Shih Tzu evropian: shikoni tiparet, çmimet dhe këshillat e mbarështimit!

Shih Tzu evropian: shikoni tiparet, çmimet dhe këshillat e mbarështimit!
Wesley Wilkerson

Shih tzu evropian duket si një qen lodër!

Me origjinë tibetiane, Shihtzu është një qen i vogël që është përhapur në të gjithë botën për shkak të pamjes dhe sjelljes së tij. Është një nga qentë më të dashur në mbarë botën. Lehtë për tu trajtuar dhe krijuar, është një shoqërues për të gjitha kohërat dhe vendet. Me gjatësi vetëm 25 cm, kjo kafshë e adhurueshme ka pushtuar fisnikët dhe mbretërit gjatë gjithë historisë së saj.

Shiko gjithashtu: Peshku kardinal tetra neoni: çmimi, pH, riprodhimi dhe më shumë!

E vogël dhe e urtë, ajo përshtatet mirë në vende të vogla. Është shumë i dashur dhe i pëlqen të trajtohet në të njëjtën mënyrë, një tipar i mrekullueshëm i racës. Pra, vazhdoni të lexoni artikullin për të zbuluar këtë dhe informacione të tjera dhe të mësoni më shumë për këtë kafshë që duket si një kafshë pellushi.

Karakteristikat e Shih tzu-së Evropiane

Këtu do të mësoni pak më shumë për qenin Shih tzu. Detajet e karakteristikave të saj fizike janë të rëndësishme për ju për të identifikuar racën, si dhe sjelljen dhe jetëgjatësinë e saj. Lexoni temat më poshtë për të mësuar më shumë rreth kësaj kafshe!

Emri

Chrysanthemum i luanit kinez, ky është emri shkencor i këtij qeni të vogël me origjinë nga Tibeti. Edhe pse origjina e tij është tibetiane, emri i tij "Shih tzu" ka origjinë kineze dhe do të thotë "Qen i vogël luan".

Ky emër qenit i është vënë për dy arsye: së pari, për shkak të pamjes së tij dhe së dyti, i referohet për një legjendë kineze në të cilën Buda hipi në tokë mbi një luan.ushqimi, pasi Shihtzu është një racë që ka tendencë për obezitet, prandaj mos e teproni me ushqimet!

Tani ju e dini se si të kujdeseni mirë për qenin tuaj! Mos harroni t'i jepni gjithmonë shumë dashuri, kështu do të keni një Shih tzu të lumtur dhe të shëndetshëm për shumë vite në vazhdim.

Interesante, apo jo?

Aspekte vizuale të Shihtzu-së Evropiane

Shihtzu-ja është e vogël me një trup relativisht të gjatë. Qeni i rritur është 20 deri në 25 cm i gjatë dhe mund të jetë pak më i gjatë midis tharjeve dhe rrënjës së bishtit sesa Shih Tzu amerikan.

Megjithatë, meqë variacioni amerikan priret të jetë pak më i gjatë, të dyja peshojnë nga 4 deri në 8 kg. Koka eshte e rrumbullakosur dhe e gjere dhe syte jane te medhenj me nje hapesire te madhe midis tyre.

Ka surrat te shkurter dhe dhembet jane te kthyer perpara, me kafshim normalisht ne momente rrotulluese, pra maja e dhëmbët e sipërm dhe të poshtëm prekin njëri-tjetrin. Ndryshe nga i afërmi i saj amerikan Shih tzu, i cili ka një pickim prognathous, ku dhëmbët e poshtëm janë më përpara se ata të sipërm. Shihtzu-ja evropiane mund të ketë një pickim pak të nënshtruar, por kjo nuk është aq e zakonshme.

Veshët e tyre janë të mëdhenj dhe të mbuluar me flokë të gjatë, duke arritur lartësinë e putrave të shkurtra dhe të gjera. Këto qime mund të jenë të drejta ose pak me onde në Shih tzu evropiane, pasi variacioni amerikan ka vetëm shtresën e lëmuar. Së fundi, bishti është me gëzof dhe i lakuar mbi shpinën e qenit.

Ngjyrat e Shih tzu-së Evropiane

Shihtzu-ja ka shumë ngjyra pallto. E bardha, e zeza, e arta, bezha, gri dhe e kuqërremta janë disa nga ngjyrat njëngjyrëshe të kësaj specie.

Është e mundur të gjenden edhe qen të kësaj race mekombinime ngjyrash, të tilla si e bardhë dhe e zezë, kafe dhe e bardhë, gri dhe e bardhë, gri dhe e zezë, ari dhe e bardhë, ndër të tjera. Por Shihtzu që konsiderohet më i vlefshëm është ai me majën e bishtit në të bardhë.

Shiko gjithashtu: A mund të hanë qentë fasule? E zezë, e gatuar, me oriz e të tjera

Dallimi midis Shih tzu-së evropiane dhe amerikane

Shumë njerëz nuk e dinë, por ka dallime delikate midis këto variacione të racës. Le të fillojmë duke folur për amerikanin Shih tzu. Ka këmbë më të gjata, të veshura me gjoks me diametër të vogël dhe këmbët e përparme janë plotësisht të drejtuara përpara. Koka ka një formë më katrore dhe sytë janë pak më të vegjël.

Shihtzu-ja evropiane ka këmbë më të vogla, duken të përkulura dhe me këmbët e përparme pak të kthyera. Gjoksi i tij ka një diametër më të madh se variacioni amerikan, duke i dhënë qenit më shumë madhështi. Sytë e tyre janë të mëdhenj dhe shpatullat e tyre janë të pjerrëta mbrapa.

Temperamenti i Shih tzu-së evropiane

Pavarësisht se është një kafshë e qetë, Shihtzu ndonjëherë shfaq sjellje të papërshtatshme. Kjo ndodh kur ata nuk marrin dashurinë e duhur, por e zakonshme është se ata janë të urtë, të qetë dhe shumë të dashur.

Janë kafshë të gëzuara dhe shumë lozonjare. Për shkak se janë shumë të lidhur me familjen, pranojnë dashuri gjatë gjithë ditës. Gjëja interesante për këtë qen të vogël është se shëndeti dhe lumturia e tij varen drejtpërdrejt nga dashuria që marrin anëtarët e familjes së tij, ndaj jepni më të mirën tuaj.Jepini mikut tuaj gëzof sa më shumë dashuri.

Jetgjatësia e Shih tzu-së Evropiane

Ky qen i vogël i mrekullueshëm mund të jetojë nga 10 deri në 16 vjet, në varësi të stilit të jetesës që bën çdo qen . Shihtzu është një racë e fortë dhe rezistente, pavarësisht pamjes së saj të kafshëve të mbushura. Kjo racë pothuajse nuk sëmuret nëse merr kujdesin e nevojshëm dhe shumë dashuri nga pronarët e saj. Sa më shumë dashuri, aq më shumë jetë do të ketë!

Çmimi i Shih tzu-së Evropiane

Zbuloni vlerën e një qenush Shih tzu evropian dhe cilat karakteristika mund të ndikojnë në vlerën e qeni juaj. Gjithashtu, mësoni se sa kushton rritja e një Shih tzu në shtëpi dhe si dhe ku të blini një qenush të mirë. Le të shkojmë!

Sa kushton një Shih tzu evropian?

Një qenush Shih tzu mund të kushtojë nga 1500,00 dollarë deri në 4,000 dollarë. Ky ndryshim është për shkak të ekzemplarit të dëshiruar. Gjinia, prejardhja dhe origjina janë variabla që mund të ndryshojnë çmimin e Shih tzu. Është një qen i vogël shumë i shtrenjtë, por gëzimi dhe dashuria që do të merrni do t'ia vlejnë çmimin.

Ku të blini një Shih tzu evropian?

Idealisht, ju duhet të adoptoni një kafshë, por duke qenë se Shihtzu është një racë shumë komerciale, dhurimi është pothuajse i pamundur. Kur e blini, kërkoni gjithmonë lukuni të besueshme dhe me reputacion. Nëse është e mundur, vizitoni vendndodhjen për të verifikuar se si është edukuar qeni juaj dhe prejardhja e tij.

Shmangni blerjen e këlyshëve direkt nga individë privatë, dyqane kafshësh shtëpiake dhe, natyrisht,kryesisht në internet. Duke blerë nga një vend që nuk mund ta vizitoni, rrezikoni të mbështesni mbarështuesit e paligjshëm ose ata që nuk i trajtojnë kafshët me respektin e duhur. Kështu që kini kujdes nëse vendosni të blini në këtë mënyrë!

Kostoja e përgjithshme për të mbarështuar një Shih tzu evropian

Një qese 7,5 kg kibble për një qen të racës shih tzu mund të kushtojë nga 180,00 dollarë deri në 250,00 dollarë. Një qenush mund të hajë nga 17 deri në 180 g në ditë, që ndryshon sipas peshës dhe moshës, dhe një qen i rritur i kësaj race mund të hajë nga 40 deri në 134 g në ditë.

Idealja është që kjo sasi të ndahet në tre porcione çdo ditë për të siguruar që kafsha juaj të ushqehet mirë gjatë gjithë ditës. Përshtatni kohën e të ushqyerit me rutinën e qenit dhe nuk do të keni asnjë problem.

Kujdesi për Shih-tzu-në Evropiane

Pavarësisht se është një qen i vogël i vogël, Shihtzu-ja Evropiane mund të ju befasoni. Mësoni se si të kujdeseni për qenin tuaj në mënyrën e duhur, duke u siguruar që pamja e tij të jetë gjithmonë e bukur dhe e shëndetshme. Më poshtë, mund të shihni gjithashtu këshilla për stërvitjen dhe llojin e mjedisit që është më i miri për kafshën.

Kujdesi për të ushqyer shih-tzu-në evropiane

Shih-tzu ka një zorrë të shkurtër, prandaj jini shumë kujdes me sasinë dhe llojin e ushqimit që do t'i jepni. Shihtzu ka nevojë për një dietë të ekuilibruar për ta mbajtur atë të lumtur, të gëzuar dhe të shëndetshëm. Zgjidhni një racioncilësi superiore, për të qenë baza ushqimore e qenushit tuaj, duke iu bindur përmasave dhe sasive të nevojshme dhe të përshtatshme sipas peshës dhe moshës.

Për sa u përket ushqimeve meze, mos e teproni me dozën, pasi janë qen me prirje për obezitet. Konsultohuni me veterinerin për të zbuluar se cilat ushqime rekomandon ai për qenushin tuaj!

Mjedis i përshtatshëm për Shih tzu-në Evropiane

Shih-tzu-ve i pëlqen të luajë, por pasi janë shoqërues të shkëlqyer, nuk e bëjnë kanë nevojë për shumë hapësirë. Ata janë në gjendje të jetojnë si në apartamente ashtu edhe në shtëpi të mëdha me oborre. Ata janë qen që pëlqejnë të mbahen, por nuk është mirë të abuzosh. Prehri i tepërt mund të shkaktojë sjellje të papërshtatshme dhe probleme të caktuara në shtyllën kurrizore të kafshës.

Higjiena dhe shëndeti i Shih tzu-së evropiane

Përveç veshjes së gjatë, e cila kërkon kujdes të veçantë, duhet pasur kujdes tjetër. marrë dhënë në shih tzu tuaj, le të shkojmë tek ata? Zakonisht, larja kërkon kohë për shkak të sasisë së flokëve, kërkon shumë shampo dhe balsam, shumë pastrim dhe ujë për të shpëlarë gjithçka.

Por gjëja më e rëndësishme është tharja, e cila duhet bërë mirë për të shmangni rritjen e kërpudhave dhe shkaktoni dermatit. Në kohën e banjës tregohuni shumë të kujdesshëm edhe me pastrimin e veshëve! Kujdesuni mirë për tharjen e zonës për shkak të sasisë së madhe të qimeve.

Mos harroni të lani dhëmbët e qenit tuaj të paktën një herë në javë. Dhëmbja e saj është shumë e veçantë dhe për shkak të sajformimi i kockave, dhëmbët e Shih tzu-së janë më përpara sesa lart, duke qenë shumë afër njëri-tjetrit duke lehtësuar formimin e kaviteteve dhe problemeve të tjera periodontale.

Prini shpesh thonjtë e kafshës, veçanërisht qentë që jetojnë në apartamente. Duke qenë se është një qen me pak aktivitet fizik, madje edhe në shtëpi, thonjtë kanë pak konsumim.

Së fundmi, le të shkojmë te sytë. Meqenëse sytë e tyre janë të mëdhenj dhe të spikatur, ata janë të lehtë për t'u lënduar. Prandaj, harqet në kokën e këtij djali të vogël nuk janë vetëm për dekorime, pasi qimet në fytyrë mund të shkaktojnë lëndime dhe për këtë arsye duhet të lidhen në majë të kokës ose të priten siç duhet.

Trajnim i duhur për Shih evropian tzu

Shih tzu duhet të trajnohet që në moshë të re. Për shkak të mungesës së bindjes dhe mungesës së fokusit, seancat stërvitore duhet të jenë të shpejta, jo më shumë se 10 minuta.

Forma e rrafshuar e surratit të tyre e bën qenin të ketë vështirësi në frymëmarrje. Prandaj, rekomandohet që aktivitetet tuaja fizike të mos kalojnë 30 minuta në ditë.

Socializimi i Shih-tzu-së evropiane

Si një race që nuk heq qime, Shih-tzu është i përshtatshëm për t'u rritur në apartamente dhe familje me fëmijë. Ata janë shumë të shoqërueshëm, madje edhe me të huajt. Por nëse sheh diçka që nuk i pëlqen, do të leh menjëherë, si çdo qennëse ai e respekton veten.

Nëse do të rritësh Shihtzu me qen të tjerë, duhet të jetë që në moshë të re, pasi ai është një qen shumë xheloz. Gjithashtu, shmangni xhirot e tepërta, pasi një qen që qëndron në prehrin tuaj për një kohë të gjatë mund të ketë probleme socializimi me njerëzit e tjerë dhe kafshët.

Kuriozitete rreth Shih-tzu-së evropiane

Gjej rreth origjinës së Shih tzu-së evropiane dhe historisë së saj. Mësoni pse ishte një qen fisnik dhe si pothuajse u zhduk. Shih këtu se çfarë e bën shih-tzu-në evropiane qenin e preferuar të të famshëmve në të gjithë botën.

Origjina dhe historia e Shih tzu-së Evropiane

Historia e kësaj race është e përzier me historinë e Lhasa Apso dhe Pekinez. Pavarësisht se ka emrin kinez që do të thotë "qen i vogël luan", origjina e tij është tibetiane me paraardhës që mund të kenë jetuar në vitet 800 para Krishtit. Por njohja e tyre historike daton në shekullin e 17-të.

Në fillim ata u krijuan vetëm nga murgjit budistë dhe mbretëria kineze, e cila është ende pjesë e kulturës aziatike sot. Shihtzu u prezantua në Evropë vetëm në vitet 1930, më konkretisht në Angli. Shtetet e Bashkuara, nga ana tjetër, e morën këtë racë nga vitet 1960 dhe me kalimin e viteve po shfaqeshin dallimet mes të dyjave.

Shihtzu evropian u shpëtua nga zhdukja

Siç kemi shihet, raca është shumë e vjetër, me piktura të shpellave të shekullit të 6-të dhe dokumente nga Perandoria Bizantine, porData e saktë e origjinës së tij nuk dihet.

Shihtzu ishte qeni zyrtar i dinastisë Ming dhe konsiderohej i shenjtë nga murgjit tibetianë, kështu që ishte një racë me pak kopje. Që nga themelimi i tij në Evropë, Shihtzu u bë popullor, duke rritur numrin e specieve dhe duke parandaluar zhdukjen e tij.

Shihtzu-ja evropiane është e dashura e shumë të famshëmve

Eng Për shkak të madhësisë së tyre dhe pamjen e adhurueshme të kafshëve të mbushura, jo vetëm të famshëm, por të gjithë ata që i duan qentë e admirojnë këtë racë. Por në rastin e veçantë të të famshmëve, për shkak të vlerës së Shih tzu-së, ai përfundon duke u bërë një provë e statusit.

Përveç kësaj, për shkak se është i urtë dhe i pëlqen të mbahet, Shih tzu është qenush ideal për të ecur në qendër të vëmendjes. Me siguri keni parë disa të famshëm duke e bërë këtë, apo jo?

Shih Tzu evropian: e dashura e botës

Ju mund të kontrolloni këtu gjithçka rreth këtij qensh të vogël të mrekullueshëm që është Shihtzu evropian. Është një racë që varet nga shumë dashuri dhe kujdes, pasi bindja dhe gëzimi janë një nga karakteristikat kryesore të saj. Me origjinë tibetiane, Shihtzu është i njohur dhe i dashur në të gjithë botën, për shkak të pamjes dhe sjelljes së tij.

Pavarësisht se është një kafshë e shtrenjtë, krijimi i tij nuk varet nga përgatitjet kryesore, në mënyrë që të përshtatet mirë në hapësira të vogla. Por mos harroni të kujdeseni për veten tuaj
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.