A urinon qeni juaj aty ku fle? Shihni shkaqet dhe si të kujdeseni!

A urinon qeni juaj aty ku fle? Shihni shkaqet dhe si të kujdeseni!
Wesley Wilkerson

A është normale urinimi i një qeni aty ku fle?

Së pari duhet të kuptoni se qeni juaj nuk e bën këtë për t'ju zemëruar, por se ai ka nevojë për ndihmë. Kjo nuk është një sjellje e zakonshme, por mund të ndodhë që qeni të urinojë aty ku fle. Kjo lloj sjelljeje, edhe pse jo më e natyrshme, mund të ndodhë për disa arsye.

Kur një pronar përballet me një problem që e shqetëson po aq sa qeni që urinon aty ku fle, është normale të ndihesh i shqetësuar. duke menduar se nuk është kështu, ka një mënyrë për ta zgjidhur këtë. Por është plotësisht e mundur për të zgjidhur këtë lloj situate. Përgjatë këtij artikulli, mësoni rreth arsyeve pse qentë urinojnë aty ku flenë dhe mësoni si të merreni me këtë problem.

Kuptoni pse qentë urinojnë aty ku flenë

Megjithëse nuk është aq e zakonshme siç folëm në fillim të këtij artikulli. Po, mund të ndodhë që qeni të urinojë aty ku fle. Kuptoni arsyet për këtë lloj sjelljeje për t'u përballur më mirë me të.

Për një qenush është normale

Këlyshët nuk kanë kontroll të plotë të fshikëzës si një i rritur. Ashtu si një foshnjë njerëzore, ata mund të përfundojnë duke urinuar aty ku flenë. Në këtë rast, lagja në shtrat nuk është e qëllimshme, por diçka që ndodh sepse këlyshi nuk mund ta mbajë për të arritur në vendin e duhur.

Në këtë fazë të jetës, veçanërisht në muajt e parë, sa më shpejt teksa mbërrin në shtëpi, këlyshët priren ta bëjnë këtë kudotë cilët e ndjejnë atë. Por është një sjellje që ndryshon me kalimin e kohës.

Mungesa e një banjoje të përshtatshme

Kur pronari nuk e mëson siç duhet qenin se ku të urinojë, është e mundur që qeni thjesht të fillojë të urinojë vende të tjera. Një arsye mund të jetë edhe mospasja e një vendi të pastër.

Qentë në përgjithësi nuk u pëlqen të eliminojnë në vende të pista. Pra, ka mundësi që ai të zgjedhë ta bëjë diku tjetër dhe edhe pse nuk është zgjedhja më logjike, ky vend mund të jetë shtrati. E njëjta gjë mund të ndodhë nëse banja e kafshës shtëpiake nuk është lehtësisht e aksesueshme për të.

Ndryshimet hormonale pas kastrimit

Ndryshimet hormonale tek femrat pas tredhjes mund të shkaktojnë mosmbajtje urinare. Por kjo nuk ndodh me të gjithë qentë dhe shumica nuk e kanë këtë problem.

Kjo lloj mosmbajtjeje mund të shfaqet vite pas procedurës kirurgjikale. Dhe në përgjithësi kjo ndodh gjatë gjumit, kur qeni është plotësisht i relaksuar dhe më pas nuk mund të kontrollojë fshikëzën e vet.

Frika mund të shkaktojë urinim në shtrat

Frika është një ndjenjë që mund të provokojë sjellje të padëshiruara tek qentë. Është shumë e zakonshme që një qen i frikësuar të urinojë në mënyrë të pavullnetshme, si dhe e kundërta, pra ngacmimi.

Në rast frike, këlyshi mund të kërkojë strehim në një vend ku ndihet i sigurt, gjë që mund të të jetë shtrati të përfundojë duke urinuar nështrat nga frika e ndonjë stimuli. Pra, ai nuk kishte kontroll të situatës dhe ajo që ndodh është e pavullnetshme.

Shiko gjithashtu: A mund të ushqeni një mango qen? Përfitime, kujdes dhe më shumë!

Gjendja shëndetësore e qenit

Përveç çështjeve të sjelljes, ka edhe shpjegime që mund të lidhen me shëndetin e qenit. Problemet me veshkat mund të shkaktojnë larje në shtrat ose vende të tjera të papërshtatshme. Dhe në këtë rast, është jashtëzakonisht e rëndësishme ta çoni kafshën shtëpiake te veterineri dhe të bëhen teste për të identifikuar problemin.

Shiko gjithashtu: Greyhound anglisht: karakteristikat, çmimi, kujdesi dhe shumë më tepër

Vlen të përmendet nëse qeni juaj ka paraqitur ndryshime të tjera në sjellje. Nëse në përgjithësi ai vazhdon të veprojë njësoj, atëherë mund të jetë një problem shëndetësor. Dhe gjëja e rekomanduar është gjithmonë ta çoni në një konsultë sa më shpejt të jetë e mundur.

Si ta bëni qenin të mos urinojë aty ku fle

Tani që i keni identifikuar arsyet e mundshme pse qeni urinon në shtrat, kuptoni se ka disa mënyra për ta përballuar këtë. Zbuloni se cilat mënyra për ta bërë qenin tuaj të ndalojë urinimin aty ku fle.

Ofroni një vend të përshtatshëm për të urinuar

Masa e parë që çdo pronar duhet të marrë është të ndajë një vend të përshtatshëm për kafshën shtëpiake. urinoni nevojat e tij. Kjo hapësirë ​​duhet të jetë larg nga shtrati dhe nga vendi ku ai ha ose pi ujë.

Bajoja e kafshës suaj gjithashtu duhet të jetë gjithmonë e pastër. Sigurohuni që tapeti ose banja të jetë plot dhe ndërroni çdo 3 ose 4 urinime. Nëse keni një zonë si një oborr i shtëpisë ose zonë lavanderi përka nevojë për kafshë shtëpiake, kjo hapësirë ​​duhet të lahet të paktën një herë në ditë.

Grimoni shtratin e qenit

Kreti i qenushit tuaj duhet të jetë gjithmonë i pastër. Hiqni erën e urinimit dhe sigurohuni që ajo të jetë në një vend të thatë dhe të këndshëm për të. Nëse është e nevojshme, zëvendësojeni me një shtrat me pëlhurë të papërshkueshme nga uji.

Sigurohuni që ky shtrat të jetë vërtet i rehatshëm për kafshën shtëpiake dhe në madhësinë e duhur për të. Asnjëherë mos e lini kafshën të hajë sipër shtratit. Kjo mund t'i bëjë asaj të nuhasë si ushqim dhe kjo mund ta bëjë qenin të përpiqet ta shkatërrojë atë në kërkim të ushqimit.

Jepni një dietë të përshtatshme

Një dietë e mirë ndihmon për të siguruar më shumë shëndet për të mirën tuaj mik. Dhe një qen i shëndetshëm ka më pak gjasa të zhvillojë sjellje që nuk janë aq të zakonshme sa urinimi në shtrat.

Pastaj jepini qenushit tuaj një dietë të mirë, qoftë me një ushqim cilësor superior, premium ose super premium, ose me ushqim natyral ushqimi. Në rastin e fundit, është e rëndësishme të konsultoheni me veterinerin për të marrë udhëzime mbi dietën e treguar në mënyrë specifike për qenin tuaj.

Mbajeni qenin tuaj të hidratuar

Për të shmangur problemet e veshkave dhe për të ruajtur shëndetin e qenit tuaj lart deri më sot, përpiquni të siguroheni që kafsha të hidratohet siç duhet. Mbajtja e ujit gjithmonë të pastër dhe të freskët është e rëndësishme që kafshët shtëpiake të shijojnë ujin e pijshëm, pasi shumë prej tyre nuk pinë ujë të ndotur ose me të tyren.pështymë.

Nëse është e nevojshme, jepni kokoshka frutash ose vendosni akull në ujë. Ky lloj truku ndihmon për ta bërë kafshën shtëpiake më të interesuar për ujin, pasi disave nuk u pëlqen shumë të pinë ujë. Thithjet ndihmojnë gjithashtu në rritjen e hidratimit.

Çoni qenin për shëtitje

Shëtitja është mjeti kryesor për të shmangur stresin tek qentë. Kafshët që nuk ecin ose ecin pak mund të shfaqin sjellje të çuditshme për shkak të stresit dhe energjisë së akumuluar. Kështu që ia vlen të investoni në shëtitje ditore cilësore.

Nëse nuk keni kohë ose nuk mund të shëtisni kafshën tuaj çdo ditë. Ia vlen të punësoni një këmbësor profesionist për të kryer këtë aktivitet dhe për të siguruar më shumë shëndet dhe cilësi të jetës për mikun tuaj më të mirë.

Basoni në ndihmën profesionale

Këshillohet të shkoni te veterineri për të kontrolluar nëse problemi nuk ka origjinë fizike. Pasi të jetë përjashtuar një problem shëndetësor, është e nevojshme të adresohen çështjet e sjelljes. Por edhe në këtë rast, disa tutorë nuk mund ta zgjidhin vetë problemin.

Ka trajnerë për këtë, mos ki turp të kërkosh ndihmën e një profesionisti, mundësisht pozitiv, për t'ju ndihmuar. zgjidhe problemin. Mund të tregojë një rutinë më të përshtatshme për qenin tuaj dhe do t'ju mësojë se si të merreni me situata të ndryshme.

Një qen që urinon aty ku fle ka një zgjidhje

Siç e pamë gjatë gjithë artikull, megjithëse është njësituatë e pakëndshme dhe e panatyrshme. Nëse qeni juaj urinon aty ku fle, duhet të qëndroni të qetë dhe të ndiqni udhëzimet e dhëna në të gjithë artikullin. Sepse problemi ka një zgjidhje dhe ndonjëherë zgjidhja mund të jetë shumë më e thjeshtë nga sa mund të mendoni.

Ne theksojmë sërish se kjo sjellje e qenit që urinon aty ku fle nuk është një fyerje për pronarin. Qentë nuk kanë ndjenjën e hakmarrjes, inatit apo pendimit. Ata nuk ndërmarrin veprime të bazuara në ofendimin e njerëzve. Pra, mos u zemëroni me mikun tuaj të vogël dhe mos i bërtisni kurrë atij. Sepse qeni nuk urinon aty ku fle me qëllim.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.