Shihni si të bëni qumësht për macet e porsalindura në mënyrën më të lehtë!

Shihni si të bëni qumësht për macet e porsalindura në mënyrën më të lehtë!
Wesley Wilkerson

Receta qumështi shtëpiak për macet e porsalindura

Të dish se si të përgatisësh qumësht për macet e porsalindura është padyshim një sfidë që kalojnë shumë njerëz, veçanërisht kur e gjejnë kotelen të braktisur ose kur krijimi është bërë larg nënës së koteleve. Kjo fazë e të ushqyerit është shumë e rëndësishme për zhvillimin e shëndetshëm dhe është gjithashtu një fazë mbijetese për këto mace.

Meqenëse kotelet ende nuk hanë ushqim të thatë ose ushqim të ngurtë, duke ditur se si të përgatisni qumështin në mënyrë korrekte mund të garantojë ushqyerjen e tyre. siç duhet bërë.

Prandaj, më poshtë janë disa këshilla se si të përgatisni qumësht për kotele në mënyrë të sigurt për zhvillimin e këtyre kafshëve. Ideja është që të sigurohet sasia maksimale e lëndëve ushqyese dhe të gjitha kushtet në mënyrë që ata të mund të zhvillohen shëndetshëm, edhe pa qumështin e nënës së tyre.

Si të bëni qumësht vezë shtëpie për kotele

Një nga këshillat e para të qumështit për macet e porsalindura është me vezët, të cilat kanë shumë proteina të mira për zhvillimin e koteles. Megjithatë, nuk bëhet fjalë për përzierjen e vezës me qumështin dhe dhënien e këlyshit. Ka shumë punë të kujdesshme që duhet bërë me shumë kujdes.

Përbërësit

Së pari duhet 1 gotë qumësht i plotë, 1 gotë ujë, 2 lugë miell qumështi, 1 lugë çaji mjaltë dhe 1 të verdhë veze

Është e rëndësishme të shmangni përbërës të tjerë si qumësht pluhur, sheqer apo çdo gjë tjetër që dëshironi të shtoni. Përgatitja e qumështit për macet e porsalindura me përbërësit e listuar tashmë garanton ushqim të mirë.

Mënyra e përgatitjes

Për të bërë qumështin për macet e porsalindura në mënyrë korrekte, duhet të zieni gotën me ujë dhe të gatuani të verdhën e vezës. . Vendosni gjithçka së bashku dhe përziejeni në një blender derisa të bëhet një masë homogjene dhe ruajeni menjëherë në një tas ose enë qelqi.

Është shumë e zakonshme që kjo recetë të grumbullojë një sasi të mirë qumështi dhe kotelja nuk është gjithmonë në gjendje të konsumojë të gjitha në një ditë. Prandaj, është normale që shumë njerëz ta ruajnë këtë qumësht për më shumë ditë, gjë që është e mundur, megjithëse ka një kufi që është i pranueshëm.

Konsumimi duhet të bëhet brenda 3 ditëve dhe qumështi duhet të mbahet në frigorifer. . Mirëpo, kur i jepet koteles është gjithmonë e nevojshme t'i ofrohet në temperaturë të ngrohtë.

Për ta ushqyer mirë një mace, nuk është e nevojshme që qumështi të ofrohet gjatë gjithë kohës, 4 deri në 5 herë. rekomandohet një ditë. Kotelet zakonisht sinjalizojnë kur janë të kënaqur, dhe kur kjo ndodh, nuk ka nevojë të ushqehet me forcë.

Pse të mos përdorni të bardhën e vezës?

Shumë njerëz pyesin pse është gjithmonë e nevojshme të ndahet e verdha nga veza dhe pse e verdha duhet të shtypet përpara se ta vendosni në blender.

Rezulton se edheveza që ka një sasi të madhe proteinash dhe lëndësh ushqyese, e bardha e vezës sjell përbërës që kotelja ende nuk mund t'i tresë. Për këtë arsye, nëse qumështi për macet e porsalindura bëhet me vezë, ai duhet të përmbajë gjithmonë vetëm të verdhën, pa të bardhën e vezës.

Si të bëni qumësht shtëpie me krem ​​për kotele

Një lloj tjetër qumështi për macet e porsalindura që është shumë i suksesshëm është ai që përmban krem ​​qumështi, i cili gjithashtu sjell një sasi të mirë të lëndëve ushqyese ideale për kotelet.

Shiko gjithashtu: Çmimi English Cocker Spaniel: shikoni kostot dhe ku të blini

Kremi i qumështit arrin të kombinojë të gjithë lëndët ushqyese dhe të japë qëndrueshmëri ideale për të ushqyer macet. Përgatitja e tij nuk është aq komplekse dhe është shumë e ngjashme me recetën e mëparshme.

Përbërësit

Për qumështin e bërë në shtëpi për macet e porsalindura të bërë me krem ​​do t'ju nevojiten: 100ml qumësht kokërr të plotë, 1 vezë thëllëza e verdhe ose gjysme e verdhe veze pule, 4 pika mjalte, 1 luge caji krem ​​qumeshti dhe 2 pika suplement vitamine per macet.

Është e rëndësishme të theksohet sërish tërheqja e të bardhës së vezës, pasi mund të dëmtojë kotele dhe shkaktojnë probleme në të ardhmen.

Mënyra e përgatitjes

Për të përgatitur qumështin për macet e porsalindura të bërë me këta përbërës, filloni duke e shoshitur të verdhën. Menjëherë pas kësaj, thjesht përzieni gjithçka në një blender dhe ruajeni në një enë qelqi të mbyllur.

Kjoreceta mund të përdoret vetëm ditën, dhe mundësisht menjëherë pasi të jetë gati, pasi atëherë të gjitha lëndët ushqyese janë në dispozicion. Nëse keni nevojë të rezervoni për disa momente, duhet ta vendosni në frigorifer. Nëse nuk dëshironi ta përgatisni çdo ditë, mund të ndryshoni recetat, duke ofruar shije dhe lëndë ushqyese të ndryshme për qenushin.

Kini kujdes me temperaturën

Është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend që edhe pse është një qumësht që do të mbahet gjithmonë në frigorifer, duhet të shërbehet i ngrohtë. Është një faktor themelor për të ushqyer kotele, pasi qumështi natyral i maces së porsalindur është gjithmonë i ngrohtë.

Nëse temperatura është shumë e nxehtë ose e ftohtë, macja mund ta refuzojë qumështin dhe kështu të ushqyerit e saj mund të rrezikohet.

Si t'i jepni një shishe një maceje të porsalindur?

Me recetat e qumështit për macet e porsalindura sfida tani është të dini se si t'ua ofroni shishen koteleve.

Ata që e kanë provuar e dinë se sa e vështirë është. Kjo ka të bëjë me teknikat e përdorura për të ushqyer dhe për përgatitjen e të gjitha kushteve që kjo të ndodhë. Ka disa këshilla që mund të ndihmojnë shumë në këtë drejtim dhe mund ta bëjnë më të lehtë ushqimin e qenushit.

Madhësia e duhur e vrimës në thithkën e shishes

Madhësia e vrimës në shishe thithka është thelbësore që qenush të mund të ushqehet siç duhet dhe pa frikë. Nëse është shumë e vogëlkotelja do të bëjë shumë përpjekje për t'u ushqyer dhe mund të lodhet para se të ushqehet ose të heqë dorë shpejt.

Nëse është shumë e madhe, ekziston rreziku i mbytjes, gjë që pengon përthithjen e lëndëve ushqyese për shkak të sasia që hidhet jashtë.

Për t'i ofruar qumësht një maceje të porsalindur në mënyrë korrekte, është e nevojshme të vëzhgoni këto detaje që bëjnë të gjithë ndryshimin.

Jini të durueshëm

Menjëherë fillimi mund të jetë Është shumë e vështirë të përshtatesh me aftësinë për t'i dhënë qumësht një maceje të porsalindur për shkak të një sërë faktorësh.

Së pari, ju mund të mos keni aftësi për këtë ushqyerje, dhe më pas, kotelja duhet të përshtatet për ta bërë këtë proces pa nënën tuaj. Derisa të gjendet rruga e duhur, është e nevojshme të keni shumë durim dhe këmbëngulje në mënyrë që të përfshirët të përshtaten shpejt.

Pozicioni vertikal gjithmonë

Gjithmonë mbani mend se ideja është të simuloni një ushqyerja bëhet me nënën e koteles, prandaj edhe pozicioni mund të bëjë ndryshim.

Zakonisht macet shtrihen dhe kotelet mbështeten në bark, në një pozicion vertikal. Ky pozicion duhet të riprodhohet kur i jepet qumësht një maceje të porsalindur, madje edhe për ta bërë këtë proces siç duhet mund të marrë pak kohë.

Mund të ndodhë që kotelja të mos mësohet menjëherë dhe kështu të kërkojë një punë të caktuar në kërkim të pozicionitideale.

Shiko gjithashtu: Kali Mustang: përshkrimi, çmimi dhe më shumë të kësaj race të egër

Kontrolloni pozicionin e thithit në shishe

Në disa situata në të cilat macet nuk janë në gjendje të thithin dhe, rrjedhimisht, të ushqehen siç duhet, një nga shkaqet mund të jetë pozicioni i thithka që nuk është është adekuate.

Jo të gjithë këlyshët mund të thithin me thithkën e vendosur përpara tyre, por duke provuar pozicione të tjera si anësore ose diagonale, mund të gjendet një opsion i mirë. Në rastet më akute kur nuk është e mundur t'i jepet qumësht një maceje të porsalindur në asnjë pozicion, është e nevojshme të ndërrohet gjiri ose të kërkohet ndihmë profesionale.

Kujdesi për një mace të porsalindur

Përveç ushqimit, macja e porsalindur ka nevojë për përkujdesje tjetër në mënyrë që të zhvillohet në mënyrë të shëndetshme.

Sigurisht që qumështi për një mace të porsalindur është një nga komponentët kryesorë, por një kotele ka nevojë për më shumë se vetëm ushqim. sesa ushqimi i shëndetshëm. Kjo është një periudhë delikate në zhvillimin e saj, e cila meriton vëmendje të veçantë për të gjithë këta faktorë.

Një mace e porsalindur është shumë e brishtë

Një kotele është ende shumë e brishtë dhe kjo kërkon kujdes të veçantë. i veçantë.

Kur ushqeni me qumësht një mace të porsalindur dhe keni nevojë të mbani kotelen, jini shumë të kujdesshëm dhe të butë. Duhet të mbështetet që të mos rrëshqasë dhe të mos bjerë, apo edhe që të mos e mbani shumë fort.

Deri në çfarë moshe thith macja e porsalindur?

Megjithëse qumështi për një mace të porsalindur është ushqimi më i rëndësishëm për zhvillimin e saj, vjen një moment kur ajo mund të fillojë të provojë gjëra të tjera. Normalisht, koha e vlerësuar e ushqyerjes me gji për një kotele zgjat pak më shumë se 3 javë, ose 21 ditë mesatarisht.

Njohja e kësaj është thelbësore në mënyrë që të mund, në kohën e duhur, të ndryshoni dietën dhe gjithashtu të ndryshoni stimujt.

Gjatë 4 javëve është e mundur të futet gradualisht disa ushqime për fëmijë ose më shumë ushqime të ngurta, për sa kohë që ato janë të gatuara dhe të buta. Zarzavatet dhe perimet janë zakonisht një opsion i mirë për këtë periudhë tranzicioni.

Në fund të javës së katërt, mund të futet ushqim për kotele disa herë në ditë. Kjo mund ta inkurajojë macen të provojë gjëra të tjera dhe është një mënyrë për të hyrë në lëndë ushqyese të tjera të pranishme në ushqime të tjera.

Edhe me rezistencën fillestare, si me ushqyerjen me gji, duhet të jeni të durueshëm në mënyrë që ai të mësohet me të. dhe kështu rrezikoni të provoni diçka të re.

Kotelet e maceve duhet gjithashtu të pinë ujë

Shumë njerëz mendojnë se për shkak se ushqimi i një koteleje është qumësht për një mace të porsalindur për një pjesë të mirë të zhvillimit të saj, Nuk duhet shtuar asgjë.

Megjithatë, dihet se macet e rritura nuk priren të pinë shumë ujë, e kotelet edhe më pak, pasi ato mezi qarkullojnë oselargohu nga vendi. Prandaj, tregohet se uji ofrohet të paktën dy herë në ditë në mënyrë që të hidratohet.

Me shtimin e ujit në dietën e tij, këlyshi mund të zhvillohet në një mënyrë më të shëndetshme dhe madje mund të optimizojë përthithjen e lëndët ushqyese të pranishme në ushqimin e saj.

Bëni mjedisin komod për kotelen

Një mace në zhvillim ka nevojë gjithashtu për një mjedis të favorshëm në mënyrë që të ndihet rehat dhe të qëndrojë për një kohë të gjatë. Mos harroni gjithmonë se një mace e porsalindur nuk i ka ende të gjitha aparatet fizike për t'u përballur me temperaturën e jashtme, pasi trupi i saj është ende shumë i ndjeshëm.

Lënia e peshqirëve ose batanijeve në dispozicion në mjedisin e saj mund të jetë ideale për të gjetur një ngrohtësi. vend për t'u strehuar. Macet natyrshëm pëlqejnë të pushojnë, dhe kotele veçanërisht, pasi ato varen nga përpjekja për të qenë në gjendje të ushqehen, për shembull.

Kjo kohë që ai të pushojë është shumë e rëndësishme që ai të thithë proteinat dhe vitaminat në qumësht dhe në mënyrë që ai të vazhdojë zhvillimin e tij natyral.

Të lëmë një hapësirë ​​që kjo të bëhet pa ndërprerje është me rëndësi të madhe që këlyshi të rritet me shëndet.

Shikoni dhe kënaquni zhvillimi i koteles qenush

Në këtë artikull do të mësoni recetat e qumështit për macet e porsalindura dhe gjithashtu se si të kujdeseni siç duhet për këtë kotele delikate dhe delikate.

Duke pasur të gjitha këto informacione në dispozicionin tuaj, ju do të jeni në gjendje të rrisni një kotele, që nga lindja deri në zhvillimin e saj natyror. Futja e ushqimeve të tjera dhe kujdesi për hapësirën është gjithashtu pjesë e këtij procesi të krijimit të shëndetshëm.

Për këtë arsye është e nevojshme të dihet se si të veprohet në çdo fazë, në mënyrë që të ofrohen kushte perfekte për rritjen e kotele.

Me gjithë këto këshilla, mjafton të zbatoni njohuritë e marra në jetën tuaj të përditshme, të vëzhgoni zhvillimin e koteles, përveçse të shijoni këto momente të veçanta.

Është shumë e vërtetë që kur merrni një kotele, shumë nuk dinë as të ushqehen siç duhet. Është një qenie e gjallë ende e brishtë që frymëzon shumë kujdes. Ushqyerja është ndoshta një nga pikat më të rëndësishme, por edhe kështu, është gjithmonë e nevojshme të shikoni përtej kësaj, në mënyrë që kujdesi të jetë total dhe këlyshi të mund të zhvillohet më pas në një mënyrë të shëndetshme.




Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.