qimedredhur: veçoritë, qenush, çmimi, kujdesi dhe më shumë

qimedredhur: veçoritë, qenush, çmimi, kujdesi dhe më shumë
Wesley Wilkerson

Njihuni me qenin popullor qimedredhur

Qeni qimedredhur është një nga racat më të njohura në botë, pasi është një qen shumë i dashur dhe shoqërues. Ai pëlqen të kënaqë pronarin e tij, kështu që ai është një opsion i shkëlqyer për kafshët shtëpiake dhe është mjaft i kërkuar si kafshë shtëpiake. Përveç kësaj, qen qimedredhur është plot energji dhe gëzim, kështu që mahnit ata që jetojnë me të!

Qeni vjen në madhësi të ndryshme dhe një nga karakteristikat e tij të spikatura është palltoja kaçurrelë. Konsiderohet si raca e dytë më inteligjente në botë dhe është shumë e bindur dhe besnike ndaj pronarit të saj. Jeni të interesuar të keni një qimedredhur si kafshë shtëpiake? Pra, lexoni këtë artikull për të zbuluar karakteristikat dhe kuriozitetet kryesore rreth racës! Le të shkojmë?

Karakteristikat e racës së qen qimedredhur

Qedri ka karakteristika magjepsëse që i magjepsin njerëzit. Nëse doni të dini për origjinën e tij, jetëgjatësinë dhe karakteristikat fizike, vazhdoni të lexoni këtë artikull për të zbuluar. Ndiqeni së bashku.

Origjina dhe historia e qen qimedredhur

Qedri është zyrtarisht një qen me origjinë franceze, megjithatë, shumë historianë besojnë se raca u shfaq në Gjermani përmes kryqëzimit të racave të ujit të Grupet etnike portugeze, spanjolle, gjermane, franceze dhe hungareze. Për shembull, emri "Qedir" është me origjinë gjermane dhe vjen nga "pudel" ose "pudelin", që do të thotë "të spërkatësh në ujë". Kjo sepseKujdesi për qenin qimedredhur

Çdo kafshë shtëpiake kërkon një sërë kujdesi që duhet ndjekur për të ruajtur cilësinë e jetës së kafshës. Prandaj, nëse doni të keni një qimedredhur, vazhdoni të lexoni këtë artikull për të zbuluar kujdesin e nevojshëm për një qen qimedredhur.

Kujdesi për qentë

Në përgjithësi, kujdes i veçantë duhet treguar me lëkurën e këlyshët qimedredhur, pasi nëse nuk kujdeset mirë, mund të krijojë probleme. Kontrolloni lëkurën për skuqje, kruajtje dhe plagë.

Një rekomandim tjetër është që të pastroni çdo ditë fytyrën e qimedredhurit tuaj me një leckë dhe ujë të ngrohtë për të parandaluar formimin e njollave të lotit në fytyrën e tij. Përveç kësaj, tashmë në ditët e para të jetës, kafsha duhet të dërgohet te veterineri për t'u vlerësuar dhe duhet të vaksinohet në 45 ditë të jetës me vaksinën polivalente.

Sa duhet të ushqej

Rekomandohet të ushqehet qimedredha me ushqim specifik për racat e vogla, pasi në këtë mënyrë do të plotësohen nevojat ushqyese të kafshës shtëpiake. Deri në moshën 1 vjeç, këlyshi duhet të ushqehet me ushqim për këlyshët. Pas kësaj, ushqimi duhet të jetë ushqim për të rritur për racat e vogla.

Përveç kësaj, si qenush qimedredhurit duhet të ushqehen me një sasi ushqimi nga 95 g deri në 425 g, në varësi të llojit dhe madhësisë së qimedredhur. Si një i rritur, qimedredha e madhe duhet të ushqehet me një sasinga 235g në 295g dhe qimedredhura mesatare nga 125g në 195g. Nga ana tjetër, qimedredhurat xhuxh dhe lodra kanë nevojë për një sasi që varion nga 55 g në 105 g.

A ka nevojë kjo racë për shumë aktivitet fizik?

Një nga karakteristikat e qen qimedredhur është se ai ka energji për të kursyer! Përballë kësaj, është e rëndësishme që kjo kafshë shtëpiake të kryejë shumë ushtrime fizike për të shpenzuar këtë energji. Përndryshe, kafsha mund të bëhet e shqetësuar ose e stresuar.

Për këtë arsye rekomandohet që kafsha shtëpiake të kryejë aktivitete fizike rreth 45 minuta në ditë. Këto ushtrime mund të jenë për shembull ecje të shkurtra 1.5 km. Megjithatë, është ende e nevojshme të luhet me qenin, sepse edhe pas shëtitjes, ai do të ketë ende energji për të luajtur dhe për të bërë aktivitete të tjera.

Kujdesi për pallton e qimedredhur

Një herë qen qimedredhur ka shumë qime, rekomandohet shumë që të kryhet larja e përditshme, pasi mund të krijohen nyje në pallto. Përveç kësaj, duke qenë se flokët e kafshës shtëpiake rriten vazhdimisht, duhet të bëhet prerja e rregullt e qimeve.

Ne rekomandojmë gjithashtu banjë javore ose dyjavore me një shampo specifike për qentë me shumë qime. Dhe, duke qenë se qen qimedredhur mund të lëshojë sekrecione që njollosin gëzofin e tij, duhet të pastroni zonën e syve çdo ditë me një leckë të lagur dhe ujë të ngrohtë. Pas gjithë kujdesit të nevojshëm, kafsha do të ketë një pallto të bukur!

Kujdesi për thonjtë dhedhëmbët

Një tjetër kujdes i nevojshëm për këta qen janë dhëmbët e tyre. Kafsha shtëpiake mund të zhvillojë gurë, gjë që mund të dëmtojë shëndetin oral dhe madje edhe estetikën e kafshës shtëpiake. Prandaj, dhëmbët e qen qimedredhur duhet të lahen të paktën një herë në muaj.

Thonjtë e qenushit gjithashtu kanë nevojë për kujdes. Ato duhet të priten rregullisht, çdo dy javë. Megjithatë, prerja duhet bërë me kujdes që të mos thyhet në rrënjë dhe të lëndohet qeni.

Kuriozitete rreth racës së qenit qimedredhur

A e dini se ka shumë të tjerë kuriozitete për racën qimedredhur? Ata janë qen më të guximshëm se sa duken, shiheshin si yje në vitet '90, janë nevojtarë dhe shumë inteligjentë. Dëshironi të dini detajet? Ndiqeni!

Është qeni i dytë më i zgjuar

Qeni qimedredhur është në vendin e dytë në listën e qenve më të zgjuar në botë. Për t'ju dhënë një ide, kafsha shtëpiake është përdorur në të kaluarën si qen gjuetar shpend uji. Për më tepër, për shkak të inteligjencës së saj, kjo kafshë shtëpiake tashmë është trajnuar për cirk.

Përveç kësaj, qimedredha është një nga racat më të lehta për t'u trajnuar. Kjo sepse ai i thith komandat shumë lehtë. Kafsha shtëpiake gjithashtu arrin të zotërojë disa truke dhe është shumë e mirë në sportet për qentë.

Ata shiheshin si yje në vitet '90

Raca e qen qimedredhur ka qenë gjithmonë shumë e njohur në mbarë botën. Dhe në vitet '90 ishtekonsiderohet një yll i vërtetë! Ishte në atë dekadë që kafsha shtëpiake u bë e njohur në Brazil dhe, për rrjedhojë, shumë familje kishin një qen të kësaj race në shtëpi.

Përveç kësaj, për shkak të personalitetit të saj miqësor dhe lozonjare dhe pamjes së tij të lezetshme, përkëdheli u bë shumë e popullarizuar në mesin e të famshëmve. Njerëz të famshëm si Walt Disney, Rihanna, Katy Perry, Elvis Presley, Chopin dhe Elizabeth Taylor tashmë kanë adoptuar një qimedredhur. Siç mund ta shihni, kjo racë është në kërkesë të lartë!

Qeni është disi nevojtar

Një kuriozitet tjetër për qen qimedredhur është se ai është shumë nevojtar, pasi është një nga racat më në nevojë në botë. Në përgjithësi, ai bën gjithçka për të tërhequr vëmendjen e njerëzve që jetojnë me të dhe madje mund të ekzagjerohet dhe kjo karakteristikë është rezultat i personalitetit të tij.

Kjo mungesë e qimedredhurit ndonjëherë mund të jetë e pakëndshme. Prandaj, për të shmangur ose reduktuar këtë sjellje të qenit, rekomandohet vendosja e kufijve kur kafsha është ende një qenush, përmes veshjes. Në këtë mënyrë, kafsha shtëpiake nuk do të jetë aq nevojtare në të ardhmen.

Kjo nuk tregon se sa e guximshme është

Në të kaluarën, ishte e zakonshme të dëgjoje njerëzit që i referoheshin qimedredhurve si "fytyrë luani". Kjo për shkak se kafsha shtëpiake përdorej për të trembur ujqërit që kishin zakon të sulmonin tufat e deleve.

Ajo u përdor aq shumë për këtë qëllim, saqë pronarët e saj kishin një prerje flokësh specifike në mënyrë që qimedredha të kishte një mane të ngjashme mee një luani. Edhe sot, në situata rreziku, qimedredha mbron kujdestarët e saj. Në Brazil, për shembull, ka pasur tashmë një rast kur qimedredha mbronte tutorët e tij nga një sulm pitbull.

Qedri qimedredhur: një kafshë mbresëlënëse!

Përmes këtij artikulli, ju keni zbuluar se qimedredha është një kafshë jashtëzakonisht inteligjente, e dashur, lozonjare dhe e guximshme! Kafsha ka një pamje të lezetshme dhe është shumë e popullarizuar në shtëpitë braziliane. Prandaj, është një opsion i shkëlqyeshëm për kafshët shtëpiake për ata që duan të kenë një qen.

Ju gjithashtu zbuluat se ekzistojnë katër lloje të ndryshme qen qimedredhur me karakteristika specifike. Përveç kësaj, kafsha jeton mirë me njerëzit dhe kafshët e tjera, por mund të mbrojë mësuesin e saj në rast rreziku! Poodle gjithashtu nuk kërkon aq kujdes, duke e bërë atë kafshën shtëpiake ideale për ta pasur në shtëpinë tuaj!

historikisht raca është krijuar për të punuar në ujë.

Një gjë është e sigurt: raca është shumë e vjetër. Të dhënat historike tregojnë se raca është e pranishme në piktura dhe skulptura mbi 400 vjet të vjetra, por vetëm në vitin 1887 raca u njoh nga American Kennel Club, një nga klubet më të mëdha të regjistrimit të qenve të racës së pastër në botë

Madhësia dhe pesha i racës

Qedri ka katër madhësi të madhësive të ndryshme. Një qimedredhur e madhe ka një gjatësi prej rreth 45 cm deri në 60 cm. Mesatarja e qen qimedredhur është 35 cm deri në 45 cm. Gjatësia e qimedredhurit xhuxh është midis 28 cm dhe 35 cm, dhe qen qimedredhur me gjatësi nga 24 cm deri në 28 cm.

Përveç kësaj, pesha e qenit ndryshon sipas madhësisë së tij. Një qimedredhur e madhe peshon afërsisht 22 kg, por mund të arrijë një peshë prej 32 kg. Mesatarja peshon rreth 12 kg. Xhuxhi peshon 7 kg, ndërsa qen qimedredhur peshon më pak se 7 kg.

Palltoja e qenit qimedredhur

Një tipar i mrekullueshëm i qen qimedredhur është se ai njihet lehtësisht nga flokët e tij kaçurrelë. Flokët janë kaçurrela, shumë të butë, të trashë dhe të plotë. Është normale që një kafshë e rritur të ketë të njëjtën ngjyrë me pallton si një qenush, por pak më të çelur.

Ngjyra e palltos së qenushit është uniforme dhe e fortë. Është e mundur të gjesh kafshën shtëpiake në të zezë, të bardhë, krem, kafe, gri, blu dhe të kuqe. Një tjetër ngjyrë e zakonshme për të gjetur qen qimedredhur është në nuancat gri me ngjyra të përziera. Tashmë në kafshët shtëpiake megëzofi më i errët, është e mundur të shihen tone më të errëta në veshë dhe surrat.

Jetëgjatësia e racës

Qedri qimedredhur ka një jetëgjatësi të lartë, pasi vështirë se sëmuret dhe është shumë kafshë shtëpiake të shëndetshme. Prandaj, nëse doni një kafshë shtëpiake që do të jetojë për shumë vite, qimedredha është kafsha ideale! Kafsha ka një jetëgjatësi që varion nga 12 në 18 vjet.

Një gjë është e sigurt: kujdesi për shëndetin e kafshës shtëpiake i zgjat ditët e jetës. Prandaj, është thelbësore të mbani të përditësuara vaksinat e racave dhe gjithmonë të kryeni ekzaminime vjetore të kafshëve shtëpiake te veterineri për të monitoruar shëndetin e kafshës suaj. Në këtë mënyrë, ju mund të jetoni shumë vite në shoqërinë e qen qimedredhur.

Shiko gjithashtu: Hardhuca ha akrep? Dhe merimanga? Shikoni dhe habituni!

Lloje të ndryshme të racës qimedredhur

A e dini se ekzistojnë lloje të ndryshme të racës qimedredhur? Vërtet, ka! Ekzistojnë 4 opsione të ndryshme për kafshët shtëpiake nga të cilat mund të zgjidhni kur dëshironi të adoptoni një nga kjo racë. Nëse jeni të interesuar të krijoni një qen të racës, ndiqni më poshtë dhe mësoni më shumë!

Qendrimi standard

Qedri standard është variacioni më i vjetër i qen qimedredhur dhe është gjithashtu i njohur si një qimedredhur gjigante. Raca është më e madhja nga qen qimedredhur, dhe kafsha ka këmbë të forta, veshë të gjatë dhe një feçkë të gjatë. Është ideal për ata që jetojnë në shtëpi shumë të mëdha, pasi mund të arrijë deri në 60 cm.

Pavarësisht madhësisë së tij gjigante, qeni ka një temperament shumë të urtë, kështu që shkon mirë me të gjithë njerëzit dhe qentë. , pasisocializuar si qenush. Kafsha shtëpiake ka shumë energji dhe, për shkak të kësaj, duhet të kryejë shpesh ushtrime fizike. Ai është shumë vëzhgues dhe i zgjuar, kështu që ai është një qen shumë i lehtë për t'u stërvitur.

Qedri i mesëm

Qedri i mesëm është kafshë ideale për hapësira dhe mjedise nga më të ndryshmet . Është një nga racat më të njohura në shtëpitë braziliane dhe ky qen është shumë i kërkuar si kafshë shtëpiake. Ka shumë lesh, gjë që mundëson lloje të ndryshme modelesh flokësh për qenin.

Përveç kësaj, qeni mund të arrijë deri në 45 cm gjatësi dhe kënaqet duke jetuar në hapësira të hapura. Kafsha shtëpiake është pak më e varur nga mësuesi sesa qimedredha standarde. Megjithatë, ai mund të stërvitet lehtësisht në çdo moshë, pasi është shumë inteligjent.

Qedri qimedredhur xhuxh

Qedri xhuxh qimedredhur ose mini qimedredhur është shumë simpatik. Kafsha shtëpiake ka inteligjencë mbresëlënëse dhe është shumë e dashur. Ai i trajton njerëzit me shumë dashuri, prandaj është shumë i kërkuar si kafshë shtëpiake, pasi është një qen i vogël shumë i afërt me familjen e tij.

Ky lloj qen qimedredhur, i cili arrin deri në 35 cm, është shumë aktiv dhe ka nevojë për ushtrime fizike vazhdimisht, por asgjë për të ekzagjeruar, për shkak të madhësisë së saj. Gjëja e rekomanduar është t'i siguroni kafshës shtëpiake ushtrime të lehta, si shëtitje dhe madje edhe not.

Qedri qimedredhur lodër

Qedri lodër u shfaq rreth vitit 1950 dhe, që atëherë, i ka kënaqur njerëzit dukenëpër botë për shkak të bukurisë së saj. Qeni mund të arrijë gjatësinë deri në 24 cm dhe është një kafshë shoqëruese e shkëlqyer. Ai e do praninë e njerëzve, veçanërisht të fëmijëve. Kjo sepse ai është shumë i urtë dhe lozonjar.

Shiko gjithashtu: Zorrilho është një posum? Njihuni me këtë kafshë dhe kuriozitetet e saj

Ai është një qen shumë i lehtë për t'u stërvitur dhe gjithmonë leh kur diçka i tërheq vëmendjen. Për shkak të madhësisë së saj, ajo kërkon kujdes të veçantë, si për shembull kur luan, për të shmangur dëmtimin e kafshës. Përveç kësaj, duhet pasur kujdes me dietën e tij që të mos shtojë shumë peshë.

Personaliteti i qenit qimedredhur

Ju e dini se si është personaliteti i një qimedredhi ? Nëse jeni të interesuar të adoptoni një qen të racës, vazhdoni të lexoni këtë artikull për të zbuluar se si sillet kafsha shtëpiake, si bashkëjeton me njerëzit dhe kafshët dhe shumë më tepër informacion rreth racës. Shikoni!

A është një racë shumë e zhurmshme apo e çrregullt?

Jo çdo qimedredhur leh shumë. Fakti që leh kafsha lidhet me temperamentin e çdo qimedredheje dhe me mënyrën e trajtimit të kafshës. Është e vërtetë që qen qimedredhur nuk leh pa pasur një arsye specifike. Megjithatë, mund të ndodhë që qeni të leh shumë në varësi të asaj që ndodh rreth tij.

Përveç kësaj, kur qen qimedredhur të trajnohet, ai nuk bëhet një qen i çrregullt. Për shkak të inteligjencës së madhe, sjellja e tij duhet të formësohet në mënyrë që të mos bëhet problem për pronarin. Në përgjithësi, kafsha ështëshumë i bindur ndaj pronarit të tij.

Përputhshmëria me kafshët e tjera

Qedri është një racë shumë e shoqërueshme dhe lozonjare. Një dyshim që lind për racën ka të bëjë me marrëdhëniet e saj me kafshët e tjera. Nëse jeni të interesuar të keni një qimedredhur, dijeni që kjo kafshë shtëpiake shkon shumë mirë me kafshët shtëpiake të tjera. Prandaj, është e mundur të kesh një qimedredhur dhe kafshë të tjera shtëpiake.

Marrëdhënia e qen qimedredhur me kafshët e tjera është edhe më e mirë kur kafsha rritet së bashku me kafshët e tjera shtëpiake. Por, është e rëndësishme të dini se nëse është e vetmja kafshë shtëpiake në shtëpi, do t'i duhet kohë për t'u përshtatur me kafshët e tjera. Gjithçka është çështje përshtatjeje dhe trajnimi!

Ka marrë vesh zakonisht me të panjohur?

Raca e qen qimedredhur shkon shumë mirë me njerëzit për shkak të personalitetit të saj të dashur dhe lozonjar. Megjithatë, si një mekanizëm mbrojtës, kafsha shtëpiake mund të leh ose të rënkojë ndaj të huajve, siç janë postierët, për shembull. Por, ai nuk ka qëndrime sulmuese ndaj njerëzve, ai vetëm leh.

Pasi kafshët shtëpiake mësohen me personin e panjohur, ai bëhet mik me të. Megjithatë, është gjithmonë e rëndësishme që të mbash qen qimedredhur në shoqëri të besueshme. Kjo sepse duhet të jeni shumë të kujdesshëm me racën, veçanërisht me variacionet më të vogla, pasi këta qen janë të brishtë dhe mund të lëndohen lehtë.

A mund të lihen vetëm për një kohë të gjatë?

Kur stërvitet, qimedredha ka zakone të mira,por mund të zhvillojë edhe sjellje të këqija. Nuk rekomandohet, për shembull, ta lini racën vetëm dhe pa mbikëqyrje për një kohë të gjatë. Kjo mund ta bëjë qen qimedredhur një shkatërrues të vërtetë.

Pra, nëse duhet ta lini kafshën vetëm, mos e lini për një kohë të gjatë! Kjo gjithashtu mund të shkaktojë që raca të zhvillojë ankthin e ndarjes, e cila është një sëmundje emocionale dhe e sjelljes. Pra, për të mbajtur qen qimedredhur të shëndetshëm, është më mirë ta lini kafshën shtëpiake gjithmonë në shoqërinë e njerëzve dhe kafshëve të tjera.

Çmimi dhe kostot e qenit qimedredhur

Tani ju e dini karakteristikat kryesore të qen qimedredhur, origjinën, madhësinë, sjelljen dhe personalitetin e tij. Jeni të interesuar të adoptoni një qen të kësaj race? Pra, shikoni informacionin e mëposhtëm për të mësuar më shumë për këtë kafshë shtëpiake!

Çmimi i qenve qimedredhur

Përpara se të dini çmimin, dijeni se nëse doni të adoptoni këtë kafshë shtëpiake, duhet të jeni të përgatitur financiarisht! Kjo për shkak se çmimi mesatar i qenve qimedredhur është midis 1,000,00 dhe 3,000 dollarë. Çmimi ndryshon shumë sepse kjo racë është shumë e përhapur këtu në Brazil, kështu që nuk është e vështirë të gjesh qen nga mbeturinat e pronarëve të tjerë qimedredhur, zakonisht shumë më lirë se blerja në një Petshop.

Nëse ju zgjidhni këtë racë, mos harroni të zgjidhni lukuni të besueshme dhe të akredituara në mënyrë që blerja juaj të jetë e sigurt ose kërkontë njihen me prindërit dhe mjedisin në të cilin janë rritur qentë. Nëse gjeni një lukuni që e shet kafshën me një çmim shumë më të ulët ose shumë më të lartë se ai i përshkruar në këtë artikull, kini dyshime.

Ku ta blini qenin

Mund të blini qen qimedredhur në lukuni të besueshme. Për të zbuluar se cilët janë ata, mund të konsultoheni me Confederação Brasileira de Cinofilia, e cila ka një listë të mbarështuesve më të mirë brazilianë të qenve, e cila përditësohet çdo vit. Ajo që i bën këto lukuni të besueshme është fakti se ato ofrojnë certifikata në lidhje me standardet e higjienës dhe sigurisë.

Përveç kësaj, rekomandohet blerja e kafshës që ka certifikatën e Pedigree. Kjo certifikatë është një dokument zyrtar që konfirmon racën e qenit. Nëpërmjet tij mund të njihet prejardhja e kafshës shtëpiake, si prindërit, gjyshërit dhe stërgjyshërit, duke konfirmuar pastërtinë e prejardhjes.

Shpenzimet e ushqimit

Lloji më i zakonshëm i ushqimit që duhet t'i ofrohet qen qimedredhur është ushqimi i thatë, pasi është shumë i ushqyeshëm dhe sjell përfitime për shëndetin e kafshës. Dihet se 2,5 kg ushqim me cilësi të shkëlqyer me shumë lëndë ushqyese mund të kushtojnë rreth 120,00 dollarë. Ekzistojnë gjithashtu ushqime me cilësi më të ulët që kushtojnë rreth 50,00 dollarë.

Përveç kësaj, një lloj tjetër ushqimi që mund t'i ofroni kafshës janë qeskat, të cilat mund të kushtojnë rreth 3,00 dollarë për porcion. Biskotat dhe ushqimet janë gjithashtu të pranuara mirë ngakafsha shtëpiake dhe çmimi i saj është zakonisht 20,00 dollarë për një paketë 1 kg.

Shpenzimet e vaksinës dhe veterinare

Është thelbësore të kryhen ekzaminime periodike dhe të aplikohen vaksinat për kafshën shtëpiake për të mbajtur kafshën të shëndetshme dhe sëmundje falas. Konsultimet me veterinerin duhet të bëhen të paktën një herë në vit për parandalimin e sëmundjeve. Vlera e një konsultimi bazë ndryshon sipas klinikës veterinare dhe rajonit, por kushton nga 80,00 dollarë.

Vaksinat janë thelbësore për të mbrojtur kafshën shtëpiake nga sëmundje të tilla si tërbimi. Për shembull, vaksina kundër tërbimit kushton rreth 70,00 dollarë. Nga ana tjetër, vaksinat V8 dhe V10 parandalojnë një sërë sëmundjesh, pasi ato janë vaksina të shumëfishta dhe kushtojnë nga 60,00 deri në 90,00 dollarë çdo dozë.

Shpenzimet me lodrat, shtëpitë dhe aksesorët

Sigurimi i një ambienti të këndshëm për qen qimedredhur është thelbësor për bashkëjetesën e tij të mirë në shtëpi. Lodrat dhe aksesorët, për shembull, ofrojnë momente argëtimi të shkëlqyera. Në shumë dyqane, mund të gjeni dhëmbëza dhe topa gome që kushtojnë mesatarisht 5,00 dollarë.

Një send tjetër i rëndësishëm për qimedrekun është shtëpia e tij. Ka kafaze specifike për qen që fillojnë nga 250,00 dollarë. Por, ka shtëpi më të thjeshta që mund të kushtojnë nga 50,00 dollarë deri në 150,00 dollarë, dhe çmimi ndryshon sipas madhësisë dhe materialit. Përveç kësaj, aksesorët si jastëkët dhe shtretërit sigurojnë rehati për kafshën shtëpiake dhe kushtojnë nga 40,00 dollarë.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.