Buburreci i bardhë? Shikoni karakteristikat dhe kuriozitetet e këtij insekti!

Buburreci i bardhë? Shikoni karakteristikat dhe kuriozitetet e këtij insekti!
Wesley Wilkerson

Në fund të fundit, ka buburrecat e bardha apo jo?

Shumë njerëz pretendojnë se kanë parë ose dëshmuar buburrecat e bardha. Megjithatë, ata janë thjesht buburreca që sapo kanë dalë nga ekzoskeleti i tyre i vjetër ose kanë dalë nga një vezë! Ata e shfaqin këtë ngjyrim për një periudhë të shkurtër. Më vonë ata do të kthehen në ngjyrën e tyre normale, në nuancat e kafesë.

Babburet, të bardha ose jo, kanë ekzistuar prej miliona vitesh dhe janë insekte jashtëzakonisht të adaptueshëm dhe të evoluar. Ata mund të mbijetojnë në vende të ndryshme dhe po evoluojnë në disa nga dëmtuesit më të adaptueshëm në Tokë. Ka afërsisht 4000 lloje të gjalla të buburrecave në botë.

Si të tilla, ato gjenden zakonisht në ndërtesa dhe shtëpi, sepse preferojnë mjedise të ngrohta pranë ushqimit dhe ujit, si dhe kanalizimeve. Kjo ndodh kryesisht për riprodhim, që është kur kacabutë lindin dhe zgjedhin vende të fshehura për të hedhur jashtë skeletin e tyre.

Karakteristikat e buburrecave të bardhë

Burimi: //br.pinterest.com

Next , do ta kuptoni nëse janë vërtet të bardha apo e kanë këtë ngjyrë për arsye të tjera, përveçse të dini shkaqet e tyre dhe si ndodh. Ejani dhe zbuloni gjithçka rreth tyre!

Babburet që heqin lëkurën

Po, buburrecat janë insekte që heqin lëkurën e tyre, kjo quhet shkrirje ose ekdizë. Shkrirja është një proces i përbashkët për të gjithë artropodët (insektet dhekrustaceve). Këta organizma krijojnë një ekzoskelet dhe jo një endoskelet si njerëzit dhe vertebrorët e tjerë.

Eksoskeleti është një strukturë jashtëzakonisht e ngurtë e bërë nga molekula e kitinës. Kitina është e butë dhe e bardhë kur formohet për herë të parë, por ndërsa ekspozohet ndaj ajrit, thahet dhe bëhet më e ngurtë. Ai gjithashtu ndryshon ngjyrën gjatë këtij procesi. Prandaj, një kacabu i bardhë do të mbetet në këtë ngjyrë për një kohë të shkurtër.

Shiko gjithashtu: Dhelpra: karakteristikat, llojet, çfarë ha, habitati dhe më shumë

Ndërsa insekti rritet, ai fillon të mbushë përsëri hapësirën e tepërt brenda ekzoskeletit të tij. Pasi ai nuk mund të rritet më brenda ekzoskeletit të tij, insekti duhet të shpërthejë jashtë ekzoskeletit të vjetër.

Shkaqet e ekzistencës së kacabusë së bardhë

Shkaku i buburrecit të bardhë është ndryshimi i ekzoskeletin e tij. Ata rriten me kalimin e kohës, ashtu si çdo insekt. Në këtë mënyrë, buburrecat e bardha shkrihen kur madhësia e tyre ka arritur tashmë maksimumin e lejuar nga skeleti i tyre ekzoskelet.

Një krahasim i thjeshtë është rrobat që veshim, kur të rritemi na duhen rroba më të mëdha. Është e njëjta situatë. Megjithatë, buburrecat nuk fillojnë të shkrihen në mes të ditës, pasi ato janë shumë më të prekshme ndaj grabitqarëve kur ekzoskeleti i tyre nuk është ngurtësuar ende.

Kështu që ata zakonisht gjejnë strehim (një zonë ku mblidhen buburrecat), të tilla si kanalizime ose vende të fshehura, parafillimi i procesit të shkrirjes.

A qëndrojnë të bardha përgjithmonë buburrecat?

Jo. Ngjyra e kacabusë do të ndryshojë ngadalë nga pothuajse e bardhë e pastër në çdo gjë që është ngjyra normale për atë specie brenda pak orësh, qoftë kafe e çelët, kafe e errët, e kuqërremtë apo e zezë.

Pra, nëse hasni një kacabu të bardhë ose në të verdhë më të errët, ka të ngjarë që ai të jetë shkrirë disa orë më parë dhe është thjesht në mes të procesit të forcimit të ekzoskeletit të tij.

Çdo lloj kacabush ka një ngjyrim të ndryshëm kur mbarojnë shkrirjen. Në këtë mënyrë, përgjithësisht, të gjitha llojet e buburrecave janë pothuajse plotësisht të bardha kur dalin nga ekzoskeleti i tyre i vjetër.

Kuriozitete rreth buburrecave

Le të kuptojmë pak më shumë rreth kurioziteteve që përfshijnë buburrecat buburrecat, si cilësia e shikimit të tyre, nëse mund të fluturojnë apo të transmetojnë sëmundje. Gjithashtu le të kuptojmë se sa kohë ekzistojnë. Me siguri keni dëgjuar disa nga këto pyetje. Ejani zbulojeni!

A mund të fluturojnë buburrecat e bardha?

Varet sa vjeç është. Buburrecat e reja, deri në 2 vjeç, nuk kanë krahë të zhvilluar mirë. Në këtë mënyrë, ata nuk mund të fluturojnë gjatë kësaj periudhe. Buburrecat më të vjetra, rreth 3 deri në 4 vjeç, arrijnë të fluturojnë pa probleme të mëdha.

Llojet më të zakonshme të buburrecave kanë disa fidanë me kalimin e kohës. që nga buburrecatBuburrecat e bardha po kalojnë këtë proces dhe se janë më konstante në fillim të jetës dhe rritjes, nuk është e zakonshme të shohësh buburrecat e bardha duke fluturuar, pasi ato janë ende në zhvillim.

Sa kohë kanë qenë buburrecat përreth?

Babburet janë më të moshuar nga sa mund të mendoni. Ata kanë ekzistuar për rreth 300 milion vjet. Përveç kësaj, edhe në kohët e vjetra kanë pasur nuanca të ndryshme, si e kuqe (e tërhequr në kafe verë), kafe e çelët dhe e errët, përveç të zezës.

Në këtë mënyrë ka pësuar mutacione dhe evolucioni sot përfshin disa lloje dhe madhësi. Me këtë, ata janë qenie shumë të formueshme në rajone të nxehta dhe të ftohta. Në përgjithësi, ata përshtaten më mirë në vende të ngrohta dhe pëlqejnë të jetojnë në mjedise të pista dhe të fshehura. Ky është një zakon që ka ekzistuar që në fillimet e evolucionit të tyre dhe ata janë përsosur për t'u përshtatur më mirë me kohët e sotme.

A janë buburrecat rezistente ndaj sulmeve bërthamore?

Jo. Ky ishte një mit popullor i krijuar në kohët e vjetra. Buburrecat janë qenie shumë të evoluara në disa aspekte dhe për shkak se ata kanë një sistem trupor me ndarje të ngadaltë qelizore, ata mund të mbijetojnë në situata të ndryshme në të cilat njerëzit nuk do t'i mbijetonin.

Megjithatë, sulmet bërthamore lëshojnë sasi të tepruara energjie dhe rrezatimi, jo aftësia për të mbijetuar në këto kushte. Për më tepër, ekzoskeleti i tij nuk e mbron atë nga këto lloj rrezatimi dheas zhvendosja e ajrit, e shkaktuar nga një shpërthim i madh bërthamor.

Babburet mbijetojnë pa kokë?

Ata mund të jetojnë për një kohë të shkurtër. Buburrecat pa kokë mund të marrin frymë dhe nuk do të vdesin nga gjakderdhja, për shembull. Megjithatë, ajo nuk është në gjendje të hajë. Shumë kohë përpara kësaj, ata do të vdesin nga etja.

Me këtë, pa kokën e tyre, ata nuk do të kenë gojë për të pirë dhe do të vdesin nga dehidratimi pas disa javësh. Përveç kësaj, trupi i tyre tani kontrollohet nga qelizat e instaluara në rajonin e barkut, gjë që është një tipar i mrekullueshëm i buburrecave, duke paralajmëruar rreziqet dhe duke ndihmuar në mbijetesën e tyre.

Prandaj, numri total i ditëve që nga koha kur Buburreci humbet kokën në kohën kur humbet jetën është diku rreth 20 ditë ose më pak.

A transmetojnë sëmundje buburrecat?

Babburet jetojnë në vende të ndryshme të pista, si kanalizime, feçe dhe dysheme publike. Prandaj, ka gjasa të mira që ajo të jetë bartëse e sëmundjeve. Përveç kësaj, feçet, lëkura dhe pështyma e tyre përmbajnë alergjen, domethënë mund të shkaktojnë alergji te njerëzit. Në këtë mënyrë, këto insekte mund të infektojnë ajrin, duke shkaktuar reaksione alergjike te njerëzit.

Disa baktere dhe viruse të zakonshme që mund të transmetojnë buburrecat janë Streptococcus; Stafilokoku; Salmonella (helmimi nga ushqimi); Clostridium; Diarre; Hepatiti B infektiv, ndër të tjera. Prandaj, lani gjithmonë duart dhe lini higjienën eShtëpia juaj e përditësuar për të parandaluar përhapjen e tyre.

Ju tashmë dini gjithçka për buburrecat e bardha!

Burimi: //br.pinterest.com

Tani ju e dini se kacabuja e bardhë e ka këtë ngjyrë për shkak të procesit të ekdizës, ku ata duhet të ndryshojnë ekzoskeletin e tyre për t'u rritur dhe evoluar. Kështu, kur skeleti është i ri, ato kanë një ngjyrë të çelur, siç është e bardha. Prandaj, ato klasifikohen si buburrecat e bardha.

Megjithatë, kacabuja kthehet në errësirë ​​ndërsa skeleti i tij ngurtësohet. Kjo ndodh sepse materialet që formojnë mbrojtjen e tij të ngurtë janë të errëta. Përveç kësaj, buburrecat bartin baktere të ndryshme dhe mund të transmetojnë sëmundje.

Prandaj, merrni gjithmonë seriozisht higjienën e shtëpisë tuaj, ruani ushqimet dhe mos lini enët hapur. Ata tërhiqen shumë nga aroma dhe mund të përfitojnë prej saj.

Shiko gjithashtu: Si të stërvitni një qenush ose qen të rritur: Udhëzues hap pas hapiWesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.