Çmimi i Parrotit të Vërtetë: shikoni sa kushton dhe shpenzimet

Çmimi i Parrotit të Vërtetë: shikoni sa kushton dhe shpenzimet
Wesley Wilkerson

Cili është çmimi i një papagalli të vërtetë?

Papagalli i vërtetë është një zog që gjendet kryesisht në territorin brazilian, nga shteti Maranhão dhe Pará në Rio Grande do Sul. Për të blerë këtë kafshë, duhet të kontrolloni nëse është e ligjshme, pasi ka shumë tregtarë që veprojnë në mënyrë të paligjshme duke ua shitur këtë shpend njerëzve që duan ta rrisin atë si kafshë shtëpiake.

Çmimi i një papagalli - i legalizuar zakonisht është rreth 3 mijë dollarë deri në 4 mijë dollarë në mbarështuesit e certifikuar. Jini të kujdesshëm nëse çmimi është shumë më i ulët se kaq, pasi ky ekzemplar mund të jetë rezultat i trafikut të kafshëve të egra, i cili për fat të keq është ende shumë i zakonshëm këtu në Brazil.

Vlen të mbani mend se nëse dëshironi të keni një papagall i vërtetë për mbarështimin shtëpiak, është e nevojshme të plotësohen të gjitha nevojat që kafsha mund të ketë gjatë gjithë jetës së saj. Prandaj, lexoni këtë artikull për të kuptuar nëse keni kushtet dhe përkushtimin e nevojshëm për të rritur këtë zog.

Çmimi i një papagalli të vërtetë dhe ku mund të blini

Papagalli i vërtetë është një zog me të vërtetë pasionant! Nuk është çudi që shumë njerëz duan ta kenë këtë kafshë si shoqëruese dhe ta rrisin atë në shtëpi.

Në vijim do të mësoni se si të blini një papagall të vërtetë legal, vlerën e kësaj kafshe dhe ku mund të kryejë blerje në përputhje me ligjin brazilian!

Çmimi i një papagalli-i legalizuar i vërtetë

Çmimi i një papagalli të vërtetë të legalizuar është midis 3,000,00 dhe 4,000 dollarë realë.

Pra, nëse gjeni dikë që e shet këtë kafshë për më pak se kjo shumë prej 3 mijë realësh, kini parasysh sepse ka shumë mundësi që të mos legalizohet! Dhe, nëse papagalli i vërtetë nuk legalizohet, pronari duhet të kryejë birësimin vullnetar te Ibama për të shmangur probleme të mëtejshme.

Shiko gjithashtu: Bulldog francez: donacion apo blerje? Shihni cili është alternativa më e mirë

Ku mund të blini një papagall të vërtetë?

Papagalli i vërtetë mund të gjendet në dyqanet e kafshëve shtëpiake ose në mbarështuesit komercialë. Në këto stabilimente, ato shiten ligjërisht nëse janë të autorizuara nga Instituti Brazilian i Mjedisit dhe Burimeve Natyrore (Ibama).

Vendet e shumimit janë vendet që pranojnë kafshët e shpëtuara nga agjencitë mjedisore. Ata riprodhojnë speciet, të cilat nuk mund të jetojnë më në liri, sepse janë edukuar në vende të ndryshme nga habitati i tyre natyror.

Dyqanet e kafshëve e blejnë papagallin e vërtetë nga këto zona të mbarështimit komercial. Të dy stabilimentet janë të besueshme, por gjithmonë kërkoni faturën e kafshës suaj dhe kontrolloni të gjitha të dhënat nga dyqani ose vendi i mbarështimit, duke përfshirë CNPJ.

Kujdes kur blini një papagall të vërtetë

Përveç kësaj, pavarësisht nga çmimi duke qenë një tregues i mirë i ligjshmërisë së zogut, disa tregtarë pretendojnë se janë mbarështues dhe ngarkojnë çmimin e tregut të një zogu.zog i legalizuar, ndonjëherë edhe duke falsifikuar dokumente. Duke pasur parasysh këtë, rekomandohet gjithashtu që të bëni një hulumtim të shkurtër mbi themelimin, duke kontrolluar nëse ato janë në përputhje me legjislacionin dhe të rregulluar sipas rregulloreve aktuale.

Ju mund të përfundoni duke marrë parasysh blerjen e këtyre zogjve për çmime më të lira, por mendoni dy herë përpara se ta bëni këtë. Nëse blini një zog pa origjinë, do të bashkëpunoni me trafikimin e kafshëve të egra, edhe nëse nuk jeni plotësisht të vetëdijshëm për veprimin tuaj.

Përveç një gjobe të mundshme, me shumë mundësi do të merrni një zog që nuk është në gjendje të mirë shëndetësore, ndaj ju rekomandojmë fuqimisht të kërkoni një vend riprodhimi serioz, pasi nuk ia vlen të blini një zog nga trafiku i kafshëve!

Kostot me një papagall të vërtetë

Përveç çmimit të vetë zogut, një faktor tjetër i rëndësishëm që duhet mbajtur parasysh është kostoja e mbajtjes së një kafshe të egër në shtëpi. Nëse ky është një shqetësim, jini të sigurt se këto kafshë zakonisht nuk kanë një kosto të lartë mbarështimi.

Ne kemi renditur këtu disa kosto që do të bëni me një papagall të vërtetë, nga më të përballueshmet deri te çmimet më të larta për që dëshiron të ofrojë më shumë kujdestari për kafshën e tyre të ardhshme! Shikoni!

Shiko gjithashtu: Oscar Tigre: këshilla për mbarështimin, ushqyerjen dhe më shumë!

Shpenzimet e të ushqyerit

Kjo specie është mësuar të jetojë e lirë në natyrë, duke u ushqyer me fruta,fara, bimë dhe madje edhe insekte të vogla. Por, kur zbutet, papagalli i vërtetë fillon të ushqehet me ushqim të ekstruduar, domethënë një produkt me të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme që ky zog të ketë një cilësi të mirë jete.

Pako 600 g ushqim për papagall kushton rreth 50,00 dollarë. Paketimet 4 kg mund të kushtojnë rreth 140,00 dollarë dhe paketat 5 kg deri në 300,00 dollarë.

Por, nëse dëshironi, mund t'i ofroni edhe papagallit tuaj fruta, perime dhe fara, të tilla si mollë, banane, papaja, marule , brokoli, karrota dhe kungull i njomë. Për sa i përket perimeve, para se t'i shërbeni kafshës suaj, është e nevojshme t'i gatuani ato pa përdorur erëza.

Çmimi i kafazit

Çmimi i një kafazi papagalli ndryshon shumë sipas madhësisë, kështu që që papagalli juaj të jetë i lirë dhe i rehatshëm në shtëpinë tuaj.

Kafazat e vogla të bëra nga epoksidi kundër ndryshkut kushtojnë rreth 200,00 dollarë. Kafazet e përmasave të mesme të bëra nga epoksi kundër ndryshkut mund të arrijnë deri në 500,00 dollarë. Ndërsa më të mëdhenjtë janë afërsisht 800,00 dollarë. Nëse dëshironi një kafaz më të përpunuar, është e mundur të gjeni çmime deri në 3,000,00 dollarë.

Çmimi i lodrave

Për ta bërë papagallin tuaj të vërtetë edhe më të lumtur, asgjë më mirë se t'i jepni atij pak lodra për t'u argëtuar.

Ka lodra për rreth 30,00 dollarë. Ato mund të bëhen prej druri në mënyrë që tuajatmagjepsje e lojës së vërtetë papagall, duke ofruar ushtrime dhe duke stimuluar inteligjencën e kafshës suaj për orë të tëra. Është gjithashtu e mundur të gjesh lodra shumëngjyrëshe të bëra me litar pambuku, me vlerë rreth 120,00 dollarë.

Të dyja llojet e lodrave stimulojnë emocionet dhe inteligjencën e papagallit të vërtetë, duke e bërë atë të qëndrojë për orë të tëra duke u argëtuar dhe duke mësuar për instinktet e montimi, çmontimi, përtypja, ndër aktivitete të tjera.

Shpenzimet e konsultimit veterinar

Shpenzimet e konsultimit veterinar për papagallin tuaj me ballë blu janë thelbësore për t'u kujdesur për shëndetin dhe cilësinë e jetës së kafshës. Vlerat mund të fillojnë nga afërsisht 120,00 dollarë. Për sa i përket periodicitetit, tregohet se vizita te mjeku specialist bëhet një herë në vit, duke kryer të gjitha ekzaminimet për të mbajtur kafshën tuaj në shëndet të plotë.

Vlen të kujtohet se nëse vëreni ndonjë ndryshim në sjellja e papagallit- e vërtetë, duhet të shkoni edhe te një veteriner për të zbuluar se çfarë po e prek atë. Sigurohuni t'i kushtoni vëmendje zogut tuaj në mënyrë që të qëndrojë i shëndetshëm!

Gati për të pasur një papagall të vërtetë?

Tani ju dini më mirë për speciet e vërteta të papagallit dhe dini ku dhe si të blini, përveç kësaj, keni njohuri edhe për kostot e këtij zogu. Kur vendosni të blini këtë kafshë, mos harroni të bëni një hulumtim të shkurtër mbi tëspecieve dhe analizoni themelimin, duke shmangur konfliktet e mundshme me legjislacionin brazilian.

Papagalli i vërtetë është një zog që i pëlqen ndërveprimi dhe, pa dyshim, do të jetë një kafshë shtëpiake që do t'ju japë shumë dashuri dhe dashuri, veçmas nga kjo do të keni biseda të mira me të, në fund të fundit kësaj specie i pëlqen të përsërisë vazhdimisht fjalët që flet pronari i saj! Jini të vetëdijshëm për atë që dëshironi në këtë partneritet dhe kujdesuni mirë për Parrotin Blu të legalizuar!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.