Si të dini madhësinë e qenit sipas peshës dhe madhësisë? Shikoni!

Si të dini madhësinë e qenit sipas peshës dhe madhësisë? Shikoni!
Wesley Wilkerson

Sa i madh është këlyshi im?

Nëse jeni pronar qeni, ka shumë të ngjarë që tashmë keni pyetur veten për madhësinë e qenushit tuaj. Edhe si këlyshë, qentë mund të japin disa të dhëna për madhësinë e tyre. Pjesët e trupit të kafshës, raca e saj dhe gjenetika e familjes e ndihmojnë pronarin të zbulojë se cila do të jetë madhësia përfundimtare e kafshës shtëpiake.

Në fund të fundit, si të dallojmë madhësitë e vogla, të mesme dhe të mëdha? Vlerësimi i madhësisë së mikut tuaj të qenit është më i lehtë nga sa mund të mendoni. Ky vlerësim është bërë në bazë të peshës së qenit si i rritur dhe është e rëndësishme që ju të mos habiteni më vonë nga madhësia e kafshës suaj dhe, kush e di, edhe të pendoheni.

Tjetra, le të shohim cilat janë karakteristikat e secilës madhësi dhe shembuj race të secilës prej tyre. Me siguri, pas këtij artikulli, do të dini se çfarë të merrni parasysh për të zbuluar madhësinë e qenit tuaj.

Qentë e vegjël

Qentë e vegjël janë shpesh të preferuarit e pronarëve të kafshëve shtëpiake që jetojnë në hapësira më të vogla, siç janë apartamentet. Ata rriten më shpejt se qentë më të mëdhenj dhe janë më ekonomikë, duke marrë parasysh vlerën e ushqimit të qenve të vegjël, ilaçeve për pleshtat dhe aksesorëve.

Pesha e qenve të vegjël

Madhësia e qenve sipas peshës është një mënyrë për të vlerësuar rritja e kafshës. Për të ditur madhësinë përfundimtare të qenit, është e rëndësishme të dini se sa do të peshojë.si i rritur.

Shiko gjithashtu: A e dini ndryshimin midis Pitbull dhe American Bully?

Qentë e vegjël rriten shpejt dhe peshojnë maksimum deri në 10 kg pas moshës madhore, pra pas 12 muajsh. Mund ta mbani edhe në çantë, apo jo?

Madhësia e qenve të vegjël

Qentë e vegjël arrijnë nga 25 deri në 41 centimetra lartësi dhe qentë me lartësi më të vogël se 25 centimetra konsiderohen me përmasa të vogla.

Qentë e vegjël rriten më shpejt se kafshët më të mëdha dhe arrijnë madhësinë e tyre përfundimtare brenda disa muajsh. Mesatarisht, ata zakonisht rriten deri në 10 muaj, në varësi të racës.

Shembuj të qenve të vegjël

Disa nga racat kryesore të vogla janë Shih-tzu, Pomeranian, Bichon Frize, Malteze, Chihuahua dhe Yorkshire Terrier. Përveç këtyre, Pug, Lhasa Apso dhe Beagle janë gjithashtu kafshë që rriten shumë pak, por janë shumë të dashur dhe shoqëruese, lehtësisht të stërvitura dhe të urta.

Siç mund ta keni vënë re, ato janë specie të zakonshme për t'u gjetur në apartamente, për shkak të madhësisë dhe ëmbëlsisë së tij.

Qentë me madhësi mesatare

Njohja e racës së qenit tuaj ju ndihmon të vlerësoni madhësinë e tij. Por në disa qen, si SRD, kjo nuk është e mundur. Prandaj, vlerësimi i peshës përfundon të jetë mënyra më e saktë për të vlerësuar madhësinë e qenit. Le të shohim karakteristikat kryesore të qenve me përmasa të mesme?

Peshai qenve me përmasa të mesme

Një qen me madhësi mesatare ka një peshë përfundimtare midis 11 kg dhe 25 kg. Qentë me peshë 15 kg, për shembull, zakonisht konsiderohen të vegjël në të mesëm, pasi janë më larg nga 25 kg.

Qentë me madhësi të mesme arrijnë peshën e tyre përfundimtare pas moshës 12 muajsh dhe janë idealë për nëse nuk nuk dua një qen shumë të vogël ose nuk kam vend për një qen të madh.

Madhësia e qenve me madhësi të mesme

Një karakteristikë e qenit të mesëm është se qenush zakonisht merr pak më shumë kohë për t'u rritur në madhësi të plotë sesa një qen i vogël. Qentë me përmasa mesatare rriten deri në moshën 12 muajsh dhe janë nga 42 deri në 56 centimetra në lartësi kur janë të rritur.

Shiko gjithashtu: Hardhuca Armadillo (Cordylus cataphractus): mësoni për speciet këtu

Kjo është madhësia ideale për një qen që mund të qëndrojë brenda dhe në oborrin e shtëpisë, pasi ai nuk do të jetë në gjendje të shpëtojë nga boshllëqet në portën në pjesën e përparme të shtëpisë!

Shembuj të qenve të përmasave të mesme

Chow chow, Border Collie, Bulldog, American Bully, Cocker Spaniel dhe Basset Hound janë disa nga racat e mesme. Një shembull tjetër janë qentë e racave të përziera, të cilët mund të kenë madhësi nga më të ndryshmet, por shumica e këlyshëve SRD janë të përmasave të mesme.

Përzierja e karamelit është një klasik i vërtetë brazilian, apo jo? Tani ju e dini se ai është një shembull i madhësisë së mesme.

Qentë e mëdhenj

Qentë pushojnë së qeni këlysh pas 12 muajsh, por shumë raca vazhdojnë të rriten pas kësaj moshe, duke arritur madhësinë e tyre përfundimtare vetëm pas 15 muajsh. Ky është rasti me qentë e mëdhenj, të cilët vazhdojnë të rriten për një kohë të gjatë.

Pesha e qenve të mëdhenj

Të mbash një qen të madh në prehër është për trimat! Këta qen janë të lezetshëm në raport me peshën e tyre, pasi mund të peshojnë deri në 44 kg si të rritur. Megjithatë, ka shumë qen të mëdhenj që peshojnë midis 26 kg dhe 35 kg.

Nëse keni një oborr të madh në shtëpinë tuaj, me hapësirë ​​që qeni të vrapojë dhe të argëtohet, një qen i madh është ideal për ju. ! Në fund të fundit, një kafshë e asaj madhësie nuk do të ishte e lumtur e mbyllur brenda një mini apartamenti, apo jo?

Madhësia e qenve të mëdhenj

Qentë e mëdhenj kanë një lartësi minimale prej 51 centimetra dhe disa raca më të mëdha arrijnë deri në 76 centimetra. Ata rriten me një ritëm shumë më të ngadaltë në krahasim me qentë e vegjël dhe kjo rritje shtrihet në 15 muajt e jetës së kafshës. Pra, mos u shqetësoni nëse qeni juaj duket pak më i gjatë çdo ditë.

Shembuj të qenve të mëdhenj

Racat më të gjata janë Dobermann dhe Greyhound, me origjinë përkatësisht nga Gjermania dhe Britania e Madhe. Labrador, Golden Retriever, Shepherd Gjerman dhe Dalmat gjithashtuata janë raca të mëdha, por arrijnë një maksimum prej 65 centimetrash.

Pavarësisht madhësisë së tyre të madhe, qentë e mëdhenj mund të jenë shumë të urtë. Nëse i trajtoni me dashuri dhe dashuri, ata me siguri do të përgjigjen në të njëjtën mënyrë.

Është shumë e lehtë të vlerësosh madhësinë e qenit sipas peshës dhe madhësisë së tij

Njerëzit që adoptojnë ose blejnë këlyshë pa e ditur se sa e madhe do të jetë kafsha, mund të përfundojnë të pendohen. Shumica e kafshëve të braktisura në rrugë janë të rritura dhe të përmasave mesatare dhe të mëdha. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të informoheni përpara se të merrni përsipër këtë përgjegjësi.

Këtu do të zbuloni se si të vlerësoni madhësinë e qenit sipas peshës dhe madhësisë së tij, përveç zbulimit të disa prej racave kryesore të secilit grup . Jeni tashmë të përgatitur për të vendosur se cila madhësi qeni është ideale për shtëpinë ose apartamentin tuaj.

Përveç kësaj, njohja e madhësisë së qenit e ndihmon pronarin të zgjedhë ushqimin ose dietën ideale natyrale për atë madhësi, pasi ekziston një shumëllojshmëri e gjerë produktesh të tregtuara sipas racës dhe madhësisë së qenushit. Këta shoqërues meritojnë gjithë kujdesin dhe vëmendjen e pronarëve të tyre, pavarësisht nga madhësia e putrës së tyre!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.