Po kërkoni qen të bardhë dhe gëzof? Njihuni me 22 raca të bukura

Po kërkoni qen të bardhë dhe gëzof? Njihuni me 22 raca të bukura
Wesley Wilkerson

Cilët janë qentë që zbardhen dhe leshohen?

Kush nuk ka rënë kurrë në dashuri me një qen të bardhë dhe gëzof që tërheq vëmendjen për butësinë dhe mirësinë e tij kudo që shkon? Nëse mendoni se qentë e bardhë ndoten lehtësisht dhe se për këtë arsye nuk ia vlen sepse mirëmbajtja e tyre është e vështirë, këtu do t'ju japim 22 arsye për të ndryshuar mendje!

Në këtë artikull, ne do t'ju tregojë se qentë e bardhë dhe me gëzof nuk grumbullojnë aq papastërti, pasi veshja e tyre është e përgatitur për të larguar pluhurin. Gjithashtu, këtu do të mund të zgjidhni madhësinë tuaj të preferuar të qenit të bardhë, pasi do të prezantohen racat e tre madhësive: të vogla, të mesme dhe të mëdha. Më poshtë do të paraqesim karakteristikat kryesore dhe kujdesin që duhet të bëni me këto kafshë shtëpiake të bukura dhe të urta. Shikojeni!

Racat e qenve me flokë të bardhë (përmasa të vogla)

Përveç qenve të famshëm maltez dhe pomeranez, qentë e tjerë të vegjël janë të suksesshëm pasi duken si topa pambuku që vrapojnë në një fushe e hapur. Shihni më poshtë racat më simpatike që ju presin.

Maltese

Malteze është më i vogli nga qentë me gëzof të bardhë dhe mund të ketë një lartësi që varion midis 20 dhe 25 cm. Pesha e saj është rreth 3 kg. Megjithatë, meshkujt mund të arrijnë deri në 4 kg. Karakteristika e tij kryesore është veshja e gjatë dhe e mëndafshtë. Maltezi është shumë i dashur, i pëlqen të mbahet në krahë dhe mund të leh shumë nëse nuk i kushtohet vëmendje.arrijnë deri në 75 cm lartësi, dhe pesha e tij deri në 30 kg. Për shkak se përdoret për të gjuajtur lepujt dhe gazelat, trupi i tij është shumë muskuloz dhe i përcaktuar. Ndërtimi i tij i hollë tërheq vëmendjen kudo që shkon.

Palltoja e saj është e gjatë dhe e hollë dhe kërkon larje të përditshme për të shmangur shfaqjen e nyjeve. Gjithashtu, stërvitjet tuaja të përditshme kanë nevojë për shumë intensitet. Kjo nuk konsiderohet si një nga racat më të bindura, nga ana tjetër, lehja do të dëgjohet vetëm kur është rreptësisht e nevojshme. Për më tepër, afgan Hound nuk ka nevojë për aq shumë vëmendje dhe i pëlqen të ketë këndin e tij të rezervuar.

Racat e qenve me qime të bardha dhe të zeza

Deri më tani, ju keni njohur qen me flokë dhe të bardhë të madhësia e vogël, e mesme dhe e madhe. Tani, është koha për t'u prezantuar me qentë dyngjyrësh, bardh e zi, madje edhe me gëzof trengjyrësh. Ndiqni artikullin dhe bini në dashuri me racat e mëposhtme!

Border Collie

Duke jetuar në çdo klimë dhe temperaturë, Border Collie konsiderohet një qen që i përket një prej më inteligjente në botën e qenit. Me shumë energji, mërzitet lehtë nëse nuk ka argëtim dhe lojëra në dispozicion.

Ndodhet me flokë të shkurtër ose të gjatë dhe sharmi i saj qëndron tek njollat ​​e bardha në trup. , të cilat tërheqin vëmendjen tek palltoja e zezë. Qeni është ideal për shtëpi me oborr të madh dhe është një racë që kërkon pak vëmendje për sa i përket higjienës. Banjat tuaja mund të bëhen nëintervali katër mujor dhe larja e tyre duhet të bëhet dy herë në javë.

Qeni malor Bernese

I përdorur për punë në fermat zvicerane, qeni i malit Bernese njihet edhe si Qeni i Malit Bernese , Bernese Cattle Dog ose Berner Sennenhund. Rezistente ndaj temperaturave të ndryshme, i duhen vetëm 30 minuta ushtrime ditore.

Sharmante, inteligjente dhe e shkathët, kjo racë e ka origjinën në Alpet rurale të brendësisë së Zvicrës. Palltoja e saj është për t'u pasur zili. Me tre ngjyra të ndryshme përgjatë trupit, veshja e saj është e dyfishtë. Mund të jetë i lëmuar ose me onde dhe ka nevojë për krehje tre herë në javë për të hequr qimet e vdekura.

English Springer Spaniel

Ekstrovert, plot energji dhe i dashur, Springer Spaniel anglez është një gjahtar i lindur që mëson lehtësisht kur stërvitet. Me veshë të gjatë dhe të varur, kjo racë është e përmasave mesatare dhe ka një trup kompakt.

Për më tepër, këto kafshë shtëpiake duhet të ushtrojnë çdo ditë për të shpenzuar energjinë dhe dashurinë e tyre për të qenë me pronarin e tyre, duke qenë paksa dyshues ndaj të panjohurve njerëzit. Me flokë mesatarë deri në të gjatë, në varësi të vendndodhjes në trup, ata kërkojnë larje të përditshme dhe pastrim më të shpeshtë.

Schnauzer

Schnauzer pëlqen të jetë me familjen dhe i pëlqen ushtrim. Shëtitjet ditore me doza të mira ushtrimesh janë shumë të mirëseardhura. Lozonjare, e shoqërueshme dhe e dashur,Schnauzer pëlqen të jetë në qendër të vëmendjes. Guximi juaj vjen nga instinkti juaj i gjuetisë. Me origjinë nga Gjermania, ai punonte në ferma dhe gjuante minj. Nuk është një shkatërrues i natyrshëm i mobiljeve, por mund të leh pak, në varësi të situatës dhe edukimit të tij.

Shenja e tij dalluese janë flokët që formojnë një vetull të madhe dhe një mustaqe të madhe. Kjo racë mund të gjendet në të zezë dhe të bardhë, gri dhe argjend, ose krejt të zezë.

I vogël, i mesëm ose i madh, bie në sy qeni i bardhë me push!

Theksimi i ngjyrës së bardhë tek qentë shihet nga larg në një fushë të madhe të hapur. Dhe kur jemi përballë një qeni tërësisht të bardhë, ky moment merr edhe më shumë vëmendje.

Në këtë artikull ju paraqesim kafshë shtëpiake me katër këmbë të qetë, të shqetësuar, roje, dembelë, të dashur dhe besnike, me pallto që kanë nevojë për më shumë vëmendje dhe të tjerët për shumë më pak kujdes dhe banjë. Nuk mungojnë karakteristikat e mira për secilën racë të përmendur në tekst.

Tani që njihni qentë më të famshëm të bardhë dhe gëzofë në botën e qenit, mund të shihni se ruajtja e veshjes së tyre nuk është aspak e frikshme. Prandaj, zgjidhni kafshën shtëpiake nga lista që është ideale për ju sipas mjedisit ku jetoni dhe sjelljes që prisni!

nga mësuesi i tij.

Emri i tij është dhënë nga origjina e tij. Maltezi vjen nga ishulli i Maltës dhe është një nga racat më të vjetra evropiane të lodrave, madje shfaqet në vizatimet e shpellave që datojnë në 4000 para Krishtit. C.

Qeni Eskimo Amerikan

I njohur në 1917 si Spitz Amerikan, Eskimo Amerikan, i quajtur edhe Eskie, ka një origjinë të panjohur. Kjo racë u bë e njohur për punën e saj në cirk. Me personalitet, Eskie duket si një dhelpër me veshë të vegjël, të mprehtë dhe një bisht që mbështetet pas shpinës. Ashtu si Samoyed dhe Pomeranian, kjo racë është shumë inteligjente dhe tenton të leh shumë, duke u sjellë si një qen roje.

Për veshjet e tyre të bardha, rekomandohet që ato të rruhen çdo dy muaj në mënyrë që në temperatura të larta, këshillohet ta mbani shtresën e saj shumë të ulët për t'u përballur me nxehtësinë.

Bichon Frisé

Duke pasur shumë kaçurrela të rrumbullakosura, Bichon Frisé e ka origjinën nga Franca dhe ka qenë i shpallur si qeni i aristokratëve francezë. Një pasardhës i qen qimedredhur dhe Spaniel, ky qen është shumë aktiv dhe aventurier. Energjia është ajo që nuk i mungon këtij të voglit.

Kjo race kërkon pak më shumë kujdes me pallton e saj të bukur kaçurrelë. Shpenzimet janë të larta për të mbajtur prerjen e tij të rregullt dhe pallton e tij të përditësuar. Bichon Frize është një nga racat më të qeta dhe shkon shumë mirë me kafshët dhe fëmijët e tjerë. Shumë i lidhur me pronarin, nuk e duron dotideja e vetmisë.

Bichon Bolognese e bardhë dhe e mbuluar me gëzof

Dhuruar si dhuratë për familjen mbretërore gjatë Rilindjes, Bichon Bolognese të kujton shumë Bichon Frize. Megjithatë, kjo racë ka të paktën një shtresë kaçurrela dhe mirëmbajtja e saj është mjaft e mundimshme.

Shumë e qetë dhe e turpshme, ajo përshtatet mirë në apartamente dhe ndan në mënyrë harmonike hapësirën e saj me kafshët e tjera, të moshuarit dhe fëmijët. Ai nuk është adhurues i aktiviteteve fizike, por është mjaft shoqërues. Leshi i tyre largon papastërtitë dhe kjo është një pikë plus për pronarët që nuk kanë shumë kohë për t'i çuar në banjë. Nëse pastrohet çdo ditë, kjo racë mund të zgjasë 20 deri në 30 ditë nga një banjë në një tjetër.

Havanese Bichon

E vogël dhe e fortë, është e vetmja racë në listë që e ka origjinën në Kuba . Bichon Havanese nuk është nga ata që bëjnë shumë zhurmë, por për të mbrojtur pronarin e saj mund të leh shumë. Lartësia e saj mund të variojë nga 20 deri në 28 cm dhe pesha e saj mund të arrijë deri në 6 kg.

Ngjyra e bardhë e saj nuk është e vetmja që konsiderohet zyrtare për këtë racë. Mund të jetë nga ngjyrat: krem, ari, argjendi, blu dhe e zezë. Me sy dhe veshë të ndjeshëm, Havanese ka nevojë për vëmendje me otitis dhe lëndime në sy për shkak të skajit të saj. Për shkak se është një racë e qetë dhe nuk kërkon aktivitete të përditshme, është në listën e 30 qenve më të kërkuar në territorin e Amerikës së Veriut.

Pomeranez i bardhë

I bindur, i gëzuar, plot energji dhe shumë inteligjent, pomeranez është xhuxhi gjerman Spitz. Kjo racë merr kokëfortësinë e saj në stërvitjen e veshjes. Qentë e tillë nuk janë të lehtë për t'u stërvitur dhe është e nevojshme që në fillim të tregohet se kujdestari është përgjegjës.

Duke zënë vendin e 14-të si qeni më i popullarizuar në Brazil, ai është një shoqërues i shkëlqyer dhe përballon mirë mungesën e tutorit të tij. Për shkak të madhësisë së tij të vogël, nuk rekomandohet për fëmijët e vegjël. Askush nuk mund t'i rezistojë qëndrimit të tij elegant, manes së luanit, këmbëve të shkurtra dhe syve të tij të sjellshëm.

Shiko gjithashtu: Gjithçka për thëllëzat: speciet, si t'i rritni ato dhe shumë më tepër!

Coton de Tulear

Leshi i tij është i butë si pambuku, i hollë dhe ka nevojë të krehen vazhdimisht, disa herë në javë. Fotografia e tij është stampuar në pullat postare në vendin e tij të lindjes, Madagaskarin në Afrikën juglindore. Shumë i gëzuar dhe plot energji, besohet se raca i bënte shoqëri marinarëve.

I njohur në Francë si qeni antistres i shekullit të 21-të, lumturia e tij është ngjitëse për të gjithë në shtëpi. Për më tepër, shumë i lidhur me pronarin, Coton de Tulear ka nevojë të flejë pranë tij.

West Highland White Terrier

Quajtur gjerësisht Westie, kjo racë është argëtuese, e pavarur dhe kokëfortë . Me një jetëgjatësi prej 20 vjetësh, mund të rritet deri në 27 cm në lartësi dhe të peshojë deri në 6 kg. Energjia e tyre është e tillë që Westies duan të luajnë, kërcejnë, gërmojnë dhe

I sjellë në Skoci në vitet 1700, ky qen përdorej shpesh për të gjuajtur brejtës. Gjatë gjuetisë, palltoja e tij e bardhë tërhoqi vëmendjen e tutorëve të tij dhe e dallonte mes ecjes dhe dhelprave. Leshi i saj është i shkurtër dhe i ashpër. Duke qenë se veshja e saj është e dyfishtë, qimet e brendshme nuk rriten. Përveç kësaj, larja juaj duhet të jetë e përditshme.

Racat e qenve me flokë të bardhë (madhësi mesatare)

Përveç njohjes së racave kryesore të qenve me flokë të bardhë, më poshtë do të mësoni për llojet e tjera të qenve me flokë të bardhë që janë mesatare e vogël. Shikoni, tani, shumë informacione rreth Samoyed-it, Spitz-it japonez dhe qen qimedredhur!

Samoyed

I përdorur për kullotjen e drerave, tërheqjen e sajë dhe gjuetinë, Samoyed e ka origjinën në Siberia. Veshja e tyre është e dyfishtë dhe e trashë dhe i durojnë mirë temperaturat e ulëta. Zakonisht, dy herë në vit, gëzofi i tyre ndryshohet plotësisht, kështu që larja në atë kohë është thelbësore.

Shiko gjithashtu: Tuiuiú: shikoni karakteristikat, informacionin, kuriozitetet e zogut dhe shumë më tepër!

Ata janë të shkathët, aktivë, të fortë dhe shumë të shoqërueshëm dhe disa pronarë besojnë se përpiqen të flasin për pjesën tjetër të jetët e tyre.zhurmat që bëjnë. E konsideruar si një racë e shkëlqyer shoqëruese, ajo e shoqëron tutorin kudo që shkon, i pëlqen të luajë dhe ka nevojë për stërvitje të përditshme për të konsumuar energjinë e tij të lartë. Raca bën miq të lehtë, u afrohet të huajve pa e menduar fare dhe është e shkëlqyeshme për t'u marrë vesh me fëmijët.

Spitz japonez

Nëse jenie përgatitur për shëtitje të përditshme që zgjasin një orë, kjo racë është shoqëruesi i duhur për ju. Me instinktin e një qeni rojtari, Spitz-i japonez ka shumë energji dhe, nëse nuk e lëshojnë, do të shqetësohen pak.

Në verë dhe pranverë, veshja e tyre kërkon pak më shumë kujdes: larja është e nevojshme çdo ditë. E konsideruar të jetë shumë e ngjashme me Samoyed, kjo racë është shumë e kujdesshme ndaj të huajve dhe ruan një distancë të shëndetshme derisa të fitojë besimin që i duhet për t'iu afruar. Pavarësisht se është mjaft leshore, kjo racë nuk ka nevojë për banjë të shpeshta, por vetëm për një larje të mirë.

Qendrimi

Në vendin e 2-të në renditjen e qenve më të zgjuar, qimedredha është besnike ndaj pronarit të saj. Ju mund të gjeni katër madhësi qen qimedredhur: i madh, i mesëm, xhuxh dhe lodër. Pavarësisht se cilin të zgjidhni, sigurohuni që do të jeni gjithmonë në shoqërinë e një partneri.

Qeni duhet të shoqërohet që në moshë të re për të parandaluar që të bëhet i çrregullt dhe kokëfortë. Pa kufi për rritjen e shtresës së tij dhe me flokë shumë të hollë, flokët e qimedredhurit duhet të krehen çdo ditë. Qengurët kanë një jetëgjatësi të lartë, duke arritur në 18 vjet dhe kanë një dhunti natyrale për notin.

Racat e qenve me flokë të bardhë (racat e mëdha)

Qentë e mëdhenj të bardhë janë të shkëlqyeshëm për shtëpitë me një oborr të madh, madje edhe për ferma të vogla. AMë poshtë, do të takoni disa lloje qensh të mëdhenj dhe të mbuluar me gëzof që do të jenë kafshë shtëpiake shoqëruese të shkëlqyera. Ndiqeni!

Qeni Pireneas

Dekada më parë, Qeni Pireneas u largua nga Azia Qendrore dhe mbërriti në malet e Pirenejve, që kufizohen me Francën dhe Spanjën. Duke qenë se këta qen janë shumë të mëdhenj, duhet shumë hapësirë ​​për të akomoduar racën. Lartësia e saj mund të arrijë 81 cm dhe pesha e saj 45 kg.

Kjo race, e cila përfaqëson qentë e gjuetisë dhe bariut, kërkon kohë dhe durim për t'u stërvitur. Si i rritur, ai bëhet i fortë dhe i pavarur, ndaj nevojiten shëtitje të gjata dhe shumë ushtrime fizike për të shpenzuar energjinë e tij. Për më tepër, një kuriozitet: qeni i Pyrenees mund të ketë një karakteristikë të pazakontë, një gisht të gjashtë në secilën këmbë të pasme.

Qen Komondor me flokë të gjatë

Kjo racë nuk ka nevojë për larje të përditshme dhe leshi i tyre nuk derdhet aq shumë. Përkundrazi, flokët e Komondorit ngjiten në shtresën e jashtme, e cila është më e fortë dhe më e gjatë. Leshi i tij rritet në korda që ngjajnë me dreadlock.

Edukuar për t'u kujdesur për delet, Komodor leh me zë të lartë, është inteligjent dhe ka një instinkt të mprehtë mbrojtës. Ai do të bëjë gjithçka për të mbrojtur pronarin dhe shtëpinë e tij dhe konsiderohet të jetë shumë i pavarur dhe mund të bëhet dominues. Kështu, kjo racë kërkon trajnim që në moshë të vogël për t'i treguar qenit se duhet t'i bindet pronarit të tij. bërëpër njerëzit që janë të fortë dhe jo aq tolerantë, kjo racë vrapon shpejt dhe ka nevojë për pak ushtrime fizike të përditshme.

Kuvasz

Me qime të forta dhe të dendura, ky qen mund të gjendet në ngjyrë të bardhë ngjyra , por edhe në ngjyrë ari të çelur, të verdhë dhe të fildishtë. Për më tepër, Kuvasz është një qen iniciativë dhe është shumë mbrojtës. Për të shmangur sëmundjet e lëkurës, flokët duhet të lahen të paktën dy herë në javë. Edhe pse veshja e jashtme është e fortë, shtresa e poshtme e saj është e butë dhe me gëzof, gjë që na kujton kafshët e pellushuara.

Përveç kësaj, Kuvasz është një qen rezistent që kujdeset lehtë, por ka nevojë për shumë hapësirë ​​dhe ushtrime të përditshme për të forcuar muskujt tuaj.

Husky

I njohur për tërheqjen e sajë, Husky nuk është aspak agresiv. Përkundrazi, është një racë shumë miqësore që i pëlqen të jetë jashtë për aktivitetet e saj fizike. Me origjinë në Siberi, ky qen mbijeton në temperatura deri në -30°C.

Sytë blu janë marka e tij, megjithatë, ata mund të vijnë në kafe. Adhurues i hapësirës për të harxhuar energji, Husky është shumë lozonjar dhe nuk e pëlqen vetminë, edhe pse pavarësia është një pikë e fortë në personalitetin e tij. Leshi i saj është i butë dhe i lëmuar, megjithëse derdhet shumë gjatë sezonit të ndryshimit. Për të reduktuar këtë rënie, indikohet larja më e shpeshtë në këtë fazë.

Sheepdog Old English Sheepdog

Qeni Old English Sheepdog qëndroii njohur në vitet '90 falë personazhit Priscila, nga TV Colosso. Nofka e tij është Bobtail, dhe raca quhet kështu, sepse në kohët e vjetra një pjesë e bishtit të këtyre qenve ishte prerë. muskuloz dhe me flokë shumë. Të urtë dhe me natyrë të mirë, janë të pavarur dhe të guximshëm, kështu që, me një instinkt mbrojtës, janë shumë besnikë ndaj familjes. Aktivitetet fizike duhet të jenë pjesë e rutinës së tyre.

Me një krehër dhe një krehër të përshtatshëm për pallton e tyre, palltoja e tyre duhet të lahet 2 deri në 3 herë në javë, me banjë çdo gjashtë javë.

Qeni Akbash

Fillimisht nga Turqia perëndimore, akbashët ruanin delet. Përfshirë, gëzofi i saj i bardhë binte në sy në gjelbërimin e pyjeve. Ideal për ferma dhe ferma, ai arrin të kujdeset për shtëpinë e tij me shumë besim.

Instinkti i tij mbrojtës mund ta bëjë atë të sulmojë vizitorët që nuk i njeh apo edhe të huajt, kur ndjen se pronari i saj është i kërcënuar. Prandaj, trajnimi i mirë për të kontrolluar këtë instinkt është i një rëndësie të madhe. Me një shtresë shumë të dendur, duhet ta thani mirë pas larjes për të shmangur sëmundjet e lëkurës. Larja nuk duhet të jetë e përditshme, por rekomandohet që të bëhet të paktën dy herë në javë.

Afghan Hound

Me një strukturë të madhe dhe elegante, kjo racë mund të
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.