A mund të hanë qentë ushqim për mace? Zbuloni nëse ushqimi është i sigurt!

A mund të hanë qentë ushqim për mace? Zbuloni nëse ushqimi është i sigurt!
Wesley Wilkerson

A mund të hajë qeni ushqim për mace?

Ata që kanë qen dhe mace shpesh pyesin veten nëse është e mundur të ushqehet qeni me ushqim për mace apo e kundërta. Por ka një arsye shumë të rëndësishme pse ka ushqime specifike për qentë dhe macet! Është gjithmonë e rëndësishme t'i japim përparësi shëndetit, sigurisë dhe mirëqenies së kafshëve tona shtëpiake. Një dietë e shëndetshme dhe adekuate për nevojat ushqyese të specieve është pjesë e këtij kujdesi.

Kuptoni, në këtë artikull, arsyet pse ushqimi i maceve nuk është zgjidhja më e mirë për qenin tuaj. Zbuloni se çfarë qëndrimesh duhet të mbani në lidhje me dietën e qenit tuaj. Le të shkojmë?

Mund t'i jepni qenit ushqim për mace?

E vërteta është se ushqimi i maceve nuk është zgjidhja më e mirë për të ushqyer qenin tuaj. Qentë kanë nevojë për ushqim pak më specifik për të plotësuar nevojat e tyre ushqyese. Kuptoni më mirë arsyet.

A mund të zëvendësohet ushqimi i qenve me ushqimin e maceve?

Ushqimi i qenve nuk mund të zëvendësohet me ushqimin e maceve. Kjo ndodh sepse ushqimi i maces është shumë më i pasur me proteina shtazore, përveç që ka më shumë yndyrë sesa ushqimi që u nevojitet qenve. Ndërkohë, qentë janë omnivorë dhe kanë nevojë për ushqim tjetër përveç mishit. Nga ana tjetër, pjesa më e madhe e dietës së maces bazohet në mish dhe organe të brendshme.

Pra, një qen që haUshqimi i maceve, në afat të gjatë, patjetër do të ketë probleme shëndetësore për shkak të kësaj diete të pamjaftueshme dhe çekuilibrit të lëndëve ushqyese.

A mund të përzieni ushqimin e maceve me ushqimin e qenve?

As ide e mirë. Siç është thënë tashmë, ushqyerja e qenve dhe maceve duhet të jetë e ndryshme, pasi ato kanë nevoja të ndryshme ushqyese. Kështu, përzierja e dy ushqimeve nuk është efikase për të ushqyer siç duhet qenin tuaj. Ky lloj rregullimi mund të jetë më ekonomik për kujdestarët e qenve dhe maceve, por mund të shkaktojë probleme të tilla si mbipesha, për shembull.

Përveç kësaj, kursimet që paraqet ky lloj ushqimi sot do të kushtojnë më vonë. kur qeni duhet t'i nënshtrohet trajtimit shëndetësor për t'u kujdesur për problemet e shkaktuara nga ushqimi joadekuat. Pra, jini të vetëdijshëm!

A mund të hajë qeni ushqim për mace herë pas here?

Nëse qeni përfundimisht konsumon ushqim për mace, ai nuk do të pësojë dëme të mëdha ose të menjëhershme. Por megjithatë, është e rëndësishme të shmangni një qëndrim të tillë. Në disa raste, si shpëtimi i një qeni dhe vetëm ushqimi për mace në shtëpi, kjo zgjedhje mund të duket si e vetmja rrugëdalje.

Por në një situatë të tillë, pa ushqim për qen në shtëpi ose pa pasur mundësi më parë duke e blerë atë, këshilla është të përgatisni një dietë të shëndetshme natyrale. Përgatitja e ushqimit natyral për qentë është e shpejtë dhe mund të bëhetme ushqimet që shumica e njerëzve kanë në shtëpi, si orizi, karotat dhe vezët. Të gjitha pa erëza! Por mbani mend, kur të shpëtoni një kafshë të braktisur, gjithmonë çojini tek veterineri sa më shpejt që të jetë e mundur.

A mund të ofroj ushqim për macet si ushqim?

Ka ushqime natyrale dhe të industrializuara të bëra posaçërisht për qentë. Është më mirë të kërkoni këtë lloj trajtimi për qenin tuaj. Mos përdorni ushqim për mace si trajtim. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të blini biskota për qentë ose t'i bëni vetë në shtëpi me ushqim natyral dhe përbërës të përshtatshëm për qentë.

Një tjetër mundësi e mirë rostiçeri për qentë janë ushqimet natyrale që nuk kanë nevojë të përgatiten. Frutat (pa fara) si mollët, shalqinjtë, papajat dhe bananet mund të ofrohen si snack. Copat e karotave të papërpunuara dhe bishtajat mund të ofrohen gjithashtu si një meze të lehtë natyrale.

Cili është ndryshimi midis ushqimit për mace dhe qen?

Dieta e maces bazohet kryesisht në yndyrë dhe proteina, me vetëm 15% të perimeve, dhe pjesën tjetër të mishit dhe organeve të brendshme. Ushqimi i qenve përbëhet nga 25% perime, dhe pjesa tjetër nga proteinat dhe karbohidratet.

Megjithëse macet mund të hanë perime, trupi i tyre nuk është i përgatitur të merret me këto ushqime si qentë. Qentë, nga ana tjetër, kanë nevojë për perime në dietën e tyre si një shtesë. Prandaj, ushqehen qeni dhe macjajanë kaq të ndryshme, pasi secila prej tyre është menduar me përpikëri për organizmin dhe nevojat e një specieje të ndryshme.

Rreziqet e dhënies së ushqimit për mace qenit

Ka disa rrezik për shëndetin e qenit nëse ushqehet me ushqim për mace. Këto rreziqe përkeqësohen kur kafsha ushqehet me ushqimin e gabuar në afat të gjatë. Njihuni me rreziqet e ofrimit të ushqimit për mace për qentë:

Mungesa ushqyese te qentë

Qentë kanë nevojë për lëndë ushqyese të pranishme në perime. Gjithashtu, ushqimet si patatet e ëmbla dhe perimet e tjera me rrënjë janë të pasura me lëndë ushqyese për qentë. Këto ushqime nuk janë të pranishme në ushqimin e maceve. Prandaj, një qen që ushqehet me ushqim për mace do të ketë mangësi ushqyese. Në një numërim rutinë gjaku do të jetë e mundur të shihet ky problem.

Një mungesë ushqyese tek qentë mund të ndikojë në sistemin imunitar, duke ulur imunitetin. Dhe hapja e dyerve për sëmundje të tjera. Sidomos nëse qeni nuk është i vaksinuar. Mënyra më e mirë dhe kryesore për të mbajtur një qen të shëndetshëm është t'i ofroni atij ushqim adekuat për speciet.

Sëmundjet afatgjata te qentë

Ushqyerja e një qeni me ushqim mace për një kohë të gjatë mund të shkaktojë serioze problemet. Ushqimi i maceve përmban rreth 5% më shumë yndyrë sesa ushqimi i qenve. Prandaj, rreziku i obezitetit është i lartëafatgjatë.

Sëmundje të tjera mund të shfaqen edhe tek qentë që hanë ushqim për macet, si hepatiti, pankreatiti dhe problemet me veshkat dhe mëlçinë. Shpesh mësuesi e ushqen qenin me ushqimin e duhur, por kafsha shtëpiake vjedh pak ushqim nga macja e shtëpisë. Kjo tashmë është e mjaftueshme për të shkaktuar probleme në të ardhmen.

Marrja e lëndëve ushqyese të papërshtatshme

Përveç mungesës ushqimore, një qen që ha ushqim për macen i nënshtrohet edhe marrjes së lëndëve ushqyese që nuk i nevojiten. . Kjo mund të shkaktojë probleme me tretjen. Absorbimi i lartë i proteinave shtazore shkakton edhe probleme me veshkat dhe mëlçinë.

Qeni do të konsumojë me bollëk lëndë ushqyese, me të cilat organizmi i tij nuk është i përgatitur t'i përballojë, ndërsa vuan nga mungesa e atyre që i duhen vërtet. Pra, marrja e tepërt e lëndëve ushqyese të pamjaftueshme është po aq problematike sa edhe mungesa e lëndëve ushqyese të nevojshme.

Mosbalancimi i vitaminave dhe mineraleve

Ndërsa macet kanë nevojë për vitaminë A, E dhe B2, qentë kanë nevojë për kalcium dhe vitaminat A, E, C, D, K dhe vitaminat e kompleksit B. Prandaj, qeni që ushqehet me ushqim për mace do të vuajë nga mungesa e vitaminave dhe mineraleve.

Me pak fjalë, nevojat e maceve për vitamina dhe minerale janë shumë të ndryshme nga ato të qenve. Dhe ushqimi i maceve nuk përmban ato vitamina dhe minerale që macetnuk kanë nevojë, por qentë kanë. Vitamina K, për shembull, është anti-hemorragjike dhe ndihmon në koagulimin e gjakut. Një qen që nuk e ha mund të ketë probleme me shëndetin e enëve të gjakut!

Shiko gjithashtu: Pitbull me rottweiler: karakteristikat, çmimi dhe më shumë!

Si ta parandaloni qenin tuaj të hajë ushqim për mace

Tani që i dini arsyet pse qeni nuk mund të hajë ushqim për mace. Është koha për të mësuar se si ta parandaloni qenin tuaj të hajë aksidentalisht ushqimin e maces tuaj. Në fund të fundit, shumica e qenve nuk mund ta ndihmojnë kur shohin ndonjë ëmbëlsirë brenda mundësive. Vazhdoni:

Përdorni enë të ndryshme për të shërbyer ushqim

Shmangni përdorimin e të njëjtit tas për të shërbyer ushqim për qentë dhe macet. Çdo kafshë shtëpiake duhet të ketë tasin e vet të ushqimit dhe ujit. Edhe nëse nuk e kanë problem të ndajnë, shpesh aroma e ushqimit të maces mund të mbetet në tas dhe kjo e bën macen të ndihet edhe më i detyruar të përpiqet të hajë ushqimin e maces. Me fjalë të tjera, përdorimi i pjatave të ndryshme është një truk i shkëlqyeshëm!

Shërbejeni ushqimin në kohë të ndryshme

Qentë dhe macet që jetojnë së bashku mund të hanë në kohë të ndryshme për të parandaluar që njëri të mos i vjedhë ushqimin tjetrit . Mund të duket qesharake dhe e lezetshme kur shohim një kafshë shtëpiake duke vjedhur ushqimin e tjetrit, por kini parasysh se rreziqet për shëndetin janë të larta. Pra, mund të jetë më e lehtë të kontrollohet duke i ofruar secilit ushqim në kohë të ndryshme.

Ndryshe nga shumënjerëzit imagjinojnë, macet nuk kanë nevojë për ushqim në dorë në çdo kohë. Në fakt, është edhe më e shëndetshme që macja të hajë vetëm në kohën e caktuar për këtë aktivitet. Në këtë mënyrë, është gjithashtu më e lehtë për të parandaluar qenin të vjedhë ushqimin e maces.

Përpiquni ta servirni ushqimin në vende të veçanta

Ndoshta kjo është mënyra më efektive për të parandaluar qenin të hajë ushqimi i maces. Keni një hapësirë ​​për të ngrënë macja dhe një të veçantë për qenin. Nëse preferoni ta lini ushqimin në dispozicion për macen gjatë gjithë ditës, vendoseni në një vend që është lehtësisht i aksesueshëm nga macja, por që qeni nuk mund të hyjë.

Menaxho hapësirën në mënyrë që njeriu të mos hajë ushqimin. ushqimi i dikujt tjetër është një qëndrim i thjeshtë që do të sjellë pozitivisht një ndryshim të madh në shëndetin e qenit tuaj.

Shiko gjithashtu: bleta Jataí: shikoni informacionin, si të kapni; mjaltë dhe më shumë.

Mësojini qenit tuaj të mos hajë ushqim për macen

Një mënyrë tjetër për të parandaluar qenin të hajë ushqimin e maces po mëson qenin të mos hajë atë ushqim. Ekziston edhe mundësia që ta mësoni këtë vetë në shtëpi. Nëse qeni juaj tashmë ka disa trajnime dhe mëson komandat shpejt, do të jetë edhe më e shpejtë dhe më e lehtë ta mësoni atë të mos hajë ushqim për macet.

Nëse qeni juaj është lloji që nuk mund t'i rezistojë të hajë diçka që është përreth brenda mundësive të tij, ose nëse nuk e keni trajnuar dhe nuk ndiheni të sigurt duke e bërë vetë, mund të zgjidhni të kërkoni ndihmën e një trajneriprofesionale.

Shmangni që qeni juaj të hajë ushqim për mace sa më shumë që të jetë e mundur!

Ushqimi i maceve nuk është i sigurt për shëndetin e qenit tuaj, kështu që në fund të fundit nuk duhet t'i jepni kurrë ushqim maceve qenit tuaj. Dhe, nëse ky është i vetmi ushqim për kafshët shtëpiake që keni në shtëpi, është e rëndësishme të blini një ushqim specifik për qen ose të përgatitni diçka natyrale dhe të sigurt për qenin.

Disa njerëz mund të mendojnë se është më mirë ta ushqejmë qenin me atë që ata kanë, edhe nëse është ushqim për mace. Megjithatë, rreziku për shëndetin e qenit nuk ia vlen! Pra, këshilla është të jeni kreativ dhe të mendoni për një mënyrë për t'i ofruar një ushqim të përshtatshëm qenit.

Në rastin e qenve endacakë që dëshironi të ndihmoni, është e rëndësishme të mendoni se shëndeti i atij kafsha mund të jetë tashmë shumë e dobësuar, kështu që ushqimi i maces mund të përkeqësojë çdo problem shëndetësor që ai tashmë ka. Pra, është shumë më mirë të blini ushqim për qentë ose të ofroni një ushqim të përshtatshëm natyral për qenushin!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.