Qeni më i fortë në botë: shikoni racat dhe habituni

Qeni më i fortë në botë: shikoni racat dhe habituni
Wesley Wilkerson

Cili është qeni më i fortë në botë?

Ka të gjitha llojet e qenve, me ngjyra, madhësi dhe sjellje shumë të ndryshme. Ka qen të vegjël dhe të lezetshëm, por ka edhe nga ata që trembin vetëm nga madhësia dhe forca e tyre. Ky është rasti me këto kafshë, pronarë të forcës dhe kafshimit më të madh fizik.

Pavarësisht se janë ndoshta të frikshëm, këta qen mund të jenë miqësorë, të dashur dhe shoqërues besnikë të shkëlqyer për pronarin e tyre. Nuk është çudi që shumë prej tyre janë qen roje, që përdoren edhe nga policia.

Dëshironi të dini më shumë për këta qen që mbajnë kaq shumë forcë? Shikoni listën e mëposhtme të miqve më të mirë të njeriut më të fortë në botë. Zbuloni gjithashtu origjinën dhe karakteristikat për të njohur më mirë këto kafshë që mund të bëhen shoqëruesi juaj.

Qentë më të fortë në botë për nga fuqia fizike

Të gjetur në vende të ndryshme në mbarë botën, ne kemi një listë të qen me shumë forcë fizike që mbrojnë dhe kujdesen për njerëzit për një kohë të gjatë. Zbuloni se cilët janë qentë më të fortë në botë dhe mësoni për historitë e tyre më poshtë.

Turkish Kangal

Siç sugjeron emri i tij, Kangal turk ka origjinën nga Turqia dhe vlerësohet të jetë nëse, se ai ka qenë mes njerëzve që nga Perandoria Romake. Besohet se ky qen i bukur është një përzierje e molosëve romakë, matim anglez dhe qenve asirianë. Diçka që rezultoi në një qen të madh.

Konsiderohet një qen gjigant, Kangaltë botës dhe, në të njëjtën kohë, të çmitizojnë idenë se sa të egër dhe të këqij mund të jenë. Edhe të mëdha, të gjithë janë në gjendje të shpërndajnë shumë dashuri dhe rrugë për ata që i mirëpresin dhe i mbajnë.

Shiko gjithashtu: Topolino: shikoni veçoritë, çmimin dhe mënyrën e mbarështimit të brejtësit

Me gjithë forcën dhe strukturën fizike të pabesueshme, këto raca të jashtëzakonshme janë qen roje të shkëlqyera. Disa janë shumë më të mëdhenj dhe të tjerë me një temperament më të vështirë për t'u përballur, por të gjithë janë mbrojtës të mëdhenj që do të bënin gjithçka për anëtarët e familjes së tyre.

Edhe me gjithë këtë forcë të pamëshirshme, këta të mëdhenj nuk duhet të kenë frikë, sepse, ata janë shoqërues të mirë sa çdo kafshë tjetër që është e rrethuar nga dashuria. Mos e humbisni mundësinë për të pushtuar hapësirën në zemrat e këtyre qenve dhe për të bërë një vend në familjen tuaj për ta.

masat midis 65 cm dhe 78 cm, peshon mesatarisht 60 kg. I qetë dhe i guximshëm, forca e këtij qeni turk është mbresëlënëse. Ai mban një nga kafshimet më të forta në botë, duke arritur një 743 PSI të pabesueshme, e matur për të llogaritur forcën e kafshimit.

São Bernardo

I famshëm për filmin e vitit 1992 Beethoven, Saint Bernard është një qen shumë miqësor, i sjellshëm dhe i gjallë. I njohur gjithashtu si Mastifi i Alpeve, ata e kanë origjinën nga Zvicra dhe funksioni i tyre kryesor ishte të ndihmonin në shpëtimin e njerëzve në Alpet zvicerane.

Shën Bernardi mund të arrijë deri në 70 cm lartësi dhe peshon deri në 90 kg . Forca e tij, që vjen edhe nga përmasat e mëdha, u përdor gjerësisht në shpëtim, pasi putrat e tij mund të gërmojnë në thellësi të mëdha. Vlerësohet se ky qen me gëzof është ndër 5 më të fortët nga të gjithë.

Chow Chow

Me fytyrat e tyre me gëzof dhe gëzof, Chow Chows mund të mos duken me të njëjtën forcë si kanë. Duke qenë një nga qentë më të vjetër në Kinë, Chow Chow është pak më i vogël duke arritur deri në 50 cm dhe arrin 34 kg.

Pavarësisht madhësisë së tij të vogël, në krahasim me qentë e tjerë, ky kinez ka një nga më të fortët. duke arritur një forcë prej 224 PSI. Përveç kësaj, ata janë mbrojtës, por jo shumë të shoqërueshëm dhe ekstrovert.

Great Dane

I njohur gjerësisht për madhësinë e tij gjigante, Dani i Madh është shumë miqësor, i dashur dhe i butë. Me origjinë nga Gjermania, ky qen është njënga më të gjatat në botë, duke arritur një 86 cm të pabesueshëm. Kur ata janë në dy këmbë, gjatësia e tyre mund të kalojë lehtësisht atë të njerëzve.

Pronarët e një sensi të pabesueshëm humori, vlerësohet se kjo racë është e dyta më e fortë në botë. Pavarësisht kësaj, këta qen janë të qetë dhe të shkëlqyeshëm në familje, madje edhe me fëmijë.

Siberian Husky

Edukuar për t'i bërë ballë të ftohtit ekstrem, Husky siberian e ka origjinën nga Rusia e akullt. Me përmasa mesatare, duke arritur pak më shumë se 50 cm, ky qen nuk u krijua për të qëndruar në vend, por për të praktikuar ushtrime të palodhura.

Gjithashtu duke shërbyer si qen shoqërues, Husky është shumë rezistent, i dashur dhe i butë. Forca e tyre është e tillë që ata janë në gjendje të tërheqin sajë në momente ekstreme në mes të të ftohtit.

Pitbull

Duke vuajtur nga shumë paragjykime, Pitbullët janë një nga më qentë i frikësuar nga njerëzit për shkak të reputacionit të tij agresiv. Përveç kësaj, kjo racë, pavarësisht se është një nga më të fortat, është jashtëzakonisht e dashur, e urtë dhe e bindur.

Edukuar për t'u kujdesur për bagëtinë, Pitbulli është me origjinë nga Amerika Veriore dhe mund të peshojë deri në 40 kg. I ardhur nga një përzierje e racave luftarake, ky qen u përdor edhe për këtë. Por, pavarësisht forcës së tij të madhe, Pitbull është një shoqërues i madh dhe mbrojtës.

Newfoundland

Kushdo që shikon këtë qen të madh të ashpër, nuk mund ta imagjinojë se ai mund të jetë një nga qentë më të fortë në botë. i njohur gjerësisht siGentle Giant, Newfoundland e ka origjinën nga Kanadaja. Ata janë qen të urtë që mund të peshojnë deri në 68 kg dhe të arrijnë lartësinë 70 cm.

Madhësia e tyre i sjell forcë të madhe këtij qeni. Por pavarësisht kësaj, ai është i shkëlqyeshëm me familjen dhe veçanërisht me fëmijët. Kjo për shkak të kontrollit të forcës së vet që ka Terra Nova. Nëse doni një qen të fortë dhe të dashur, ai është zgjedhja perfekte.

Berne Cattle Dog

Pronar i një palltoje mbresëlënëse trengjyrësh, qeni Bernese Cattle është një tjetër qen i fortë dhe shumë e lezetshme nga lista. Forca e tij është mbresëlënëse dhe lidhet drejtpërdrejt me origjinën e tij, pasi ai u edukua për të qenë një qen pune.

Me një mesatare prej 70 cm dhe me peshë 50 kg, Boiadeiro është gjithmonë i gatshëm të luajë dhe të mësojë truket i ri. Forca juaj është proporcionale me qetësinë dhe energjinë tuaj. Duke qenë një qen i shkëlqyer për familjet aktive, ata kanë nevojë për shumë ushtrime të përditshme.

English Mastiff

Me një madhësi të frikshme, Mastifi anglez nuk është vetëm një nga më të fortët në botë si mbajtës i një prej kafshimeve më të frikshme. Me një masë mesatare prej 78 cm, Mastifi i madh mund të peshojë deri në 90 kg, një peshë mbresëlënëse!

Kjo race është e dashur dhe e qetë, por janë gjithashtu mbrojtëse dhe territoriale, ndaj të huajt duhet të kenë kujdes. Për shkak të madhësisë së tij, Mastiff nuk rekomandohet për familjet me fëmijë të vegjël, por ata janë miq të shkëlqyeshëm dheshoqëruesit.

Shiko gjithashtu: Morkie (Yorkshire Terrier + Maltese): takoni këtë racë të bukur

Wolfdog

I njohur edhe si ujku Çekosllovakian, Wolfdog e ka origjinën nga ish Çekosllovakia. Ndryshe nga disa qen në listë, Wolfdog mund të jetë mjaft i rrezikshëm për shkak të trashëgimisë së instinkteve të egra që mbart.

Me një përzierje të personaliteteve të ujkut dhe qenit, kjo racë arrin deri në 65 cm dhe peshon midis 20 kg dhe 25 kg. Për shkak të forcës dhe besnikërisë së tyre, ata përdoren më shpesh si qen ushtarak. Ata gjithashtu mund të jenë roje të shkëlqyera dhe qen të familjes, pasi, pavarësisht gjithçkaje, ata shkojnë shumë mirë me fëmijët dhe të moshuarit.

Qentë me kafshimin më të fortë në botë

Qentë shumë të mëdhenj zakonisht kanë forcë të madhe. Megjithatë, kur bëhet fjalë për pickimin, skenari mund të ndryshojë shumë. Zbuloni më poshtë racat me kafshimet më të forta në botë së bashku me historitë e tyre.

German Shepherd

I njohur si qen policie, German Shepherd, siç sugjeron edhe emri i tij, ka origjinën ne Gjermani. Inteligjentë dhe besnikë, këta qen dikur përdoreshin si qen shpëtimi në të kaluarën, dhe tani janë më të zakonshëm si qen roje.

Me trajnimin e duhur, bariu gjerman do të mbrojë një familje të tërë dhe do të jetë një gjurmues i shkëlqyer. Vlerësohet se ai zë rreth pozicionit të 7-të të kafshimit më të fortë, duke arritur 238 PSI.

Rottweiler

Kur dikush mendon për një qen të tërbuar, shumë njerëz menjëherë imagjinojnë fytyrën e Rottweiler.Megjithatë, pavarësisht se është një qen i shkëlqyer roje, kjo racë mund të jetë gjithashtu shumë e dashur dhe shoqëruese. Karakteristikat që i bëjnë më shumë përshtypje janë besnikëria dhe instinkti i tij për mbrojtje.

Me trajnimin dhe kujdesin e duhur, Rottweiler mund të jetë një familje ideale dhe qen bari. Pavarësisht kësaj, mos u konfliktoni me të, pasi kafshimi i tij ka një forcë prej 328 PSI dhe ai do të bënte gjithçka për të mbrojtur familjen e tij.

Doberman

I fuqishëm dhe energjik, ky qen Gjithashtu, gjermanishtja njihej gabimisht si e rrezikshme dhe e dhunshme. Duke arritur deri në 70 cm dhe me një peshë mesatare prej 40 kg, Doberman është befasues me përmasat e tij, megjithatë, pamja e tij e ëmbël e përjashton këtë mundësi.

Me një kafshim prej 245 PSI, vlerësohet se Doberman zë pozicionin e 6-të të racave me kafshimet më të forta. Pavarësisht kësaj, ata janë qen të dashur dhe besnikë. Me trajnimin e duhur, ato janë të shkëlqyera për familjen.

Dogo Argentino

Fytyra e vogël e lezetshme e Dogo Argentino nuk tregon forcën shkatërruese që ka ky djalë i madh. Me një trup shumë muskuloz, kjo racë mund të arrijë deri në 68 cm dhe mund të kalojë 50 kg.

Pavarësisht se është edukuar për luftimin e qenve dhe gjuetinë e kafshëve si pumat dhe derrat e egër, Dogo është shumë i urtë. Kafshimi i tij është një 500 PSI të pabesueshme, dhe për shkak të kësaj dhe bindjes së tij, ai përdoret gjerësisht si qen policie dhe ushtarake.

Tosa Inu

The Tosainu jeton deri në vendin e saj të origjinës, Kinë. Ashtu si kinezët, ky qen i madh është i durueshëm dhe i guximshëm. Fillimisht e trajnuar për të luftuar, Tosa ka një mesatare prej 58 cm dhe peshon deri në 70 kg.

Pavarësisht se janë shumë besnikë dhe të dashur me kujdestarët e tyre, jo çdo familje mund ta adoptojë këtë qen. Është e nevojshme të keni pasur tashmë përvojë me këtë racë, pasi ajo duhet të jetë e trajnuar mirë. Nëse Tosa ka probleme me sjelljen, kërkoni ndihmë, nuk është mirë të keni një qen rebel me një kafshim prej 556 PSI.

Bulldog

I dashur dhe miqësor, Bulldog ka një shumë interesante histori . Fillimisht ai u krijua për një sport specifik, në të cilin qentë luftonin kundër demave në një arenë, ndërsa publiku shikonte dhe vinte baste.

Pavarësisht fillimit të dhunshëm, ky qen i madh, me një mesatare prej 70 cm, peshonte 60 kg në 70 kg, ai është i adhurueshëm, karizmatik dhe i gjallë. Edhe me një forcë pickimi prej 305 PSI, Bulldog është shumë i mirë me fëmijët, përveçse ka nevojë për shumë ushtrime fizike dhe lojëra.

Mastiff francez

Me origjinë nga Franca, mastifi francez doli me një qëllim për të gjuajtur derrat e egër, më pas kaloi nëpër luftëra dhe tani është bërë një qen roje e madhe dhe shok i familjes. Ky djalë i madh mund të arrijë deri në 70 cm dhe të peshojë më shumë se 50 kg, dhe trupi i tij muskuloz tërheq vëmendjen dhe tremb ata që nuk e njohin këtë ëmbëlsirë.race.

I njohur për hundën e tij të shkurtër pranë kafkës, përmasat dhe pickimin e tij të pabesueshëm dhe të fuqishëm prej 556 PSI, Mastifi francez ka një instinkt mbresëlënës mbrojtës. Kjo e bën atë një qen roje të shkëlqyer, që do të mbrojë gjithmonë ata që i konsideron si familje.

Pavarësisht se është i urtë, stërvitja e tij duhet të bëhet që në moshë shumë të vogël, në mënyrë që të ketë një marrëdhënie të mirë me kafshët e tjera dhe të huajt. që ata mund të afrohen. Temperamenti i tyre kokëfortë e bën të nevojshëm stërvitjen dhe për shkak se nuk e pëlqejnë nxehtësinë, është gjithashtu më mirë të shmanget.

Mastiff

I njohur gjithashtu si Mastifi anglez, Mastifi është një tjetër nga më të mëdhenjtë. qen nga kjo listë e pabesueshme. Kjo racë angleze mund të ketë qen që mund të jenë 80 cm dhe peshojnë 100 kg, shifra mbresëlënëse për një qen. Mastifi është një nga më të mëdhenjtë në botë dhe njihet gjithashtu si "gjigandi i butë".

Me një forcë kafshimi prej gjithashtu 556 PSI, Mastifi është një qen i mirë për t'u pasur si anëtar i një familjare. Megjithatë, për shkak të madhësisë së tij, mund të përfundojë duke lënduar fëmijët dhe duke thyer gjëra. Por pavarësisht kësaj, ata janë shoqërues të mrekullueshëm, kalimi i preferuar i të cilëve është të kalojnë kohë me pronarët e tyre.

Leonberger

Mendoni për një qen të madh dhe të ashpër? Ky është përkufizimi i përsosur i racës gjermane Leonberger. Me një lartësi mesatare prej 70 cm dhe me peshë midis 45 kg dhe 77 kg, Leonberger është gjithashtu sinonim itë mirësisë dhe dashurisë. Edhe pse janë mjaft të mëdhenj, ata janë të shkathët dhe mbrojtës, gjë që i bën ata qen roje të shkëlqyer.

Forca e kafshimit të tyre është 399 PSI, por fama e tyre nuk erdhi prej saj, por nga dashuria e madhe që ky grandão u ofron pronarëve të tij. Një nga gjërat e pakta që ju çmend është të injoroheni ose të mos keni vëmendje të mjaftueshme. Këto kafshë shtëpiake pëlqejnë të jenë në mesin e familjes dhe janë shumë të ndjeshme ndaj humorit, ndaj shmangni grindjet para tyre, pasi ato shqetësohen shumë.

Cane Corso

Përfundimi me kastin nga të mëdhenjtë me pickime të pabesueshme, kemi Cane Corso, një nga qentë që kryeson këtë listë të fuqishme. Me një lartësi midis 62 cm dhe 72 cm dhe me peshë deri në 50 kg, Kallami e ka origjinën nga Italia. Fillimisht, ajo mund të jetë e frikshme me sjelljen e saj të pandershme dhe fytyrën e saj armiqësore, megjithatë, sapo ta njihni më mirë racën, me siguri çdokush do të bie në dashuri.

Pavarësisht kafshimit të tij me një forcë prej 700 PSI, Cane Corso është sinonim i ëmbëlsisë dhe dashamirësisë. Edhe me këto karakteristika, trajnimi është jashtëzakonisht i nevojshëm që ky qen të kuptojë rregullat e shtëpisë. Pasi të tregoni se kush është shefi, mund të shijoni një nga shokët dhe qentë më të mirë roje që mund të keni.

Qentë më të fortë në botë janë të mahnitshëm!

Në këtë artikull mund të mësoni pak më shumë për qentë më të fortë
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.