Sa kushton një parakeet? Shihni kostot e shpendëve dhe si të blini

Sa kushton një parakeet? Shihni kostot e shpendëve dhe si të blini
Wesley Wilkerson

Sa kushton një parakeet? Shihni çmimin dhe koston e jetesës!

Parakeets janë zogj të bukur, llafazan të familjes Psittacidae. Ka disa lloje në këtë grup, të cilat janë përhapur gjerësisht dhe adoptuar nga familjet braziliane, të cilat rezultojnë të jenë kafshë shtëpiake të shkëlqyera. Duke qenë se janë zogj të vegjël dhe të shoqërueshëm, vlerësohet se janë në vendin e tretë në renditjen e kafshëve shtëpiake më të pranishme në shtëpi në mbarë botën.

Nëse keni ndërmend të blini një paraketë, ka disa informacione në lidhje me kostot që përfshijnë zogun. Për shembull, përveç blerjes së tij, duhet të merren parasysh edhe kostot fikse të mirëmbajtjes në mënyrë që të mund të investoni në kafshë. Në këtë artikull do të dini shpenzimet kryesore të përfshira dhe të gjitha dyshimet tuaja do të marrin përgjigje. Le të shkojmë?

Çmimi i parakeetit australian, blu dhe jeshile

Përveç që janë kafshë të bukura dhe magjepsëse, siç u përmend, ato ekzistojnë në disa lloje, nuanca dhe madhësi të paraketëve. Lloji më i njohur është Melopsittacus undulatus, i njohur gjerësisht nga paraketët australianë. Mësoni më shumë për vlerat e këtyre kafshëve!

Sa kushton një budgerigar?

Parapeti australian, i njohur edhe si paraketi i zakonshëm, është me origjinë nga Australia dhe konsiderohet një kafshë shumë rezistente dhe e lehtë për t'u zbutur. Ai zhvillon lidhje të forta me njerëzit dhe është në gjendje të mësojëshqiptoni disa fjalë dhe madje këndoni.

Kostoja mesatare e budgerigar është 100,00 dollarë, megjithëse ka shpenzime të tjera të përfshira në krijimin e tij. Është interesante të theksohet se kafsha gjendet në disa ngjyra, duke përfshirë blu, jeshile, të verdhë, të bardhë dhe gri.

Sa kushton një paraketë blu?

Parapetët blu tërheqin shumë vëmendje për shkak të nuancës së bollshme të puplave të tyre. Megjithatë, shumica e ekzemplarëve me këtë ngjyrim i përkasin specieve të Australianëve, të përmendur më parë. Me një kosto rreth 100,00 dollarë, kafsha është shumë e dashur për shoqërinë dhe e urren vetminë; Pra, është interesante të investosh në një individ tjetër për të jetuar me të në të njëjtin mjedis.

Ka edhe parakejtë Ring Neck në ngjyrë blu, të cilët janë më të rrallë dhe kushtojnë nga 490,00 dollarë.

Si sa kushton një paraketë jeshile?

Paraketi i gjelbër, i quajtur edhe paraketi i pasur ose brazilian, është një kafshë kryesisht jeshile dhe e ka origjinën nga Pylli i Atlantikut. Megjithatë, është një kafshë e egër, për këtë arsye është shumë e vështirë për ta gjetur, pasi për blerjen e saj kërkohen dokumente ligjore dhe licenca specifike.

Pra, nëse doni të blini një paraketë jeshil, është rekomandohet që të investoni në një motoçikletë të gjelbër, pasi ajo gjendet lehtësisht dhe kushton mesatarisht 100,00 dollarë.

Çfarë më duhet për të blerë një motoçikletë kërpudhash

Përparapara se të blini një paraketë, kuptoni se duhet të planifikoni shpenzimet tuaja, pasi kafsha është, si çdo kafshë shtëpiake, një investim serioz dhe i përgjegjshëm. Prandaj, më poshtë gjeni të gjitha veglat e nevojshme për t'u kujdesur për parakejtë:

Kafazi për paraketë

Kafazi është ndoshta objekti kryesor ndër veglat e nevojshme për të pasur një paraketë. Është në të që kafsha do të kalojë pjesën më të madhe të jetës së saj, kështu që duhet të jetë e gjerë, e ajrosur, e rehatshme dhe e pastër. Është thelbësore që madhësia të jetë e mjaftueshme që zogu të bëjë fluturime të shkurtra.

Përveç vetë kafazit, duhet të rezervoni një hapësirë ​​të ajrosur, me hije dhe me pak zhurmë të jashtme. Idealja është në zonat e jashtme të mbuluara ose pranë dritareve, në mënyrë që, përfundimisht, kafsha të mund të bëjë banja dielli në mëngjes ose në muzg.

Stërvitja e pijes për parakejtë

Si parakejtë janë zogjtë me shtrembër sqep, kur blini një shatërvan për këto kafshë, nuk duhet të investoni në ato tradicionale të bëra për kanarinat. Në vend të tyre, duhet të blini një pijetore pak më të gjerë; kështu, kafsha arrin të hidratohet rehat.

Përveç kësaj, është e rëndësishme të theksohet se burimet e pijes prej plastike nuk rekomandohen, pasi ato shkatërrohen lehtësisht. Dikush duhet të zgjedhë ato të bëra nga materiale më rezistente, të tilla si metali.

Ushqyes parakeet

Në të njëjtën mënyrë edhe ushqyesi duhet të jetë prej materialesh që synojnë qëndrueshmërinë e enës. Ushqyesit plastikë, edhe pse më të lirë, nuk rekomandohen. Kur zgjidhni enën më të mirë, mos harroni ta pastroni gjithmonë atë, duke mos lënë mbetje ushqimore apo papastërti. Bëni të paktën një pastrim në ditë me një sfungjer dhe ujë të rrjedhshëm.

Një këshillë që përfshin konsumuesin dhe ushqyesin është t'i rregulloni në anët e kundërta brenda kafazit. Kështu, zogu lëviz natyrshëm kur ka nevoja themelore.

Purta për një paraketë

Purka për një paraketë është thelbësore që kafsha të zhvillojë artikulacionet e saj. Veç kësaj, mjeti parandalon artrozën dhe shmang problemet e qarkullimit në gishtat e këmbëve.

Shumica e kafazeve të disponueshme në treg kanë të ngjitura stacione. Megjithatë, shumë prej tyre nuk kanë cilësi të mirë, janë shumë të lëmuara ose të holla, domethënë nuk janë ideale për paraketë. Pra, të investosh në stacione më të trasha që ngjajnë me degët e pemëve është një opsion i shkëlqyeshëm. Në këtë mënyrë, zogu mund të pushojë në to dhe madje të luajë.

Lodra për parakejtë

Paraketëve u pëlqen të ngjiten në kullota dhe në kafaz, pasi janë alpinistë të shkëlqyeshëm! Përveç kësaj, është jashtëzakonisht e vlefshme të vendosni lodra në habitatin e kafshës. Opsionet e shkëlqyera përfshijnë lëkundjet, degët dhe litarët. Gjithashtu ia vlen të investohet në lodra përtypëse, pasi në këtë mënyrë parakejtëmund të veshin sqepin; kjo e pengon kafshën nga prishja dhe konsumimi i purtekës!

Kostot e rritjes së një paraketi

Të kuptuarit e vlerave për rritjen e një paraketi varion nga nevojat bazë të kafshës, të tilla si ushqimi dhe habitati, tek takimet veterinare dhe furnizimet e kafazit. Njihuni me numrat e kostove kryesore të përfshira:

Çmimi i ushqimit për parakejtë

Parakejtë, si shumica e zogjve, duan të hanë fara dhe drithëra. Megjithatë, për t'i siguruar kafshës një dietë të qëndrueshme dhe të ekuilibruar, investimi në ushqime dhe përzierje specifike dhe të gatshme mund të jetë një opsion i shkëlqyeshëm. Çmimet janë shumë të përballueshme: ka produkte me cilësi të shkëlqyeshme për më pak se 20,00 dollarë për kilogram.

Çmimi i një kafazi me paraketë

Nëse keni ndërmend të blini më shumë se një paraketë, kafazi duhet të jetë të jetë pak më e madhe, duke kushtuar rreth 200,00 dollarë. Megjithatë, për një ekzemplar të vetëm, rreth 100,00 dollarë tashmë është e mundur të blini një kafaz të shkëlqyer. Vetëm mos harroni se ju duhet të kontrolloni nëse shufrat janë rezistente dhe nëse ka sipërfaqe për të mbajtur purtekën dhe lodrat.

Çmimi i enëve të kafazit të paraketëve

Si e mbajnë veten zakonisht parakejtë në skajet e kupat kur duan të hanë ose pinë, është e nevojshme të investohen në ushqyes dhe pije rezistente, mundësisht prej metali. Për më tepër, materiali është i shkëlqyer përpastrim i përditshëm, pasi nuk konsumohet dhe nuk prishet. Në dyqanet e kafshëve shtëpiake dhe në internet është e mundur të gjesh një komplet me pije dhe ushqyes për rreth 40,00 dollarë.

Shiko gjithashtu: Pse kafshojnë qentë gjatë lojës? Kupto pse!

Sa i përket lodrave, nga 10,00 dollarë ka mundësi për litarë, unaza dhe lëkundje që kafsha të përdoret var dhe luaj. Ka shumë produkte në treg, përdorni kreativitetin tuaj!

Çmimi i veterinerit për parakejtë

Është thelbësore të monitorohet kafsha pasi është një qenush. Kështu, punësimi i një veterineri i specializuar në paraketë është thelbësor. Vlerat fillojnë nga 150,00 dollarë për konsultime. Merrni periodikisht zogun për kontrolle për të parë nëse është në gjendje të mirë shëndetësore. Profesionisti do të tregojë gjithashtu se cila është dieta më e mirë dhe më ushqyese për kafshën shtëpiake dhe do të kujdeset për mirëqenien e saj.

Po ju? A jeni gati të blini një paraketë?

Paraketi është një kafshë jashtëzakonisht e shoqërueshme që me siguri do t'ju ndriçojë ditët. Përveçse është e vogël, shumëngjyrëshe, llafazane dhe e sjellshme, kafsha do t'ju befasojë për sa i përket besnikërisë dhe miqësisë, pasi është një partner i shkëlqyer. Për të përfituar sa më shumë nga shoqëria e paraketëve, gjithmonë kujdesuni që t'u siguroni atyre kafaze të mëdha, të ajrosura dhe ushqim cilësor.

Thënë kjo, pasi të keni kuptuar çmimet për të blerë një paraketë, është koha të vendosni nëse jeni ju gati për të takuar mikun tuaj më të mirë! Ju me siguri do ta doni këtë zog të adhurueshëm!

Shiko gjithashtu: Fraza për macet: mesazhe, tekste dhe shumë dashuri!Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.