Zogjtë brazilianë: Zbuloni specie të bukura dhe të bollshme!

Zogjtë brazilianë: Zbuloni specie të bukura dhe të bollshme!
Wesley Wilkerson

Njihuni me specie mahnitëse dhe mbresëlënëse të zogjve brazilianë

Shumëllojshmëria e zogjve në vendin tonë është një nga më të mëdhenjtë në botë, makaw blu, për shembull, madje është bërë personazhi kryesor i një karikaturë. Parakejtë, papagajtë dhe madje edhe zogjtë grabitqarë si shqiponja harpi (një nga më të mëdhenjtë në botë) ekzistojnë vetëm këtu në tokën tonë. A e dinit për këtë?

Shumica e llojeve të shpendëve që do të përmendim këtu ekzistojnë vetëm në Brazil, kjo është arsyeja pse ne jemi kaq krenarë të themi se fauna jonë është kaq e pasur. Shumë prej tyre janë të njohura, të tjerat janë më pak të zakonshme për t'u parë kryesisht në qytetet më të mëdha. Dëshironi të zbuloni disa nga speciet më të zakonshme të shpendëve në Brazil? Le të shkojmë!

Zogjtë e njohur brazilianë

Ka aq shumë lloje sa në një artikull do të jetë e vështirë t'i emërtoni të gjithë, të madhësive, ngjyrave dhe sjelljeve të ndryshme, le të dimë pak më shumë për secili prej tyre. Nga veriu në jug, sigurisht që keni hasur një të tillë.

Coleiro

Bar papa, jakë dhe jakë me jakë, ky zog jo vetëm që gjendet në xhunglën e Amazonës, por mund të mund të gjenden në të gjithë Brazilin. Pendët e saj ndryshojnë nga e zeza në kafe tek meshkujt dhe barku i saj është kryesisht i bardhë. Femrat kanë ngjyrë kafe të errët në shpinë dhe kafe të hapur në gjoks. Ata kanë një maksimum prej 12 centimetrash.

Kolibri

Një nga speciet më të njohura të shpendëve, frymëzim për këngë dhetatuazhet, konsiderohen mistike. Shenjë e fatit të mirë, dashurisë dhe rilindjes. Brenda familjes ka disa lloje dhe ushqimi i tyre është i pranishëm kryesisht në polenin e luleve, femrat janë më të mëdha se meshkujt, por meshkujt janë më shumëngjyrësh.

Bem-te-vi

Kënga juaj është shumë specifike dhe e njohur. Barku i saj ka një të verdhë shumë të fortë e cila ndihmon në identifikimin. Në të gjithë Brazilin ka emra të ndryshëm për të. Pitangua, tic-tiui dhe triste-vida, për shembull. Nuk është shumë e vogël, ka rreth 23 centimetra dhe këndon gjithmonë në agim, një këngë që na ndriçon ditën.

Jaçanã

Një lagje mban emrin e këtij zogu kureshtar. ka një ngjyrë të habitshme dhe një nga emrat e saj është cafezinho. Jeton pranë ujit dhe ushqehet me peshq të vegjël, bimë ujore dhe insekte. Këmbët e tij janë shumë të gjata, mund të jenë 23 centimetra dhe specia shihet në parqet publike në jug të vendit.

Saíra-sete-cores

E gjelbër është një nga më bie në sy në ngjyrën e flamurit tonë, bluja dhe e verdha e plotësojnë këtë. Një zog që mund të përfaqësojë Brazilin do të ishte ky. I vogël dhe me ngjyrat e flamurit tonë, sigurisht që është shumë brazilian. Pavarësisht se ka vetëm 5 ngjyra, ajo sjell gëzim me ato që ka: blu, jeshile, të verdhë, portokalli dhe të zezë.

Makao e kuqe

Një nga zogjtë më të mëdhenj të faunës sonë , masa rreth 90 centimetra,ngjyra e tij mbizotëruese është e kuqe, por bluja dhe jeshile janë më të zakonshme për t'u parë. E gjetur në të gjithë Brazilin, një tipar kurioz i tij është se kur zemërohet, faqet e tij bëhen të kuqe. A e dini se?

Specie të tjera të zakonshme zogjsh brazilianë

Siç u përmend më parë, ka një larmi të madhe zogjsh në Brazilin tonë. Disa priren të jetojnë shumë pranë nesh, të tjerë jo aq shumë. Disa këndojnë në agim, të tjerë na ndriçojnë pasditet. Këndimi i shumë prej tyre është pjesë e rutinës sonë.

Mëllenja Oranjeira

Në ditën e zogjve është fokusi kryesor i festës dhe madje ka qenë emblema e medaljen e një prej kupave të konfederatave këtu në Brazil. Dhe është ende një simbol i të gjithë shtetit të São Paulo. Kënga e saj është e pagabueshme. I njohur për ngjyrën portokalli të pranishme në bark dhe është një specie që mund të përshtatet lehtësisht në mjedise të ndryshme.

Shiko gjithashtu: Qeni duke tërhequr prapanicën e tij në dysheme: zbuloni se çfarë do të thotë

João de barro

Të paktën në një rrugë në lagjen tuaj ju duhet të ketë një fole zogu prej balte të bërë në një shtyllë. Një nga inxhinierët më të talentuar të natyrës, foleja e saj është ndërtuar në mënyrë strategjike për t'u përballur me anën e kundërt të shiut. Shumë inteligjent dhe i vogël, ky zog ka vetëm 20 centimetra. Jam i sigurt që e dini.

Turtlule vjollce

Me siguri e keni parë këtë të varur nëpër rrugët tuaja. Një specie që i është përshtatur ndryshimeve të bëra nga dora e njeriut.I quajtur shpesh turtull, dieta e tij përbëhet nga kokrra dhe insekte që gjenden në tokë. Këndi i tij është gjithashtu i njohur dhe i vogël. Masat deri në 17 centimetra. Vë bast që e keni parë një sot.

Siriema

Të gjithë kanë dëgjuar për këtë siriema, një zog i madh me këmbë të gjata. Zakonisht jeton në cerrado dhe në kullota. Ushqehet me brejtës të vegjël, hardhuca, gjarpërinj dhe insekte. Madhësia e tij arrin 90 centimetra dhe kur këndon edhe ata që nuk i kuptojnë zogjtë e dinë se është ai që këndon.

Shiko gjithashtu: Peshku me thikë klloun: dini karakteristikat e tij, riprodhimin dhe mënyrën e shumimit!

Tuiuiú

I njohur në Brazilin qendror si jaburu, ky zog i pagabueshëm ka këmbë të mëdha të zeza, kokë dhe sqepa. Pjesa tjetër e trupit të saj është e bardhë dhe është më e pranishme në zonat kënetore dhe lumenjtë. Mund të arrijë deri në 1.4 metra, gjë që e bën më të lehtë kur ushqehet, pasi gjen enët e tij të preferuara nën ujë.

Zogjtë e egër brazilianë

Ju duhet të pyesni veten: “ Por a nuk janë të gjithë zogj e egër? Ka një ndryshim, zogjtë e egër janë ata që jetojnë në natyrë, pa ndërhyrjen e njeriut. Shikoni disa specie më poshtë!

Sky Macaw

Bluja e pendëve të saj është sigurisht e pagabueshme, ajo u shpall e zhdukur 20 vjet më parë. Më i vogël se makau i zymbylit, ai ka vetëm 57 centimetra dhe falë projekteve për ruajtjen e specieve, ai gradualisht po kthehet në natyrë. NëMars 2020, 52 makau u kthyen në Brazil, rezultat i një projekti gjerman të mbarështimit në robëri.

Papagalli i vërtetë

Ashtu si zogjtë e tjerë në këtë listë, ai gjithashtu shërben frymëzim për televizionin personazhet. Dafina e famshme mund të jetojë më gjatë se zogjtë e tjerë. Duke qenë në gjendje të jetë një kafshë shtëpiake, ai është sigurisht një nga të dashurit në Brazil. Ngjyra e saj jeshile e ndezur tërheq vëmendjen, por disa nga speciet janë në rrezik të zhdukjes. Turp, apo jo?

Toucan toco

Një tjetër zog në rrezik zhdukjeje, ky që është një nga zogjtë më të bukur dhe më të pëlqyer të faunës sonë ka mahnitëse ngjyrat e zeza të pendëve të saj dhe portokallia në sqep janë. Sjellja e saj është e urtë dhe është një kafshë shumë inteligjente. Ushqehet me fruta dhe insekte dhe mund të pushtojë foletë e njerëzve të tjerë për të ngrënë vezë dhe pula. Si i tillë, ai nuk është një fqinj shumë i besueshëm.

Kanarinë e tokës

Ngjyra e verdhë e ndezur e këtij zogu mund të shihet nga larg. Ato janë të zakonshme në klimat cerrado dhe kaatinga dhe ushqehen me fara, fruta dhe insekte. Femrat e specieve në përgjithësi ruajnë ngjyrën gri në të cilën kanë lindur dhe për të pushtuar një femër, meshkujt luftojnë mes tyre, por gjithmonë me inkurajimin e një femre.

Azulão

Secili rajon i Brazilit ka një emër për këtë zog të egër, briskë blu, guarundi blu dhe shumë të tjerë. Si emri tashmëthotë se ngjyra e saj është një blu e përcaktuar mirë, por vetëm mashkulli e ka këtë ngjyrë, femra dhe këlyshët janë kafe. Ushqimi i tij, si shumica e zogjve, përbëhet nga fruta, insekte dhe fara.

Goldfinch

I argjendtë dhe i shkurtër, 11 centimetrat e tij janë sigurisht një bukuri. Por ajo që tërheq vërtet vëmendjen është ngjyra e saj, e verdha e trupit dhe e zeza e kokës janë një kontrast perfekt. Përveç këngës së tij që tërheq shumë vëmendje. Ato gjenden më shumë në juglindje dhe jug të vendit tonë.

Nga të gjitha anët

Shpendët e përmendur këtu janë një shembull se sa e pasur dhe e bollshme është fauna jonë. Nga veriu në jug kemi disa lloje zogjsh që janë unikë. Zogj si shqiponja harpi, lavatriçe e maskuar, qukapiku, harabeli, lapwing jugor dhe shumë simbole të tjera të Brazilit.

A keni ndalur ndonjëherë të mendoni se shumë prej tyre mund të këndojnë shumë afër jush? Ju duhet ta keni parë tashmë një nga këto duke fluturuar pranë një parku apo sheshi që frekuentoni. Ju patjetër do të gjeni më shumë se një nga këta zogj brazilianë këtu. Dhe nëse ju pëlqeu dhe dëshironi të dini më shumë për zogjtë dhe zogjtë, thjesht vizitoni faqen tonë të internetit. Aty do të gjeni shumë më tepër!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.