Si të ushqejmë qenushin? Dini çfarë dhe si të jepni

Si të ushqejmë qenushin? Dini çfarë dhe si të jepni
Wesley Wilkerson

Nuk jeni i sigurt se si të ushqeni një qenush?

Nëse keni birësuar ose keni ndërmend të birësoni një qenush dhe dëshironi të siguroni ushqimin e duhur për të, jeni në artikullin e duhur! Më poshtë do të flasim për të gjitha fazat e të ushqyerit të një qeni qenush. Çfarë të jepni, si dhe kur të hiqni nga gjiri, çfarë lloje ushqimesh për këlyshët janë në dispozicion, ndër informacione të tjera të rëndësishme.

E gjithë përmbajtja që do të mësohet këtu do t'ju ndihmojë shumë për t'u kujdesur siç duhet për një qenush. Megjithatë, mbani në mend se ka variabla të shumtë, si alergjitë, variacionet e racës, sëmundjet kronike dhe disa faktorë të tjerë që mund të ndikojnë, ndaj rekomandohet gjithmonë ndjekja me një veteriner. Dëshironi të mësoni më shumë rreth temës? Vazhdoni të lexoni me kujdes!

Si të ushqeni një qenush të porsalindur me qumësht

Në ditët e sotme, ka shumë mundësi për të ushqyer këlyshët e porsalindur. Shihni, më poshtë, mënyrat kryesore dhe si duhet t'i ofroni qumësht qenushit, si dhe kur duhet bërë kjo. Gjithashtu, zbuloni se kur duhet bërë shkëputja nga gjiri dhe mësoni për shumë këshilla të tjera për ta mbajtur qenushin tuaj të fortë dhe të shëndetshëm.

Qëmështi duhet t'i ofrohet të porsalindurit në ditët e para

Në përgjithësi, Në mënyrë ideale, këlyshët e porsalindur thithin sa më shpejt të jetë e mundur pas lindjes dhe, në të parëtkëlyshët, është e rëndësishme që të jetë për këtë fazë të qenit, pasi kjo do të nxisë ushqimin adekuat dhe sasinë e kalorive për të vazhduar zhvillimin e qenushit. Kjo është faza e fundit e procesit të tranzicionit të ushqimit të qenushit, nga marrja e gjirit në ushqim të fortë.

Pas 1 viti

Pas plotësimit të një viti, qeni duhet të ushqehet me një dietë të përshtatshme për qentë e rritur. dhe, mundësisht, specifike për racën e tij. Që nga ajo moshë e tutje, qeni ka tendencë të ndalojë së rrituri dhe të shtojë peshë, kështu që nuk ka kuptim t'i ushqeni me ushqim për këlyshët.

Duke bërë këtë, përveçse ta shëndosni qenin, mund të mbingarkojë organizmin e tij me lëndë ushqyese. pasi përfundon të jetë një tepricë për funksionimin e trupit tuaj. Ushqimi për qentë e rritur ka më pak kalori dhe një sasi më të ekuilibruar të lëndëve ushqyese për ta mbajtur qenin të shëndetshëm dhe, në atë kohë, ushqimi i tij mund të ofrohet 3 deri në 4 herë në ditë.

Më shumë këshilla për të ushqyer qenin tuaj qenush

Shihni, më poshtë, këshilla jashtëzakonisht të vlefshme për ju që ta ushqeni qenin tuaj në mënyrën më të mirë, në mënyrë që ai të jetë gjithmonë i gatshëm dhe të zhvillohet sa më shumë që të jetë e mundur. Do të shihni se cilat ushqime mund të jenë të dëmshme, cilat opsione janë në dispozicion, si dhe pika të tjera që duhet të respektohen përveç dietës së qenit. Ndiqni!

Shmangni ushqimet e dëmshme

Nëse ju,gjatë një vakt, ju pëlqen të ndani pak qenin tuaj, dijeni se duhet t'i kushtoni vëmendje disa aspekteve. Disa ushqime janë jashtëzakonisht të dëmshme për qentë. Shembuj të tyre janë rrushi, avokado, çokollata, ushqimet me përmbajtje të lartë sheqeri në përgjithësi, salsiçet dhe me përmbajtje të lartë natriumi, të cilat janë helmet kryesore për qentë.

Është e rëndësishme të matni se çfarë do t'i ofroni qenit tuaj , aq sa duket në humor. Dije se ofrimi i disa ushqimeve mund të shkaktojë prishjen e dhëmbëve, stomakut, zorrëve, probleme me veshkat dhe, në disa raste, edhe kirurgjia është e nevojshme.

Ushqimi natyral kundrejt ushqimit të industrializuar

Padyshim, ushqimi natyral me më pak natrium dhe pa konservues janë më të shëndetshëm, megjithatë priren të jenë shumë më të shtrenjta nëse i blini të gatshme. Ka ushqime natyrale të dehidratuara, kështu që ju duhet vetëm të shtoni ujë të nxehtë, të përzieni, ta lini të ftohet dhe në fund t'ia ofroni qenit.

Ushqimet e përpunuara kanë një ngarkesë më të madhe konservues, përbërës më të lirë dhe një vlerë më të ulët ushqyese krahasuar me ushqimet natyrale dhe/ose organike. Nga ana tjetër, ato janë shumë më praktike dhe nuk prishen aq lehtë sa ato natyrale dhe, nëse zgjidhni marka të mira, mund t'ia ofroni qenit tuaj pa frikë.

Kontrolloni madhësinë e qenushit dhe pesha

Ndiq rritjen dhezhvillimi i një qenush është një faktor themelor për shëndetin e kafshës. Hulumtoni parametrat e racës dhe matni nëse ai po shton peshë çdo javë dhe nëse po zhvillohet mirë. Një alternativë është ta peshoni atë çdo javë dhe të bëni fotografi për të parë nëse ndryshimi është brenda kufijve normalë.

Një faktor thelbësor është gjithashtu të mbani qenushin të përditësuar me degrymën, pasi krimbat mund të prishin përthithjen të lëndëve ushqyese dhe, rrjedhimisht, zhvillimin e qenit. Mos harroni ta çoni te një veteriner për t'u konsultuar dhe vlerësuar.

Shiko gjithashtu: Macja ime nuk dëshiron të hajë: çfarë mund të jetë dhe çfarë të bëj?

Mos harroni hidratimi

Hidratimi i qenit është po aq i rëndësishëm sa ushqimi. Sigurohuni që burimi i ujit të qenit të jetë gjithmonë i mbushur me ujë të pastër dhe të freskët. Hidratimi i duhur do të sigurojë që lëndët ushqyese në ushqimin tuaj të treten siç duhet, si dhe do të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe funksionin e veshkave.

Nëse qeni juaj nuk është shumë i interesuar të pijë ujë, përpiquni ta inkurajoni atë. Ofroni më shumë pika burimi uji, ecni me të dhe bëni atë të luajë dhe të harxhojë energji, kjo sigurisht që do ta bëjë atë të ketë etje dhe, rrjedhimisht, ai do të pijë më shumë ujë.

Gjithashtu bastni për ëmbëlsirat

Atje janë disa ushqime të lehta që mund t'u ofrohen qenve. Ka disa me shijen dhe erën e mishit, proshutës dhe disa të tjera. Këto trajtime janë alternativa të shkëlqyera për ju për ta shpërblyer atë për sjellje të mirë ose për ta mësuar atë dhedisiplinojeni atë sipas nevojës.

Vetëm mos e teproni, këto ëmbëlsira kanë shumë shije dhe nëse qeni juaj ha shumë prej tyre, ai mund të bëhet i painteresuar për ushqime të tjera. Ka edhe opsione që ndihmojnë me pastrimin e dhëmbëve, i cili mund të jetë i shkëlqyeshëm dhe gjithashtu shumë praktik.

Kujdesuni për fazat e të ushqyerit të qenushit tuaj

E keni parë, në këtë artikull, se duke bërë procesi i shkëputjes nga gjiri dhe vëmendja ndaj çdo faze të ushqyerjes së një qenush janë faktorë thelbësorë. Ju e patë gjithashtu se, ashtu si ne njerëzit, qentë kanë faza ushqimore, alergji dhe disa madje kanë probleme me tretjen, kështu që e gjithë kjo mund të ndikojë.

Thamë gjithashtu se, për një zhvillim të mirë të qenit, është është thelbësore t'i kushtohet vëmendje peshës dhe muajve të jetës së qenushit. Tani që jeni në krye të të gjitha fazave ushqimore të një qenushi, do të dini se si t'i siguroni të gjithë kujdesin dhe mbështetjen e nevojshme që ai të ketë një rritje të duhur dhe të shëndetshme!

ditë, çdo dy orë. Lindja gjeneron një përpjekje të madhe, si për nënën ashtu edhe për këlyshët, dhe qumështi është thelbësor për të filluar ushqimin dhe sigurimin e ngopjes menjëherë.

Deri në muajin e parë të jetës, këlyshi duhet të ushqehet vetëm me ushqimin e nënës. qumësht ose një formulë artificiale për këlyshët. Kur janë shumë të vegjël, të rinjtë thithin dhe flenë gjithë ditën. Proteinat, yndyrnat dhe lëndët ushqyese të pranishme në qumësht janë thelbësore për shëndetin dhe shtimin në peshë.

Shiko gjithashtu: Marmoset: kontrolloni çmimin, kostot dhe kujdesin e nevojshëm për të krijuar!

Ushqyerja me gji e qenushit të porsalindur

Nëse ushqyerja me gji ndodh natyrshëm me nënën, duhet të vëzhgoni nëse këlyshi është në të vërtetë gjiri dhe nëse periudhat e gjidhënies janë adekuate. Kur ka më shumë këlyshë, është e rëndësishme të kontrolloni nëse asnjëri prej tyre nuk kalon pa thithur, sepse, nëse po, këlyshi mund të mos mbijetojë.

Nëse ushqyerja me gji bëhet pa nënën, këlyshi duhet të jetë mbajeni me barkun poshtë dhe ofroni një shishe qumësht të ngrohtë. Është e rëndësishme që kjo të bëhet çdo dy orë në javën e parë, dhe çdo tre orë nga java e dytë e tutje. Në këtë mënyrë, së shpejti, këlyshi do të fillojë të fitojë peshë dhe të zhvillohet.

Formula artificiale për këlyshët

Formula artificiale është një produkt i krijuar për të furnizuar mangësitë kalorike dhe ushqyese të këlyshëve që bëjnë nuk mund të ushqehet me gji në mënyrë natyrale. Është e rëndësishme të bëhet e qartë se ky lloj ushqimi nuk duhet të jetë kurrëzëvendësohet nga qumështi i zakonshëm që shitet në supermarkete dhe furra buke.

Këto formula artificiale kanë një përbërje të lehtë, pa niseshte dhe me kalori të lartë, e cila i siguron qenushit ngopje dhe e ushqen atë në mënyrë që të fitojë peshë dhe të rritet në mënyrë të shëndetshme. Ato janë ideale për këlyshët e refuzuar nga nënat e tyre, jetimët, ose kur qumështi i gjirit nuk është i mjaftueshëm për numrin e këlyshëve.

Receta e qumështit shtëpiak për t'i dhënë qenushit

Receta e qumështit shtëpiak për këlyshët përbëhet nga duke përdorur 1 filxhan qumësht të pastër dhe të plotë, mundësisht qumësht deleje ose dhie, 1 majë kripë, 3 të verdha veze pa të bardha dhe një lugë gjelle vaj kokosi ose vaj ulliri ekstra të virgjër. Së fundi, qumështi duhet të ofrohet i ngrohtë dhe në një shishe.

Nëse këlyshët nuk kanë mundësi të kenë akses në qumështin e nënës apo formulat, kjo recetë e bërë në shtëpi mund të jetë shumë e dobishme për të promovuar një ushqyes dhe të lartë dietë kalorike për qenushin, dhe kjo sigurisht që do të jetë e mjaftueshme nëse ofrohet brenda ngarkesës së duhur të punës.

Si t'i japim qumësht një qenushi të porsalindur?

Ofroni një mjedis të rehatshëm, të qetë dhe me ndriçim të dobët për qenushin për të ushqyer me gji. Mbajeni atë të ngrohtë dhe në një pozicion me barkun e tij poshtë, i ngjashëm me pozicionin që do të thithte nëse do të thithte nga nëna e tij.

Ofroni sasi të vogla,mesatarisht 15 ml. Kjo ndryshon në varësi të racës dhe madhësisë së qenushit; sasia që thith një qenush Saint Bernard nuk është e njëjtë me një qenush Chihuahua, për shembull. Jepini atij një dozë të vogël dhe shikoni. Nëse është e nevojshme, ofroni pak më shumë ose shkurtojeni pak intervalin e dhënies së gjirit.

Mos harroni ta bëni qenushin të gromisë

Ashtu si njerëzit, edhe qentë e porsalindur duhet të gromësijnë gjatë gjidhënies. Pasi ta ushqeni, mund të masazhoni butësisht barkun e qenushit, kjo do të stimulojë funksionimin e zorrëve dhe të tretjes.

Kjo është e rëndësishme në mënyrë që këlyshi të mos lëshojë qumësht dhe, për rrjedhojë, të parandalojë që kafsha të arrijë vlerat kalorike dhe ushqyese. sasia e nevojshme për të zhvilluar. Gjithashtu, kini kujdes që të mos lini ajër në thithkën e shishes gjatë kohës që ai ushqen me gji, edhe kjo mund të ndihmojë. Disa gromësijnë vetë disa minuta më vonë, megjithatë, vlen të përmendet.

Shkardhja: fillon periudha e rëndësishme e të ushqyerit

Shkardhja duhet të fillojë të paktën pas 1 muaji të jetës së qenushit. Idealisht, nuk duhet bërë nga një ditë në tjetrën, pasi si nënës ashtu edhe foshnjës mund t'i vijë shumë keq, madje mund të ketë probleme me gjoksin. Idealja është t'i ndani ato gradualisht dhe t'i prezantoni qenushit burime të reja ushqimi.

Ka ushqime specifike për fëmijë që duhen futur gjatë periudhës së shkëputjes nga gjiri. Duhet të ofrohetgjithashtu, një bazë e lartë kalorike dhe ushqyese për qenushin, pasi do të jetë ende në proces zhvillimi dhe shtimi në peshë. Kur futni kibble, mund ta lagni me pak ujë për ta bërë më të lehtë ushqyerjen.

Si të ushqeni një qenush me ushqim për bebe

Po aq e rëndësishme sa ushqyerja me gji, është edhe faza e shkëputjes së qenve. . Më pas, do të shihni disa këshilla për ushqimin për fëmijë, receta për t'i përgatitur vetë dhe si duhet ta përdorni atë në këtë proces të rëndësishëm të heqjes nga gjiri. Ndiqni.

Ushqimi është ideal për procesin e shkëputjes nga gjiri

Qentë kanë nevoja të ndryshme kalorike dhe ushqyese gjatë gjithë jetës së tyre. Futja e ushqimit në procesin e shkëputjes nga gjiri do të bëjë që procesi i tretjes së qenit të përshtatet me ushqimet e reja që ai merr, si dhe dhëmbët e tij, forca e nofullës etj.

Ushqimi fillon të përgatisë qenushin për t'u përballur me ushqime të ngurta në të ardhmen e afërt, pasi përmban akoma më shumë fibra dhe karbohidrate që e bëjnë tretjen pak më të ngadaltë. Përfshirë, nuk duhet t'i ofrohet në të njëjtën frekuencë siç është ushqyer gjatë ushqyerjes me gji.

Si të bëjmë ushqim për fëmijë për të ushqyer qenushin?

Për të bërë një ushqim të shëndetshëm për fëmijë, duhet të përdorni ushqime natyrale që përmbajnë karbohidrate komplekse, fibra dhe proteina, p.sh. patate, kajota, karrota, brokoli, gjoks pule.mish i grirë dhe madje edhe disa fruta si mollët p.sh.

Përpiquni të përdorni gjithmonë përbërës natyralë, t'i gatuani, t'i grini në pure dhe madje të shtoni pak kripë, kini kujdes, pasi disa qen janë alergjikë ndaj disa ushqime të tilla si pula dhe disa lloje të peshkut. Ju gjithashtu mund të blini ushqim për këlyshët, ta vendosni në një enë me pak ujë, të përzieni gjithçka dhe t'ia ofroni qenushit.

Si ta ushqeni qenushin tuaj ushqim për fëmijë të bërë në shtëpi

Mund të përdorni një lugë të butë apo edhe një shiringë, matni sasi të vogla dhe i ofroni në temperaturë të ngrohtë ose të dhomës. Duhet pasur kujdes që të mos ofrohet më shumë derisa këlyshi ka ende ushqim në gojë.

Në përgjithësi, qentë janë shumë të zgjuar dhe arrijnë të ushqehen në mënyrë intuitive. Ju mund t'i ofroni fëmijës ushqim në një enë me një lartësi të përshtatshme për qenushin dhe të shihni nëse ai mund të ushqehet vetë, nëse mundet, më mirë. Kini kujdes të mos e teproni me dozën dhe numrin e vakteve.

Përveç ushqimit për fëmijë, qenushin mund ta ushqeni edhe me një qese

Faketat tashmë përmbajnë ushqim të lëngshëm me erë shumë të dukshme, që mund të nxisë oreksin e qenit. Këtu janë disa këshilla të rëndësishme se si të zgjidhni ushqimin ideal, sasinë e duhur dhe disa kujdes që duhet pasur gjatë ushqyerjes së qenushit.

Ushqimi i këlyshëve sjell përfitimegjatë shkëputjes nga gjiri

Siç është përmendur tashmë, fazat ndryshojnë dhe, bashkë me të, ndryshojnë edhe nevojat. Ushqimi për këlyshët i siguron qenushit disa përfitime, si një sasi e ekuilibruar e fibrave, karbohidrateve dhe proteinave të rëndësishme për zhvillimin e tij.

Është e rëndësishme të përmendet se është thelbësore që ushqimi të jetë specifik për këlyshët dhe, mundësisht , të asaj race, pasi nevojat ushqyese të qenve ndryshojnë midis racave, madhësive, peshave, etj.

Dini si të zgjidhni ushqimin për t'i dhënë kafshës suaj

Një ushqim cilësor është pjesë e shëndetit , zhvillimi i mirë dhe cilësia e jetës për një qen, dhe investimi në ushqimin e tij kur është ende një qenush sigurisht që do ta bëjë atë të ketë një zhvillim edhe më të shëndetshëm. Zgjidhni ushqime të bëra me përbërës të zgjedhur dhe që përmbajnë mish, perime, drithëra, fruta, etj.

Ka marka që prodhojnë ushqime specifike për çdo lloj race dhe fazë të qenit. Si qenush, ofroni atij një ushqim të përshtatshëm për moshën dhe racën e tij, vëzhgoni nëse ka oreks dhe nëse jashtëqitja e tij është e fortë dhe normale. Disa qen kanë intolerancë ndaj disa përbërësve dhe mund të jetë e nevojshme të testohen markat e tjera me përbërës të tjerë.

Sasia e ushqimit për këlysh

Sasia që do t'i ofrohet qenushit do të varet nga raca, madhësia dhe mosha që ai ka. Qentë që peshojnë rreth 2 kg peshë trupore duhet të hanë rreth 80 g në ditë.ditë në doza të ndara. Është mjaft relative sepse çdo racë ka një nivel metabolizmi dhe aktiviteti.

Zakonisht markat e racioneve sjellin tashmë në paketimet e tyre informacionin e nevojshëm në lidhje me sasinë e racionit që duhet t'i vihet qenit. Këlyshët zakonisht hanë sasi të ndryshme dhe, ndërsa shtojnë në peshë, priren të hanë sasi më të mëdha ushqimi.

Disa masa paraprake kur ushqehen një qenush me një qese

Kush zgjedh të ushqejë një qen vetëm me bustina, duhet të merrni disa masa paraprake. Sipas disa veterinerëve, dieta e qenit mund të bazohet në thasë, është një ushqim më i shijshëm, proteinik dhe ka një erë që tërheq dhe u hap më shumë oreks qenve. Është një opsion ushqimi që përfundon pak më i shtrenjtë, megjithatë është më i shijshëm.

Një kujdes që duhet pasur është kur hapni një qeskë, në rast se nuk e përdorni të gjithën në një të vetme. vaktin, pjesën tjetër duhet ta ruani në frigorifer. Ruajtja e parregullt mund të shkaktojë prishjen e ushqimit dhe kjo sigurisht që mund të jetë e keqe për qenin.

Si ta ushqeni një qenush pas shkëputjes së plotë nga gjiri?

Më poshtë do të shihni, sipas javëve të jetës së një qenushi, se cili është procesi më i përshtatshëm për t'u kryer gjatë shkëputjes nga gjiri. Siç është përmendur tashmë, shkëputja nga gjiri nuk duhet të bëhet papritur, kështu që ia vlen të kontrolloni dhe ndiqni procesin hap pas hapi.

Midis 6 dhe12 javë

Nga këto javë e tutje, dieta e qenushit duhet të përzihet me qumështin e nënës dhe ushqimin e foshnjës, qoftë kibble ose një përzierje perimesh dhe proteinash. Ky ushqim duhet të futet gradualisht dhe duhet të bëhet rreth çdo 3 orë.

Kjo është koha kur sistemi tretës i kafshës duhet të marrë një ushqim pak më të fortë, kjo do të sigurojë ngopje më të madhe dhe do t'i bëjë feçet më të forta dhe të qëndrueshme.

Nga 3 deri në 6 muaj

Ky është momenti kur ushqimi i qenushit mund të jetë vetëm qull. Në këtë fazë, qumështi i nënës nuk është më i nevojshëm, madje edhe këlyshët e mëdhenj që janë ende në gji priren të kafshojnë gjinjtë e nënës së tyre, gjë që mund të jetë shumë e dhimbshme.

Është gjithashtu e rëndësishme të ofrohet diçka që këlyshi mund të kafshojë sepse, në këtë fazë, formimi i tyre dentar dhe mandibular është në zhvillim të plotë. Idealisht, ushqimi për fëmijë në këtë fazë duhet të jetë pak më i fortë, me copa më të mëdha dhe madje disa copa më të forta.

Nga 6 deri në 12 muaj

Nga muaji i 6-të e tutje, këlyshi mund të ushqehet vetëm me ushqim për këlyshët, por kini kujdes: veçanërisht ushqim për këlyshët. Është e rëndësishme të theksohet kjo, sepse në këtë moshë qeni është ende në zhvillim, duke fituar peshë dhe në zhvillim. Prandaj, është e rëndësishme që ai të ushqehet me një racion specifik.

Dhe, nuk mjafton vetëm të
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.