Dalmat: karakteristikat, qenush, çmimi, si të kujdeseni dhe më shumë

Dalmat: karakteristikat, qenush, çmimi, si të kujdeseni dhe më shumë
Wesley Wilkerson

Tabela e përmbajtjes

Njihuni me dalmatin!

Raca është e famshme për rolin e saj në filmin 101 Dalmatians, por përveç kësaj, ajo tërheq vëmendjen e adhuruesve të kafshëve shtëpiake për pikat e saj karakteristike dhe mbarështuesve të racës për veçoritë e saj të panumërta! Ky artikull i drejtohet kujtdo që tashmë është ose dëshiron të jetë kujdestar i kësaj kafshe të vogël mahnitëse!

Mësoni gjithçka rreth sjelljes së dalmatit, zakoneve të të ngrënit, sa shumë ushtrime ka nevojë, origjinën e saj dhe madje edhe historinë e emri i saj! Oh, dhe përveç kësaj, në këtë artikull do të zbuloni kuriozitete për veshjen e racës dhe gjithashtu do të mësoni për investimin për krijimin e kafshës shtëpiake me gjithë kujdes!

Karakteristikat e racës dalmat

Origjina e dalmatit është e diskutueshme dhe është ende objekt diskutimi midis shumë mbarështuesve. Raca magjeps shumë njerëz, të cilët e shohin atë si një qen imponues dhe mendjemadh, në të njëjtën kohë shumë miqësor me njerëzit. Lexoni më poshtë për karakteristikat e saj kryesore!

Origjina dhe historia

Besohet se raca erdhi nga Egjipti sepse disa qen të pikturuar u gjetën pranë piramidave egjiptiane. Megjithatë, dalmatët e parë u gjetën në Kroaci.

Kjo kafshë shtëpiake ishte shumë e popullarizuar në mesin e fisnikërisë së shekullit të 12-të dhe u përshkrua në disa vepra arti të shekullit të 17-të! Emri i saj i referohet rajonit ku dalmat u gjet në një shkallë të gjerë, Dalmaci, në Kroacinë e lashtë!

Madhësia dhetutorët përpiqen të gjurmojnë prejardhjen e kafshës shtëpiake, e cila, pavarësisht se mban një emër që i referohet qytetit të Dalmacisë, mund të ketë origjinën në Egjiptin e lashtë, ku u gjetën të dhëna të qenve me madhësi fizike dhe njolla të ngjashme me ato të Dalmacisë.

Kanë lindur të bardhë dhe kanë njolla unike

Shumë njerëz nuk janë në dijeni se dalmatët lindin plotësisht të bardhë dhe dyshojnë për origjinën e kafshës shtëpiake kur i shohin pa njollat ​​e famshme pas lindjes. Fakti është se ngjyra e racës ndryshon vetëm nga java e dytë e jetës së qenushit, kur fillojnë të shfaqen makinat.

Duhet të presim edhe disa javë për të vëzhguar pigmentimin e plotë të kafshë shtëpiake. Me rritjen e insektit të vogël, njollat ​​e tij bëhen gjithnjë e më të forta, derisa arrijnë në ngjyrë të zezë ose kafe të errët!

Ata janë qen të gjithanshëm

Paraardhja e dalmatëve siguroi që kjo kafshë shtëpiake të bëhej një racë shumë e gjithanshme me disa funksione. Kryqëzimi i racës u krye qëllimisht në mënyrë që kafsha shtëpiake të fitonte funksione mbrojtëse dhe t'i shtonte vlerë vetë racës. Qeni është përdorur tashmë për të mbrojtur kuajt nga karrocat e kafshëve të tjera!

Pas popullarizimit të automobilit, dalmati u bë i njohur si një qen i madh roje. Zjarrfikësit dhe politika angleze e përdorin deri më sot këtë kafshë në funksion të prestigjit dhesiguri!

Raca u bë e famshme në ekranin e vogël

Askush nuk ka dëgjuar për filmin "101 Dalmatët"! Me famë botërore, ky film i publikuar në vitet '90 e popullarizoi kafshën shtëpiake në çdo cep të planetit. Kushdo që e ka parë me siguri do të kujtojë komplotin e 101 dalmatëve, të cilëve iu desh të garonin me kohën për të shpëtuar veten nga Cruella e tmerrshme.

Zoti donte që lëkura e kafshëve të prodhonte një pallto leshi! Disi e frikshme, apo jo? Megjithatë, filmi artistik i Disney fitoi fansa të panumërt për argëtimin që solli në ekranet me sagën e këtyre protagonistëve të qenit!

Simpatik dhe miqësor (pothuajse) gjatë gjithë kohës!

Edhe pse bota kinematografike e ka popullarizuar dalmatin në ekranin e vogël, kjo nuk është e vetmja arsye që ai kënaq krijuesit në mbarë botën! Temperamenti i tij miqësor dhe lehtësia për t'u marrë vesh me qentë e tjerë, si dhe vlerësimi i tij për fëmijët, ishin thelbësore që ai të kërkohej në shumë shtëpi edhe sot.

Por kushdo që mendon se dalmati bën miq menjëherë është gabim.fytyrë. Siç e patë në këtë artikull, kjo kafshë shtëpiake është një nga qentë më të dyshimtë! Pika pozitive është se sapo të fitoni besimin e tij, ai do të jetë një mik besnik! Ai është padyshim një nga qentë më të mrekullueshëm që njohim!

pesha

Dalmati është një racë shumë e gjatë qeni, me gjatësi rreth 61 cm. Megjithatë, kushdo që mendon se është një qen i rëndë, gabon, pasi ai peshon mesatarisht 32 kg si i rritur! Madhësia dhe pesha e saj formojnë një kafshë me madhësi mesatare, muskulare dhe të fuqishme.

Disa mbarështues spekulojnë se raca është pasardhëse e Bengalo Pointer-it të madh, gjë që do të shpjegonte madhësinë e saj dhe njollat ​​në trupin e saj.

Palltoja e dalmatit

Pavarësisht se ka lindur e bardhë, palltoja e dalmatit fillon të shfaqë njolla nga java e dytë e jetës së qenushit. Ngjyrosja e tij është standarde dhe në pjesën më të madhe të trupit mbizotëron shtresa e bardhë. Njollat ​​janë të rrumbullakëta dhe mund të shfaqen në të zezë ose kafe, me përmasa midis 2 dhe 3 cm.

Dalmatiani i pastër ka një shtresë të shkurtër, të fortë dhe rezistente. Me kujdesin e duhur të krehjes nga tutori, flokët e kësaj kafshe kanë tendencë të shkëlqejnë!

Jetëgjatësia

Disa burime pohojnë se dalmati ka një jetëgjatësi prej 10 vjetësh. Të tjerat, se qeni mund të arrijë 14 vjeç! Megjithatë, sipas American Kennel Club, kjo racë jeton midis 11 dhe 13 vjet. Në këtë kuptim, pronarët e ardhshëm mund të jenë më të lumtur dhe, në të njëjtën kohë, pak më pak optimistë që dalmatja e tyre të arrijë moshën 14 vjeç.

Llogaritjet e jetëgjatësisë për këtë kafshë shtëpiake konsiderojnë se pronari ofron një cilësi të jeta në përputhje menevojat e tyre specifike, ndaj duhet shumë kujdes në kujdesin e dalmatit, veçanërisht.

Personaliteti dhe temperamenti i dalmatit

Vetmia nuk është problem për dalmatin! Por kujdes! Vazhdoni të lexoni për personalitetin dhe temperamentin e saj dhe kuptoni veçoritë e racës, si i pëlqen të prezantohet me qentë e tjerë, fëmijët dhe vizitorët dhe kur duhet të lihet vetëm!

A është shumë e zhurmshme apo e çrregullt race?

Lehja dhe loja janë aktivitete të zakonshme për dalmatët, pasi janë mjaft energjikë dhe krejtësisht të shoqërueshëm. Megjithatë, kjo racë nuk është më e zhurmshme. Nga 1 në 5, vëllimi dhe intensiteti juaj i lehjes është 3! Territorialist në të njëjtën masë, dalmat mund të leh në rrugë ose në vizita të reja familjare ndaj të huajve.

Pavarësisht se nuk është shumë i shqetësuar, një zakon i zakonshëm i kësaj kafshe është të leh për të tërhequr vëmendjen dhe për të luajtur me njerëzit. Ka shumë të ngjarë që ata të ngatërrojnë ose shkatërrojnë objekte dhe mobilje në mungesë të kujdestarëve të tyre, kështu që është e nevojshme që ata të praktikojnë ushtrime fizike dhe të luajnë rregullisht!

Pajtueshmëria me kafshët e tjera

Dalmati është një qen jashtëzakonisht i shoqërueshëm dhe shkon shumë mirë me fëmijët dhe qentë e tjerë! Përjashtimi i vetëm nga sjellja dalmate është prania e maceve të tjera. Nëse edukohen së bashku, nuk do të ketë probleme adaptimi mes të dyve, megjithatë dalmatia mundetprania e maceve të reja është e çuditshme.

Shiko gjithashtu: A mund të hanë qentë spinaq? Shihni përfitimet dhe kujdesin

Është e rëndësishme të vihet kontakt mes dy specieve ndërsa të dyja janë kotele. Lidhja e stërvitjes së dalmatëve me përshtatjen me një kafshë tjetër shtëpiake është më e rekomanduara për këtë racë!

A shoqëroheni zakonisht me të huajt?

Dalmati nga natyra mosbesues duhet të shoqërohet që në moshë të vogël me vizitorët, por edhe kështu këshillohet që mësuesi të qëndrojë i pranishëm kur të huajt duhet të hyjnë në shtëpi. Kjo racë qeni kërkon kujdes të shtuar edhe me anëtarët e familjes, pasi mund të shkaktojë lëvizje apo sjellje të çuditshme.

Një këshillë e rëndësishme është të mos e ekspozoni kafshën shtëpiake para shumë të huajve pa nevojë, duke respektuar momentet e saj të qetësisë. Edhe nëse familja ka shumë miq të rastësishëm, idealja është që të ketë një hapësirë ​​të rezervuar për dalmatin që të jetë i qetë.

A mund të lihet vetëm për një kohë të gjatë?

Përveç se përgjigja është pozitive, dalmatiani jo vetëm që arrin të kalojë shumë kohë vetëm, por i pëlqen të kalojë orë të tëra në shoqërinë e tij! Kështu, nuk është e nevojshme që mësuesi të shqetësohet për kalimin e ditës larg për punë ose kryerjen e detyrave, pasi kjo kafshë shtëpiake është mirë e pambikëqyrur, edhe në hapësira të vogla si apartamente.

Kjo nuk do të thotë se kjo racë nevoja për më pak vëmendje apo dashuri, përkundrazi, sa më i zellshëm të jetë mësuesi në krijimin e tij, aq më shumë dalmati do tëfitojnë autonomi dhe shëndeti i tyre emocional nuk do të dëmtohet në mungesë të familjes njerëzore.

Çmimi dhe kostot e qenit dalmat

Investimi i nevojshëm për t'u kujdesur për një kafshë shtëpiake nuk është më e lira. Megjithatë, është shumë e rëndësishme të mësoni për shumëllojshmërinë e mundësive për të kursyer para dhe ende të keni dalmatin e ëndrrave tuaja!

Çmimi i një qenush dalmat

Çmimi i një qenush dalmat ndryshon nga 500,00 deri në 2,000,00 dollarë. Çmimi i qenushit varion në varësi të gjinisë, prejardhjes, vaksinave dhe origjinës së kafshës. Është e rëndësishme të mbani mend se femrat priren të jenë rreth 20% më të shtrenjta, si në shumicën e racave të qenve.

Është e rëndësishme t'i bëni pyetje mbarështuesit në negociata dhe të kontrolloni nëse ai është i akredituar në ndonjë organizatë ose lukuni , Sobraci apo CBKC.

Ku mund ta blej qenushin dalmat?

Është e mundur të blini një qenush dalmat nga mbarështuesit amatorë, profesionistë dhe në dyqanet e kafshëve shtëpiake. Është një racë e zakonshme që gjendet në shitje në të gjithë Brazilin, megjithatë gjëja më e rekomanduar është të kërkoni profesionistë.

Sigurohuni që vendi i mbarështimit të ketë ambiente të pastra dhe të organizuara, ku është e dukshme që këlyshët të jenë aktiv dhe i lumtur. Zgjidhni një mbarështues që është pjesë e një Klubi të Mbarështuesve dhe është i mirëinformuar për problemet gjenetike të racës, si dhe të ketë kartën e prejardhjes së kafshës shtëpiake me të.Pedigree!

Shpenzimet e ushqimit

Për të bërë një llogaritje më të saktë të dietës së dalmatit, është e nevojshme të merret parasysh sa gramë ushqim do të hajë në ditë. Nga një vit, kjo kafshë ha nga 235 deri në 270 g në ditë, e ndarë në dy racione! Domethënë, çdo 4 ditë, qeni do të hajë mesatarisht 1 kg ushqim.

Në këtë kuptim, investimi mujor për të ushqyer dalmatin do të jetë nga 180 deri në 200 dollarë, duke llogaritur çmimin e një kilogrami. e ushqimit premium për qen, që është rreth 25 dollarë! Në disa dyqane kafshësh, qesja 10 kg ofron një çmim më të lirë se paketat e shitura me kilogramë!

Veterinar dhe vaksinat

Për të vazhduar me shëndetin e dalmatit tuaj, rekomandohet ta merrni atë. tek veterineri dy herë në vit. Kostoja e konsultimit me kthim është rreth 100 dollarë në kryeqytetet. Nëse dalmati është një qenush, rekomandohet që të pastrohet nga krimbat dhe të dërgohet te veterineri kur të jetë 8 muajsh për t'u imunizuar.

Imunizimi i parë i qenushit duhet të bëhet në 3 doza të vaksinave të shumta V8 ose V10 (80 dollarë për çdo dozë), me një interval prej 30 ditësh për çdo dozë. Mjeku veteriner do të kërkojë gjithashtu që kafsha shtëpiake t'i nënshtrohet imunizimit të parë kundër tërbimit, i cili duhet të përforcohet çdo vit. Vlera e saj është rreth 50 dollarë.

Lodra, lukuni dhe aksesorë

Ju mund të gjeni lukuni për qentë me madhësi dalmat, të bëra me material ekologjik, nga79 dollarë në dyqanet e kafshëve online. Shtëpitë plastike kanë një çmim të ndërmjetëm prej rreth 140 dollarë. Shtëpitë prej druri, nga ana tjetër, kanë një çmim më të lartë dhe mund të kushtojnë deri në 1000 dollarë.

Aktualisht ka shumë lloje lodrash ndërvepruese, të tilla si dhëmbëza, kocka dhe swift, të cilat kushtojnë midis 15 dhe 30 dollarë. Aksesorët si një jakë parzmore janë më të mirat për këtë racë dhe kushtojnë rreth 70 dollarë! Kostoja e ushqyesve të thjeshtë, me pesha për të parandaluar përmbysjen, është afërsisht 30 dollarë secili.

Si të kujdeseni për një qen dalmat

Të kujdeseni për një qenush nuk është një detyrë e thjeshtë. Kërkon që tutori të kërkojë njohuri të përgjithshme dhe specifike për secilën racë. Mësoni këtu se si të kujdeseni për ardhjen e qenushit, mësoni si të pastroni leshin e tij dhe shumë më tepër!

Kujdesi për qenushin

Është e rëndësishme të përgatiteni për ardhjen e qenushit dalmat, edhe nëse kafsha shtëpiake nuk ka ndonjë nevojë specifike në këtë fazë të jetës. Dieta e tij duhet të bëhet në mënyrë të ekuilibruar, me ushqime specifike për këlyshët, si dhe tutori duhet ta dekrijojë atë edhe para imunizimit të parë.

Përveç kësaj duhen marrë edhe masa të tjera shumë të rëndësishme, si ofrimi i pastrim me ujë me kohë të plotë për kafshën shtëpiake, si dhe lodra për këlyshët, si dhëmbëza dhe kocka.

Shiko gjithashtu: Shihni këshilla se si të trembni lakuriqët e natës nga shtëpia, çatia dhe pemët!

Sa duhet të ushqej?

Idealja është që kafsha shtëpiake të hajë afërsisht 275 g ushqimnë ditë, si i rritur, i ndarë në dy vakte. Është gjithashtu thelbësore të ofrohet ushqim i përshtatshëm për qentë, domethënë racione të balancuara mirë me të gjitha lëndët ushqyese.

Dalmati është një qen që pëlqen të hajë, ndaj është e rëndësishme që mësuesi të ketë disiplinë me të. Ushqimi juaj. Kujdes! Në asnjë rrethanë nuk duhet t'i ofrohet ushqim për njerëzit, veçanërisht ato të industrializuara, pasi kjo mund të çojë në probleme serioze me veshkat për kafshën shtëpiake!

A ka nevojë për shumë aktivitet fizik kjo race?

Po! Dalmati është një racë qensh që i pëlqen dhe ka nevojë për shumë aktivitet fizik për të mbajtur të përditësuar shëndetin e tij emocional dhe fizik. Por fakti që ai duhet të shpenzojë shumë energji nuk është një detyrë e ndërlikuar për pronarin e kësaj kafshe, pasi ai është shumë i shoqërueshëm dhe i pëlqen të luajë me kafshë të tjera dhe fëmijë.

Idealja është të marrësh dalmatin për një shëtitje çdo ditë dhe fut aktivitete lozonjare, të tilla si ndjekja e topit në park, duke e lejuar qenin të shoqërohet edhe me të tjerët. I lehtë për t'u stërvitur, dalmati shpenzon shumë energji në stërvitje.

Kujdesi i flokëve

Disa kujdes për pallton e dalmatëve është i rëndësishëm për të ruajtur forcën dhe shkëlqimin e flokëve! Duke qenë se qimet e saj janë të shkurtra dhe të forta, larja e tij çdo ditë është një detyrë e thjeshtë dhe mundëson heqjen e qimeve të vdekura, pasi kjo racë derdhet shumë.gëzofi.

Një detyrë tjetër e rëndësishme për të mbajtur estetikën e tij të përditësuar është përdorimi i shampove për veshje të lehta, pasi trupi i këtij qeni është kryesisht i bardhë dhe ndotet lehtësisht. Rekomandohet që kafshët shtëpiake të lahen çdo javë ose çdo 15 ditë!

Kujdesi për thonjtë dhe dhëmbët e qenit

Shëndeti oral i dalmatit nuk ndryshon nga racat e tjera dhe është e nevojshme të kujdeset për lani dhëmbët e kësaj kafshe, mbrapsht, çdo ditë. Kjo praktikë është thelbësore për të hequr akumulimin e ushqimit që është midis dhëmbëve tuaj, të cilët janë të pabarabartë! Mos harroni të përdorni furçën dhe pastën e qenit.

Thonjtë e qenit duhet të priten çdo 3 muaj ose kur pronari e kupton se ata po shqetësojnë kafshën shtëpiake. Gjithmonë duhet të përdorni prerësin specifik të thonjve për qentë.

Kuriozitete rreth racës dalmat

Kuptoni sa gjatë shfaqen çelat e famshme të zeza dhe kafe të dalmatëve! Oh, a e dini se ai është një qen me shumë aftësi përveçse një yll filmi? Mësoni për këto dhe disa kuriozitete të tjera rreth racës.

Nga lindi emri ""Dálmata""

Origjina e emrit të dalmatit ka të bëjë me emrin e rajonit ku disa u gjetën ekzemplarë, Dalmacia! Ky rajon përmban territore të Kroacisë së sotme, Bosnje Hercegovinës dhe Malit të Zi dhe prej andej mund të gjenden të dhënat e para të racës, ende në vitin 1780.

Shumë mbarështues dhe
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.