Shihni sa ditë fillojnë të hanë këlyshët

Shihni sa ditë fillojnë të hanë këlyshët
Wesley Wilkerson

Sa ditë fillojnë të hanë këlyshët?

Një qenush fillon të hajë ushqim të fortë pas 30 ditëve të jetës. Gjatë kësaj periudhe, edhe nëse nëna vazhdon të prodhojë qumësht, këlyshi do të jetë në gjendje të hajë një ushqim adekuat për moshën e tij.

Ushqimi i qenve nuk është i njëjtë. Dijeni se ka lloje të ndryshme ushqimesh që ndryshojnë sipas racës dhe madhësisë së kafshës suaj. Pra, kini kujdes kur blini dhe zgjidhni atë që plotëson më mirë nevojat ushqimore të partnerit tuaj, veçanërisht si qenush.

Shiko gjithashtu: Kultivimi i deleve: zbuloni racat kryesore dhe si t'i rritni ato!

Doni të dini më shumë rreth ushqyerjes së këlyshëve? Vazhdoni të lexoni këtë artikull për të qëndruar në krye të temës dhe për të mësuar shumë më tepër rreth fazave të ushqyerjes së kafshës suaj nga lindja deri në moshën madhore. Le të shkojmë?

Shiko gjithashtu: Majmuni kapuçin: shikoni veçoritë, si të krijoni, çmimin dhe më shumë

Fazat e ushqyerjes së këlyshëve

Qeni do të kalojë disa faza të të ushqyerit gjatë vitit të parë të jetës, kur të bëhet i rritur. Prandaj, dieta e qenushit duhet të ndryshojë me kalimin e muajve për të plotësuar nevojat e tij ushqyese në çdo periudhë. Pra, vazhdoni të lexoni këtë artikull dhe zbuloni se si ushqehen këlyshët në çdo fazë:

Deri në 90 ditë

Kelyshi ushqehet vetëm me qumësht gjiri gjatë muajit të parë të jetës. Në mungesë të nënës, ai duhet të marrë një qumësht ose formulë specifikepër këlyshët. Ka disa marka të disponueshme në treg.

Në 30 ditë të jetës fillon periudha e shkëputjes nga gjiri. Pikërisht atëherë këlyshi fillon të hajë ushqime paste, si ushqim për fëmijë. Ky proces është një fazë përshtatjeje dhe zgjat 6 deri në 8 javë dhe duhet të bëhet gradualisht, duke futur ushqim të ngurtë ndërmjet ushqyerjeve. Gjatë kësaj periudhe, e cila zgjat nga 30 deri në 90 ditë, është thelbësore që këlyshët dhe nëna të marrin edhe suplemente ushqimore për t'i bërë më të fortë.

Nga 3 deri në 6 muaj

Nga muaji i tretë e në vazhdim, këlyshi mund të ushqehet me ushqim të thatë. Ai mund të vazhdojë të ushqehet me gji, por numri i të ushqyerit duhet të ulet edhe më shumë gjatë kësaj periudhe, derisa të ndalojë plotësisht.

Këlyshët e mëdhenj mund të fillojnë ushqyerjen plotësisht të thatë që në moshën 10 javëshe. Megjithatë, këlyshët e rracave të vogla fillojnë të hanë ushqim të thatë vetëm pas 12 javësh të jetës. Gjatë kësaj periudhe, vazhdoni t'i ofroni qenit një ushqim specifik për këlyshët, në fund të fundit, shoqëruesi juaj do të jetë në fazën e rritjes dhe do t'i duhet të plotësohen të gjitha nevojat e tij ushqyese.

Nga 6 muaj në një vit

Në moshën gjashtë muajshe, qenushit do t'i nevojiten jo më shumë se dy vakte në ditë. Shikoni qenin tuaj për të ditur se sa ushqim duhet t'i ofroni atij në çdo vakt. Nevojat ushqyese ndryshojnë nga qeni në qen,sepse varet nga metabolizmi dhe lloji i trupit të secilit prej tyre.

Nëse qeni juaj kastrohet gjatë kësaj periudhe, ai do të shpenzojë më pak energji, ndaj ndryshoni ushqimin e qenve me një ushqim për qentë e rritur. Bëjeni këtë ndryshim gradualisht. Racat e vogla zhvillohen më shpejt se racat e mëdha. Prandaj, ndryshimi nga ushqimi i këlyshëve në ushqim për të rritur ndodh midis 7 dhe 9 muajsh për qentë e vegjël dhe midis 12 dhe 14 muajsh për qentë e mëdhenj.

Pas një viti të moshës stërvitore

Pas Me përfundimin e vitit të parë të jetës, qeni juaj do të jetë tashmë i rritur. Përsëri, dieta e tij do të modifikohet për të përmbushur nevojat e tij ushqyese. Qeni do të ketë nevojë për më pak ushqim në ditë.

Për të rregulluar sasinë e ushqimit të përditshëm, vëzhgoni nëse qeni lë ushqime të mbetura në tas ose nëse anashkalon një vakt. Nëse vëreni se ndodh ndonjë nga këto opsione, zvogëloni sasinë e ushqimit për porcion. Në këtë moshë, shoku juaj gëzof duhet të ushqehet në kohë të përcaktuara, duke marrë sasi të rregullta ushqimi.

Këshilla dhe kujdesi për të ushqyer një qenush

Ka disa opsione ushqimi në treg për kafshën tuaj. A dini si të zgjidhni ushqimin e duhur për qenushin që keni në shtëpi? Ndoshta kjo nuk është një gjë e lehtë për t'u bërë me kaq shumë opsione. Gjithashtu, a e dini se disa ushqime janë toksike përata? Më poshtë do të gjeni përgjigjet e këtyre pyetjeve dhe informacione të tjera mbi këtë temë. Shihni:

Zgjidhni saktë ushqimin e qenushit tuaj

Ka disa lloje ushqimesh për këlyshët, disa më të lirë dhe të tjerë më të shtrenjtë. Shumëllojshmëria mund të shkaktojë konfuzion gjatë zgjedhjes, por dijeni se dallimet mes tyre nuk janë vetëm në çmim. Është e nevojshme të vlerësohet kostoja dhe përfitimet e secilit prej tyre.

Racioni i përbashkët është më i liri, por nuk është më i treguari. Edhe pse qeni juaj do të jetë në gjendje të vdesë nga uria me të, ai do të duhet të hajë një sasi më të madhe për t'u ngopur, pasi ky lloj ushqimi në thelb përbëhet nga proteina bimore, me shumë pak proteina shtazore.

Premium ose super premium kanë më shumë proteina shtazore dhe cilësi më të lartë ushqyese. Prandaj, edhe pse janë pak më të shtrenjta se ushqimi i zakonshëm i qenve, qeni përfundon duke ngrënë më pak për t'u ndjerë i kënaqur.

Shmangni ushqimet toksike për qenushin

Skena është si më poshtë: ju janë duke ngrënë dhe qeni juaj ju shikon me një fytyrë "lypëse". Cfare po ben? A rezistoni apo i jepni pak nga ushqimi juaj? Nëse zgjidhni opsionin e dytë, bëni kujdes se çfarë i ofroni mikut tuaj gëzof, pasi disa ushqime janë toksike për ta.

Çokollata për shembull, është një nga ushqimet që nuk duhet të konsumojnë qentë e çdo moshe. ose raca,pasi kakaoja është toksike për kafshët shtëpiake dhe mund të shkaktojë probleme serioze. Ushqime të tjera toksike për kafshët janë: ëmbëlsuesi artificial, hudhra, qepa, rrushi, qumështi, djathi, avokado (bërthama, lëvozhga dhe gjethet e frutave), kafeina, ushqimet e skuqura dhe ushqimet yndyrore.

Shto disa ushqime

Kush nuk i pëlqen një ëmbëlsirë herë pas here? Me siguri qeni juaj gjithashtu do të kënaqet duke marrë disa, qoftë një qenush apo një i rritur. Në tregun e kafshëve ka një shumëllojshmëri ushqimesh për qentë, kështu që përpara se të blini një ëmbëlsirë për qenushin tuaj, kontrolloni nëse produkti është i përshtatshëm për moshën e tij.

Llojet e ushqimeve janë të ndryshme: biskota, snacks , shkopinj dhe kocka. Nëse preferoni, mund të bëni edhe ushqimet tuaja natyrale me fruta dhe perime që mund të hajë kafsha juaj.

Ndryshoni dietën me kujdes

Sa herë që keni nevojë të ndryshoni diçka në dietën e qenushit, bëni pra me kujdes dhe gradualisht. Gjithmonë kontrolloni nëse ai po përshtatet mirë me ushqimin e ri.

Kjo hyrje graduale është e rëndësishme kur qeni fillon të hajë ushqimin e të rriturve ose kur dëshironi të prezantoni një markë të re ushqimi. Një këshillë është që të filloni me 25% të ushqimit të ri të përzier me ushqimin e mëparshëm dhe gradualisht ta rrisni këtë proporcion derisa qenush të mund të hajë 100% të ushqimit të ri. Ky kujdes është i rëndësishëm, sepse një ndryshim i papritur nëushqimi mund të shkaktojë probleme stomaku tek qeni juaj, pavarësisht nga mosha.

Kujdes ndaj gjendjes së jashtëqitjes

Analiza e gjendjes së jashtëqitjes së qenit tuaj mund të mos jetë as një nga detyrat më të këndshme për ju, por ajo është një nga më të rëndësishmet për shëndetin e kafshës suaj. Në fund të fundit, ndryshimet në gjendjen e jashtëqitjes së kafshës mund të tregojnë probleme shëndetësore.

Kur analizoni feçet, vëzhgoni pamjen e tyre, ngjyrën, konsistencën dhe gjithashtu shpeshtësinë me të cilën qeni juaj defekon. Jashtëqitjet janë normalisht kafe, të forta (por jo të forta) dhe uniforme.

Ndryshimet e vogla mund të jenë shenja të problemeve me zorrët, por vazhdoni të shikoni. Nëse vëreni ndryshime në ngjyrë, prani të krimbave, mukusit, gjakut apo ndonjë anomali tjetër, kontaktoni veterinerin që shoqëron qenushin tuaj.

Ndiq rritjen e qenit

Këlyshët janë shumë të lezetshëm, ky është një fakt. Ndonjëherë ju madje mund të dëshironi që shoku juaj me gëzof të ishte një qenush përgjithmonë. Por ju gjithashtu do të jeni të gëzuar kur e shihni atë të rritet i fortë dhe i shëndetshëm.

Në javën e dytë të jetës, këlyshi hap sytë për të parë botën. Në të tretën, ai tashmë ka filluar të hedhë hapat e parë dhe të lëshojë lehjet e para. Në katër javë ai humbet disa dhëmbë qumështi dhe fiton të përhershëm, gjë që bën të mundur futjen e ushqimeve të ngurta. Kështu që qenushi juaj të rritet i fortë dhei shëndetshëm, vëzhgoni gjithmonë zhvillimin e tij dhe bisedoni me veterinerin që e shoqëron.

Mos harroni gjithashtu hidratimin

Kelyshi do të tregojë interes për ujin pas tridhjetë ditëve të para të jetës. Numri i të ushqyerit do të ulet me futjen e ushqimit të thatë dhe atij do t'i duhet uji për të qëndruar i hidratuar dhe për të ndihmuar në procesin e tretjes.

Kelyshi juaj do të duhet të pijë gjysmë gote ujë çdo dy orë. Por kjo sasi është një mesatare që mund të ndryshojë sipas madhësisë, racës së kafshës dhe organizmit të secilës.

Ashtu si ushqimi, hidratimi është gjithashtu i ndryshëm për këlyshët dhe të rriturit. Prandaj, vëzhgoni sa ujë gëlltit këlyshi dhe kërkoni këshilla veterinare, nëse mendoni se është e nevojshme.

Kujdesi që këlyshi të ketë një jetë të shëndetshme dhe të lumtur

Kujdesi për kujdesi i një qeni qenush është një detyrë e këndshme, megjithëse e mundimshme. Nëse e trajtoni atë mirë dhe në mënyrë korrekte, duke marrë të gjitha masat paraprake të përmendura në këtë artikull, miku juaj i vogël do të rritet i fortë, i shëndetshëm dhe i lumtur me kujdesin që ai merr nga ju.

Por mbani mend se ky artikull është thjesht një udhëzues, ai nuk zëvendëson kujdesin profesional veterinar. Prandaj, për një kuptim më të thellë të temës dhe informacione të tjera, kërkoni një veteriner të specializuar në ushqimin e kafshëve. Për më tepër, kënaquni me qenin tuaj në çdoFaza e jetës së tij që të mos ju mungojë zhvillimi i tij i bukur dhe i paharrueshëm!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.