Si të kujdeseni për një breshkë të vogël: Shikoni këshillat më të mira

Si të kujdeseni për një breshkë të vogël: Shikoni këshillat më të mira
Wesley Wilkerson

Këshillat më të mira se si të kujdeseni për një breshkë të vogël

Breshka është një kafshë super e qetë dhe paqësore, duke e bërë atë një nga opsionet më të mira për të futur kafshë ekzotike në mësimin e fëmijëve. Breshkat konsiderohen nga shumë si breshka tokësore, megjithatë, ka një ndryshim midis breshkës dhe breshkës.

Të dyja janë breshka, megjithatë ne i referohemi breshkave kur breshka është ujore dhe breshkave kur është tokësore. Janë kafshë që nuk kanë nevojë për shumë kujdes, por është e rëndësishme që të keni mjedisin e përshtatshëm për speciet.

Shihni në këtë artikull të gjitha këshillat për t'u kujdesur për breshkën tuaj të re, që nga përgatitja e terrarium për të ushqyer kujdesin dhe shëndetin.

Përgatitja e terrariumit për të rritur një breshkë të re

Është e rëndësishme të dini se breshkat e reja dhe ato të rritura do të kenë nevojë për terrariume të ndryshme, ndaj theksojmë se këto këshilla janë për përgatitjen e terrariumit për beben e vogël. Thënë kështu, më poshtë do të shpjegojmë gjithçka që duhet të keni parasysh kur vendosni terrariumin ideal për kafshën tuaj të vogël!

Madhësia e terrariumit për breshkat e reja

Këshilla për përshtatjen më të mirë për breshkë bebe, nëse terrariumi është brenda, përdorni një enë plastike të madhe e të cekët. Shumë njerëz përdorin terrariume qelqi, megjithatë, nuk rekomandohet, pasi nuk ka shumë hapësirë ​​​​tokësore dhe rrezet UVB,ambient për mikun tuaj të vogël. Dhe mbani mend: breshkat zakonisht jetojnë rreth 80 vjet, kështu që para se të blini një të tillë, sigurohuni që dëshironi të angazhoheni me një kafshë për kaq shumë vite. Mos e braktisni kafshën tuaj!

A ju pëlqeu ky artikull? Ndajeni me dikë që kërkon të blejë një breshkë të vogël!

e cila përmban vitaminë D, e rëndësishme për breshkat e reja, nuk hyn lehtësisht përmes trashësisë së xhamit.

Madhësia ideale e një terrariumi për breshkat e reja është të jetë 10 herë më e gjatë se madhësia e bykut dhe gjerësia duhet të jetë 6 herë më e madhe se byku.

Cili është toka ideale për një terrarium breshkash

Toka ideale për një terrarium breshkash është bari ose gazeta e thërrmuar, në mënyrë që të mos rrëshqet , siç bën në tokë të lëmuar, dhe gjithashtu mos i gërvishtni gjymtyrët, siç ndodh nëse lihen të lira në oborr. Sidomos në fazën e këlyshit, ai duhet të lëvizë putrat e tij, në mënyrë që të mos shkaktojë vështirësi në lëvizje.

Nëse do ta rrisni kafshën tuaj në tokë, mos e lini atë në dysheme qeramike ose druri. Në mënyrë ideale, nëse do ta ngrini lirshëm, duhet të jetë në bar ose tokë.

Terarium i mbyllur apo i hapur?

Të dyja opsionet janë të mira për terrariumin e breshkës së foshnjës. Në treg ka terrariume të gatshme për breshkat e bebeve. Një terrarium me çati të hapur kushton rreth 600 dollarë, ndërsa një terrarium me çati të mbyllur do të kushtojë rreth 1000 dollarë.

Gjëja e rëndësishme që duhet mbajtur mend është se breshkat e vogla kanë nevojë për vitaminë D, kështu që nëse zgjidhni një terrarium të mbyllur do të ketë për të kontrolluar nëse ka ndriçimin e duhur që e lejon atë të marrë këtë vitaminë.

A mund të ketë bimë sintetike në terrarium?

Fuqia, po mundesh. Por është e nevojshme të mos vendosnibimë të rreme që janë shumë ngjyra, pasi breshka e re mund të mendojë se janë ushqim dhe hanë bimë sintetike. Dhe edhe nëse ato janë bimë të thjeshta, duhet të mbani gjithmonë një sy për të parë nëse ai nuk është shumë i interesuar për objektin. Nëse e vëzhgoni këtë, hiqni bimët në mënyrë që kafsha juaj të mos konsumojë produktin sintetik.

Si të kujdeseni për terrariumin për një breshkë të re

Tani që tashmë e dini se si duhet të jetë terrariumi për breshkën tuaj të re, është e rëndësishme të dini se si të kujdeseni të saj në mënyrë që të ketë një mjedis të përshtatshëm për speciet e tyre. Shikoni më poshtë disa këshilla të rëndësishme që ne veçojmë për ju.

Ruani temperaturën ideale të terrariumit

Çdo breshkë duhet të jetojë në një mjedis të ngrohtë, ndaj është e nevojshme ta siguroni këtë në terrariumin e saj . Një opsion i mirë për ta arritur këtë është përdorimi i llambave ngrohëse për të krijuar temperaturën e përshtatshme për kafshën. Rekomandohet që njëra anë e terrariumit të ketë një temperaturë prej 22ºC dhe tjetra 29ºC.

Ky ndryshim në shkallë krijon një ekuilibër në temperaturë dhe siguron një lagështi të caktuar për mjedisin e breshkës së re.

Mbajeni dritën ndezur për vogëlushen e breshkës

Përveç të qenit të ngrohtë, breshka e vogël ka nevojë për një ambient të ndriçuar mirë. Mundohuni ta lini terrariumin afër ndriçimit natyral, por gjithmonë duke kërkuar të siguroni sigurinë e breshkës së vogël.

Aiai gjithashtu do të ketë nevojë për një vend për t'u fshehur, veçanërisht kur ai shkon për të fjetur, kështu që është e rëndësishme që të ketë një strofull të errët për të.

Lagështia e përsosur për breshkën e vogël

Përqindja e lagështisë perfekte për foshnjën breshkë foshnja jabuti do të varet nga lloji i kafshës. Mesatarja është midis 75 dhe 80% lagështia në mjedis. Por, ne theksojmë përsëri se është thelbësore të njohësh speciet e breshkës së re për të ditur saktësisht kujdesin e nevojshëm.

Mbrojtja e terrariumit të breshkës së re

Edhe nëse vendosni të mbani breshkë e re në një terrarium të hapur, duhet pasur kujdes që të mos dalë nga ena dhe të mos hyjë asgjë. Sidomos nëse keni një qen në shtëpi. Për shkak se janë shumë kureshtarë, mund të duan të marrin breshkën e vogël për të zbuluar se çfarë është apo edhe për të luajtur me të. Jini gjithmonë vigjilent!

Kujdesi për ushqimin e një breshke të re

Kujdesi për të ushqyerit është thelbësor për rritjen e një breshke të vogël, pasi është konsumimi i ushqimeve të përshtatshme, së bashku me lëndët ushqyese dhe vitaminat e nevojshme, të cilat do Bëjeni qenushin tuaj të rritet i fortë dhe i shëndetshëm.

Çfarë t'i dhuroni breshkës së re

Dy llojet e breshkës që gjenden në Brazil (breshka tinga dhe breshka) janë të gjithëngrënëse. Prandaj, dieta e tyre do të bazohet, në pjesën më të madhe, në perime, fruta dhe ushqim për kafshët shtëpiake.

Dietat që ekzistojnë janëi përshtatshëm për këtë lloj chelonian, duke përfshirë vitaminat e nevojshme për rritjen dhe evolucionin e kafshës. Megjithatë, dieta e tyre nuk duhet të bazohet vetëm në ushqim.

Ajo që breshka e re nuk mund të hajë

Leguminozët dhe drithërat janë jashtëzakonisht të ndaluara në dietën e breshkave të reja. Fasulet, bishtajat, misri, orizi, fasulet, thjerrëzat, bizelet janë disa shembuj të ushqimeve që breshkat e reja nuk mund t'i hanë. As në formë biskotash dhe as natyrale.

Duhen evituar edhe perimet si panxhari, karota, kungull i njomë, specat, specat dhe shpargujt. Konsumimi i këtyre ushqimeve është i ndaluar pasi mund të shkaktojë obezitet, probleme me mëlçinë dhe mangësi ushqyese.

Nuk rekomandohen disa fruta si bananet, pjeshkët, kivi, rrushi, shega, hurmat dhe kajsitë.

Vitamina esenciale

Çdo lloj breshke ka nevojë për lëndë ushqyese dhe vitamina të ndryshme, kështu që rekomandohet të hulumtoni speciet që do të mbarështoni. Shumë ushqime që i jepen kafshës, të tilla si perimet, nuk përmbajnë të gjitha lëndët ushqyese që u nevojiten, kështu që ju duhet të shtoni manualisht vitamina të tilla si kalciumi, për shembull.

Si të kujdesemi për shëndetin e vogëlushit të breshkës

Përveç kujdesit ndaj ushqimit, është e nevojshme që fëmija breshkë të mbahet gjithmonë i hidratuar dhe me një dietë të ekuilibruar, për të shmangur sëmundjet e zakonshme. të specieve.Shikoni disa këshilla për kujdesin shëndetësor për breshkën e vogël më poshtë.

Jepini ujë breshkës së vogël

Gjithmonë mbani një tas të cekët me ujë brenda terrariumit, mundësisht në pjesën më të freskët, në mënyrë që ai mund të pijë. Është thelbësore që tenxherja të jetë e cekët në mënyrë që të ketë gjithmonë akses në ujë pa e derdhur atë. Uji gjithashtu duhet të jetë gjithmonë i pastër dhe i freskët.

Kujdesuni për hidratimin e breshkës së re

Të paktën çdo një ose dy javë, zhytni breshkën e re në një tas me ujë në temperaturën e dhomës, në mënyrë që ai të qëndrojë i hidratuar. Është normale që ai ta pijë këtë ujë gjatë zhytjes, ndaj sigurohuni që të jetë i pastër. Mbajeni nivelin e ujit nën mjekrën e breshkës së re.

Kujdes nga piramida

Piramida është rritja jonormale e thundrës, gjë që e bën atë të ashpër. Është një gjendje normale në breshkat e rritura në mjedise shtëpiake. Në përgjithësi, ajo fillon të shfaqet midis vitit të parë dhe të dytë të jetës dhe mund të ndodhë për shkak të mungesës së kalciumit ose nivelit të lagështisë që nuk është i përshtatshëm për speciet e reja të breshkës.

Sëmundjet e zakonshme

Breshkat e reja mund të kanë disa sëmundje që janë të zakonshme për këtë lloj chelonian, siç është rasti i piramidave të sipërpërmendura. Sëmundje të tjera janë rakitizmi dhe osteoporoza, hipo ose hipervitaminoza A dhe guaska e breshkës së dëmtuar. Të gjitha këto sëmundje janë fituar disinëpërmjet ushqyerjes së gabuar, trajtimit të tepruar të kafshës dhe kushteve të saj të jetesës.

Mbajtja e breshkës së re të sigurt

Si një breshkë e re, guaska e breshkës është shumë e brishtë, kështu që është thelbësore që të jeni të kujdesshëm me ekspozimin e terrariumit ndaj grabitqarëve. Kafshët si qentë dhe macet mund të jenë një rrezik për breshkat. Shikoni këshillat tona për ta mbajtur të sigurt breshkën tuaj!

Kujdes nga grabitqarët e breshkave!

Gjatë kohës që janë të reja, breshkat janë shumë të vogla dhe duhet të kujdesen në mënyrë që të mos kapen nga grabitqarët natyrorë. Është e rëndësishme të lini një ekran në majë të terrariumit për të parandaluar që qentë, minjtë dhe macet të dëmtojnë kafshën. Pas moshës madhore, ky kujdes vazhdon.

Breshka e vogël ka nevojë për vende fshehjeje

Është thelbësore që të ketë një strofull për breshkën e re brenda terrariumit, në mënyrë që ajo të fshihet dhe të ndjehet e mbrojtur. Nëse do ta lini të lëshohet në oborr, gjë që nuk rekomandohet përderisa është qenush, duhet t'i siguroni edhe një vend ku të mbrohet dhe të flejë.

Thonjtë e breshkës së re

Thonjtë e breshkës shpesh rriten shumë, gjë që mund ta bëjë atë të lëndohet. Por, vëmendje! Asnjëherë mos i preni apo lyeni thonjtë vetëm, gjëja e rekomanduar është ta çoni te një veteriner për ta bërë këtë higjienë. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të lejonivishni thonjtë në mënyrë natyrale, duke e bërë atë të ecë dhe shmangni që në prerje të arrihet ndonjë enë gjaku e pranishme në thonjtë.

Shiko gjithashtu: Qeni im nuk dëshiron të hajë ushqim të thatë: Shihni shkaqet dhe çfarë të bëni

Letargji i breshkës së re

Nuk është e zakonshme për llojet e breshkave braziliane hibernojnë, por ato janë më të ngadalta dhe ushqehen më pak në dimër. Prandaj, nuk rekomandohet të ndaloni së ushqyeri kafshën tuaj në dimër për shkak të metabolizmit të ngadalshëm dhe po, zvogëloni pak ushqimin.

Këshilla shtesë se si të kujdeseni për breshkat e reja

Kujdesi nuk është kurrë i tepërt, ndaj ne veçojmë disa këshilla të tjera në mënyrë që ju të mund ta mbani breshkën tuaj të re gjithmonë të shëndetshme dhe larg rrezikut. Shikoni disa sugjerime të tjera për kujdesin më poshtë.

Kërkoni më shumë rreth specieve të breshkës që keni

Duhet ta keni kuptuar tashmë se është thelbësore të bëni kërkime mbi speciet e breshkës së re që ju kanë do të krijojnë. Gjithçka do të varet nga ky hulumtim, nga bërja e terrariumit deri te ushqyerja e breshkës së vogël. Kujdesi i gabuar mund të shkaktojë sëmundje serioze.

Kini kujdes kur merrni të vegjlit me duar

Breshkat që vezullohen bëhen shumë nervozë kur njerëzit i marrin me duar. Ata madje mund të lëndohen duke u përpjekur të heqin qafe prehrin. Nëse keni fëmijë në shtëpi, përpiquni të jeni tepër të kujdesshëm që të mos i kapin shumë dhe, nëse kanë, mos i ktheni me shpinë, pasi kjoi irriton ato.

Higjiena e breshkës së re

Breshkat, në përgjithësi, nuk kanë nevojë për shumë për të ruajtur higjenën e tyre. Gjithçka që duhet të bëni është ta vendosni një herë në muaj në një legen me ujë të ngrohtë, me ujë të mjaftueshëm sa të mbulojë plastronin dhe disa centimetra të karapisë.

Lëreni aty për rreth 15 minuta dhe më pas ndërroni ujë. Mos përdorni produkte pastrimi apo higjienike! Përdorni më së shumti një furçë dhëmbësh për të pastruar butësisht guaskën.

Shiko gjithashtu: Cavalier King Charles Spaniel: çmimi dhe këshilla të rëndësishme që duhet të dini përpara se të blini!

Kocka e kungujve

Kocka Siba është një kockë e marrë nga molusqet dhe është një burim kalciumi për breshkën. Ju mund t'i lini breshkës së re qasje të lirë në këtë ushqim, pasi ajo do ta ndjekë sa herë që ndjen nevojën për të konsumuar kalcium.

Përvetësimi i një breshke të re

Tani që ju dini gjërat thelbësore për t'u kujdesur për breshkën tuaj të re, le t'ju japim këshillën tonë të fundit. Para se ta blini, sigurohuni që breshka e zgjedhur të ketë autorizim nga Ibama për t'u edukuar në robëri. Këtu në Brazil, dy speciet e vetme të lejuara nga Ibama janë breshka dhe breshka, të dyja me origjinë nga Amerika e Jugut.

Një pikë tjetër për t'u mbajtur mend është se matricat e breshkës gjithashtu duhet të jenë edukuar në robëri. Prandaj, kur bëni blerjen, kërkoni faturën, certifikatën e menaxhimit dhe mikroçipin, i cili shërben si identiteti i breshkës suaj të vogël.

Pasi ta keni bërë këtë, thjesht përgatitni
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.