Merimanga helmuese! Njihni më të rrezikshmen dhe më të parrezikshmin

Merimanga helmuese! Njihni më të rrezikshmen dhe më të parrezikshmin
Wesley Wilkerson

A keni hasur ndonjëherë në një merimangë helmuese apo jeni kafshuar?

Merimangat janë padyshim një nga qeniet më pak të dashura në mbretërinë e kafshëve. Pamja e tij, me një trup plot me këmbë të vogla të shkathëta, lëvizjet e tij të çrregullta dhe mundësia e një pickimi helmues i bëjnë shumicën e njerëzve të kenë frikë nga një takim i papritur me një arachnid.

Ka më shumë se 35 mijë lloje merimangash në botë dhe rreth 15 mijë lloje në Brazil. Shumica e këtyre merimangave kanë helm, edhe pse jo të gjitha janë në gjendje të inokulojnë një njeri me të. A keni hasur ndonjëherë në një merimangë helmuese apo jeni kafshuar? Zbuloni në këtë artikull merimangat më helmuese në botë dhe disa lloje që, pavarësisht se janë të frikshme, nuk janë helmuese apo të rrezikshme.

Shumica e merimangave helmuese në botë

Kushimet nga merimangat, shumica e koha, nuk janë vdekjeprurëse. Megjithatë, ka disa specie në mbarë botën që mund të jenë jashtëzakonisht të rrezikshme për njerëzit. Shikoni cilat janë merimangat më helmuese në botë!

merimanga Armadeira (merimanga e pemës së bananes)

Merimangën armadeira, ose merimanga e pemës së bananes, ka këmbë të mëdha, të cilat arrijnë 15 cm në gjatësi, dhe trupi i saj mund të arrijë pothuajse 5 cm. Zakonisht fshihet në tufa bananesh, është shumë i shpejtë dhe jashtëzakonisht helmues.

Kushimi i merimangës endacake mund të shkaktojë djegie të rënda, djersitje, dridhje, rritje ose ulje të presionit të gjakut,e njohur si merimanga petropolis, pasi në vitin 2007, merimangat e kësaj specie pushtuan qytetin.

Ky pushtim mund të shpjegohet me faktin se në qytet nuk ka grabitqarë natyralë për këtë merimangë, siç ka klima ideale për përhapjen e insekteve me të cilat ushqehet maria-bola dhe për shkak të shkallës së lartë të riprodhimit të këtyre merimangave.

Vlen të kujtohet se merimangat luajnë një rol të rëndësishëm në kontrollin ekologjik: nëse ekziston një teprica e tyre, është për shkak se ka tepricë të ushqimit. Nëse nuk do të kishte merimangat për të luftuar insektet, ne do të ishim viktima të infektimeve.

Merimanga helmuese: e rrezikshme, por e shmangshme

Ne pamë në këtë artikull se merimangat mund të jenë jashtëzakonisht helmuese dhe të rrezikshme për njerëzit, njerëzit, por jo të gjitha do të dëmtojnë shëndetin tuaj nëse pickoheni. Ne zbuluam gjithashtu se shumë merimanga helmuese, si merimangat e veja, do të kafshojnë vetëm nëse shtypen rastësisht brenda një këpucëje ose veshjeje, për shembull.

Tani që ju i dini veçoritë e llojeve të ndryshme të merimangave helmuese dhe të padëmshme, ju tashmë jeni në gjendje të identifikoni disa prej tyre që mund të banojnë në hapësirat që frekuentoni dhe e dini nëse po e vendosni veten në një situatë të mundshme rreziku!

nauze, hipotermi, shikim të paqartë, vertigo dhe konvulsione. Ekziston gjithashtu një efekt kurioz dhe i pakëndshëm që mund të shfaqet te burrat që janë kafshuar prej tij: priapizmi. Ereksionet e shkaktuara nga këto merimanga mund të zgjasin për disa orë dhe të çojnë në impotencë seksuale.

Merimangën violiniste

Kjo merimangë është e vogël, gjendet në Amerikën e Veriut dhe ka marrë emrin e saj nga një dizajn i ngjashëm me violinë në cefalotoraksin e saj. Pavarësisht se është helmues, nuk është shumë agresiv dhe rrallë i sulmon njerëzit. Kafshimi i merimangës violiniste mund të marrë disa orë që të ketë efekt.

Në zonën e prekur në fillim do të krijohet një njollë vjollce, e cila do të zhvillohet në një ënjtje me praninë e flluskave. Nëse nuk trajtohet brenda 24 orëve, personi duhet shtruar në spital pasi zona e kafshuar mund të bëhet nekrotike dhe personi mund të përjetojë ethe, të përziera, dhimbje muskulore, lodhje, dështim të zemrës, edemë pulmonare dhe humbje të vetëdijes.

Merimanga Kiliane e vetmuar

Merimangën e vetmuar kiliane i përket gjinisë Loxosceles, e njëjta gjini si merimanga violiniste. Gjendet në Amerikën e Jugut, Finlandë dhe Australi dhe nuk është shumë agresiv.

Këto merimanga zakonisht thurin rrjetat e tyre në kasolle, garazhe, dollapë dhe vende të tjera që janë të thata dhe të mbrojtura. Kafshimi i tij është jashtëzakonisht helmues dhe mund të shkaktojë nekrozë, dështim të veshkave dhe, në disa raste, vdekje. Si është helmimë aktive në temperatura të larta, indikohet aplikimi i një pako akulli në pickim, përveç aloe verës për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjes.

Merimangën e kuqe

Merimangën e kuqe (Latrodectus hasseltii) është një merimangë e gjetur në Australi. Ashtu si 30 merimangat e tjera të gjinisë Latrodectus, ajo njihet gjerësisht si e veja e zezë. Femrat e kësaj specie kanë një shirit të kuq gjatësor në kraharorin e tyre, janë rreth një centimetër (meshkujt e rritur arrijnë katër milimetra) dhe praktikojnë kanibalizëm seksual gjatë riprodhimit.

Kushimet e kësaj merimange ndodhin kryesisht në verë dhe mund të shkaktojnë të rënda dhimbje, djersitje, dobësi të muskujve, të përzier dhe të vjella. Meqenëse një serum antiaraknid u krijua për helmin e tij, nuk janë raportuar më vdekje nga pickimi i tij në Australi.

Merimangën e thasës së verdhë

Merimangën e thesit - e verdhë është një merimangë që gjendet në Amerikat. Pavarësisht se nuk është vdekjeprurës, helmi i tij është jashtëzakonisht i dhimbshëm dhe mund të shkaktojë nekrozë të indeve. Kjo merimangë është shumë territoriale dhe ka tendencë të jetojë në kopshte dhe madje edhe brenda shtëpive, gjë që e bën atë agresive kur shqetësohet nga një njeri, edhe nëse aksidentalisht.

Në vitin 2020, këto merimanga ishin përgjegjëse për një tërheqje kurioze të automjetit. Ndërsa benzina i tërhiqte të strehoheshin në rezervuarë, ata krijuan rrjetë dhe bllokuan kalimin e benzinës.në motor, duke krijuar presion që mund të shkaktojë rrjedhje dhe madje edhe zjarre.

Merimangën e miut me kokë të kuqe

Merimangën e miut me kokë të kuqe e ka marrë emrin nga gërmimi i strofkave për t'u mbrojtur nga grabitqarët ( grerëzat, centipedat dhe akrepat) dhe për të ruajtur vezët dhe të vegjlit e tyre dhe, padyshim, kanë një kokë të kuqërremtë.

Ato janë 1 deri në 3 cm të gjata dhe ndryshojnë në ngjyrë midis femrave dhe meshkujve: femrat janë plotësisht të zeza dhe meshkujt kanë ngjyrë kafe ose kaltërosh-zi, me mandibulat e lyera me ngjyrë të kuqe të ndezur.

Këto merimanga ushqehen kryesisht me insekte, por mund të gëlltisin edhe kafshë të vogla, në varësi të mundësisë. Kafshimi i tij mund të jetë i dhimbshëm për njeriun, por vështirë se do të sjellë pasoja të rënda, duke mos kërkuar përdorimin e antihelmit.

Vejusha e zezë

Merimangën e vejushës së zezë e ka marrë emrin nga femra gllabëron mashkullin pas çiftëzimit. Këto merimanga jetojnë kryesisht në rrjetë, por mund të fshihen edhe në vrima në tokë, trungje të kalbur, etj. Kafshimet e merimangës së vejushës së zezë tek njerëzit nuk janë të zakonshme, zakonisht ndodhin kur këto merimanga shtypen kundër trupit rastësisht.

Pas pickimit, vendi do të jetë i lënduar, i cili mund të përparojë në një ndjesi djegieje deri në një orë.

Shiko gjithashtu: Emri për zogun: zgjidhni një për kafshën tuaj!

Drirje, kontraktime spazmatike të gjymtyrëve, djersitje,ankth, pagjumësi, dhimbje koke, eritemë të fytyrës dhe qafës, dhimbje gjoksi, takikardi dhe hipertension.

E veja e kuqe

E veja e kuqe (Latrodectus bishopi) është një merimangë që jeton në zonat bregdetare të Amerikës. Është lehtësisht e dallueshme nga merimangat e tjera të gjinisë Latrodectus për shkak të njollës së kuqe që mban në bark. Femrat e kësaj specie janë shumë më të mëdha se meshkujt, duke arritur rreth 1 cm, e cila mund të jetë e barabartë me deri në katër herë madhësinë e merimangave mashkullore.

Kjo merimangë zakonisht jeton në ambiente të mbyllura, por nuk i sulmon njerëzit përveç nëse është goditur. Helmi i tij nuk është kërcënues për jetën dhe mund të shkaktojë reaksione te njerëzit alergjikë, si dhimbje, ënjtje dhe skuqje.

Brown Widow

Brown Widow (Latrodectus geometricus) është fillimisht një merimangë nga Afrika e Jugut, por që mund të gjendet edhe në Brazil. Mund të identifikohet nga një njollë e verdhë në formën e orës së rërës në shpinë. Femrat janë shumë më të mëdha se meshkujt: ndërsa arrijnë pothuajse 4 cm, duke numëruar këmbët, meshkujt nuk i kalojnë 2 cm.

Shiko gjithashtu: Macja lëshon shumë lesh? Shihni shkaqet, këshillat, kujdesin dhe më shumë!

Këto merimanga priren të jetojnë në zona të izoluara ose me pak lëvizje, si për shembull në trungje të vjetra. , bimë në vazo etj. Kjo merimangë do të shmangë kontaktin me njerëzit, duke sulmuar vetëm kur ndihet në qoshe. Kafshimi i tij zakonisht nuk sjell pasoja më të rënda për njerëzit.

Vejusha e rreme-e zeza

E veja e zezë e rreme (Steatoda nobilis) e merr këtë emër sepse është shumë e ngjashme dhe e ngatërruar me vejushën e zezë origjinale. Është një merimangë shumë e zakonshme në Irlandë dhe në Mbretërinë e Bashkuar, që zakonisht shfaqet gjatë verës në ato vende. Kjo merimangë zakonisht nuk sulmon njerëzit dhe kafshimi i saj është më pak helmues se ai i vejushës së zezë origjinale, por gjithsesi mund të shkaktojë dhimbje të forta, ënjtje dhe skuqje.

Personi i kafshuar mund të përjetojë gjithashtu ethe, të dridhura, djersitje , keqardhje dhe ngërçe. Nëse kafshohet, është shumë e rëndësishme të kapni merimangën dhe ta çoni në spital për identifikimin e saktë të specieve dhe trajtimin adekuat.

Merimangën Katipo

Katipo është e vetmja specie e merimangës helmuese që jeton në Zelandën e Re. Për shkak të çështjeve të tilla si shkatërrimi i habitatit të tyre natyror, merimangat katipo janë zhdukur pak nga pak.

Asnjë vdekje nga pickimi i kësaj merimange nuk është regjistruar në 100 vitet e fundit. Megjithatë, pickimi i saj nuk është shumë i këndshëm, duke shkaktuar dhimbje ekstreme, ngurtësi muskulore, të vjella dhe djersitje.

Një rast kurioz me këtë merimangë ka ndodhur në vitin 2010, kur një turist kanadez vendosi të flinte lakuriq në një plazh të Zelandës së Re. Ai përfundoi duke marrë një pickim në organin e tij seksual dhe u shtrua në spital për 16 ditë për shkak të një inflamacioni të miokardit.

Merimangën e rërës - Sicarius terrosus

Këto merimanga janë kafe, kanëkëmbët e gjata dhe, siç thotë edhe emri, ka zakon të fshihet në rërë. Ato mund të gjenden në zona të hapura dhe me diell në Brazil dhe vende të tjera në Amerikën e Jugut.

Helmi i merimangave Sicarius është shumë i ngjashëm me atë të merimangave Loxosceles. Sipas një studimi të Butantã, helmi i këtyre dy merimangave përmban të njëjtën enzimë, e cila është përgjegjëse për shkatërrimin e indeve të prekura. Për shkak se ata jetojnë në zona të shkretëtirës dhe larg qendrave urbane, këto merimanga zakonisht nuk sulmojnë njerëzit.

Merimangën e rrjetës së gypave

Merimangën e rrjetës së gypave është si kjo e njohur pikërisht për thurja e rrjetave në formë hinke. Ai e përdor këtë gyp si një pritë, duke pritur në fund të kësaj strukture që një kafshë të vendosë ta vizitojë atë.

Këto merimanga janë mjaft të frikshme në Australi, për shkak të disa vdekjeve të regjistruara në 100 vitet e fundit. Ashtu si merimangat endacake, ato qëndrojnë në këmbët e pasme kur ndihen të kërcënuar.

Kushimi i merimangës së rrjetës së hinkës është aq i fuqishëm sa ndonjëherë është e vështirë të tërhiqet kafsha nga trupi i personit të kafshuar. . Helmi i tij ndikon në sistemin nervor dhe, nëse serumi nuk jepet, vdekja mund të ndodhë brenda dy orëve

Merimangat që duken helmuese, por nuk janë!

Jo të gjitha merimangat janë të rrezikshme dhe kanë helm në pickimin e tyre. Disa, pavarësisht pamjes së tyre të frikshme, mund të jenë mjaft miqësorë dhe të jetojnë pa tëproblemet më të mëdha pranë qenieve njerëzore. Zbuloni disa nga këto merimanga më poshtë!

Merimangën e gaforres

Merimangën e gaforres, e njohur edhe si tarantula, është një merimangë e madhe, me qime dhe e frikshme që mund të arrijë 30 cm në gjatësi. Megjithatë, pavarësisht se është merimanga më e madhe në planet, pickimi i saj nuk është vdekjeprurës për njerëzit, duke bërë që disa njerëz t'i blejnë ato edhe si kafshë shtëpiake!

Kafshimi i gaforres mund të shkaktojë dhimbje, kruajtje, ënjtje, skuqje dhe djegie. Këto merimanga gjithashtu kanë qime thumbuese dhe i lëshojnë duke i fërkuar këmbët e tyre të pasme në bark kur ndjehen të kërcënuara.

Në Brazil mund të gjejmë dy merimangat më të mëdha të kësaj specie: gaforren rozë braziliane salmon, e cila jeton në verilindje, dhe merimanga goliath që ha zogj jeton në Amazon.

Merimangën e kopshtit

Merimangën e kopshtit i përket familjes Lycosidae. Jeton rreth dy vjet e gjysmë dhe ushqehet me insekte si kriket, mizat, krimbat e miellit dhe të tjera. Kafshimi i këtyre merimangave mund të shkaktojë dhimbje diskrete në zonën e prekur, me skuqje të lehtë dhe ënjtje në disa raste. Nuk nevojitet trajtim specifik për pickimin.

Për shumë vite, këto merimanga akuzoheshin gabimisht se u shkaktonin aksidente të rënda njerëzve. Përfundoi duke u zbuluar se përgjegjësit e vërtetë për pickimet helmuese ishin merimangat.kafe.

Merimangën kërcyese

Merimangën kërcyese, ose mizakëruese, është një terminologji e aplikuar për më shumë se pesë mijë lloje merimangash. Këto merimanga janë të njohura për faktin se nuk bëjnë rrjetë, duke kërcyer mbi gjahun e tyre.

Vizioni i këtyre merimangave është më i zhvilluari nga të gjithë artropodët, duke qenë të vetmit që mund të shohin breza ngjyrash. Ata kanë një helm vdekjeprurës për gjahun e tyre, por kjo nuk u ofron njerëzve një rrezik më të madh se acarimi i lëkurës.

Meqenëse janë merimangat me zakone gjatë ditës, merimangat kërcyese duhej të zhvillonin teknika për t'i shpëtuar grabitqarëve të tyre. Përveç kërcimeve të shkathëta, ata kanë aftësinë për të kamufluar dhe imituar.

Merimangën e argjendtë

Merimangën e argjendtë mund ta gjejmë në mjedise të nxehta dhe të thata të Amerikës. Njihet edhe si “merimanga x”, pasi zakonisht formon shkronjën me këmbët e saj kur ndodhet në rrjetë.

Nuk është një merimangë agresive dhe helmi i saj nuk shkakton dëm për njerëzit. Femrat e kësaj specie janë zakonisht shumë më të mëdha se meshkujt, duke e bërë më të lehtë për to t'i mbështjellin me mëndafsh pas çiftëzimit dhe t'i hanë. Jetëgjatësia e saj është e shkurtër, rreth dy vjet e gjysmë. Mund të gjendet lehtësisht në kopshte, me rrjetën e saj afër tokës, duke lehtësuar kapjen e insekteve që kërcejnë.

Maria-bola

Maria-bola nuk është një merimangë agresive dhe helmi i tij nuk është i rrezikshëm për njerëzit. Ajo është gjithashtu
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.