Maine Coon Cat: shikoni veçoritë, ngjyrat, çmimin dhe më shumë

Maine Coon Cat: shikoni veçoritë, ngjyrat, çmimin dhe më shumë
Wesley Wilkerson

Njihuni me të bindurin Maine Coon

Macja Maine Coon është shumë imponuese dhe e bukur. Me madhësinë e saj të diferencuar, raca magjeps të gjithë ata që janë afër saj. Sjellja e tij është gjithmonë e sjellshme dhe miqësore, gjë që sjell shumë qetësi në mjedisin e tij familjar.

Zbuloni, gjatë leximit, kuriozitete interesante për Maine Coon. Të konsideruara si macet më të mëdha dhe më inteligjente nga macet shtëpiake, macet e kësaj race janë shumë të dëshiruara dhe të dashura. Zbuloni origjinën e saj, madhësinë e saj aktuale dhe shumë informacione të tjera shumë interesante për macet e kësaj race. Gëzuar lexim!

Karakteristikat e maces Maine Coon

Zbuloni origjinën dhe historinë e maces Maine Coon. Shikoni gjithashtu disa karakteristika të tilla si pallto dhe madhësia, përveç të dini se sa mund të jetojë.

Origjina dhe historia e maces Maine Coon

Nuk dihet shumë për origjinën e kësaj race. Sipas historisë, ajo u përmend për herë të parë gjatë viteve 1850, në shtetin e Maine, në Shtetet e Bashkuara. Pas asaj dekade, macja Maine Coon u bë simboli më i famshëm i rajonit.

Në lashtësi, ishte shumë e zakonshme të merreshin macet si grabitqarë gjatë udhëtimeve, për të kontrolluar murtajën e minjve në rezervat e anijeve. Kjo mbështet tezën se raca Maine Coon u formua nga paraardhës nga pjesë të ndryshme të botës.

Madhësia dhe pesha e Maine Coonnga viti 1850, ku u përdorën si grabitqarë të minjve të bodrumit.

Kujtoni gjithmonë kujdesin e nevojshëm për macet e kësaj race. Kujdesuni mirë për ushqimin dhe gëzofin e tyre, si dhe për thonjtë dhe dhëmbët e tyre. Është shumë e rëndësishme që shëndeti i kafshës suaj të jetë gjithmonë i mirë. Mirëqenia e maces do të sjellë më shumë gëzim, mes jush dhe kafshës suaj gjigante.

Ka raportime që një mace Maine Coon ka arritur 25 kg, por këto nuk janë të dhëna të vërtetuara. Në kushte normale shëndetësore, macet mashkullore Maine Coon peshojnë nga 6 deri në 11 kg. Femrat peshojnë nga 4,5 në 6,8 kg.

Maine Coon konsiderohen macet më të mëdha shtëpiake që ekzistojnë. Gjatësia e saj mund të arrijë 1 m. Raca rritet deri në moshën 3 vjeçare, ku arrin kulmin e madhësisë së saj.

Palltoja e racës

Maine Coon i madh ka një shtresë të dendur me një shtresë të hollë dhe të butë. Veshja e saj konsiderohet e gjatë dhe lundruese, domethënë është në lëvizje të vazhdueshme. Duke qenë se është një racë që e ka origjinën nga prejardhja e disa maceve, ekspertët njohin të gjitha modelet dhe ngjyrat e veshjes së kësaj kafshe.

Ngjyrat që gjenden në Maine Coon janë modeli i verdhë, i zi, i artë dhe më të zakonshmet nga të gjitha, ngjyrë kafe tabby, e konsideruar si ngjyra klasike e veshjes së racës.

Jetgjatësia e maces

Një mace e kujdesur mirë dhe e shëndetshme mund të jetojë nga 9 deri në 15 vjeç. Maine Coons janë përgjithësisht në gjendje të mirë shëndetësore dhe kanë një strukturë atletike. Por disa individë të kësaj race mund të kenë probleme të tilla si kardiomiopatia hipertrofike, sëmundje të zemrës me një incidencë më të lartë tek macet.

Përveç kësaj, macet mund të kenë sëmundje të veshkave. Prandaj, merrni macen tuaj shpesh te veterineri, në mënyrë që ndjekja të bëhet ngaprofesionistë kompetentë.

Personaliteti i maces Maine Coon

Mësoni si të trajtoni macen Maine Coon. Zbuloni nëse ai është i qetë apo i çrregullt, si dhe të dini se me kë shoqërohet dhe shumë informacione të tjera.

Shiko gjithashtu: Macja ime nuk dëshiron të hajë: çfarë mund të jetë dhe çfarë të bëj?

A është një racë shumë e zhurmshme apo e çrregullt?

Macja Maine Coon është shumë e qetë dhe e qetë. Mjaullia e saj nuk është e zakonshme, por kjo kafshë ka një zhurmë, një lloj tingulli shumë të butë përsëritës. Kjo trill i butë dhe me zë të ulët i magjeps mësuesit e tij.

Më shumë detaje rreth talentit të tij në të kënduar, do të shohim në një artikull në fund të artikullit. Ajo që është befasuese për një mace të kësaj madhësie, të fortë dhe muskulare, është se ajo ka një mjaullime kaq delikate dhe të butë.

Pajtueshmëria me kafshët e tjera

Kjo mace nuk e ka problem të shoqërohet me kafshë të tjera . Ata shkojnë mirë me qentë dhe macet e specieve të tjera. Maine Coon nuk është xheloz për pronarin e saj dhe është një mace me një personalitet të pavarur, e cila gjeneron aftësinë për t'u imponuar pa qenë agresiv.

Është gjithmonë i sjellshëm dhe i këndshëm me miqtë e tij lesh, qofshin mace apo qeni. . Nuk ka rëndësi madhësia e kafshës, por nëse qeni është i vogël, dashuria është më e garantuar.

Zakonisht shkoni mirë me fëmijët dhe të huajt?

Edhe pse është i pavarur dhe i pëlqen të kalojë pak kohë vetëm, Maine Coon është shumë i dashur me familjen e tij njerëzore. Nuk paraqet asnjë lloj problemi në trajtimin e tijfëmijët dhe të huajt. Macja zakonisht nuk befason askënd dhe shkon mirë me të gjithë rreth tij.

Gjithmonë shumë i butë dhe i urtë, Maine Coon mahnit të gjithë të pranishmit. Macja magjeps jo vetëm për bukurinë e saj, por edhe për mënyrën se si i trajton të gjithë.

Çmimi dhe kostot e maceve Maine Coon

Shikoni këtu çmimin e një koteleje mace Maine Coon dhe si sa kushton ushqimi juaj? Zbuloni vlerën e lodrave dhe aksesorëve, si dhe kostot me vaksinat dhe veterinerin.

Çmimi i maces Maine Coon

Me pamjen e saj të bukur dhe imponuese, Maine Coon është i preferuari i amerikanëve. Duke qenë se është një mace që ka qenë gjithmonë në qendër të vëmendjes, për shkak të madhësisë së saj, një qenush i kësaj race mund të jetë i shtrenjtë.

Mesatarisht një qenush Maine Coon kushton diku rreth 2,500 deri në 3,000 dollarë, një çmim i lartë krahasuar tek racat e tjera të maceve. Vlera e saj mund të ndryshojë sipas gjinisë, ngjyrës, madhësisë dhe modelit të veshjes.

Ku mund të blini një mace Maine Coon?

Kur blini një kafshë, sigurohuni që mbarështuesit të jenë të besueshëm. Mësoni për prejardhjen e tyre, ku dhe si kujdeseshin për to. Njohja me mbarështuesin dhe mbarështuesin do t'ju sjellë paqe mendore kur blini qenushin.

Mësoni informacione për katerin nëpërmjet Shoqatës së Mbarështuesve të racës ose, nëse nuk mund të bëni një kërkim të tillë, gjeni një kafshë shtëpiake dyqan që do t'ju transmetojë atë. Ashlynx Cattery është një opsion i mirëpër ata që duan të blejnë një mace të racës Maine Coon.

Shpenzimet e ushqimit

Idealja për macen e kësaj race janë racionet Premium, të përshtatshme për Maine Coon. Ata kanë cilësi më të mirë, përveç që përmbajnë një pasuri më të madhe në proteina shtazore dhe bimore në përbërjen e tyre. Paketa prej 4 kg e këtij ushqimi mund të kushtojë nga 110,00 dollarë deri në 240,00 dollarë.

Mos harroni se macja Maine Coon është e predispozuar për probleme me veshkat. Kujdesuni mirë për dietën e tij, sepse nëse ai ka këto probleme, një racion për trajtimin e tij mund të jetë më i shtrenjtë.

Shpenzimet e vaksinës dhe veterinares

Vaksinat e nevojshme janë katërfish, pesëfish dhe vaksina që lufton leuçeminë e maces. Të gjitha jepen para dy muajve të jetës së kafshës. Vaksina e katërfishtë kushton rreth 100,00 dollarë për dozë dhe e pesëfishta rreth 120,00 dollarë. Vaksina e tërbimit kushton rreth 60,00 dollarë për dozë dhe është gjithashtu thelbësore.

Takimi i një veterineri mund të variojë nga 80,00 dollarë deri në 150,00 dollarë. Kjo varet nëse do ta çoni te veterineri apo do ta bëni t'ju vizitojë në shtëpi. Mbani mend, Maine Coon juaj vaksinohet çdo vit.

Shpenzimet për lodrat, lukunitë dhe aksesorët

Për pushimin tuaj, një lukuni mund të kushtojë nga 100,00 dollarë deri në 300,00 dollarë, në varësi të luksit dhe madhësisë së kërkuar. Maine Coon gëzon lodra interaktive dhe edukative. Më të preferuarat janë postimet gërvishtëse, të cilat kushtojnë mesatarisht $50.00.

Topat me zhurmë kanë një çmim mesatar prej 5.00 dollarë secili dhe shkopi, zakonisht me një peshk të vogël dhe një zhurmë në majë, kushton mesatarisht 20.00 dollarë. Për të trajnuar macen tuaj për të bërë biznesin e saj në vendin e duhur, përdorni produktet dhe aksesorët e duhur. Vlera e këtyre produkteve mund të variojë nga 12,00 dollarë deri në 70,00 dollarë.

Kujdesi për macen Maine Coon

Shihni se si të kujdeseni mirë për Maine Coon-in tuaj, nga qenushja në fazën e të rriturve. Dini si të jepni sasinë e duhur të ushqimit, si dhe mësoni më shumë për kujdesin e flokëve dhe shumë më tepër.

Kujdesi për një qenush Maine Coon

Kelyshi Maine Coon është shumë i butë, i urtë dhe ka nevojë për shumë vëmendje nga pronari i saj në ditët e para të jetës. Por me kalimin e kohës, ai do të bëhet më i pavarur, një karakteristikë e zakonshme e maceve të kësaj race. Qenushi përshtatet lehtësisht me shtëpinë e re dhe shkon mirë me të gjithë rreth tij.

Shiko gjithashtu: Çfarë ha gaforrja? Kuptoni zakonet e kësaj kafshe!

Lëreni të shkojë në çdo cep të shtëpisë dhe ta mësojë të bëjë biznesin e tij në vendet e duhura që në moshë të re. Ushqeni atë me dieta të përshtatshme, mbajini gjithmonë vaksinat e tij të përditësuara dhe çojini periodikisht te veterineri.

Sa duhet të ushqej

Deri në 12 muaj, konsiderohet Maine Coon këlysh. Në këtë fazë, kotelja konsumon 30 deri në 60 g ushqim në ditë. Tashmë macja e rritur mund të ushqehet me një sasi prej 55 deri në 75 g në ditë. Ky variacion donë varësi të peshës së kafshës.

Një veteriner i mirë mund t'ju udhëzojë në mënyrën më të mirë, në lidhje me proporcionalitetin ndërmjet peshës dhe sasisë së ushqimit që duhet t'i jepet maces çdo ditë. Përveç sasisë, veterineri do t'ju këshillojë edhe për shpeshtësinë e servirjeve gjatë ditës.

Kjo race ka nevojë për shumë aktivitet fizik?

Macja Maine Coon është shumë e dhënë pas lodrave interaktive dhe ushtrimeve të përditshme. Prandaj është e nevojshme që shtëpia juaj të ketë një hapësirë ​​në mënyrë që ai të mund të ushtrojë aktivitetet e tij.

Meqë ai është një mace më e madhe, edhe hapësira duhet të jetë e madhe. Aktivitetet e tij të preferuara praktikohen së bashku me mësuesin e tij dhe familjen e tij njerëzore. Gjithmonë shumë i butë, Maine Coon ndërvepron me lehtësi me të gjithë familjen e tij njerëzore.

Kujdesi i flokëve

Maine Coon ka një shtresë të gjatë dhe të mëndafshtë. Duke qenë në ngjyrë të zezë, të verdhë dhe disa të tjera, palltoja e saj ka nevojë për kujdes bazë. Larja duhet të bëhet çdo ditë me furça dhe doreza të përshtatshme për heqjen e qimeve të ngordhura.

Furça e përditshme do të parandalojë që qimet e maces suaj të ngatërrohen, përveçse do ta mbajë atë gjithmonë me shkëlqim dhe të bukur. Ky kujdes do të sigurojë që flokët të jenë gjithmonë të butë, duke ndihmuar shëndetin dhe mirëqenien e kafshës suaj.

Kujdesi për thonjtë dhe dhëmbët e maces

Thonjtë e Maine Coon duhet të shkurtohen dhe pastrohen shpeshata grumbullojnë papastërti, të cilat mund të jenë të dëmshme për shëndetin e kotele. Idealja është t'i lani me profesionistin e duhur, në mënyrë që ai të trajtojë në mënyrë korrekte thonjtë e maces tuaj. Një specialist i mirë mund ta kryejë procedurën në mënyrën më të mirë të mundshme, pa i shkaktuar asnjë shqetësim maces.

Dhëmbët duhet të lahen dy deri në tre herë në javë, në mënyrë që shëndeti oral i maces të jetë gjithmonë i përditësuar. . Përdorni furça dhe pastë dhëmbësh të përshtatshme për përdorim nga kafshët.

Kuriozitete për macen Maine Coon

Zbuloni pse Maine Coon është një notar i shkëlqyer. Mësoni se si ato konsiderohen inteligjente, përveçse janë mace që pëlqejnë të gumëzhinin.

Ata janë notarë të shkëlqyer

Macet Maine Coon e duan shumë ujin, kështu që të luash me të është një mënyrë e shkëlqyer për të bashkëvepruar me pidhin tuaj. Siç e pamë në historinë e tyre, Maine Coon u përdorën në anije për të hequr qafe brejtësit që banonin në strehët e tyre.

Meqenëse ishte një mace që jetonte në det, zhvillimi i racës filloi të fitonte kjo aftësi për të notuar dhe për të pasur një kontakt intim dhe të këndshëm me ujin. Diçka e pazakontë kur bëhet fjalë për macet.

Është një nga racat më inteligjente

Konsiderohet si raca më inteligjente e maceve në botë. Maine Coon përshtatet me mjedise të reja shumë lehtë dhe mëson lehtësisht truket dhe lojërat e reja. Kur ushqehen, ata arrijnë të kapinushqimin, ashtu si bëjnë rakunët.

Ata përdorin putrat e tyre për të hapur dyert dhe eksplorojnë lehtësisht çdo cep të shtëpisë. Së bashku me familjen arrijnë të qëndrojnë në prehër dhe në krah, në varësi të porosisë që u jepet. Shumë të bindur, ata arrijnë të sillen mirë para tutorëve dhe anëtarëve të familjes.

Ata kanë zakon të gumëzhinin

Shumë tutorë të Maine Coon pretendojnë se këto mace kanë një kordë vokale të ndryshme nga të tjerat macet. Në vend që të mjaullijnë, ata bëjnë tinguj melodik. Por ky informacion nuk është plotësisht i vërtetë, sepse përveç gumëzhitjes, kjo racë mund të mjaullijë dhe të bëjë zhurmë mace, si çdo mace tjetër.

Në fakt, zakoni i gumëzhitjes nuk i mbulon të gjitha macet e species. Në përgjithësi Maine Coons janë të qetë, të qetë dhe të heshtur. Disa ekzemplarë të racës pëlqejnë të lëshojnë tinguj melodik dhe nganjëherë quhen "mace që flasin".

Maine Coon: një racë macesh të mëdha dhe shumë të urta

Mund ta shikoni këtu gjithçka për macet Maine Coon. Ne kemi parë se ato janë mace gjigante që mund të kenë gjatësi deri në 1 m dhe peshojnë më shumë se 10 kg. Ata janë të sjellshëm, të urtë dhe të butë me të gjithë ata që jetojnë me ta, si njerëz ashtu edhe kafshë. Mirësia e Maine Coon është gjithmonë e pranishme.

Ngjyrat janë të ndryshme, për shkak të shumëllojshmërisë së paraardhësve të saj. Historia e saj është shumë interesante dhe lidhet me anijet e dekadës
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.