Qenush Doberman: personaliteti, kujdesi, çmimi dhe më shumë

Qenush Doberman: personaliteti, kujdesi, çmimi dhe më shumë
Wesley Wilkerson

Njihuni me qenushin Doberman!

Të gjithë e dinë se Dobermanët përdoren shpesh si qen roje. Kjo është një racë e fortë, imponuese dhe shumë besnike. Por a e njihni vërtet qenushin Doberman? Në moshën e rritur, raca ka një sjellje të respektueshme dhe për fat të keq fama e saj është njollosur nga paragjykimet dhe sepse shpesh portretizohet në kinema si një qen i rrezikshëm ose një zuzar. Megjithatë, këlyshi nxjerr bukuri!

Me shumë veçori, ia vlen të mësoni më shumë rreth racës! Do të zbuloni se marrja e një qenush Doberman në shtëpi mund të jetë zgjedhja juaj më e mirë. Ky qen mund të jetë një shok i mrekullueshëm për familjen, mbrojtës i fëmijëve dhe shumë i dashur. Mësoni gjithçka rreth qenushit Doberman.

Karakteristikat e qenushit Doberman

Kelyshi Doberman është një këlysh! Por përtej kësaj, është gjithashtu e rëndësishme të mësoni më shumë për këtë vogëlush, të kujdeseni siç duhet për të. Zbuloni se cilat janë karakteristikat e qenushit Doberman më poshtë.

Madhësia dhe pesha e qenushit

Këlyshët Doberman lindin me rreth 280 deri në 565 g. Në moshën tre muajsh, këlyshët mund të peshojnë rreth 10 deri në 14 kg dhe në gjashtë muaj, qeni tashmë mund të peshojë deri në 25 ose 29 kg. Ndërsa një femër e rritur doberman peshon deri në 35 kg dhe një mashkull peshon rreth 40 deri në 45 kg.

Kjo është një racë e madhe, kështu që është normale për moshën rreth 6 deri në 7 muajky qen tashmë ka një madhësi të konsiderueshme. Pra, ky është një qenush që së shpejti bëhet i madh.

Pallto dhe karakteristika vizuale

Kelyshi Doberman ka putra të mëdha dhe gjymtyrë të gjata. Veshët janë zakonisht të varur dhe sytë janë të errët. Këlyshët janë shumë të lezetshëm dhe mund të shihni se do të bëhen qen të mëdhenj edhe kur janë të vegjël, për shkak të madhësisë së putrave të tyre.

Palltoja e këtij qenushi mund të jetë e zezë me pika të lehta në zona të veçanta, kafe me të njëjtat njolla ose krejtësisht të bardha, duke qenë ky, albinos, më i rrallë. Të gjitha ngjyrat janë të bukura, por nëse këlyshi ka një ngjyrë tjetër, nuk është një Doberman i vërtetë.

A është shumë i zhurmshëm apo i çrregullt?

Këlyshët e çdo race janë gjithmonë të çrregullt, por Dobermani nuk është një racë që tenton të leh shumë. Me instinktin e një qeni roje, ata preferojnë të lehin vetëm kur mendojnë se është e nevojshme.

Megjithatë, kjo racë do të dëshirojë të shpenzojë energjinë që ka si qenush. Ata janë qen të lehtë për t'u stërvitur, janë në vendin e 5-të në renditjen e inteligjencës dhe, për rrjedhojë, mësojnë me pak përsëritje. Me një mësues të përkushtuar, qenush mëson shpejt se çfarë mund dhe nuk mund të shkatërrojë, ku të eliminojë dhe rregulla të tjera të shtëpisë.

Pajtueshmëria me kafshët e tjera

Kur shoqërohet nga një qenush, ky qen shkon mirë mirë po me kafshët e tjera. Këlyshët, pavarësisht nga raca, janë më të hapur ndaj gjërave të reja dhe jo vetëmi shoqërueshëm. Pra, ky qenush mund të shkojë shumë mirë me kafshët e tjera.

Nëse tashmë keni kafshë shtëpiake të tjera në shtëpi dhe dëshironi të keni një Doberman, mos u shqetësoni! Kur socializohet mirë, kjo racë mund të bëhet një mik i madh. Përveç kësaj, ata kanë tendencë të shkojnë mirë me qentë e së njëjtës racë, raca të ndryshme dhe gjithashtu specie të tjera.

A shkoni zakonisht me të huajt?

Si qenush, qeni mund të shkojë mirë me të huajt dhe është interesant fakti se në këtë fazë ai është shumë i socializuar me njerëzit, duke u mësuar se si të sillet me të huajt. Mirëpo është racë roje, ndaj në fazën e të rriturve është normale që të ketë dyshime pranë të huajve.

Pra, nuk është një qen i përshtatshëm për të marrë shumë vizita. As nuk duhet pritur që ai të argëtohet me njerëz që nuk i ka parë kurrë më parë. Në rrugë, idealja është të përdorni surrat, qoftë edhe për qentë e stërvitur, ose të shmangni afrimin me të huajt. Pavarësisht, qeni duhet të socializohet.

A mund të lihet vetëm për një kohë të gjatë?

Njerëzit kanë një ndjenjë që qentë roje mund të kalojnë shumë kohë vetëm duke ruajtur shtëpinë. Por kjo nuk është ideale. Dobermanit i mungon mësuesi dhe familja e tij, veçanërisht në fëmijërinë e tij. Kjo është arsyeja pse këlyshi Doberman nuk duhet të lihet vetëm për një kohë të gjatë.

Gjëja më e mirë është që këlyshi Doberman mund të jetojë me familjen dhe të mos kalojë shumë kohë vetëm.në shtëpi ose në oborrin e shtëpisë, pasi kjo mund të gjenerojë stres dhe ankth tek qeni. Përveç kësaj, kur ata kalojnë shumë kohë vetëm, qenush priret të shkatërrojë gjërat nga mërzia, stresi dhe ankthi.

Çmimi dhe kostot e qenushit Doberman

Zbulojeni cilat janë çmimet dhe kostot e të pasurit një qenush Doberman, nga çmimi i blerjes së një, deri te shpenzimet me veterinerin, enët dhe detaje të tjera që duhet të dini dhe të jeni të përgatitur financiarisht.

Çmimi i qenushit Doberman

Ky qenush zakonisht kushton nga 2000.00 dollarë deri në 7.000.00 dollarë. Por ka disa faktorë, si rritësi dhe prindërit e qenushit, që mund të rrisin ose ulin vlerën.

Ka mundësi të gjeni këlyshë për shitje me një çmim më të ulët, por gjithmonë bëni kujdes që të mos bini pas mashtrimet. Këlyshët nën këtë çmim mund të jenë të racës, por ata priren të mos kenë një origjinë. Sa do të paguani varet nga prioritetet tuaja.

Ku mund të blej një qenush?

Këlyshët Doberman mund t'i gjeni në reklama në internet apo edhe në dyqanet e kafshëve shtëpiake. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të kërkoni për grupe mësuesish që mund të tregojnë mbarështues të mirë. Nëse vendosni të blini nga një lukunë, e njohur apo jo, idealja është të përpiqeni të bëni një vizitë për të parë prindërit dhe kushtet në të cilat mbahen qentë.

Nëse nuk mund ta vizitoni, këshilla është të kërkosh fotografi të qenve, prindërve, objekteve dhe gjithashtu certifikatën shëndetësore tëprindërit. Ky qëndrim zvogëlon shanset për të rënë në një mashtrim.

Shiko gjithashtu: Racat e qenve që nuk heqin qime: shikoni ato kryesore

Shpenzimet e ushqimit

Një qenush Doberman, rreth 2 muajsh, mund të hajë 100 g ushqim në ditë. Ata që janë më të rritur mund të hanë rreth 200 g ushqim në ditë. Rekomandohet gjithmonë ofrimi i furnizimeve me cilësi më të lartë, qofshin ato premium apo super premium.

Një paketë e madhe e këtyre furnizimeve kushton rreth 150,00 dollarë. Mund të zgjasë për një muaj ose më shumë. Do të gjeni sasinë e saktë që duhet të ofrohet në vetë paketimin, sipas peshës së qenit.

Veterinar dhe vaksinat

Kelyshi Doberman duhet të dërgohet në një konsultë veterinare sa më shpejt ndërsa mbërrin në shtëpi. Mund të kushtojë rreth 100,00 dollarë.

Vaksinat fillestare janë 3 ose 4 doza V8 ose V10 dhe, pas këtij plani, duhet të jepet kundër tërbimit, e cila është e detyrueshme. Çdo vaksinë kushton rreth 60,00 dollarë në varësi të rajonit tuaj.

Pas vaksinave të detyrueshme, nëse jetoni në një rajon endemik, rekomandohet të jepni të tjera si giardia ose leishmaniasis. Pyesni veterinerin tuaj nëse kjo do të jetë e nevojshme në rastin tuaj. Çdo vaksinë shtesë mund të kushtojë diku nga 60,00 dollarë deri në 100,00 dollarë.

Lodra, shtëpi dhe aksesorë

Kelyshi i kësaj race do të ketë nevojë për lodra të forta pasi ai do të rritet shpejt. Dhëmbët, lodrat e mbushura dhe topat mund të kushtojnë diku nga 30,00 dollarë deri në dollarë50.00 secila. Rekomandohet të rrotullohen lodrat në mënyrë që kafsha shtëpiake të mos mërzitet.

Aksesorë të tjerë janë parzmore dhe zinxhir për të mësuar qenin të ecë, të cilat kushtojnë rreth 100,00 dollarë. Tasat me ushqim dhe ujë kushtojnë rreth 50,00 dollarë. Përveç kësaj, një shtrat me madhësi të përshtatshme është gjithashtu thelbësor dhe kushton rreth 100,00 dollarë.

Si të kujdeseni për një qenush Doberman

Është shumë e rëndësishme që të përgatiteni siç duhet për kujdesin e qenushit. Dobermani juaj i vogël do të ketë nevojë për kujdes specifik, i cili përfshin mjedisin, higjienën dhe të tjera. Zbuloni më poshtë se cilat janë këto masa paraprake.

Përgatitja për ardhjen e qenushit

Këlyshët kanë nevojë për kujdesin e duhur! Ata mbërrijnë në familjen e re, në përgjithësi, në moshën 2 muajshe. Për një përshtatje të mirë, ata duhet të kenë një hapësirë ​​të qetë për të fjetur, një shtrat të rehatshëm, hapësirë ​​për t'u çlodhur dhe lodra.

Është gjithashtu e rëndësishme që mësuesi të jetë i kuptueshëm. Këlyshët qajnë kur arrijnë në shtëpinë e tyre të re. Atyre u mungon nëna dhe vëllezërit e tij dhe familja e tij e re është ende e panjohur për të. Prandaj, të gjithë në shtëpi duhet të mësojnë të merren me anëtarin e ri të familjes.

A ka nevojë këlyshi për shumë aktivitet fizik?

Këlyshët Doberman kanë nevojë për shumë stërvitje pasi mund të jenë qen shumë aktivë, veçanërisht në këtë fazë. Idealja është të argëtoheni brendanë shtëpi, shëtitje apo edhe vrapim. Gjithashtu rekomandohet të bëhet pasurimi i mjedisit në shtëpi.

Duke bërë këto aktivitete, këlyshi rritet në mënyrë të ekuilibruar, bëhet më i qetë dhe mëson që në moshë të vogël si të sillet, sidomos në rrugë. Aktiviteti fizik ndihmon në shmangien e sjelljeve destruktive dhe e bën qenin të përqendrohet më mirë në stërvitje.

Shiko gjithashtu: Çfarë do të thotë të ëndërrosh për një mace? Zbulojeni këtu!

Kujdesi i flokëve

Duke qenë se është qen me qime të zeza ose kafe, rekomandohet përdorimi i shampos për qentë me flokë të errët. Kjo ndihmon në parandalimin e dritës së diellit nga njollosja e shtresës. Përveç kësaj, rekomandohet që flokët të lahen një herë në javë për të hequr qimet e vdekura.

Për fat të mirë, qenushja Doberman është një qen me një shtresë të lehtë për t'u kujdesur. Prandaj, nuk do të keni shqetësime të mëdha në këtë drejtim.

Kujdesi për thonjtë dhe dhëmbët

Kelyshi mund të ketë nevojë të shkurtojë thonjtë e tij, pasi në përgjithësi nuk mund t'i veshin thonjtë siç duhet. Mbani një sy për këtë dhe, nëse është e nevojshme, përdorni pincë të sigurt për qentë për të shkurtuar thonjtë. Nëse nuk jeni të kënaqur me këtë, pyesni veterinerin tuaj.

Dhëmbët duhet të pastrohen me një furçë dhëmbësh qeni. Tregohet që qeni të mësohet me këtë që në moshë të re. Rreth moshës 6 ose 7 muajshe, qeni ndryshon dhëmbët. Ky proces kërkon kohë dhe zakonisht ndodh vetvetiu pa asnjë problem, duke mos kërkuar ndërhyrje njerëzore.

Kuriozitetet rreth Dobermanëve

Dobermanët janë qen shumë interesantë dhe këlyshët e tyre nuk janë shumë prapa. Përveçse simpatike, kjo racë ruan kuriozitete shumë interesante në historinë e saj. Njihuni me disa prej tyre dhe bini edhe më shumë në dashuri me këta të vegjël.

Një racë e re

Raca e krijuar nga Karl Friedrich Louis Doberman, u krijua në 1890 dhe konsiderohet një racë e re. Doberman u njoh vetëm në vitin 1900, pasi kishte vetëm 121 vjet që nga regjistrimi.

Nuk dihet me siguri se cilat kryqëzime janë bërë për të krijuar racën. Por besohet se ajo u ngrit nga përzierja e racave të tjera të njohura më të mëdha dhe më të vjetra. Ashtu si Pinscher, Shepherd Gjerman, Rottweiler dhe Terrier.

Një racë rojesh që punojnë

Doberman u edukua nga një taksambledhës në mënyrë që të ishte një qen roje për të ndihmuar krijuesin e tij duke e mbrojtur atë në akuzat. Pra, raca u dallua shumë si qen roje.

Raca është e pesta në renditjen e inteligjencës së qenit dhe për këtë arsye shquhet si një qen i lehtë për t'u trajnuar. Gatishmëria për të punuar dhe përqendrimi në stërvitje kontribuojnë që raca të përdoret shpesh si qen policie.

Yjet e filmave dhe heronjtë e luftës

Raca u bë shumë e famshme në vitet 70 për filmin The Doberman Gang , duke fituar shumë shikueshmëri. Në funksion, gjashtë qen të stërvitur të racës përdorin madhësinë e tyree frikshme për të bërë grabitje bankash. Të gjithë qentë në film janë emëruar sipas grabitësve të famshëm të bankave.

Përveç kësaj, në vitin 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore, Doberman Kurt u bë një hero lufte kur paralajmëroi ushtarët për afrimin e japonezëve. Ai u vra nga një granatë, por ai shpëtoi shumë jetë, duke u njohur si një hero i vërtetë i qenit.

Doberman: Një qen i zgjuar dhe një qenush i adhurueshëm

Doberman është një magjepsës raca dhe këlyshët janë të lezetshëm, të zgjuar dhe sjellin shumë gëzim dhe argëtim në shtëpi. Raca është shumë e zgjuar dhe ky është një qenush i lehtë për t'u trajnuar. Duke qenë një qen i rekomanduar për këdo që kërkon një qen roje të mirë.

Është gjithashtu një qen që shkon shumë mirë me fëmijët si qenush dhe gjithashtu në moshë madhore. Mbron familjen, kështu që është e shkëlqyeshme për ata që kërkojnë një mik të qenit që do t'i mbrojë të gjithë.

Nëse doni një qenush të kësaj race, idealja është të mësoni rreth stërvitjes. Nëse është e nevojshme, kërkoni ndihmë nga një trajner pozitiv. Me siguri qeni Doberman do të jetë një shoqërues i shkëlqyer për familjen tuaj.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.