Si të di nëse macja ime më do: 15 shenja të shumë dashurisë!

Si të di nëse macja ime më do: 15 shenja të shumë dashurisë!
Wesley Wilkerson

Nuk jeni i sigurt nëse macja juaj ju do apo jo?

"Si mund ta di nëse macja ime më do?". Kjo është sigurisht një pyetje e ndërlikuar dhe që çdo pronar i një mace duhet t'i ketë bërë vetes, në fund të fundit, kjo është një kafshë shumë e pavarur dhe që, në përgjithësi, nuk i pëlqen të ngjitet, por më tepër të luajë dhe të kërcejë nëpër shtëpi.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se ata nuk ndiejnë dashuri apo dashuri për familjet e tyre. Shenjat, në shumicën e rasteve, janë delikate, por ato zbulojnë shumë për gjendjen shpirtërore të maces suaj me gëzof, prandaj ky është një dyshim shumë i zakonshëm në mesin e tutorëve të maceve dhe madje i tjetërson njerëzit që duan të kenë një mace në familje.

Pra, për t'ju ndihmuar të gjeni përgjigjen e kësaj pyetjeje shumë të njohur, në përmbajtjen e mëposhtme ju japim një shembull dhe shpjegojmë disa shenja që macja juaj mund të tregojë se ju do shumë. Shikoni më shumë!

15 shenja që tregojnë se macja juaj ju do

Para se të rendisim shenjat që macja juaj mund të paraqesë, dijeni se jeni i vetmi që keni pyetur ndonjëherë veten: "Si mund ta di nëse macja ime më do?", kështu që mos u ndjeni keq. Vazhdoni të lexoni dhe shikoni më shumë detaje rreth kësaj pyetjeje.

Ata godasin kokën si shenjë dashurie

Ashtu si njerëzit, edhe macet tregojnë dashurinë e tyre duke u fërkuar me pronarët e tyre. Lloji më i zakonshëm i veprimit janë kokat, të quajtura gjithashtu "butting", e cila është një metodë komunikimi për kotele për tëtregoni dashuri ndaj njëri-tjetrit.

Pra, nëse po pyesni veten “si mund ta di nëse macja ime më do?” kushtojini vëmendje detajeve të vogla! Kjo sepse kur ato fërkohen me këmbët tuaja, ata ndajnë aromën tuaj dhe ju shënjojnë si mik dhe familje.

Gjithmonë e mbështjell bishtin rreth këmbës tuaj

A keni vënë re se maceja juaj e vogël bishti shpesh mbështillet rreth këmbëve, dijeni se kjo është një shenjë dashurie. Kjo do të thotë se bishti i tij i mbuluar me gëzof është një tregues i shkëlqyeshëm i disponimit të tij, si dhe për të treguar dashuri, është gjithashtu një shenjë frike ose acarimi.

Pra, nëse keni vënë re se kotelja juaj ka zakon të bëjë kjo në këmbët e tua, dije se nuk ke më nevojë të pyesësh veten “si ta di nëse macja ime më do mua?”, pasi përgjigja është e dukshme në veprimet e saj.

Ajo tregon barkun e saj sa herë që e shihni

Pa dyshim, barku i një mace është një nga gjërat më të lezetshme dhe më të bukura të kësaj kafshe. Dëshmi e kësaj është se është e vështirë të përmbahesh për të mos përkëdhelur atë pjesë me qime dhe të shijshme. Por a e dini se kur ai e tregon atë do të thotë se ai ju do dhe se ai ka fituar besimin tuaj?

Kjo sepse, barku nuk është një pjesë e trupit tuaj me të cilën ata priren të ndihen rehat, veçanërisht kur janë të përkëdhelur. Pra, kur e tregojnë, do të thotë se ndihen mjaft të sigurt për t'jua ekspozuar. Interesante, apo jome të vërtetë?

Gëllimë nga lumturia me praninë tuaj

A e dini se kur macja juaj "ndiz motorin e vogël", siç pëlqejnë shumë njerëz ta quajnë zhurmën e fërgëllimit të maces? Pra, kjo është një nga shenjat më të qarta që kafsha juaj ju do dhe ndjen kënaqësi në praninë tuaj.

Madje ka studime që thonë se ky është një tingull që macet e bëjnë ekskluzivisht për njerëzit kur ata ndjejnë dashuri, dashuri dhe kënaqësi. Në fund të fundit, ju mund ta konfirmoni këtë deklaratë duke vëzhguar se macet nuk ua bëjnë këtë gjëmim shoqëruesve të tyre të maces.

Ato zakonisht ju sjellin "dhurata"

Kur pyesni veten "si ta dini nëse macja ime më do?”, nuk do të mendonit se një mi mund të jetë një shenjë, apo jo? Por dijeni se kjo është një shenjë dashurie dhe dashurie nga kafsha juaj e maces për ju.

Kjo për shkak se macet mund t'ju sjellin disa dhurata të pazakonta. Kjo varion nga minjtë e ngordhur, mbeturinat, insektet dhe madje edhe bretkosat, kështu që është e rëndësishme të jeni të kujdesshëm, veçanërisht nëse macja juaj pëlqen të dalë jashtë natës.

I jep gërmime të buta dhe të dashura

Nëse mendojmë për qentë, kafshimet nuk janë sigurisht një shenjë dashurie, por në rastin e maceve është një tregues se kafsha juaj ju do dhe se nuk mungon dashuria. Sigurisht që kanë mbetur disa plagë, por dijeni se ato nuk janë të qëllimshme, pasi lëndimi nuk është qëllimi.

Pra, nëse doni të zbuloni nëse macja juaj ju do,kujdes për shenjat e vogla. Megjithatë, mbani mend se është e mundur që ai të kafshojë "me të vërtetë", por kur është një shenjë dashurie, ato janë të buta dhe zakonisht nuk lëndohen.

Macja juaj gurgullon gjatë gjithë kohës

Fakti që macet gurgullojnë mund të duket edhe i çuditshëm, por jo për tutorët e koteleve. I njihni ato tinguj mjaft të çuditshëm që nuk janë aspak si një mjaullime? Pra, kjo është gurgullimë, një mënyrë që ata të komunikojnë.

Kjo është një shenjë që kafsha juaj është e lumtur dhe madje e kënaqur. Pra, nëse jeni ende duke pyetur veten "si mund ta di nëse macja ime më do?", kushtojini vëmendje kësaj shenje, pasi nëse ai është një djallëzor, ai është shumë i kënaqur me jetën e tij të përditshme.

Ai ju ndjek gjatë gjithë kohës

Nëse macja juaj ju ndjek kudo, qoftë në banjë apo kur ha, dijeni se edhe nëse është paksa e pakëndshme, kjo është një shenjë që macja juaj ju do dhe nuk ju do. dua të jem larg jush në çdo kohë.

Pra, mos e dekurajoni! Duke qenë se ai nuk mund të komunikojë si ne, me anë të këtyre shenjave të vogla, kafsha juaj po ju tregon se ju adhuron dhe se dëshiron të ndajë çdo moment me ju, ndaj përkëdheleni dhe ia ktheni atë, duke e përkëdhelur gjithmonë nën mjekër ose në faqe.

Lëpin flokët dhe veshët

A keni marrë ndonjëherë një lëpirë nga gjuha e ashpër e maces suaj të vogël? Pra, dijeni se nuk keni nevojëpyet "si mund ta di nëse macja ime më do?", pasi kjo është një shenjë e qartë se ai ju konsideron pjesë të familjes.

Shiko gjithashtu: Zogj shumëngjyrësh: takoni 25 lloje të të gjitha ngjyrave!

Nuk është e zakonshme që macet të lëpijnë pa arsye, në fund të fundit. ata nuk e kanë marrë për asgjë famën e antisocialëve. Pra, nëse macja juaj pëlqen të lëpijë fytyrën, flokët dhe veshët tuaj, kjo do të thotë se ai është një shenjë miqësie dhe se kujdeset për ju.

Macja juaj tenton t'ju gatuajë me putrat e tij

Për tutorët e maceve, nuk ka gjest më të këndshëm sesa të qenurit në shënjestër të të famshmit të "bruqjes së bukës". Por a e dini se kjo është një shenjë se ai ju do dhe se ai ju konsideron pjesë të familjes?

Kjo sepse, ky është një gjest që ata priren të bëjnë me nënat e tyre kur stimulojnë rrjedhën e qumështit gjatë ushqyerjes me gji, duke krijuar një lidhje. Gjithashtu, në këtë veprim aktivizohen edhe gjëndrat e aromës, ndaj mund të jetë edhe një përpjekje për t'ju shënuar si të tijat. Pra, nëse kotele juaj e bën këtë me trupin tuaj, ndjehuni të nderuar.

Ai shpesh ju pulson ngadalë

Vështrimi i maces është sigurisht magjepsës, por mund të jetë gjithashtu një shenjë se ata ju duan dhe ju konsiderojnë një pjesëtar të familjes së tyre, sidomos kur ju shikojnë dhe i mbyllin sytë shumë ngadalë.

Shumë njerëz madje e quajnë këtë akt një "puthje kotele", në fund të fundit është një mënyrë delikate për të treguar se ata me të vërtetë keni dashuri.Megjithatë, ky është një veprim shumë i thjeshtë, sepsekjo është e nevojshme për të qenë të vëmendshëm për të perceptuar dhe identifikuar si një mjet dashurie me mësuesin tuaj. Për shkak se është një gjest shumë i thjeshtë, njerëzit priren ta ngatërrojnë këtë kafshë si të ftohtë dhe të pavarur.

Nëse ai zakonisht fle me ju

Fama e maceve është pavarësia, pasi ato mbajnë veten e tyre të pastër, të ngrohtë dhe të ushqyer pa ndihmën e askujt, por ata kanë një mënyrë shumë të veçantë për t'i ngushëlluar mësuesit e tyre, siç është zgjedhja për të fjetur pranë tyre.

Shiko gjithashtu: Peshku i ujërave të ëmbla: brazilianë, të mëdhenj, të vegjël dhe më shumë

Në teori dhe praktikë, macet nuk kanë nevojë për askënd për të marrë një gjumë të mirë, por nëse ai zgjedh të qëndrojë pranë jush gjatë natës apo edhe të shtrihet mbi ju, dijeni se kjo është mënyra e veçantë për të thënë se ai preferon shoqërinë tuaj.

Ai tund majën e tij. bishti kur të sheh

Ende pyes veten "si mund ta di nëse macja ime më do?". Nëse pas këtyre indikacioneve që ne treguam ju ende e keni këtë dyshim, kini parasysh bishtin e koteles tuaj kur ta shihni. Mund të jetë pak tip i çuditshëm, por dijeni se kur ai lëviz majën e bishtit, ai thotë se ju pëlqen.

Këto janë shenja shumë delikate, por ato priren të demonstrojnë ndjenjat më të thella të këtyre macet. Prandaj, mos hezitoni ta lani kafshën tuaj me dashuri në mënyrë që ai të ndihet rehat duke bërë këto gjeste.

A është ai gjithmonë i shtrirë apo i ulur pranë jush

Mund të jetë madje e çuditshme të keni një macja gjithmonë në krah të tutoritpër shkak të pavarësisë së saj, por nëse kafsha juaj nuk largohet nga ana juaj, as kur jeni duke përdorur kompjuterin, dijeni se ai po thotë se ndihet më rehat pranë jush.

Pikërisht sepse është e pazakontë kjo gjesti është një nga mjetet më efektive për të kuptuar dashurinë e maces për ju. Prandaj, ky është një gjest që pothuajse të gjithë mësuesit e maceve e njohin dhe e ndajnë me më të vegjlit.

Ndihet xheloz për ju

Ashtu si qentë, edhe macet zgjedhin pronarët e tyre dhe ai e tregon këtë me disa shenja, të tilla si, për shembull, të ndihesh xheloz për ty. Kjo do të thotë, stresi kur njerëzit e tjerë janë afër apo edhe izolohen kur ka mysafirë në shtëpi.

Macja mund të duket edhe si një kafshë tjetër, domethënë më e zemëruar dhe nuk pranon dashuri nga askush. , megjithatë, ky është vetëm një nga disa reagime. Kjo sepse, ai gjithashtu mund të dëshirojë të qëndrojë me ju, pavarësisht se ku shkoni. Prandaj, mos u përpiqni ta largoni edhe nëse ai ju shqetëson, pasi ai do të mohonte dashurinë.

Mbani një sy macen tuaj për të zbuluar nëse ai ju do

Pasi të keni lexuar këtë përmbajtje, a keni gjetur përgjigjen e pyetjes suaj? Këtu ne shpjegojmë dhe japim shembull disa nga shenjat më të qarta që macja juaj ju do dhe ju konsideron një pjesë thelbësore të familjes.

Ju ndoshta i keni kuptuar tashmë disa nga këto shenja, por endeai ishte në dyshim nëse kjo ishte vërtet një shfaqje dashurie. Pra, tani që keni përgjigjen, sigurohuni që t'i vëzhgoni kafshët tuaja shtëpiake në detajet më të vogla.

Në fund të fundit, edhe nëse nuk mund të flasin, macet gjejnë mënyra të ndryshme për të thënë atë që ndjejnë në të vërtetë, qoftë ajo dashuri, zemërim apo edhe frikë. Prandaj, mos hezitoni të adoptoni një nga këto mace, pasi, pavarësisht famës së tyre, ato janë të dashura dhe priren të kenë shumë dashuri për t'u dhënë familjeve të tyre.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.