Macja Chartreux: çmimi, kostot dhe si të blini një qenush

Macja Chartreux: çmimi, kostot dhe si të blini një qenush
Wesley Wilkerson

Macja Chartreux: çmimi dhe gjithçka që duhet të dini

Me origjinë franceze, të dhënat e para të maces Chartreux datojnë në shekullin e 16-të. Për disa vite, kjo racë ishte nën kërcënimin e zhdukjes, pasi veshja e saj e bukur blu-gri vlente shumë dhe tregtohej gjerësisht. Por ato kohë janë prapa nesh, falë dashamirëve të racës që arritën ta ruanin atë.

Dije, pra, se nëse dëshiron të kesh një shoqërues të kësaj race, duhet të hapësh xhepin. Një mace Chartreux mund të kushtojë deri në 4000 dollarë realë, gjë që është e vështirë të gjendet këtu në Brazil.

Në këtë artikull do të shihni gjithçka që duhet të dini për të pasur një të tillë. Ku të blini, çmimet dhe kostot që mund të keni me rritjen e kësaj mace me një temperament shumë miqësor dhe të dashur. Chartreux me siguri do të jetë një kompani e shkëlqyer!

Macja Chartreux: çmimi i koteles

Macet Chartreux vlerësohen shumë në tregun e kafshëve shtëpiake, veçanërisht për kotele, dhe për këtë arsye nuk është i gjeni lehtësisht në vend. Nëse tashmë po kërkoni informacion mbi çmimet dhe ku mund të gjeni Chartreux në Brazil, keni ardhur në postimin e duhur! Shikoni!

Çmimi i koteleve të maceve Chartreux

Chartreux, krahas maceve të racave si Sphynx, Bengal dhe British Shorthair konsiderohen më të shtrenjtat në tregun e kafshëve shtëpiake, jo vetëm në Brazil si në Evropë. Aktualisht, është e mundur të gjenden këlyshë të racësChartreux në çmim varion nga 2000 dollarë deri në 4000 dollarë realë, në varësi të gjinisë së kafshës. Femrat priren të kenë çmime pak më të larta se meshkujt.

Çfarë ndërhyn në çmimin e maces Chartreux

Përveç gjinisë së kafshës, në çmimin e koteles ndërhyn edhe fakti që ajo është e sterilizuar ose jo. Origjina e pastër e koteles është një faktor që ndikon edhe në çmim.

Disa Chartreux vendosen në kryqëzime me macet që nuk kanë një racë të përcaktuar. Kur ndodhin këto kalime, vlera e qenushit tenton të jetë më e ulët. Këto kushte mund të çojnë në një rënie deri në 500,00 dollarë në çmimin minimal të kafshës

Ku dhe si të blini një mace Chartreux

Ka shumë mënyra për të blerë një kotele në ditët e sotme . Megjithatë, kur bëhet fjalë për racat fisnike, mjetet bëhen shumë të kufizuara, për fat të keq. Ne kemi përzgjedhur disa këshilla për ju që jeni të interesuar të dini se ku mund ta blini macen tuaj gri, Chartreux!

Mbarështues të specializuar

Në Brazil, ka disa mbarështues të specializuar në krijimin dhe mirëmbajtjen e të dyjave raca të pastra të maceve si qentë. Raca Chartreux është një prej tyre. Katerina Chartreux Vida de Pet, për shembull, e vendosur në São Paulo, është një kultivues që ka qenë në treg për një kohë të gjatë. Avantazhi i blerjes së një koteleje direkt nga një kazan është siguria se origjina e tyre është e besueshme dhe duke e ditur se ata janë të kujdesur mirë.që në lindje.

Blerja në internet

Në ditët e sotme, me popullarizimin e faqeve të shitjeve në internet, nuk është e vështirë të gjesh reklama për macet e racave fisnike si Chartreux. Faqet si Mercado Livre janë plot me reklama për këlyshët e bukur Chartreux. Sidoqoftë, duhet të jeni shumë të kujdesshëm që të mos tregtoni mace me lepur! Përpara se të bëni blerjen, përpiquni të zbuloni të gjitha informacionet rreth qenushit dhe nëse reklamuesi është i besueshëm.

Macet Chartreux për adoptim

Megjithëse adoptimi i maceve është një metodë shumë e inkurajuar nga profesionistët veterinar, ata që synojnë të kenë një Chartreux do të kenë vështirësi në gjetjen e një prej tyre për birësim. Për shkak se është një racë fisnike dhe ende pak e populluar në Brazil, adoptimi i këtyre maceve gri është praktikisht zero, krahasuar me macet jo race.

Kujdes kur blini një mace Chartreux

Nëse tashmë keni gjetur një kaskë të specializuar ose një mësues të besuar, përpara se të blini, nëse është e mundur, vizitoni ambientin ku është macja për të mësuar kushtet e jeta e koteles. Bisedoni me përgjegjësit për sjelljen e prindërve të maceve, pyesni nëse ata kanë pasur ndonjë sëmundje gjenetike gjatë gjithë jetës së tyre, etj.

Të gjitha këto informacione janë të rëndësishme që ju të keni disa udhëzime specifike për kujdesin ndaj kësaj bukuria!

Kostoja e jetesës së maces Chartreux

Nëse jeni të entuziazmuar për të pasur një Chartreux, përveç marrjes parasysh të kostove të përgjithshme që kërkon çdo kotele, do t'ju duhet gjithashtu të shpenzoni një shumë shtesë vetëm për ta pasur këtë qenush fisnik në shtëpinë tuaj. në shtëpi. Shihni vetëm disa artikuj të rëndësishëm!

Çmimi i ushqimit për Chartreux

Për të mbajtur një jetë të shëndetshme, këshillohet që t'i siguroni maceve ushqime të tipit Premium. Ushqimet e këtij lloji kushtojnë mesatarisht 130 dollarë për 10 kilogramë.

Duke marrë parasysh peshën e Chartreux të rritur, e cila mund të arrijë deri në 7 kilogramë në rastin e mashkullit, mund të vlerësojmë se konsumi mujor i ushqimit rrotullohet rreth 3600 gram, një shpenzim prej 45 dollarë në muaj. Nga ana tjetër, femrat zakonisht nuk i kalojnë 4 kilogramët, duke konsumuar vetëm 2400 gramë ushqim në muaj, ekuivalente me 33 dollarë.

Ushqimi i lagësht (qeske ose patë) është një artikull që gjithashtu nuk duhet të mungojë në Dieta e këtyre maceve Chartreux pasi ndihmon në parandalimin e komplikimeve të veshkave. Nuk ka ushqim specifik të lagësht për macet e kësaj race në treg. Ky ushqim mund të gjendet në rangun prej 1,20 dollarë deri në 6,00 dollarë për njësi qese.

Çmimi i vaksinave për Chartreux

Është thelbësore që ta mbani Chartreux-in tuaj të vaksinuar të përditësuar. Ashtu si racat e tjera, ato duhet të vaksinohen kundër sëmundjeve të tilla si panleukopenia, kalicivirusi, rinotrakeiti dhe klamidioza. Vaksina katërkëndore që duhet bërëçdo vit është e mjaftueshme për të ruajtur mbrojtjen e kafshës suaj.

Megjithatë, nëse ai ka kontakt me macet endacake, për shembull, rekomandohet që t'i ofrohet vaksina e pesëfishtë, e cila mbron edhe nga leuçemia e maces. Vaksina V4 (katërfish) është në rangun nga 60,00 deri në 100,00 dollarë, në varësi të qytetit. Dhe vaksina V5 (pesëfish) është në rangun prej 100,00 dollarë deri në 150,00 dollarë.

Gjëra të domosdoshme për Chartreux

Furça çdo ditë është një aktivitet themelor për shëndetin e qenushit, madje edhe për Chartreux që kanë lesh i shkurtër. Në treg ka disa opsione për furçat, duke filluar nga dorezat për heqjen e qimeve deri tek i famshmi Furminator. Çmimet variojnë nga $14 në $150 reale.

Një tjetër artikull që nuk mund të mungojë është posti kruarje. Kushdo që ka një mace e di se një nga zakonet e tij është të lirojë dhe të mprehë thonjtë e tij dhe nëse nuk keni një gërvishtje të duhur, ai do ta bëjë këtë në mobiljet, krevatin dhe divanet tuaja. Mund të gjendet në modele të ndryshme në internet, nga të vogla dhe të thjeshta deri te të mëdha dhe të përpunuara të montuara në mur. Çmimet variojnë nga $20,00 deri në $900,00 reale.

Shiko gjithashtu: Personaliteti i Buldogut Francez: shikoni tiparet kryesore

Përveç kësaj, lodra të tilla si një shkop, tunele dhe gjuajtëse topash. Këto janë shumë të lira dhe mund të gjenden në internet me një çmim mesatar prej 14,00 dollarë deri në 60,00 dollarë realë.

Kujdesi për macen Chartreux

Sigurohuni që mjedisi juaj të jetë përgatitur dhe pajisur për të marrë të gjithë elegancën eChartreux sapo të mbërrijë! Shihni kujdesin shtesë që duhet të bëni kur e sillni atë në shtëpinë tuaj!

Kujdesi për të ushqyerit

Ndryshe nga qentë, macet priren të kenë shumë më tepër intolerancë ndaj ushqimeve që hanë njerëzit. Prandaj, planifikoni të siguroni një dietë të përshtatshme dhe të synuar për qenushin tuaj Chartreux, duke siguruar ushqime të pasura me lëndë ushqyese dhe vitamina.

Shiko gjithashtu: Lloj brejtësi sirian: shikoni ngjyrat, çmimin, kujdesin dhe më shumë

Kontrolloni me veterinerin tuaj nëse ka nevojë për ndonjë shtesë ushqimore, si disa kafshë të racave fisnike mund të shfaqë rezistencë në përthithjen e disa lëndëve ushqyese.

Kujdesi për higjienën

Higjiena për macen tuaj Chartreux përfshin pastrimin e përditshëm të kutisë së saj të plehrave. Mbajtja e pastër është një mënyrë që macja të zhvillojë besim në shtëpinë e saj të re. Prandaj, hiqni feçet dhe urinën nga kutia të paktën dy herë në ditë. Çdo dy javë, ndërroni të gjithë rërën në kuti.

Përveç pastrimit të kutisë së mbeturinave, është e rëndësishme të lani pallton çdo ditë. Larja është një mënyrë për t'i mbajtur ato të pastra dhe me shkëlqim, duke hequr ato që tashmë kanë vdekur. Gjithashtu parandalon që kotele juaj të vjella shumë shpesh.

Larja e dhëmbëve

Pak është thënë për higjienën orale për macet. Dijeni se edhe macet duhet të lajnë dhëmbët të paktën një herë në ditë. Formimi i gurëve dhePllaka bakteriale mund t'i çojë ata në probleme të tilla si era e keqe e gojës ose kushte më serioze siç janë kavitetet. Prandaj, mësoni kafshën tuaj të lajë dhëmbët që në moshë të hershme.

Marrja e mjaftueshme e ujit

Kërkimet tregojnë se një në katër mace do të ketë probleme me veshkat në moshën e rritur. Kjo sepse janë kafshë që preferojnë ujin e freskët dhe të rrjedhshëm. Uji i ofruar jo gjithmonë kalon përmes kontrollit të cilësisë së tyre. Nuk është ndryshe me racën Chartreux.

Pra, sigurohuni që kotelja juaj të ketë një burim uji të rrjedhshëm. Përveç kësaj, përhapja e tenxhereve me ujë rreth shtëpisë është gjithashtu një mënyrë për t'i inkurajuar ata ta bëjnë këtë.

Chartreux: e bukur dhe e sjellshme

Nëse keni marrë parasysh informacionin rreth Chartreux, ju jeni gati të pranoni një anëtar të familjes së maces në shtëpinë tuaj! Por mos u habitni nëse në fillim këlyshi është i turpshëm ose i frikësuar. Dijeni që ditët e para janë periudha e përshtatjes me mjedisin e ri. Prandaj, lini macen tuaj të lirë të zgjedhë se ku dëshiron të qëndrojë apo të fshihet.

Të siguroheni që ai të ketë gjithmonë ushqim dhe ujë të freskët bën të gjithë ndryshimin në këtë moment! Me kalimin e kohës, do të shihni që së shpejti ai do të eksplorojë me besim mjedisin, duke shfaqur gjithë elegancën që vetëm ata posedojnë!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.