Siberian Husky Dog: personaliteti, çmimi dhe më shumë

Siberian Husky Dog: personaliteti, çmimi dhe më shumë
Wesley Wilkerson

Njihuni me qenin e mrekullueshëm siberian Husky

Nuk mund të mos bini në dashuri me një Husky siberian! Ata kanë një pamje që mund të trembë në shikim të parë, sepse i ngjajnë ujqërve. Por pamja e jashtme është mashtruese, pasi e vërteta është se ato janë kafshë të dashura, lozonjare dhe shumë të lidhura me pronarët e tyre. Një pikë karakteristike e racës janë sytë e saj që tërheqin shumë vëmendjen.

Prandaj, kur kujdeseni për një kafshë shtëpiake, është e nevojshme të merren parasysh disa faktorë, si identifikimi i karakteristikave dhe nevojave të tij natyrore në mënyrë që një cilësia e kënaqshme e jetës për qenin është e garantuar. Shihni më poshtë karakteristikat kryesore të racës dhe kostot për të mbajtur kafshën shtëpiake gjithmonë të shëndetshme.

Karakteristikat e qenit siberian Husky

Jetgjatësia e një Husky siberian, origjina dhe historia e tij janë pika shumë interesante! Duke lexuar fragmentin e mëposhtëm, do të njihni karakteristikat e tyre kryesore, origjinën e tyre, historinë e tyre, madhësinë, peshën, jetëgjatësinë e tyre, kujdesin që kërkon veshja e tyre dhe shumë më tepër.

Shiko gjithashtu: Njihuni me qenin Rhodesian Ridgeback, Luanin Rodezian!

Origjina dhe historia

Husky siberian vjen nga Siberia, ai u shfaq më shumë se dy mijë vjet më parë. Një fis nomad që jetonte pranë lumit Kolyma ishte përgjegjës për krijimin e kësaj race, të tipit Spitz. Në atë kohë ata tashmë tërhiqnin sajë dhe përdoreshin për gjueti, si karakteristika të tyreparaardhësit e egër dhe pak ka ndryshuar gjenetikisht me kalimin e kohës. Ata kanë shenja të fytyrës që janë shumë të ngjashme me ujqërit. Pavarësisht kësaj, ata janë qen të shoqërueshëm, të butë, shumë miqësorë, shumë të ndryshëm nga ujku.

Huskyt janë kafshë që janë gjithashtu gjithmonë në gatishmëri, kështu që përveç lehjes, u pëlqen të ulërijnë, si ujqërit. dhe këto ulërima mund të dëgjohen deri në 16 kilometra larg.

Shumë Huski lindin me sy blu

Ngjyra e syve të Husky siberian është mjaft e habitshme në këtë racë. Nuk është vetëm ngjyra blu, ka shumë nuanca të tjera të mundshme, si: të dyja kafe, edhe blu, njëra blu dhe tjetra kafe etj. Dihet se sytë e bukur të këtyre kafshëve janë të prirur ndaj disa sëmundjeve, si: katarakta, glaukoma, turbullira e kornesë dhe atrofia progresive e retinës.

Ato mund të çojnë në humbje të plotë të shikimit. Pra, çdo normalitet, kërkoni një veteriner. Studiuesit kanë vërtetuar një mutacion në një kromozom të kësaj race të lidhur fort me ngjyrën e syve blu.

Ata kanë rezistencë mbresëlënëse

Husky siberian kishte funksionin kryesor të tërheqjes së sajë në distanca të gjata. Me këtë, ata zhvilluan rezistencë të madhe ndaj të ftohtit dhe forcës muskulore. Këta qen u përdorën gjithashtu nga ushtria si qen gjurmues dhe shpëtimtar në Arktik, ku racat e tjera nuk mund të përballonin të ftohtin ekstrem.

Ata janë të aftë tëata kontrollojnë metabolizmin e tyre për të përdorur energjinë e tyre, me pak ushqim, pa përdorur rezervën e yndyrës, dhe gjëja më mbresëlënëse është se ata e bëjnë të gjithë këtë pa u lodhur.

Disa shpëtuan një qytet të vogël në Alaskë

Në vitin 1925, ata u njohën në mbarë botën sepse ndihmuan në shpëtimin e një popullsie të sëmurë të një fshati në Alaskë. Qentë ishin në gjendje të kalonin shtigje që do të zgjasin 25 ditë në vetëm gjashtë, duke sjellë furnizime dhe ilaçe për popullatën.

Ky fshat u quajt Nome dhe ky fakt u bë i njohur si "Vrapimi i Serumit të Nome". Husky siberian arriti vendin e tij të shquar dhe në vitin 1930 raca u njoh zyrtarisht nga Klubi Amerikan i Kennelit.

Shiko gjithashtu: Çmimi Chow Chow: Shihni sa kushton, ku ta blini dhe më shumë!

Husky Siberian: pamja mund të mashtrojë

Përfundimi i këtij artikulli rreth racës e qenve Husky siberianë, ne kemi parë se pavarësisht nga madhësia e saj frikësuese dhe pamja e saj e ngjashme me ujqit, ajo është një kafshë e urtë, e sjellshme, e butë dhe e shoqërueshme, përveçse një punëtore e palodhur. Ata njihen si qen me sajë pasi mbanin ngarkesa dhe njerëz. Janë jashtëzakonisht rezistente fizikisht dhe kanë shumë dëshirë për të punuar.

Për shkak se janë kafshë me përmasa mesatare, nuk përshtaten aq mirë në apartamente, duhet të kenë hapësirë ​​për të shpenzuar energjinë e tyre, gjë që nuk është pak. Ata janë qen shumë të pavarur, por e duan shoqërinë.

Sytë me ngjyrë të bukur tëHusky siberian janë shenja dalluese të kësaj race. Nga ana tjetër, shoqërueshmëria e tyre e madhe i bën ata qen roje të tmerrshëm. Ata duhet të trajnohen që në moshë të re për të ditur se ata që i komandojnë janë pronarët e tyre.

rezistenca fizike në distanca të gjata dhe përballimi i temperaturave shumë të ulëta.

Në vitin 1909, ata shkuan në Alaskë për të marrë pjesë në një garë me një kurs prej 657 km. Ata u bënë të njohur për shkak të performancës së lartë që patën në këtë event. Në vitin 1925, këta qen sollën serum dhe ilaçe në një fshat që vuante nga difteria, duke shpëtuar popullsinë vendase.

Madhësia dhe pesha

Haski siberian është një qen me pamje të madhe kafshësh. për shkak të llojit të gëzofit të tij. Por, në të vërtetë, ai është një qen me madhësi mesatare, dhe një mashkull mund të arrijë lartësinë nga 54 cm deri në 60 cm, ndërsa një femër nga 50 deri në 56 cm.

Pesha e kafshëve të kësaj race është mjaft e larmishme, por një mashkull i rritur mund të peshojë midis 20 dhe 27 kg, ndërsa pesha e një femre të rritur është rreth 16 deri në 23 kg.

Pallto dhe ngjyra

Ata kanë një pallto që është mjaft rezistent ndaj temperaturave të ulëta, pasi kanë dy shtresa lesh. Veshja e poshtme është e butë, e trashë dhe e plotë për të mbajtur nxehtësinë, ndërsa shtresa e sipërme është me gjatësi mesatare dhe më e trashë.

Duke dhënë përshtypjen se kafsha është shumë më e madhe se sa është në të vërtetë. Ata lëshojnë flokët gjatë sezonit të shkrirjes ose kur janë në vende të ngrohta. Ka ngjyra të ndryshme, duke filluar nga e bardha e pastër deri tek kombinimet e të bardhës dhe grisë (më e zakonshme), e zezë, e kuqe dhe kafe.

Jetëgjatësia

Kur keni një kafshë shtëpiakei përkëdhelur, dëshirojmë që ai të jetojë shumë vite dhe të ketë një jetë shumë të shëndetshme dhe të lumtur. Një qen siberian Husky mund të jetojë nga 12 deri në 15 vjet, por kjo do të varet nga mënyra e jetesës që ka kjo kafshë.

Përcaktimi i jetëgjatësisë së një kafshe varet nga shumë faktorë, si: zakonet e mira të të ngrënit , aktivitetet fizike, gjenetika e kafshëve dhe kujdesi shëndetësor.

Personaliteti i racës siberian Husky

Ne kemi parë deri tani, karakteristikat fizike të Husky siberian, origjinën dhe trajnimin e tij, por si do të jetë Si sillet ai në baza ditore? Shikoni karakteristikat e personalitetit të këtij qeni të ftohtë më poshtë.

A është një racë shumë e zhurmshme apo e çrregullt?

Janë kafshë të pavarura, pra, pak kokëfortë. Ata kanë shumë energji dhe kjo duhet shpenzuar përmes ushtrimeve dhe shëtitjeve. Ata nuk mund të jetojnë në mjedise shumë të vogla, për shkak të madhësisë dhe temperamentit të tyre.

Nëse kjo ndodh, atëherë po, mund të konsiderohet një kafshë e çrregullt, sepse asgjë nuk do të qëndrojë në vend, për shkak të madhësisë dhe personalitetit të saj. Ata janë të shqetësuar, por është plotësisht e mundur të kapërcehet kjo lloj situate. Ata nuk janë të zhurmshëm, pavarësisht se janë të shqetësuar. Ata lehin pak, por kanë zakon të ulërijnë.

Pajtueshmëria me kafshët e tjera

Haski siberian është shumë lozonjar, i shoqërueshëm dhe gëzon shoqërinë e njerëzve dhe qenve të tjerë. Ata janë miqtë e të gjithëvePër shkak të kësaj, ata nuk bëjnë qentë më të mirë roje. Ata zakonisht nuk janë miqësorë me macet.

Shumica e qenve të kësaj race përgjigjen në mënyrë të kënaqshme ndaj shfaqjeve të dashurisë, duke qenë të gatshëm të luajnë dhe të tundin bishtin për të tërhequr vëmendjen. Ai është miqësor me kafshët dhe qentë e tjerë gjithashtu.

A zakonisht shkon mirë me fëmijët dhe të huajt?

Qentë Husky siberianë janë kafshë shumë të shoqërueshme. Ata janë qen të përsosur për shtëpitë ku ka fëmijë dhe kafshë të tjera. Ata pëlqejnë të jenë pjesë e një familjeje dhe të kenë shoqërinë e kafshëve të tjera ose të njerëzve të tjerë.

Zakonisht shkojnë mirë me fëmijët dhe njerëzit që nuk i njohin, të gjitha sepse janë të shoqërueshëm dhe u pëlqen të luajnë. Zakonisht nuk shkaktojnë probleme që lidhen me agresionin ose dhunën. Ata shkojnë mirë me këdo, u pëlqen të tërheqin vëmendjen, edhe nga të huajt.

A mund të jeni vetëm për një kohë të gjatë?

Ata kënaqen duke jetuar me njerëzit. Kur janë vetëm, ata bëhen të shqetësuar dhe nuk dinë ta përballojnë vetminë shumë mirë dhe si pasojë mund të pësojnë probleme serioze në sjellje. Ata kërkojnë shumë vëmendje nga njerëzit e shtëpisë kur kthehen në shtëpi.

Meqë janë plot energji dhe të trazuar, kur mbeten vetëm për një kohë të gjatë, mërziten, me këtë mund të shkatërrojnë disa gjëra brenda shtëpisë. Për të shmangur këtë, duhet të jetëI stërvitur që në moshë të re. Prandaj, kushdo që dëshiron të adoptojë një Husky Siberian duhet të jetë i vetëdijshëm për këtë nevojë për kafshën përpara se ta çojë në shtëpi.

Çmimet dhe kostot e qenushit Siberian Husky

Deri më tani ne kanë pasur informacion për historinë, për karakteristikat fizike dhe të sjelljes së këtyre qenve. Jam i sigurt që jeni të interesuar! Pra, vazhdoni të lexoni dhe shikoni se cilat do të jenë shpenzimet kur blini një Husky Siberian, cilat janë shpenzimet me ushqimin, vaksinat, veterinerin dhe argëtimin që i duhen një qeni të tillë.

Çmimi i qenushit siberian Husky

Për të blerë një Husky Siberian, kërkoni një mbarështues të akredituar dhe të përgjegjshëm në ndonjë organizatë ose lukuni, sepse në këtë mënyrë do të keni siguri më të madhe në shëndetin e qenit tuaj. Ka një ndryshim në çmimet e ofruara.

Ato ndryshojnë në varësi të asaj që ofron mbarështuesi, për shembull, nëse është vaksinuar, nëse është deworming, lukuni dhe prejardhja e qenit. Vlera e një qenush Siberian Husky aktualisht kushton mesatarisht nga 800,00 deri në 3,000 dollarë.

Ku mund të blini një Husky siberian?

Kërkoni një lukuni të akredituar dhe të akredituar për të blerë kafshën tuaj shtëpiake, pasi në këtë mënyrë do të jeni të garantuar të blini një qenush që ka pasur ndihmë mjekësore përveç kujdesit tjetër. Një mbarështues i akredituar do t'ju japë informacion rreth qenit, do t'ju ofrojë një histori mjekësore, si dhe informacion në lidhje medietë ushqimore për qen.

Shmangni blerjen nga dyqanet e kafshëve shtëpiake. Ju mund t'i gjeni këto lukuni në internet duke futur emrin e lukunës, si dhe shtetin e Federatës së cilës i përket.

Shpenzimet e ushqimit

Zgjedhja e ushqimit cilësor është e rëndësishme dhe duhet të përmbajë proteina, yndyrna, karbohidrate dhe vitamina për të siguruar ushqim të plotë dhe të ekuilibruar. Deri në dymbëdhjetë muaj ky qen konsiderohet një qenush.

Në këtë fazë sasia e ushqimit varion nga 95 deri në 355 g në ditë dhe mund ta ushqeni dy deri në tre herë në ditë. Do t'ju duhen rreth 11 kg ushqim në muaj. Ka disa lloje ushqimesh, që variojnë nga rreth 8,90 dollarë deri në 35,99 dollarë për kg. Do të shpenzoni ndërmjet 100,00 dollarë për ushqim në muaj, ushqim më të lirë, deri në 400,00 dollarë.

Veterinar dhe vaksinat

Vaksinat që duhet të aplikohen janë: vaksina kundër tërbimit, vaksina V8 dhe V10 vaksinë. Doza e parë e V8 dhe V10 duhet të jepet në 45 ditë të jetës; doza e dytë, rreth 75 ditë, ndërsa doza e tretë e të njëjtave vaksina duhet të administrohet një muaj pas dozës së dytë. Më pas, të dyja V8 dhe V10 duhet të jepen çdo vit.

Doza e parë e anti-tërbimit duhet të jepet në 120 ditë të jetës së qenit, pas përforcuesve vjetorë. Çmimet ndryshojnë sipas klinikës veterinare, por çdo dozë kushton midis 30 dhe 100,00 dollarë; një takim veterinar kushton rreth 150,00 dollarë.

Lodra, shtëpi dheaksesorët

Lodrat janë të rëndësishme sepse ato sigurojnë shpërqendrim, reduktojnë stresin dhe nxisin aktivitetin fizik për kafshën. Ka shumë lloje lodrash dhe çmimet variojnë nga 15,20 dollarë, kockë e fortë tepër e fortë, deri në mbi 150,00 dollarë. Shtëpia e qenve sjell siguri.

Çmimet ndryshojnë shumë, nga 237,90 dollarë në mbi 350,00 dollarë. Sa i përket aksesorëve, ka disa, nga ato që përdoren për stërvitje e deri tek ato më të thjeshtat për përdorim të përditshëm, si p.sh.: një rrip gjoksi për 54,00 dollarë. Siç mund ta shihni, çmimet gjithashtu ndryshojnë shumë.

Kujdesi për qentë siberian Husky

Të kesh një Husky siberian kërkon planifikim. Shikoni më poshtë se çfarë kujdesi të veçantë nevojitet për këtë racë, si veshja, ushqimi, higjiena e përgjithshme dhe shumë më tepër.

Kujdesi për një qenush siberian Husky

Janë kafshë që nuk janë përshtatur jetojnë në apartamente. Ata kanë nevojë për hapësirë ​​për të ushtruar, u pëlqejnë aktivitetet e rregullta fizike, duke u bërë kështu më të qetë. Ata nuk e durojnë dot nxehtësinë, ndaj nëse keni një Husky këtu në Brazil, mbajini vazot e ujit gjithmonë të freskëta, në vende të freskëta dhe të ajrosura. Ata janë shumë të dashur për kubat e akullit në tasat e tyre të ujit.

Këta qen janë edukuar për të vrapuar në distanca të gjata, kështu që ata priren të përdorin më mirë ruajtjen e yndyrës. Ata mundenhani më pak ushqim sesa duhet. Por pavarësisht kësaj, dieta juaj duhet të jetë e ekuilibruar mirë.

Sa duhet të ushqej?

Husky duhet të ushqehet dy deri në tre herë në ditë. Jepuni këtyre kafshëve shumë ujë. Deri në 12 muaj të jetës, ata konsiderohen ende këlyshë, kështu që në këtë fazë sasia e ushqimit varion nga 95 deri në 355 gram në ditë.

Është e rëndësishme që të jetë një ushqim cilësor, veçanërisht për ushqimin mesatar. këlysh me madhësi. Është e rëndësishme të krijoni një rutinë. Gjithmonë përpiquni të jepni ushqim në të njëjtin vend dhe në të njëjtën kohë, kjo do të jetë një mënyrë për të edukuar Husky-n tuaj siberian. Kur dyshoni, konsultohuni gjithmonë me një veteriner.

A ka nevojë kjo race për shumë aktivitet fizik?

Ata kanë nevojë për shumë aktivitet fizik në baza ditore, për të qëndruar të shëndetshëm dhe për të pasur jetë më të gjatë, ky është rekomandimi kryesor mjekësor për këta qen. Është e rëndësishme që ata të kenë hapësirë ​​të mjaftueshme për të kryer aktivitetet e përditshme, sepse, nëse kjo nuk ndodh, ata mund të bien në depresion dhe të zhvillojnë probleme të sjelljes, si shkatërrimi i objekteve dhe mobiljeve, kokëfortësia dhe mosbindje.

Për këtë. arsyeja, është thelbësore që të bëni shëtitje rutinë dhe aktivitete që stimulojnë fizikun dhe mentalitetin, në mënyrë që të mos ndiheni kot.

Kujdesi për shtresën e racës

Ka disa ngjyra të veshjes Husky siberian. Ata kanë një shtresë intensive që tenton të heqë shumë flokë gjatë sezonit të çiftëzimit.kryejnë shkëmbimin. Ata kanë dy ndryshime flokësh në vit. Normalisht, shkëmbimi i parë bëhet midis pranverës dhe verës dhe i dyti midis vjeshtës dhe dimrit.

Për këtë arsye larja është e nevojshme dhe duhet bërë çdo ditë, duke mbajtur kështu qenin të pastër përmes larjes. Ky kujdes do të shmangë problemet e lëkurës dhe do të ndihmojë në ndryshimin e veshjeve. Përsa i përket banjove ato duhet të kryhen një herë në muaj.

Kujdesi për thonjtë dhe dhëmbët e qenit

Praktikisht, të gjitha racat e qenit kanë probleme me gurët. Prandaj, është e nevojshme të shqetësoheni për shëndetin oral të qenit tuaj dhe të lani dhëmbët në mënyrë periodike, në mënyrë që qeni juaj të mos ketë infeksione orale dhe pllaka bakteriale.

Ideali do të ishte një larje e përditshme, siç do të ishte duke shmangur formimin e gurëve. Tashmë ka pasta dhëmbësh dhe furça specifike për qentë. E njëjta gjë vlen edhe për thonjtë, të cilët duhen shkurtuar një ose dy herë në muaj, duke parandaluar kështu dëmtimin e Husky siberian.

Kuriozitete rreth racës siberian Husky

Duke lexuar këtë artikull deri këtu, me siguri, u magjepse nga ky qen. Përveç karakteristikave të përmendura tashmë, kjo racë ka edhe kuriozitete shumë të veçanta. Zbuloni disa prej tyre më poshtë dhe argëtohuni.

Marrëdhënia e tyre me ujqërit

Shpesh ngatërrohen me ujqërit, pasi raca i ngjan
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.