shumë hapësirë. Megjithatë, ushtrimet dhe stimujt e tjerë janë gjithmonë të mirëseardhur, si çdo kafshë, pasi i mbajnë ato aktive dhe të shëndetshme, duke shmangur rrezikun e depresionit dhe obezitetit.

Është një qen shumë leshtar, ndaj pas larjes duhet të thahen mirë që të mos krijohen kërpudha për shkak të lagështirës. Këlyshi kushton
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.