Macja gërhitë kur merr frymë? Shihni shkaqet dhe si të ndaloni

Macja gërhitë kur merr frymë? Shihni shkaqet dhe si të ndaloni
Wesley Wilkerson

Gërhitja e maces kur merr frymë është një shenjë e keqe?

Gërhitja e maces suaj nuk është domosdoshmërisht një shenjë se ka një problem. Ashtu si te njerëzit, gërhitja e maces ndodh kur dridhja e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, si p.sh. hunda, është e dëgjueshme.

Dhe, në fillim, mos u shqetësoni, sepse kjo mund të ndodhë për disa arsye. nga kushtet fizike, struktura kockore e kafshës deri tek mënyra e gjumit. Megjithatë, gërhitja mund të shkaktohet edhe nga bllokimi i rrugëve të frymëmarrjes dhe në këto raste mund të jetë shenjë e një problemi më serioz.

Shiko gjithashtu: Racat më të mira të qenve për fëmijët: zbuloni 30 opsione

Në këtë artikull do të kuptoni pak më shumë se përse macet gërhijnë, aq më shumë racat e prirura, kushte dhe situata të tjera që mund të jenë shkaku i gërhitjes së maces suaj. Përveç kësaj, ne do të shpjegojmë gjithashtu se çfarë mund të bëhet për të ndihmuar macen tuaj të ndalojë gërhitjen. Le të shkojmë?

Pse macja gërhit?

Siç u përmend më parë, gërhitja e maces mund të ndodhë për një sërë arsyesh dhe nuk tregon domosdoshmërisht një problem me kafshën. Më poshtë po rendisim shkaqet kryesore të gërhitjes, duke filluar nga raca e kafshës, pesha e saj dhe pozicioni i gjumit. Shikoni:

Racat brakicefalike janë më të prirura

Macet e racës brakicefalike kanë kocka të kafkës më të shkurtra se të tjerat. Kjo, përveçse u jep atyre një fytyrë dhe hundë më të gjallë, i bën edhe të tyrePasazhet e hundës janë më të shkurtra. Si rezultat, këto raca kanë më shumë gjasa të përjetojnë probleme të frymëmarrjes, duke përfshirë gërhitjen.

Macet brakicefalike zakonisht janë rezultat i mutacioneve gjenetike, përzierjes së racave dhe ndërhyrjes njerëzore në riprodhim. Racat persiane dhe birmaneze janë shembuj të famshëm të maceve me këtë gjendje.

Pozicioni i gjumit

Mënyra se si macja juaj po fle gjithashtu mund të shkaktojë që macja juaj të gërhijë. Dihet se macet flenë shumë dhe, për shkak të fleksibilitetit të tyre, mund të flenë në pozicionet më të pazakonta, të cilat mund të pengojnë për momentin rrjedhën e ajrit. Në këto raste, është e lehtë të identifikohet problemi, pasi tingulli i gërhitjes do të jetë i shkurtër dhe do të ndalet kur macja të ndryshojë pozicion.

Megjithëse flenë shumë, macet do të flenë edhe më mirë duke fjetur në një mjedis të pastër , të ngrohtë dhe ku ndihen të sigurt dhe rehat.

Peshë e lartë

Ashtu si me njerëzit dhe kafshët e tjera, edhe macet që janë mbipeshë kanë më shumë gjasa të gërhijnë. Kjo ndodh për shkak të yndyrës së tepërt të pranishme në indet e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, e cila përfundon pjesërisht duke penguar frymëmarrjen e maces.

Gërhitja është vetëm një nga problemet që mund të shkaktohet nga obeziteti i maces. Në këto raste, kafsha do të ketë nevojë për monitorim profesional për të administruar dietën dhe kujdesin e nevojshëm.

Objektet në gojë shkaktojnë gërhitje gjatë frymëmarrjes

Prania e objekteve të huaja në gojën ose hundën e maces gjithashtu mund të shkaktojë që kafsha të gërhijë gjatë frymëmarrjes. Këto objekte mund të variojnë nga fijet e vogla të barit, deri te ushqimi i mbetur që nuk është gëlltitur siç duhet.

Duke kujtuar se çdo objekt i huaj i gëlltitur nga kafsha konsiderohet trup i huaj dhe disa do të treten dhe mund të mos shkaktojnë probleme. Megjithatë, është mirë që gjithmonë të jeni të vetëdijshëm për macen tuaj dhe çfarë ajo fut në gojë. Ndërsa disa nga këto objekte janë të padëmshme dhe mund të mbahen në shtëpi (me kujdes), të tjerat janë më të dëmshme dhe do të kërkojnë ndihmën e një profesionisti.

Gjendja shëndetësore e maces

Disa sëmundje të frymëmarrjes mund të shkaktojnë gërhitjen e maces. Disa shembuj të zakonshëm janë: bronkiti, astma dhe infeksioni bakterial. Infeksionet e frymëmarrjes, të tilla si inflamacioni kronik i hundës dhe riniti, gjithashtu i bëjnë macet më të prirura ndaj gërhitjes. Përveç gërhitjes, disa simptoma të këtyre infeksioneve janë shkarkimi nga sytë dhe hunda.

Në rastet e gjendjeve mjekësore paraekzistuese, macet duhet të kenë monitorim periodik veterinar. Në këtë mënyrë, çdo problem më serioz në shëndetin e kafshës do të identifikohet dhe për rrjedhojë do të trajtohet më shpejt.

Si të ndihmoni një mace që gërhit

Më pas, ne do t'ju sjellim disa këshilla se si të ndihmoni në kontrollin emacja juaj gërhitë. Është e rëndësishme të mbani mend se këto masa janë të vlefshme vetëm në rastet kur nuk ka sëmundje paraekzistuese. Në çdo rast, kur vëreni tinguj të pazakontë në frymëmarrjen e maces suaj, rekomandimi kryesor është të kërkoni ndihmë profesionale. Ndiqni:

Mësoni ndryshimin midis gërhitës dhe gërhitës

Ashtu si gërhitja, gërhitja e një mace është gjithashtu rezultat i dridhjeve të laringut dhe diafragmës së maces, duke prekur kordat vokale.

Gëritja e maceve shpesh shoqërohet me mënyrën se si macet tregojnë kënaqësi kur marrin dashuri. Megjithatë, gërvishja nuk do të thotë vetëm këtë. Përveç komunikimit të kënaqësisë së maces, ajo mund të shërbejë edhe si një agjent qetësues, një mënyrë për të kërkuar ushqim apo edhe për të rigjeneruar dhe forcuar indet, për shkak të frekuencës së ulët të dridhjeve.

Inkurajoni praktikimin e ushtrimeve

Meqenëse pesha e lartë dhe kushtet shëndetësore të maces suaj mund të kontribuojnë në gërhitjen e tepërt, inkurajimi i kafshës për të praktikuar ushtrime fizike mund të jetë një ndihmë e madhe në trajtimin e problemit.

Përveç lojërave interaktive, ato që do të stimulojnë zhvillimin fizik dhe intelektual të maces suaj, rekomandohet t'i siguroni kafshës lodra dhe lojëra që mund t'i luajë vetëm. Në këto raste, gjithçka shkon, nga topat tek lodrat e motorizuara.

Përdorimi i lagështuesit

Përdorimi i lagështuesve të ajritMund të ndihmojë gjithashtu në reduktimin e gërhitjes së maces. Kjo ndodh sepse ruajnë nivelin e lagështisë në mjedisin ku futen brenda standardeve të rekomanduara, gjë që hidraton sistemin e frymëmarrjes së maces dhe lehtëson frymëmarrjen.

Lagështuesit janë të indikuar për mjedise të thata dhe të mbytura. Përveç kësaj, hapësirat ku ka përdorim të vazhdueshëm të ajrit të kondicionuar duhet të kenë edhe pajisje të tilla. Një rekomandim është që lagështuesit e ajrit të mos ndizen për periudha të gjata kohore për të shmangur mykun dhe për të prodhuar një efekt në kundërshtim me qëllimin e tij.

Krijoni hapësira që macja të ngjitet

Promovimi i hapësirave ku macja mund të lëvizë përtej botës horizontale është një mënyrë për të ndihmuar në largimin e mërzisë dhe stresit dhe për të promovuar kushte më të mira jetese për kafshë shtëpiake. Përveç kësaj, krijimi i hapësirave ku macja mund të ngjitet do të ndihmojë edhe në çështjen e ushtrimeve fizike, siç u përmend më herët, dhe forcimit të muskujve.

Shiko gjithashtu: Bari për macet: çfarë është, llojet, përfitimet dhe si të mbillni

Disa opsione për hapësirat ku macja mund të ngjitet janë: ndenjëset në dritare, rampa dhe rafte, karrige dhe hapësira të tjera horizontale që kanë një shtyllë gërvishtëse.

Ushqeni macen tuaj me enigma

A keni dëgjuar ndonjëherë për enigmat ushqimore? Mos u shqetësoni, nuk është aq e çuditshme. Ekzistojnë disa lloje lodrash që funksionojnë si enigma ushqimore në treg, megjithatë,është gjithashtu e mundur që të bëheni tuajat dhe të personalizuara për të përmbushur më mirë nevojat e maces suaj.

Në përgjithësi, enigmat ushqimore ndihmojnë për të vonuar ushqyerjen, për të shmangur mërzinë dhe mbipeshën e maces. Përveç kësaj, ato i lejojnë macet të hanë më instinktivisht, duke i lejuar ata të kërkojnë ushqim dhe të "gjuani".

Gërhitja e maceve është normale, por kini kujdes!

Ashtu si me njerëzit, gërhitja kur fle është normale për macet. Macja juaj ndoshta ka gërhitur gjithmonë dhe kjo nuk është domosdoshmërisht një shenjë se diçka nuk shkon.

Megjithëse ndodh për shkak të dridhjeve të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, gërhitja nuk nënkupton ndonjë problem në frymëmarrjen e kafshës suaj. Megjithatë, nëse gërhitja shoqërohet me ndonjë ndryshim tjetër fizik apo të sjelljes së kafshës, duhet t'i drejtohet veterinerit sa më shpejt të jetë e mundur.

Pra, kini parasysh shenjat. Po kështu, në shenjën më të vogël të gulçimit ose vështirësisë në frymëmarrje, macja juaj duhet të dërgohet menjëherë te një specialist.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.