Si të lahet një lepur? Zbuloni nëse mundeni dhe këshilla për pastrim

Si të lahet një lepur? Zbuloni nëse mundeni dhe këshilla për pastrim
Wesley Wilkerson

A mund të lani një lepur?

Lepuri është një kafshë që nuk mund të lahet. Nëse ai ka kontakt me ujin, mund të ndodhin dy situata. Një prej tyre është se mund të ndodhë hipotermia, përveç kësaj, lëkura e kafshës shtëpiake mund të pësojë pasoja.

Hipotermia është kur trupi humbet më shumë nxehtësi sesa mund të prodhojë dhe shkaktohet nga mjediset e ftohta ose, në rast e larjes, pranë ujit të akullit. Por atëherë ekziston dyshimi, si lahen lepujt? Në fakt ato janë kafshë jashtëzakonisht higjienike dhe lahen vetë.

Ka disa teknika që kafsha juaj të mos qëndrojë e ndotur për një kohë të gjatë, por duhen bërë me kujdes që të mos dëmtohet shëndeti i tij. Në artikullin e sotëm do të mësoni për disa prej tyre. Lexim i shkëlqyeshëm!

Si të lahet një lepur

Një lepur mund të lahet në vetëm tre situata, ato janë, nëse është shumë i ndotur, nëse po ndryshon leshin dhe nëse ka qime humbje për. Prandaj, është e nevojshme t'i kushtohet vëmendje. Pasi të keni analizuar këto tre situata, duhet të shihni nëse kafsha është e qetë.

Të çoni kafshën tuaj në një dyqan kafshësh që keni besim mund të jetë gjithashtu një mënyrë. Ka vende ku produktet janë specifike për situatën.

Sigurohuni që lepuri të jetë i qetë për banjë

Kushdo që është mësuar me kafshët shtëpiake e kupton se duhet të lahet shpesh. Lepuri është endengatërrohet me një brejtës dhe në fakt është pjesë e lagomorfeve.

Një lepur është mësuar me pronarin e tij që në fëmijëri, por në disa situata mund të futet në një situatë stresuese, njëra prej të cilave është larja. Prandaj, është e nevojshme të njohësh dhe të njohësh kafshën për të ditur nëse është e qetë për banjën.

Stresi për disa herë mund të ulë imunitetin e kafshës, duke e lënë trupin e saj më të prirur për të zhvilluar sëmundje si p.sh. dermatiti. Një tjetër pikë është se lënia e lepurit plotësisht të thatë është shumë e vështirë për shkak të shtresës së tij, kështu që mbajtja e kafshës e lagur për një kohë të gjatë mund të çojë në dermatit mykotik dhe bakterial.

Përdor shampon e duhur

Mënyra më e mirë për të larë lepujt është përdorimi i shampove neutrale dhe sapunëve ose sapunëve me një pH të veçantë për lepujt. Nëse ka një rënie në sy, këto produkte do të zvogëlojnë acarimin në sytë e kafshës.

Një këshillë tjetër është të parandaloni që sapuni të futet në gojë ose në hundë, që të ndodhë kjo është e nevojshme të mos lag fytyrën, aq më pak duart, veshët e kafshës suaj. Gjithashtu nuk rekomandohet përdorimi i sapunit apo shampos tuaj, edhe nëse është natyral.

Disa njerëz përfitojnë nga koha e banjës për të prerë thonjtë e kafshës, nuk është e indikuar, pasi mund të futet në situata stresuese, e përmendur tashmë më lart, dhe zhvillimi i një imuniteti të ulët dhe rreziku i zhvillimit të sëmundjeve.

Shiko gjithashtu: Çmimi i qenve Beagle: shikoni ku të blini, kostot dhe këshillat

Bëni një dushbanjë e thatë në lepur me niseshte misri

Ka një teknikë që lepujt të mos kalojnë në gjendje shoku në kontakt me ujin, banja e thatë. Nëse ka shumë papastërti, rekomandohet të përdorni niseshte misri. Ju do të duhet të derdhni niseshtenë në zonën e papastërtisë dhe të përdorni një furçë specifike për lepujt, më pas ta krehni kafshën.

Do ta përsërisni procesin derisa papastërtia të zhduket. Kjo metodë e thatë funksionon vërtet dhe nuk keni nevojë të lagni kafshën tuaj. Mund të jetë më punë se opsionet e tjera, megjithatë shqetësimi për hipoterminë do të përjashtohet pasi është një banjë e thatë.

Përdorni një pambuk ose peshqir të lagur

Lepujt janë të shqetësuar për veten higjienën dhe po lëpin veten shpesh si macet. Racat me flokë të gjata kanë nevojë për kujdes më të madh, pasi jashtëqitjet mund të mbeten në shtresën e kafshës, përveç formimit të nyjeve.

Kafshët e moshuara kanë vështirësi në kryerjen e higjienës së tyre për shkak të mungesës së lëvizshmërisë dhe problemeve të shpinës. Në këtë rast, mund të përdoren peceta të lagura ose pambuk. Ky veprim indikohet kryesisht për zonën gjenitale.

Mund të përdorni edhe shampo për të ndihmuar në pastrim. Përdorni pambukun për të hequr shampon e tepërt dhe thajeni mirë me një peshqir.

Pastroni gjëndrat e aromës

Gjendrat e aromës janë gjëndra të pranishme në shumëkafshët, të tilla si në rajonet gjenitale të gjitarëve dhe sqetullat tek njerëzit, dhe që lidhet me prodhimin e sekrecioneve. Lepuri mund të jetë nervoz kur pastron këtë zonë.

Do t'ju duhet dikush që t'ju ndihmojë të mbani kafshën. Shmangni përdorimin e sapunit. Hidhni ujë të ngrohtë në një enë dhe disa pika shampo për bebe, më pas lagni pambukun dhe aplikojeni në gjëndrat dhe shmangni lagimin e zonave të tjera të lepurit.

Sekretimet do të dalin pas disa përsëritjesh të procesit. . Idealja është të mos lini shampon të mbetur në lëkurën e kafshës suaj për të mos shkaktuar acarim.

Disa masa paraprake kur lani një lepur

Më poshtë do të mësoni për masat kryesore paraprake që duhet të merrni për të larë kafshën tuaj pa rrezikuar shëndetin e saj.

Mos lagni plotësisht lepurin

Në asnjë rrethanë mos e zhytni lepurin në ujë, ai mund të ngordh. Ky këshillim është i një rëndësie të madhe, pasi ajo që ndodh shpesh është për shkak të mungesës së informacionit dhe jo për keqdashje. Kjo është arsyeja pse duhet të informoheni.

Një opsion është të përdorni ujë të ngrohtë me uthull të bardhë të holluar mirë dhe ta fshini me një leckë të butë. Veshët nuk mund të lagen plotësisht, ata punojnë si termometër për lepujt.

Mos lani shumë shpesh

Lepujt pastrohen dhe larja e tepërt mund të dëmtojë shëndetin e tyre. kontakt me sapundhe shampo të shpeshta mund të irritojnë lëkurën e kafshës. Lëreni banjën kur të keni vërtet nevojë, në rast të papastërtive të grumbulluara.

Praktika shpesh mund të shkaktojë që kafsha të gëlltisë qime, të cilat mund të formojnë një top brenda sistemit tretës, duke shkaktuar dëme në shëndetin e lepurit.

Kini kujdes kur pastroni veshët dhe fytyrën

Nëse kafsha juaj nuk është plotësisht e ndotur, pastroni vetëm zonën e prekur. Nëse ngjyhet, mund të ketë hipotermi. Shmangni lagjen e fytyrës dhe veshëve të lepurit, duke vepruar kështu mund të futet sapuni në sy dhe të shkaktojë irritim.

Gjithashtu, nëse kafsha frikësohet dhe përpiqet të lëvizë ose të ikë në mes të banjës. Një infeksion i veshit mund të çojë në paralizë të fytyrës.

Thani lepurin siç duhet

Pas procesit të larjes, lepujt duhet të thahen me një peshqir. Gjithashtu duhet bërë shpëlarje e plotë përpara tharjes së kafshës. Është shumë e rëndësishme që lepuri të jetë plotësisht i thatë, sigurohuni që i gjithë trupi i kafshës të jetë 100% i thatë, lagështia mund të dëmtojë kafshën e vogël.

Mund të përdorni edhe një tharëse flokësh për të tharë lepur lepuri, por kujdes me temperaturën e tharëses që të mos digjet

Kryeni larje të shpeshtë

Furça, ndryshe nga larja, duhet të bëhet shpesh. Ky proces eliminon papastërtitë e grumbulluara pa e ndjerë kafshëni frenuar dhe nervoz. Larja me furçë e lepurit është një pjesë themelore e higjienës.

Nëse kujdestari vëren jashtëqitje ose papastërti të ngjitura midis palltove, kjo është një shenjë se kafsha nuk lahet rregullisht.

Që tani e tutje, ju tashmë e dini se si të përgatisni një banjë për lepurin tuaj

Nëse jeni të apasionuar pas lepujve dhe dëshironi të keni një kafshë në shtëpi, duhet të merrni të gjitha kujdesin e nevojshëm që ai të ketë një jetë të shëndetshme. Lepuri ka karakteristikën që bën higjienën e tij, por kur papastërtia është e tepërt, nevojitet një banjë e përshtatur dhe e kujdesshme.

Shiko gjithashtu: Zbuloni se çfarë ha breshkat dhe cili është ushqimi më i mirë!

Përdorimi i peshqirëve dhe pambukut të lagur është thelbësor. Përdorimi i shampove dhe sapunëve neutralë dhe një furçë flokësh janë gjithashtu elementë thelbësorë. Shmangia e ujit në zonën e fytyrës dhe tharja e kafshës përfundon ciklin e larjes.

Këshilla e fundit është që banja të bëhet në situata sporadike për të mos dëmtuar shëndetin e kafshës.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.