Greyhound anglisht: karakteristikat, çmimi, kujdesi dhe shumë më tepër

Greyhound anglisht: karakteristikat, çmimi, kujdesi dhe shumë më tepër
Wesley Wilkerson

A e njihni qenin Greyhound anglez?

Galgo ose English Greyhound është një qen laik që ka të dhëna që datojnë që nga Egjipti i Lashtë. Pavarësisht se ka një reputacion të madh lidhur me shpejtësinë e tij, ai nuk është një qen ekskluziv për gara dhe mund të edukohet në një mjedis shtëpiak.

Në këtë artikull, do të mësoni më shumë për origjinën, profilin fizik dhe personalitetin e tij. të kësaj race të bindur dhe të qetë. Përveç kësaj, do të mësoni për disa nga kujdesi i nevojshëm për Greyhound për shkak të karakteristikave të tij unike, si ndjeshmëria ndaj të ftohtit.

Do të mësoni gjithashtu për kostot kryesore që lidhen me krijimin e tij, si shoqërizohet kafsha me fëmijët dhe kafshët e tjera dhe disa kuriozitete, të tilla si referenca për zagarët në Bibël dhe literaturën klasike.

Karakteristikat e racës Greyhound

Vizatuar në varret egjiptiane mijëra vjet më parë dhe me lidhje me misticizmin, Greyhoundët anglezë kanë një fizik të hollë dhe ngjyra të larmishme të veshjes. Shikoni më shumë karakteristika të kësaj race më poshtë!

Origjina dhe historia e Greyhound

Greyhound anglez ka origjinën e raportuar 4 mijë vjet para Krishtit, në Egjiptin e lashtë, kur u bënë pikturat e kësaj kafshe në varret e faraonëve. Sidoqoftë, standardi i racës u zhvillua në Angli, prandaj etimologjia e emrit të saj. Atje, shpejtësia e tij filloi të përdoret edhe më shumë përsytë hapur

Mund të duket e çuditshme, por disa zagarë flenë me sy hapur. Kjo mund të jetë diçka e natyrshme apo edhe të sinjalizojë një problem shëndetësor.

Në disa raste, mund të jetë thjesht një gjumë unihemisferik, në të cilin kafsha arrin të qëndrojë pjesërisht zgjuar ndërsa pushon, diçka e trashëguar nga paraardhësit për mbrojtje. Por nëse tutori vëren ndryshime në zonën e syve ose sjellje, ia vlen të konsultoheni me një veteriner dhe të kontrolloni se nuk ka probleme si brakicefalia apo lagoftalmosi.

Temperatura e trupit të tij është më e lartë se çdo qen tjetër

Sipas ekspertëve, zagarët kanë temperaturën më të lartë të trupit midis qenve. Biologët e lidhin këtë gjendje me një imunitet më të madh ndaj sëmundjeve të caktuara, pasi metabolizmi i përshpejtuar është më pak i ndjeshëm ndaj disa infeksioneve bakteriale. kohë për të fjetur. Nga ana tjetër, një karakteristikë e tillë çon në nevojën që mësuesi të jetë i kujdesshëm me rrezikun e hipotermisë në të ftohtë.

Raca e vetme e qenit e përmendur në Bibël

Si një nga qentë me rekordin më të gjatë të ekzistencës, Greyhound shfaqet në një seri veprash mijëvjeçare. Një prej tyre është Bibla, ku është i vetmi qen i përmendur. “Zagar; edhe dhia; dhe mbretit që nuk mund të rezistohet”, thotë pasazhii Fjalëve të Urta 30:31, ku përmendet raca.

Përveç kësaj, ishte edhe qeni i parë i përmendur në literaturë, në librin "Odisea", të autorit Odiseu, në vitin 800 para Krishtit. .

Ata përmenden në 11 nga dramat e Shekspirit

Një nga shkrimtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, William Shakespeare përmend zagarët në 11 drama që ai krijoi gjatë gjithë jetës së tij. Një nga më të famshmit ndodh në librin "Henri V", në fjalimin e vetë mbretit para një beteje: "Unë shoh që po qëndroni si zagar në shpatet, duke bërë përpjekje në fillim. Loja është në zhvillim e sipër" , thote protagonisti.

Ka dhe nje citim tek klasikja "Makbeth" dhe nje here nga protagonisti: "Po, ne katalog kaloni nga burrat, si zagare, zagare, brege, qen gjuetie. , barinj, qen qen prehër, qen uji dhe gjysmë ujq”, thuhet në fragment.

Greyhound anglez është një qen i shpejtë dhe i qetë

Siç shihet në këtë artikull, atje nuk janë pengesa kryesore për krijimin e një Greyhound anglez në mjedisin shtëpiak, përderisa ofrohen kushte ideale, si ushtrimet e përditshme fizike dhe kujdesi shëndetësor.

Mund të kuptoni gjithashtu se nuk është një racë e lehtë për të gjetur në lukuni të legalizuara në vend, dhe se ka lëvizje për adoptimin e Zagarëve të braktisur. Për më tepër, e patë se ata kanë një nivel të mirë socializimi, pavarësisht dembelizmit të tyre.

Tani, ju gjithashtu e dinise është më mirë të mos përpiqeni ta garoni me të, por të jetë një shok besnik, i urtë dhe i qetë kur është me pronarët e tij.

gjuetia e kafshëve të egra.

Këta qen ishin gjithashtu të lidhur fort me misticizmin. Faraonët i konsideronin ato një shtrirje të fuqisë së tyre hyjnore. Për më tepër, Greyhound anglez u bë i famshëm në mesin e udhëheqësve të tillë si Aleksandri i Madh dhe Mbretëresha Elizabeth I.

Madhësia dhe pesha

Sipas Konfederatës Braziliane të Cinophilia (CBKC), meshkujt e zagarit janë 71 deri në 76 vjeç centimetra, ndërsa femrat arrijnë një lartësi prej 68 deri në 71 centimetra. Në lidhje me peshën, mashkulli varion midis 27 dhe 40 kg në fazën e të rriturve, ndërsa femra është midis 26 dhe 34 kg.

Këto karakteristika fizike janë të lidhura, kryesisht, me madhësinë e hollë dhe muskulore që race ajo mund të arrijë për të pasur këmbë të gjata dhe bust, me një kokë të hollë.

Pallto

Palltoja e Greyhound angleze është e imët, e mbyllur dhe e shkurtër. Konfederatat zyrtare të cinofilisë raportojnë një seri ngjyrash të përsëritura: e zeza, e bardha, e kuqe, blu, e kuqe, kafe e çelur dhe brindle.

Është gjithashtu e mundur që ndonjë nga këto ngjyra të përzihet me pjesë të bardha. Njollat ​​mund të shfaqen në vende të ndryshme të trupit, nga kofshët tek busti dhe fytyra. Ka edhe rikthim të palltos me lara. Për shkak të karakteristikës së palltos, Greyhound anglez është një racë që ndjen të ftohtin më shumë se të tjerët.

Jetëgjatësia

Jetgjatësia e Greyhound angleze është 10 deri në 14 vjet. Ndryshimet në jetëgjatësi janëe lidhur me kujdesin periodik veterinar dhe ushqimin pa konservues dhe transgjenikë.

Koha e jetës lidhet gjithashtu me identifikimin e hershëm të prirjeve ndaj sëmundjeve si neuropatia, në të cilën ka dobësim të masës muskulore, duke ju bërë të çalë dhe të shmangni ushtrim. Gjithashtu me jetëgjatësinë shoqërohen edhe kujdesi për të shmangur përdredhjen gastrike, të zakonshme për këtë racë, shmangia e ushtrimeve fizike pas ushqyerjes ose konsumimi i tepërt i ujit gjatë tij.

Personaliteti i racës Greyhound

Mund të tingëllojë e çuditshme për këdo që e ka parë atë në gara, por në mjedisin shtëpiak, Greyhound ka një profil shumë më të relaksuar! Dëshironi të dini se si është temperamenti juaj? Lexoni më shumë më poshtë.

A është një racë shumë e zhurmshme apo e çrregullt?

Greyhound anglez është një qen me profil të heshtur që zakonisht leh pak, një fakt që e bën atë të papërshtatshëm për ruajtje. Prandaj, nuk duhet të shkaktojë probleme zhurmash me fqinjët.

Përveç kësaj, pavarësisht se nga natyra është qen vrapues, në mjedisin e shtëpisë ai është dembel dhe i pëlqen hapësira e tij, zakonisht nuk bën rrëmujë. Megjithatë, kjo lloj sjelljeje standarde mund të ndryshojë nëse qeni është vetëm për periudha të gjata pa ushtruar.

Pajtueshmëria me kafshët e tjera

Greyhound anglez ndërvepron mirë me kafshët e tjera, kryesisht për shkak të profilit të tij të qetë dhe të kaluarës së tij si qen gjuetienë grup. Të vetmet vërejtje janë dhënë në lidhje me zogjtë dhe kafshët e vogla, kryesisht lepujt, të cilët mund të konsiderohen pre e zagarit.

Ndërveprimi me raca të tjera më të pavarura dhe më të qeta është gjithashtu më i përshtatshëm për këta qen, pasi që ata dua momentet dembel. Ashtu si në rastin e racave të tjera, socializimi që në moshë të re lehtëson bashkëjetesën.

A zakonisht kaloni mirë me fëmijët dhe të huajt?

Greyhound konsiderohet një kafshë e qetë dhe e dashur dhe për këtë arsye konsiderohet një shoqërues i mirë për fëmijët. Megjithatë, duke qenë se ka edhe një profil të pavarur, i pëlqen të ketë hapësirën e tij dhe të mos shqetësohet shpesh, ndaj këto kontakte duhet të dozohen.

Në rastet e të huajve dhe vizitave në shtëpi zakonisht vepron Zagari. me indiferencë dhe kjo është edhe një nga arsyet pse nuk tregohet si qen roje apo alarmi.

Shiko gjithashtu: A mund të hanë qentë spinaq? Shihni përfitimet dhe kujdesin

A mund të lihet vetëm për një kohë të gjatë?

Megjithë profilin e tij të pavarur dhe të qetë, Greyhound nuk i pëlqen të lihet vetëm për periudha të gjata, pasi është shumë i lidhur me pronarët e tij. Për shkak të këtij profili, një nga rekomandimet për familjet që nuk kanë shumë kohë në shtëpi është që të adoptojnë qen të tjerë, për socializim të hershëm dhe për të mbajtur shoqërinë e njëri-tjetrit.

Një opsion tjetër është t'i çoni në vende që pranojnë kafshë shtëpiake të kjo madhësi, pasi është një qen i sjellshëm dhe nuk duhet të shkaktojë probleme nëse ështëi trajnuar më parë për këto shëtitje.

Çmimet dhe kostot e racës së qenve Greyhound anglez

Gjetja e një Zagari anglez për shitje në tregun e legalizuar në Brazil mund të marrë pak punë. Më pas, shihni një udhëzues për shpenzimet e nevojshme për të mbarështuar Greyhound në një mënyrë të shëndetshme.

Çmimi i qenushit Greyhound

The English Greyhound nuk është një qen shumë i popullarizuar në Brazil, pasi ka më shumë këtu mbarështuesit e zagarëve italianë. Kjo ndikon në çmimin mesatar të qenushit, i cili varion nga 3,000,00 deri në 5,000 dollarë. Faktorët që kanë ndikimin më të madh në çmimin përfundimtar janë garancia e origjinës dhe lindja e qenit të hequr nga gjiri, me heqjen e krimbave, vaksinat e aplikuara dhe mikroçipimin.

Duke qenë se kjo është një racë e përdorur gjerësisht në gara, një çështje tjetër që mund të kushtëzuar vlerën është oferta e këlyshëve me performancë të lartë.

Shiko gjithashtu: Njihuni me macen Scottish Fold: veçoritë, çmimi dhe më shumë!

Ku mund të blini qenin Greyhound anglez?

Për shkak se është një racë jo shumë e njohur në Brazil, gjetja e një Zagari anglez për shitje nuk është e zakonshme. Ndër entitetet e akredituara, një nga të paktat me mbarështues të lidhur me Greyhound është Clube Paulistano de Cinofilia.

Ashtu si me çdo racë, rekomandohet të adoptohen këlyshë në lukuni të regjistruar në CBKC ose Sobraci, për të shmangur ushqimin e tregut. klandestine. Për më tepër, në mbarë botën ka lëvizje në favor të adoptimit të zagarëve garues që braktisen pas një moshe të caktuar ose për shkak të dobësive nëshëndeti.

Shpenzimet e të ushqyerit

Një paketë 15 kg me ushqim për këlyshët e markës së mirë fillon nga 140,00 dollarë në tregun aktual të kafshëve shtëpiake. Racioni premium prej 15 kilogramësh për të rriturit fillon nga 120,00 dollarë, me një kohëzgjatje të vlerësuar prej një muaji e gjysmë, pasi kafsha ha nga 200 deri në 320 gramë në ditë.

Shpenzimet, megjithatë, ato ndryshojnë sipas markës, peshës dhe moshës së kafshës, të cilat ndikojnë në sasinë ditore që do të ofrohet. Paketat ofrojnë tabela me këto indikacione.

Veterinaria dhe vaksinat

Vaksinat thelbësore për zagarët janë tërbimit dhe polivalente (në përgjithësi V8 ose V10), të cilat mbrojnë kundër sëmundjeve të tilla si murtaja, parvovirusi, hepatiti. dhe gripit. Të shtënat e tyre kushtojnë midis 60,00 dhe 90,00 dollarë. Në rastin e kundër tërbimit, indikacioni është të merret doza e parë në katër muaj, me një përforcues vjetor.

Polivalenti aplikohet ndërmjet 6 dhe 8 javësh, me përforcuesin e parë ndërmjet 10 dhe 12 javësh. , e ndjekur nga doza vjetore. Vizitat rutinë te veterineri kushtojnë midis 100,00 dhe 200,00 dollarë.

Lodrat, shtëpitë dhe aksesorët

Greyhound anglez i pëlqen të sfidohet aftësia e vrapimit, prandaj, lodrat që simulojnë gjahun janë të suksesshme me të. përveç topthave dhe frisbees. Ato kushtojnë nga 10,00 dollarë.

Është një racë që ndjen mjaft ftohtë, ndaj duhet të investoni në veshje qëkushton nga 30,00 dollarë. Shtëpia e drurit për përmasat e saj, me dyshek për të shmangur dëmtimin e lëkurës, ka çmime duke filluar nga 180,00 dollarë.

Për shëtitje, brezi i tërheqshëm me jakë gjoksi është më i rekomanduari për racën dhe vlera është rreth 60,00 dollarë.

Kujdesi për racën angleze Greyhound

Pavarësisht se nuk është i prirur ndaj shumë sëmundjeve, Greyhound anglez kërkon kujdes me ngërçe të tilla si ndjeshmëria e lëkurës. Shikoni udhëzimet për këtë dhe çështje të tjera pas këtij artikulli!

Kujdesi i qenve zagar

Përveç vaksinave të nevojshme, është e rëndësishme të siguroheni që Greyhound të marrë stërvitje dhe ushqim cilësor që herët mosha, meqenëse trupi juaj është atletik. Për shkak të profilit të tij si vrapues dhe stalker, është e rëndësishme të investoni në mikroçip dhe jakë rezistente në shëtitje, për të shmangur shqetësimet nëse ai ik për të ndjekur një kafshë të vogël.

Një alternativë tjetër për të shmangur probleme më të mëdha në lidhje me këtë po kryen një trajnim të thjeshtë bindjeje ndaj pronarit kur thirret.

Sa duhet të ushqej?

Sasia e rekomanduar e ushqimit për Greyhounds është 184 deri në 265 gram në ditë në rastin e këlyshëve, deri në 12 muaj, duke u rritur në 265 deri në 399 gram në fazën e rritur.

Për këlyshët deri në 4 muaj indikacioni është ndarja e sasisë në katër vakte në ditë. Nga kjoperiudha deri në 8 muaj duhet të jetë tre vakte dhe, më pas, dy. Është e rëndësishme të respektohen udhëzimet e paketës për sa i përket peshës specifike dhe moshës së qenit, pasi ushqyerja e tepërt mund të shkaktojë përdredhje gastrike te zagarët.

A ka nevojë kjo race për shumë aktivitet fizik?

Greyhound anglez ka qen gjuetie si paraardhës, kështu që kafshët e brezit aktual ende marrin pjesë në garat profesionale, prandaj, biotipi dhe personaliteti i tyre kërkojnë një ngarkesë të madhe ushtrimesh.

Tregimi i trajnerëve dhe mbarështuesit duhet të kërkojnë vende të hapura dhe të sigurta (pa rrezik për t'u kapërcyer ose ikur) në mënyrë që ai të mund ta zhvillojë këtë potencial. Rekomandohen të paktën dy shëtitje ditore nga gjysmë ore secila. Trajnimi i kafshës për të kërkuar pre mund të jetë një alternativë e këndshme dhe stimuluese për të luajtur lojëra.

Kujdesi i flokëve zagar

Për shkak se është i hollë dhe i shkurtër, veshja e Zagarit nuk kërkon shumë kujdes dhe nuk bie shumë. Larja duhet të bëhet herë pas here, me një furçë të butë, pasi lëkura e tyre është e ndjeshme. Larja nuk duhet të jetë shumë e shpeshtë për shkak të ndjeshmërisë dermatologjike. Duke qenë se flokët e tyre nuk ndoten lehtë, rekomandohet të prisni që kjo të ndodhë ose ta bëni atë në intervale jo më pak se 15 ditë.

Një këshillë tjetër për të mbajtur një shtresë të shëndetshme është blerja e ushqimit me vitaminë B5. , A dhe E, omegas 3 dhe 6, biotinë, zink osecystine.

Kujdesi për thonjtë dhe dhëmbët e qenit

Është e rëndësishme që pronari të kontrollojë shpesh rritjen e thonjve të Greyhound në mënyrë që t'i shkurtojë ato sa herë që fillojnë të harkohen ose shkaktojnë zhurmë dyshemeja . Vonesa në prerje mund të shkaktojë thyerje dhe dhimbje për kafshën gjatë garave dhe ushtrimeve të tjera. Detyra duhet të kryhet me një gërshërë të veçantë ose nga një dyqan kafshësh.

Dhëmbët duhet të pastrohen çdo ditë, me një furçë dhe paste të përshtatshme, për të shmangur gurët dhe kavitetet, të cilat krijojnë erë të keqe dhe mund të shkaktojnë sëmundjet.

Kuriozitete rreth racës angleze Greyhound

A dinit për citimet e Greyhound anglez në Biblën e Shenjtë dhe në veprat e William Shakespeare? Dhe, në fund të fundit, çfarë shpejtësie arrijnë këto kafshë? Mësoni më shumë rreth këtyre dhe kurioziteteve të tjera më poshtë!

Kafsha e dytë më e shpejtë në botë!

Greyhound anglez konsiderohet kafsha e dytë më e shpejtë tokësore në botë, duke arritur një shpejtësi deri në 72 kilometra në orë në pak sekonda. Në renditje, ai është vetëm pas një kafshe të egër, Cheetah, e cila arrin shpejtësinë 115 kilometra në orë.

Greyhound anglez është në vendin e parë në renditjen e shpejtësisë në krahasim me qentë e tjerë dhe në vendin e dytë është gjithashtu i zënë nga një pjesëtar i familjes së zagarëve. Ky është Whippet, i cili arrin deri në 56 kilometra në orë.

Disa zagarë flenë me
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.