Lodra me shishe kafshësh shtëpiake për qen: shikoni ide të shkëlqyera

Lodra me shishe kafshësh shtëpiake për qen: shikoni ide të shkëlqyera
Wesley Wilkerson

Idetë më të mira për lodrat e riciklueshme me shishe për kafshë

Kur vendosni të rritni një qen, do t'ju duhet të blini artikuj bazë në mënyrë që jeta juaj e përditshme të shkojë pa probleme dhe pa shumë incidente . Një nga këto artikuj quhet: shpërqendrim. Nëse është një qenush, bateria e tij e energjisë do të jetë gjithmonë plot dhe nëse tashmë është një qen i rritur, stresi mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore.

Për të zgjidhur këtë problem, humbja e energjisë është zgjidhja më e mirë. Lojërat dhe ushtrimet janë shpërqendruese të mëdha për të reduktuar stresin, ankthin, mërzinë dhe për të balancuar këtë bateri të mbushur me njerëz, në rastin e këlyshëve. Megjithatë, nëse nuk keni shumë para për të blerë lodra për t'ju argëtuar, mos u trishtoni!

Ne do t'ju ndihmojmë të krijoni risi në lojëra dhe pa shpenzuar kaq shumë para. Në fund të fundit, ka mënyra të tjera për të krijuar disa argëtime argëtuese për qentë tanë, gjëja më e mirë është se në disa prej tyre mund të përdorim materiale të riciklueshme. Vazhdoni të lexoni dhe argëtojeni shokun tuaj me pak para, shumë vëmendje dhe dashuri. Le të shkojmë?

Ide për lodrat e shisheve të kafshëve shtëpiake për qen

Shishja e kafshëve shtëpiake mund të jetë bosh, me disa ushqime ose e fshehur në një çorape. Çdo gjë shkon për të parë qenin tuaj të lumtur kur luan. Shihni më poshtë disa lodra krijuese për t'i ndërtuar dhe për të bërë festën e qenit tuaj.

Shishe e zbrazët për kafshët shtëpiake

Kush e tha atë shisheA duhet ta hidhni sodën plastike që keni pirë në kosh? Përfitoni që të jetë bosh, kaloni pak ujë dhe jepini dhuratë qenit tuaj për të luajtur. Kjo është e drejtë! Një shishe bosh mund t'i sjellë gëzim dhe argëtim qenushit tuaj.

Kur përpiqeni të kafshoni një shishe të zbrazët për kafshët shtëpiake, ajo do të lëshojë tinguj kërcitës, gjë që do ta emocionojë shumë qenin tuaj. Këto shishe karakterizohen nga ngurtësia, fleksibiliteti dhe janë rezistente ndaj kafshimeve dhe shtrydhjeve të qenit tuaj. Së shpejti, ai do të argëtohet me të për një kohë të gjatë!

Shishe për kafshë shtëpiake me ushqim

Burimi: //br.pinterest.com

Si të kurseni pak para dhe të riciklimi një shishe për kafshë për të bërë një lodër argëtuese për qenin tuaj? Një alternativë e mirë është të bëni disa vrima në shishe dhe të vendosni ushqim brenda. Ndërsa ai luan, shishja lëshon ushqimin përmes vrimave që keni bërë.

Kjo do ta bëjë atë të dëshirojë të luajë më shumë. Përveçse është shumë e lirë për xhepin tuaj, kjo lloj lodre stimulon aftësinë njohëse të qenit, duke reduktuar mërzinë dhe ankthin. Sidomos ata qen që kalojnë shumë kohë vetëm.

Shishe e gjysmë për kafshë shtëpiake

Burimi: //br.pinterest.com

Një alternativë për të shpëtuar mobiljet tuaja që të mos bëhen objektiva Dhëmbët e qenve, sidomos kur janë këlyshë, duhet t'u ofroni atyre një lodër të thjeshtë dhe të lirë. Për të krijuar këtë argëtim ju doju duhet një çorape, fije, gërshërë dhe një shishe. Shishen do ta vendosni brenda çorapit dhe do t'i lidhni dy skajet me fije. Për ta bërë lodrën më tërheqëse, me gërshërët mund të bëni disa prerje si lara-lara në disa pika të çorapit.

Shishe e varur për kafshë shtëpiake

Burimi: //br.pinterest.com

Për ta bërë qenin tuaj shumë kurioz, mund të rrisni lojën që kemi paraqitur më sipër. Në vend që t'i jepni qenit tuaj një shishe me ushqim, në këtë opsion tjetër mund ta varni me një spango dhe ta lini pezull.

Qeni juaj do të jetë shumë dyshues për atë objekt të varur dhe kur përpiqet ta marrë do të jetë në gjendje të hedhë kokrra ushqimore, gjë që do ta inkurajojë atë në lojë. Për të siguruar që ushqimi të bjerë, mos harroni të hapni vrima në shishe. Një këshillë tjetër shumë e vlefshme është ta bëni këtë pajisje me shishe 2 litrash për kafshë shtëpiake.

Shishe për kafshë shtëpiake dhe dorezë e fshesës

Burimi: //br.pinterest.com

Këtu do t'ju duhet shirit ngjitës , gërshërë, një dorezë fshesë dhe dy shishe të zbrazëta për kafshët shtëpiake. Për ta mbajtur lodrën të qëndrueshme, përdorni gjithashtu dy shishe me madhësi gallon të mbushura me ujë. Nëse preferoni, zgjidhni një mbështetëse tjetër që e mbështet shkopin e fshesës horizontalisht.

Do të bëni dy vrima në anët e secilës shishe për kafshët shtëpiake. Me vrimat gati, do të kaloni dorezën e fshesës brendashishe. Për t'i fiksuar mirë në dysheme, anët e dorezës së fshesës do t'i ngjitni me shirit ngjitës në dy mbështetëset që keni zgjedhur. Kjo do t'i sigurojë qenit tuaj siguri që të luajë me shishet e kafshëve shtëpiake dhe të shikojë rënien e ushqimit.

Kujdesi për lodrat me shishe për kafshët shtëpiake

Nuk mjafton të ndërtosh lodrat. Para kësaj, duhet të keni kujdes me higjienën, me jetëgjatësinë dhe me pjesët e vogla të kësaj shpikjeje. Ne kemi renditur më poshtë se ku duhet të përqendroni vëmendjen tuaj në mënyrë që shoku juaj gëzof të ketë një përvojë të shëndetshme.

Higjiena me lodrat e shisheve të kafshëve

Për të pastruar lodrat e qenit tuaj, përdorni ujë të ngrohtë dhe antibakterial sapuni është i mjaftueshëm për t'i bërë ato vërtet të pastra. Siç mund t'i përdorni shishet e kafshëve shtëpiake si "mbledhëse ushqimi", përdorni një furçë dhëmbësh të vjetër për të siguruar pastrimin e vrimave që janë bërë për të nxjerrë ëmbëlsira.

Shiko gjithashtu: Dalmat: karakteristikat, qenush, çmimi, si të kujdeseni dhe më shumë

Tani, nëse lodra është shumë e ndotur, ideale është që të lëreni për 15 minuta në një tretësirë ​​uji me pak uthull. Kur hiqni lodrën nga kjo tretësirë, lajeni me sapun dhe ujë. Ky pastrim duhet të bëhet të paktën një herë në javë për të shmangur kontaminimin.

Kujdesi për pjesët e mprehta

Pavarësisht se janë rezistente, shishet e kafshëve shtëpiake kanë një "jetëgjatësi". Kjo do të thotë, nëse vëreni se kafshimi i qenit tuaj shkaktoi një hapje në shishe, mjaft të madhe për tëvendos putrën e vogël dhe lëndohu, është koha ta zëvendësosh atë lodër. Kur bëhet një lot, plastika mund të bëhet një objekt i mprehtë dhe kjo nuk është e sigurt për argëtimin e qenit tuaj. Prandaj, kushtojini vëmendje mirëmbajtjes së lodrave me të cilat i ofroni të luajë.

Kujdesi për kapelat

Kapelat janë të vogla, ndaj kërkojnë vëmendjen tuaj. Nëse ata nuk janë të lidhur mirë me njëri-tjetrin si një litar ose një gjarpër, rreziku që qeni juaj të mund të lëshojë dhe të gëlltisë është i lartë. Gëlltitja e këtij objekti mund të shkaktojë dëme serioze në shëndetin e qenushit tuaj. Kur ha një kapak, ai mund të mbytet dhe të mbytet. Dhe nëse ai arrin ta gëlltisë këtë kontrapt, mund të shkaktojë pengim të sistemit tretës.

Shiko gjithashtu: Emrat e kokateve: gjeni këtu më kreativët!

Zgjidhni lodrën ideale për qenin tuaj

Kur zgjidhni një lodër për qenin tuaj, merrni parasysh moshën dhe madhësinë e tyre mbaj kafshën tuaj. Për qentë e mëdhenj, lodrat e vogla nuk rekomandohen. Ashtu si me qentë e vegjël, lodrat që janë shumë të mëdha i bëjnë ata të humbasin interesin. Gjithashtu duhet të siguroheni që lodra të mos përmbajë substanca toksike.

Për qentë që kalojnë shumë kohë vetëm, është e rëndësishme që lodrat të jenë mjaft profesionale për të shërbyer si argëtim. Tani, nëse qeni juaj ka shumë energji dhe dëshiron të luajë me ju, lodrat që e bëjnë atë të vrapojë janë ideale.për të shpenzuar gjithçka që është në dispozicion, si disqe dhe topa.

Sigurohuni që të argëtoheni me lodrat e bëra nga shishet e kafshëve shtëpiake

Nga kapja e ushqimeve deri te një tërheqje lufte: është e mundur të montoni shumë lodra me shishet e riciklueshme që qeni juaj të argëtohet. Siç e treguam më lart, nëse tregoheni të kujdesshëm, mund të krijoni të paktën gjashtë lodra për ta argëtuar atë. Mos harroni se kur montoni këto risi, duhet ta pastroni mirë shishen dhe të kujdeseni që kapakët të mos lirohen. Për të siguruar më shumë siguri, hiqni etiketën që i është ngjitur.

Dhe përpara çdo shpikjeje, vëzhgoni madhësinë dhe energjinë që ka qeni juaj. Për çdo madhësi dhe lloj sjelljeje kemi një lodër më të përshtatshme. Nuk u jepet kapakë shisheve qenve të mëdhenj. Dhe mos lejoni që qentë e vegjël të kafshojnë shumë shishet deri në atë pikë sa t'i grisin ato. Pasi të jetë bërë kjo, pjesa tjetër është thjesht argëtuese. Ftojeni partnerin tuaj të marrë pjesë në prodhimin e lodrës së re dhe argëtohuni me të.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.