Pse qentë lëpin pronarët e tyre? gjeni arsyen

Pse qentë lëpin pronarët e tyre? gjeni arsyen
Wesley Wilkerson

Pse qentë lëpin pronarët e tyre? Bëhet keq?

Shumë tutorë mendojnë se akti i lëpirjes do të thotë thjesht se qeni po tregon dashuri, duke dhënë puthje të dashura, por ata e kanë gabim. Ka shumë arsye pse një qen mund të lëpijë një person, veçanërisht pronarin e tij.

Në këtë artikull do të shihni secilën nga arsyet pse qeni juaj ju lëpin. Mund të jetë nga shfaqja e dashurisë deri te problemet shëndetësore ose thjesht kënaqësia. Përveç kësaj, do të shihni se ka pjesë të trupit tuaj që qeni mund t'i lëpijë ose jo.

Por nëse jeni një nga ata kujdestarë që nuk ju pëlqen lëpirja e tepërt e qenit tuaj, mos u shqetësoni. . Në këtë artikull do të gjeni edhe këshilla për të ndaluar këtë sjellje. Vazhdoni të lexoni dhe mësoni më shumë.

Kuptoni pse qentë lëpijnë pronarët e tyre

Qentë pëlqejnë të lëpijnë pronarët e tyre, ky është një fakt. Shumë kujdestarë e shohin këtë të lezetshme, ndaj mendojnë se është thjesht një shfaqje dashurie, por nuk është ashtu. Zbuloni më poshtë se cilat janë arsyet e tjera pse qeni lëpin njerëzit.

Ata lëpijnë për të treguar dashuri

Një nga arsyet më të zakonshme pse qeni juaj mund t'ju lëpijë është të tregoni dashamirësi dashamirësie. Qentë janë kafshë që respektojnë informacionin që marrin nëpërmjet nuhatjes dhe shijes.

Prandaj është shumë e zakonshme që ata të lëpijnë fytyrën dhe dorën tuaj. Kur e bëjnë këtë, ata mund të identifikojnë pronarin e tyremë lehtë përmes nuhatjes.

Shiko gjithashtu: Njihuni me peshkun papagall: ushqimi, çmimi dhe ngjyrat!

Për të komunikuar dhe për të fituar vëmendje

Dy arsye të tjera që e bëjnë qenin tuaj të lëpijë ju duhet të komunikoni ose të fitoni vëmendje. Por si e dini kur gëzofi po i shfaq këto shenja vetëm me shuplaka? Duhet të shikoni me kujdes sjelljen e tij.

Në natyrë, ujqërit lëpinin fytyrën e nënës së tyre kur ishin të uritur, duke tërhequr vëmendjen e saj. E njëjta gjë ndodh me qentë, të cilët, duke lëpirë të njëjtën zonë, qëndrojnë në fushën e shikimit të pronarëve të tyre. Në këtë mënyrë, shanset që ju ta shihni dhe t'i jepni dashuri janë më të mëdha.

Për t'u nënshtruar pronarëve

Për shkak se ata janë pasardhës të ujqërve, edhe me evolucionin dhe zbutjen e tyre, ata kanë instinktet primitive . Ujqërit, nga ana tjetër, janë kafshë që jetojnë në grupe dhe kanë nevojë për një udhëheqës për t'i udhëhequr ata.

Pra, qentë janë gjithashtu kafshë që duan të jetojnë në një komunitet, kanë një udhëheqës dhe, duke ndjekur paraardhësit tuaj, unë ndoqa udhëheqësi, tutori. Gjithsesi, kur ju lëpin fytyrën, gojën dhe zonën e syve, do të thotë se ju beson si udhëheqësin e tij.

Për shkak të problemeve shëndetësore

Nga ana tjetër, është shumë e rëndësishme që mësuesi të jetë të vetëdijshëm kur qeni juaj fillon të lëpijë shumë shpesh. Kjo mund të jetë një shenjë se qeni juaj ka probleme shëndetësore.

Nëse ai fillon të lëpijë këmbët tuaja çdo ditë, mund të jetë sepërpiquni të ripopulloni stomakun tuaj me baktere që ndihmojnë në tretje.

Gjithashtu, mund të jetë një shenjë e ankthit, alergjive ose lëkurës së ndjeshme. Kjo arsye e fundit mund të jetë se qeni juaj po lëpin veten shumë. Në të gjitha këto raste, është e rëndësishme të kërkoni ndihmë nga një veteriner.

Disa qen lëpin vetëm për kënaqësi

Po, qentë mund të lëpijnë edhe thjesht për kënaqësi. Ajo që ndodh është se kur qentë lëpijnë, lëshojnë endorfinë në trupin e tyre, duke dhënë kështu një ndjenjë kënaqësie dhe mirëqenieje. Pra, kur qeni juaj ka këtë sjellje, ai ndihet i mërzitur ose i vetmuar.

Me këtë, ata arrijnë ta sjellin pronarin e tyre në momentin aktual. Nëse kjo i ndodh qenushit tuaj, jepini lodra, luani me të ose nxirreni në shëtitje. Mund të ndodhë që kafsha juaj është shumë e qetë brenda.

Ata mund të lëpijnë për të pastruar papastërtitë e pronarëve

Kur një qen ka besim te mësuesi i tij, është normale që ai të lëpijë si një demonstrim i nënshtrimit. Në këtë mënyrë, ai mund t'ju lëpijë për të pastruar një rrëmujë, në fund të fundit, ai do t'ju shohë si udhëheqësin e tij. Pra, është normale që ai të dëshirojë t'ju pastrojë.

Përveç kësaj, qentë kanë një shije shumë të rafinuar. Duke qenë shumë e lehtë për ta që të identifikojnë disa papastërti që nuk janë pjesë e trupit të tyre. Vetëm kini kujdes që qeni të mos gëlltisë ndonjë papastërti që mund ta dëmtojë atë, si rërë, mbetje rrushi osevaj.

Ata mund të lëpijnë për të hetuar diçka

Qentë janë natyrshëm kafshë kurioze dhe kanë një instinkt gjuetie. Gjuhët e tyre janë plot me receptorë, pra, një zonë shumë e ndjeshme siç është era. Për shkak se këto dy shqisa, nuhatja dhe shija janë afër, qeni juaj do të jetë në gjendje të identifikojë se ku keni qenë dhe çfarë keni bërë, për shembull.

Pra, është normale që qeni juaj t'ju lëpijë. Gjithashtu, do të jetë e zakonshme që ju të dilni shëtitje me të dhe qeni do të nuhasë dhe lëpijë gjithçka që ka përpara. Siç mund ta shihni, çdo gjë që është e ndryshme nga ajo që qeni është mësuar të shohë në mjedisin e tij është e re për të.

Si ta bëni shuplakën më të sigurt

Megjithëse akti i qeni lëpin pronarin dhe gjithçka rreth tij është normale, është e rëndësishme të keni kujdes me qenin, në mënyrë që ai të mos ketë probleme shëndetësore në të ardhmen. Shikoni se çfarë të bëni më pas.

Shmangni lëpirjen e zonës së fytyrës

Pronarëve u pëlqen të kenë një qenush që e lëpijnë, duke e konsideruar kështu një veprim të padëmshëm, megjithatë, mjekët e shohin këtë veprim disi të rrezikshëm dhe mund të kontaminohen me mikrobe të dëmshme. Prandaj, larja e zonës ku qeni lëpiu me ujë dhe sapun është shumë e rëndësishme.

Përveç kësaj, goja e qenit ka shumë baktere për shkak të zakonit që ka për të lëpirë gjithçka. Për shkak të kësaj, mos lejoni që qeni juaj të lëpijë fytyrën tuaj, pavarësisht se sa i emocionuar është.duke treguar dashuri ose dëshirë për vëmendje.

Lpirja e këmbës nuk është e keqe

Për sa kohë që këmba juaj nuk është e lënduar, e ndotur ose nëse qeni lëpiret tepër, nuk do të jetë në asnjë rrezik. Lejimi i qenit ta bëjë këtë do ta ndihmojë atë të përvetësojë baktere që do të ndihmojnë në funksionimin e zorrëve të qenit.

Gjithashtu, kjo mund të jetë një shenjë se ai ka nevojë për këto baktere, domethënë, ai ka mungesë në trupin e tij. Gjithashtu, mund të jetë thjesht një mënyrë që qeni t'ju identifikojë ose sepse është një zonë lehtësisht e aksesueshme për të.

Mos lejoni që qeni të lëpijë plagët tuaja

Në asnjë rrethanë mos lejoni qeni juaj lëpijë çdo dëmtim tuajin, pasi mund ta dëmtojë atë dhe ju. Pështyma e qenve ka një enzimë lizozim, e cila vret bakteret dhe mund të luftojë infeksionet. Për më tepër, ka përbërës në gojën e qenit si opiorfina, të cilat kanë një efekt analgjezik. Megjithatë, qëndrimi nuk rekomandohet fare.

Megjithëse pështymja e kafshës suaj mund të përmbajë këto substanca, ai nuk duhet të lëpijë plagën e tij. Së shpejti, pështyma e tyre gjithashtu ka baktere, kërpudha dhe madje edhe krimba që janë ngjitëse. Pra, kur lëpirni, ato mund të kontaminojnë plagën tuaj.

Mbani të përditësuara vaksinat e qenit tuaj

Mbajtja e vaksinave të qenit tuaj të përditësuar do të parandalojë që qeni juaj të sëmuret dhe po ashtu edhe ju. Vaksinimi për herë të parë me një muaj jetë, me aplikimin e vaksinës V8 ose V10; dhe nga një vittë moshës, me dozën e dytë të vaksinës kundër giardia dhe aplikimin e anti-tërbimit. Këto vaksina do të parandalojnë qenin të marrë këto sëmundje dhe t'i transmetojë ato tek ju.

Shmangni kontaktin e qenit me feçet e kafshëve të tjera

Qentë nuk u pëlqen thjesht të lëpijnë pronarin e tyre, por gjithashtu çdo gjë që ata gjejnë ndryshe. Rrjedhimisht, kur ecni qenin tuaj në këmbë, duhet të keni kujdes që të mos e lini të bie në kontakt me feçet e kafshëve të tjera.

Nëse kjo ndodh, ai mund të kontaminohet me krimba dhe baktere. Nëse kjo ndodh, qenushja juaj mund të transmetojë, nëpërmjet lëpirjes, shumë sëmundje jashtëzakonisht të dëmshme. Prandaj, mos e lejoni!

Si të shmangni lëpirjen e qenit

Pasi të vëzhgoni qenin tuaj dhe të vini re se ai po ju lëpin për arsye që lidhen me sjelljen, jini të sigurt se ka mënyra për të ndryshuar këtë situatë. Ja çfarë duhet të bëni.

Mësoni qenin me forma të tjera dashurie

Të mësoni qenin me forma të tjera dashurie është një nga metodat e para që duhet të provoni. Nëse qeni juaj ju lëpin shumë, filloni t'i bëni qenit të kuptojë se ka forma të tjera dashurie përveç lëpirjes.

Pra, përpara se qeni të lëpijë fytyrën tuaj, për shembull, përkëdheleni, lavdërojeni ose përqafoni. Me kalimin e kohës ai do të mësohet me këtë formë të re dashurie.

Të provojë se nuk është argëtuese

Një herëNëse qeni juaj ka sjelljen e dëshirës për t'ju lëpirë, sa herë që ai ndërmerr veprime, shtyjeni atë, ngrihuni dhe thoni komanda që ai të qëndrojë ulur. Përdorimi i fjalëve komanduese do të ndihmojë, por vetëm nëse qenushi juaj tashmë është i trajnuar.

Shiko gjithashtu: Çmimi i Border Collie: shikoni vlerën, kostot dhe ku të blini!

Nëse ky nuk është rasti për mikun tuaj me katër këmbë, thjesht mund të ktheni kokën. Kjo metodë, edhe e thjeshtë, do ta bëjë qenin të kuptojë se pronari nuk i pëlqen.

Përdorni shpërblime për t'u mësuar me të

Mekanizmi i shpërblimit ndihmon edhe në procesin e edukimit të qenit . Pra, sa herë që qeni ju afrohet dhe nuk ju lëpin, veçanërisht në fytyrë, jepni një shpërblim.

Ky shpërblim mund të variojë nga një kënaqësi, duke luajtur me qenin, duke e marrë për shëtitje ose duke e dhënë është një lodër për të. Ata janë shumë inteligjentë dhe së shpejti do ta shoqërojnë shpërblimin me mos lëpirjen.

Lëpirja nuk është e keqe, vetëm ki kujdes

Ke mësuar gjatë këtij artikulli se qeni juaj ju lëpin për disa arsye. Ai mund ta bëjë këtë si një shfaqje dashurie, për të tërhequr vëmendjen, për të thënë se është i uritur dhe madje për të hetuar diçka. Në fund të fundit, qentë janë kafshë shumë kurioze.

Përveç kësaj, keni parë që lëpirja e qenve nuk është plotësisht serioze, që nëse bëhet në mënyrë të sigurt, nuk është e dëmshme. Pika e parë që duhet t'i kushtoni vëmendje është të mos e lini qenin t'ju lëpijë fytyrën, atëherë mos e bënile të lëpijë plagët e tua. Nëse i hiqni këto pika, mund ta lini qenin të lëpijë me lehtësi.

Ju mësuat gjithashtu se keni mënyra për ta parandaluar qenin të lëpijë nëse nuk ju pëlqen kjo sjellje. Si përmbledhje, ky veprim i qenit nuk është krejtësisht i gabuar. Thjesht duhet të jeni të vetëdijshëm për sinjalet e partnerit tuaj.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.