Zbuloni se çfarë ha breshkat dhe cili është ushqimi më i mirë!

Zbuloni se çfarë ha breshkat dhe cili është ushqimi më i mirë!
Wesley Wilkerson

Ushqimi i breshkave: Çfarë mund të hanë breshkat?

A keni një breshkë shtëpiake apo keni ndërmend? Pra, këtu do të gjeni të gjitha detajet për t'i ushqyer ato!

Më në fund, do të zbuloni ndryshimin midis të ushqyerit të një breshke ujore dhe një breshke tokësore, pasi, megjithëse ka ushqime të zakonshme midis specieve, secili prej tyre paraqet veçoritë e tij. Për shembull, peshku, perimet dhe ushqimet janë disa nga ushqimet që do të mësoni për të ushqyer breshkën tuaj.

Kur ushqeni një breshkë, duhet të dini nëse ushqimi që i jepni është mjaftueshëm ushqyes dhe i dobishëm. Prandaj, më poshtë do të mësoni në detaje të gjitha masat paraprake për të zgjedhur perimet që do të shërbejnë si ushqim për breshkat, pasi ka disa ushqime që mund të dëmtojnë edhe shëndetin e këtyre zvarranikëve. Eshte gati? Le të shkojmë!

Çfarë hanë breshkat ujore

Breshkat ujore janë gjithëngrënëse, ashtu si të gjitha breshkat. Dieta e tyre mund të përbëhet nga perime, peshk të papërpunuar pa yndyrë, krustace, ushqim lundrues, midis një numri ushqimesh të tjera. Njihuni në detaje me artikujt më të mirë për të përgatitur dietën e një breshke ujore!

Peshku për breshkën ujore

Breshkat janë kafshë që hanë gjithçka. Në rastin e breshkës ujore duhet të keni kujdespeshqit që do të vendosni së bashku me breshkën në vendin tuaj të shumimit. Një nga ushqimet që ajo mund të hajë në robëri është peshku i papërpunuar dhe me pak yndyrë. Breshka ujore mund të hajë peshq më të vegjël dhe të ngacmojë të tjerët me madhësi mesatare duke i shtrënguar pendët dhe bishtin e tyre. Peshqit e rritur së bashku me breshkën ujore duhet të jenë të shkathët dhe më të mëdhenj.

Krustacet

Krustacet janë një mundësi e shkëlqyer për të ushqyer breshkat tuaja ujore. E pasur me lëndë ushqyese, krustace ka vitamina B3, B6, B9 dhe B12. Disa ushqime lundruese kanë të ashtuquajturat gammarus, domethënë krustace të vegjël që përforcojnë thithjen e proteinave. Sa herë që keni një kafshë ekzotike në shtëpinë tuaj, konsultohuni gjithmonë me veterinerin e specializuar për këtë lloj kafshe për të ditur porcionet dhe sasitë e duhura që duhen dhënë.

Ushqimet lundruese

Një alternativë e mirë për breshkat Ujorët e rritur në shtëpi janë ushqimi lundrues. Përbërja e tij bazë është e përbërë nga multivitamina, minerale dhe e pasuruar me granula karkalecash. Elementë të tjerë të tillë si kalciumi natyral përbëjnë ushqimin, duke ndihmuar në ruajtjen e një karapace të shëndetshme dhe të fortë. Me pak fjalë, një ushqim cilësor lundrues është një shtesë ushqimore e shkëlqyer për një breshkë të rritur.

Shiko gjithashtu: Dreri Pantanal: informacion, rreziqe të zhdukjes dhe më shumë!

Çfarë hanë breshkat

Breshkat nuk janë aq selektive në lidhje me ushqimin e tyre, domethënë çfarëdo që është në përballë saj dhe futet në gojën e saj,ajo ha. Prandaj, është e nevojshme të tregoheni shumë të kujdesshëm me atë që ka mbetur brenda mundësive të zvarranikëve. Zgjedhje të shkëlqyera janë frutat, gjethet jeshile, perimet dhe madje edhe ushqimi. Shihni më shumë më poshtë:

Fruta për breshkat

Një dietë e breshkave duhet të përmbajë 10% fruta në ditë. Një dietë e ekuilibruar do të sjellë shëndet më të mirë për kafshën tuaj. Frutat më të përdorura si ushqim për breshkat tokësore janë mollët, luleshtrydhet, pjepri, portokalli, dardha dhe shalqiri.

Shiko gjithashtu: Macja Ashera: tiparet, temperamenti, çmimi dhe kujdesi

Gjethet jeshile për breshkat

Breshkat tokësore duhet të kenë rreth 70% zarzavate me gjethe. Këto gjethe mund të jenë spinaqi, marule, zarzavate rrepe, zarzavate luleradhiqe, gjethe selino, tërfili, chard zvicerane, endive, zarzavate, lakra jeshile dhe barishte të freskëta. Nuk është e nevojshme t'i shërbesh të gjitha brenda një dite. Kombinimin e këtyre gjetheve mund ta ndryshoni sipas dëshirës.

Perimet

Në dietën e përditshme të breshkës së tokës këshillohet të përfshini perime dhe bishtajore të freskëta. Këto duhet të përbëjnë 20% të dietës suaj ditore. Ndër ushqimet e kësaj kategorie mund të përdorni kastravecin, brokolin, lulelakrën, domaten dhe kungullin.

Ushqimi për breshkën tokësore

Ushqimi ideal për breshkën tokësore duhet të përbëhet nga fruta dhe perime të freskëta , ashtu si gjethet. Ushqimi duhet të jepet vetëm si një shtesë ushqimore, kur nuk e kamjaft ushqim natyral. Ushqimet janë suplemente ushqimore dhe duhet të jenë të një cilësie të mirë. Ato janë të lehta për t'u trajtuar, të lehta për t'u përdorur, por kurrë nuk duhet të zëvendësojnë plotësisht ushqimin natyral.

Informacione të rëndësishme për ushqimin e breshkave

Ne tashmë e dimë se breshkat hanë gjithçka, kështu që ju duhet të kini shumë kujdes se ku shkon. Nëse në akuarium ose terrarium, të dyja duhet të montohen me elementë që nuk dëmtojnë shëndetin e breshkave. Zbuloni se si të përdorni ushqimin në mënyrë korrekte dhe ushqimet që duhet të shmangin breshkat.

Suplementet

Suplementet minerale dhe vitamina mund t'i shtohen ujit të terrariumit. Ky material do të shpërndajë dhe çlirojë kalciumin që parandalon zbutjen e guaskës, përveçse neutralizon veprimin acidik të krijuar nga mbetjet e mbetura në ujë. Suplementet pluhur me vitamina dhe minerale mund të jepen duke i përzier me ushqimin e tyre një herë në javë.

Kujdesi për dietën e breshkave

Meqë breshkat hanë fjalë për fjalë gjithçka, sigurohuni që kafsha juaj të mos ketë kontakt me ushqimet e mëposhtme, pasi ato mund të jenë të rrezikshme për shëndetin e kafshës. Shihni cilat janë këto ushqime:

• Frutat: pjeshkë, banane, kajsi, kivi dhe rrush.

• Drithëra dhe perime: bizele, misër, krisur, fasule, thjerrëza dhe oriz.

• Kërpudhat: kampione.

• Sheqernat.

•Perimet: panxhari, karota, shpargujt, kungujt dhe specat.

Sa ushqim?

Për të ushqyer breshkën tuaj duhet të matni sasinë e ushqimit sipas moshës dhe specieve. Këlyshët duhet të ushqehen çdo ditë. Në rastin e breshkave të rritura, ushqyerja duhet të bëhet tri herë në javë. Këshillohet që të konsultoheni me një veteriner të specializuar për të ditur sasinë e duhur, pasi kjo sasi mund të ndryshojë nga një specie në tjetrën. Ushqyerja duhet të bëhet gjithmonë në të njëjtin vend për të parandaluar që vendi i shumimit të bëhet shumë pis.

A keni mësuar se si të ushqeni breshkat ujore dhe tokësore?

Kemi parë këtu se të gjitha breshkat janë të gjithëngrënëse dhe se është shumë e rëndësishme të dini se çfarë t'i ushqeni këto kafshë miqësore, pasi nuk ka rëndësi vetëm sasia, por niveli ushqyes i çdo ushqimi. 4>

Për më tepër, ne e kuptojmë se, megjithëse breshkat e tokës hanë gjithçka, perimet dhe ushqimet janë gjerësisht të treguara për të hartuar dietën e këtyre zvarranikëve. Breshkat e ujit, nga ana tjetër, janë pak më selektive, me mish peshku të papërpunuar dhe ushqim lundrues me bazë karkaleca, që janë ushqimet e tyre të preferuara. Për më tepër, për të plotësuar ushqimin e të dy breshkave, mund të ofrohen edhe suplemente ushqimore.

Në përgjithësi, mbani mend gjithmonë t'i kushtoni vëmendjeKoha për të blerë ushqimin e breshkës për t'i dhënë asaj ushqimin më të mirë të mundshëm!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.