E njihni piru-pirun? Shihni udhëzuesin e plotë për këtë zog

E njihni piru-pirun? Shihni udhëzuesin e plotë për këtë zog
Wesley Wilkerson

Njihuni me zogun piru-piru!

Burimi: //br.pinterest.com

A ju pëlqejnë zogjtë? Janë kafshë interesante, pasi ndihmojnë në mirëmbajtjen e natyrës nëpërmjet shpërndarjes së farave. Ka nga ata që preferojnë të jetojnë në brigjet e plazheve, të tjerë në pyje, si dhe zogj të rrallë e të tjerë që janë më të zakonshëm. Sot do të flasim për zogun piru-piru (Haematopus palliatus). A keni dëgjuar për këtë zog? A e dini se çfarë i pëlqen të hajë dhe nëse është zog brazilian apo jo?

Ky zog kurioz është i pranishëm në brigjet e Amerikës. I përket familjes Haematopodidae dhe ka një pamje interesante dhe të spikatur. Ne veçojmë disa informacione për piru-piru që të dini më shumë për karakteristikat e tij, habitatin, përveç informacioneve të tjera ligjore. Le të shkojmë?

Karakteristikat e piru-piru

Burimi: //br.pinterest.com

Të gjitha kafshët kanë karakteristika fizike që i bëjnë ato unike. E njëjta gjë ndodh me zogjtë piru-piru. Tani do të njihni karakteristikat e shkëlqyera të specieve, të tilla si çfarë i pëlqen të hajë, në cilat vende dhe rajone tipike jeton zogu, statusi i tij i ruajtjes dhe shumë më tepër! Shihni:

Emri

Zogu piru-piru ka disa emra të njohur dhe të veçantë, le t'i njohim tani! Shpendi njihet si "plofi i fytit", "bejaqui", "zagar i plazhit" dhe "goca deti". Emri shkencor, siç e keni lexuar tashmë, është Haematopuspalliatus. Emrat e njohur nderojnë karakteristikat kryesore të specieve.

Do të mësoni më shumë rreth zogjve piru-piru gjatë këtij artikulli, por kur lexoni për emrat e njohur, tashmë mund të supozoni se speciet janë mjaft të dashura për brigjet e plazheve. Për këtë arsye, zogjtë piru-piru marrin këto emra popullorë që thjeshtojnë zakonet e tyre.

Karakteristikat fizike dhe aspektet vizuale

Zogjtë piru-piru kanë karakteristika fizike interesante. Zogjtë e të dy gjinive janë midis 40 dhe 44 cm në gjatësi, kështu që meshkujt peshojnë midis 499 dhe 657 g dhe femrat midis 568 dhe 720 g, pa dimorfizëm të dukshëm seksual. Zogu piru-piru ka këmbë të gjata e të holla rozë dhe ka një sqep të gjatë e të kuq.

Përveç kësaj, kafsha është e fortë dhe ka pupla të bardha në pjesën e poshtme të trupit, ndërsa koka përmban qafën- pupla të zeza të gjata që zbresin gëzof në ngjyrë kafe. Sytë janë të kuq në kapak, por bebëza është e verdhë. Bishti i zogut është i shkurtër dhe nuk ka kreshta. Kur zogjtë fluturojnë, pjesa e poshtme e krahëve është plotësisht e bardhë.

Habitati dhe shpërndarja

Kafsha është e pranishme përgjatë gjithë bregdetit brazilian, i cili shtrihet nga Amapá në Rio Grande do Sul, me 7,491 kilometra në gjatësi. Zogjtë janë afër Oqeanit Atlantik që lanë shtetet e Amapá, Pará, Paraíba, Rio de Janeiro, Rio Grandedo Sul, përveç rajoneve të tjera, si Fernando de Noronha.

Zogjtë janë të shpërndarë edhe në vende të tjera, si Kosta Rika, Venezuela, Hondurasi dhe Shtetet e Bashkuara, ku ka një vijë bregdetare në shtetet e Maine, Vermont, New Hampshire, Massachusetts, Connecticut dhe Rhode Islandm. Ata janë gjithashtu të pranishëm në Kaliforni dhe në Meksikë, Peru dhe Kili.

Ushqimi i zogut piru-piru

Zogjtë piru-piru ushqehen përmes sqepit të pincës, i cili është i aftë të shtypë jovertebrorët e bregdetit. Zogjve piru-piru u pëlqen të hanë karkaleca deti, butakë, goca deti, gaforre, gaforre, kërmij, gërmues dhe kafshë të tjera të vogla detare.

Zogu kap kafshët me sqepin e tij ultrafunksional dhe arrin të thyejë guaskat e forta dhe mbrojtje e hapur e ushqimeve të detit. Në përgjithësi, piru-pirutë përfitojnë edhe nga kafshët e ngujuara në rërë dhe nga frutat që rriten në gurët e plazheve.

Shiko gjithashtu: Njihuni me 8 lloje Rottweiler: gjermane, amerikane dhe të tjera

Sjellja dhe riprodhimi i zogut piru-piru

Sjellja e këtyre zogjve bazohet në fluturimin mbi dete, plazhe dhe brigje. Zogjtë fluturojnë mbi brigjet e Amerikës së Veriut, brigjet e Paqësorit dhe Atlantikut dhe folenë në brigjet braziliane. Zogjtë udhëtojnë në çifte, kryesisht gjatë periudhave të pjellorisë, në të cilat meshkujt dhe femrat kujdesen për të vegjlit e tyre.

Zogjtë piru-piru arrijnë pjekurinë seksuale në moshën një vjeçare. Femra lëshon dy deri në katër vezë.dhe këlyshët e tyre mbeten të varur deri në moshën 6 muajshe. Për të ruajtur të vegjlit e tyre, zogjtë luajnë të vdekur për të joshur grabitqarët larg folesë. Është një zog që mund të jetojë deri në 10 vjet.

Statusi i ruajtjes së piru-piru

Sipas IUCN (Lista e Kuqe e Bashkimit Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës dhe Burimeve Natyrore) i rrezikuar specie), statusi i ruajtjes së zogut piru-piru është pak shqetësim ose i qëndrueshëm. Megjithatë, studimet nuk janë të përditësuara dhe nuk ka as informacion të plotë për speciet.

Për shkak të mungesës së studimeve të thelluara mbi zogun në brigjet braziliane, IUCN nuk ka asnjë teori bazuar në gjendjen reale të zogjve piruetë.piru në Brazil. Për shembull, numri i ekzemplarëve të zogjve piru-piru në São Paulo dhe në të gjithë Brazilin juglindor nuk u regjistrua.

Nëngrupi i piru-piru (peshqve puffer)

Zogu piru-piru piru është një zog që përmban nënspecie në familjen e tij. A do të dini se si ta dalloni zogun piru-piru nga nëngrupet e tij Haematopus palliatus palliatus dhe Haematopus palliatus galapagensis? Duke menduar për këtë, ne ju sollëm këto dallime. Shihni:

Haematopus palliatus palliatus

Nuk ka dallime fizike midis zogut piru-piru dhe nënspecies Haematopus palliatus palliatus. I vetmi ndryshim mes tyre është se ky ka ekzemplarë që jetojnë në brigjet e plazheve tëShtetet e Bashkuara dhe në ishuj.

Zogu gjithashtu ka ekzemplarë në jug të Amerikës së Jugut, domethënë në Rio Grande do Sul, Santa Catarina dhe Parana. Në rajonet e tjera, ekzemplarët janë të regjistruar vetëm si H. palliatus.

Haematopus palliatus galapagensis

Haematopus palliatus galapagensis është nëngrupi i piru-piru që jeton në Arkipelagun Galapagos., pikërisht në Ekuador. Ky nëngrup është pak më ndryshe nga tjetri, sepse përfaqësuesit e tij janë zogj që kanë një shtrirje më të madhe të pjesës së zezë në rajonin e kraharorit, prandaj janë më të errët.

Do të ketë një ndryshim në varietet të ushqimit, sepse në Galapagos ka lloje të tjera krustacesh.

Por sa i përket sjelljes, në përgjithësi, ato mbeten të njëjta.

Shiko gjithashtu: Mini dhi: shikoni këshilla të rëndësishme për këtë kafshë kurioze!

Zogu Piru-piru, një zog që duhet ruajtur

Burimi: //br.pinterest.com

Në këtë artikull do të mësoni pak më shumë për zogun piru-piru . Ju mësuat se cilat janë karakteristikat fizike të specieve, me çfarë ushqehet dhe ku jeton. Ju gjithashtu mund të lexoni për statusin e ruajtjes së specieve dhe të kuptoni se nuk ka ende studime të mëtejshme mbi zogjtë piru-piru në Brazil. Për më tepër, tani jeni të vetëdijshëm se si këta zogj mund të jenë të rëndësishëm për mjedisin.

Tani që tashmë dini informacione përkatëse për speciet, do të jeni më të vëmendshëm kur të shkoni në plazh, siç do të jetënë gjendje të njohë një zog piru-piru. Janë zogj të rëndësishëm për gjendjen konservatore të bregdetit, ndaj nëse jeni adhurues i shpendëve, apo thjesht kurioz, kujdesuni për plazhet, sepse në bregdet jetojnë specie fantastike që duhen admiruar dhe respektuar nga qeniet njerëzore!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.