Shqiponja braziliane harpi: takoni zogun gjigant të Amazonës

Shqiponja braziliane harpi: takoni zogun gjigant të Amazonës
Wesley Wilkerson

A e njihni Harpin gjigante braziliane?

Amazoni është shtëpia e një larmie të madhe speciesh. Mes tyre spikat një nga shpendët grabitqarë më të mëdhenj në botë. Kështu karakterizohen zogjtë mishngrënës dhe gjuetarë. Harpi braziliane është një grabitqar i fuqishëm, i specializuar kryesisht në kapjen e majmunëve dhe përtacëve. Kthetrat e tij të mëdha dhe të mprehta korrespondojnë me madhësinë e kthetrave të një ariu të thinjur.

Një faktor që, së bashku me shikimin e tij të shkëlqyer dhe gjithashtu dëgjimin e shkëlqyer, kontribuon në sulme të shpejta dhe fatale. I njohur edhe si shqiponja harpi, ky zog madhështor është një gjigant që zbukuron faunën braziliane. Shihni këtë artikull për më shumë informacion në lidhje me një nga zogjtë më të jashtëzakonshëm në botë!

Informacione teknike rreth Harpy Braziliane

Harpia Braziliane (Harpia harpyja) është magjepsëse në shumë të ndryshme mënyrat. Dijeni origjinën e këtij emri dhe karakteristikat që e bëjnë këtë zog një nga krijesat më të fuqishme në planet.

Origjina dhe emrat

Me origjinë braziliane, ky zog ka emrin harpi, e cila u zgjodh duke iu referuar krijesave monstruoze të mitologjisë klasike greke. Quhet edhe Uiraçu, një term Tupi që do të thotë zog i madh.

Përveç këtyre emrave, gjiganti mbretëror njihet edhe si shqiponja harpi, shqiponja harpi, uiraquer, cutucurim, uiraçu e vërtetë, uiruuetê, një term. në tupi që do të thotë e vërtetë,uiracuir, që vjen nga kombinimi i termave, në tupi-guarani, gwirá dhe uirá që do të thotë zog, madje edhe emri kuir që do të thotë prerës/i mprehtë.

Karakteristikat vizuale

Me pamje unike, shqiponja braziliane e harpisë kur është e re, ka një pendë në tone të lehta, të cilat variojnë nga e bardha në gri të hapur. Në 4 ose 5 vjet, kafsha fiton një pendë të rritur, ku shpina është gri e errët, pothuajse e zezë, gjoksi dhe barku në të bardhë.

Qafa e saj është e stolisur me një jakë të zezë, ndërsa koka gri. fiton një shtëllungë dypalëshe. Pjesa e brendshme e krahëve të saj ka vija të zeza që bëjnë kontrast mes ngjyrës së lehtë. Bishti është i errët dhe ka tre shirita gri.

Madhësia dhe pesha e zogut

Imagjinoni të shikoni qiellin dhe të shikoni spektaklin e fluturimit të një zogu, gjerësia e krahëve të të cilit mund të arrijë deri në 2 m. Kjo është një nga karakteristikat që e bëjnë këtë gjigant një nga gjuetarët më të mëdhenj me krahë në botë.

Një shqiponjë femër harpi braziliane mund të jetë afërsisht 1 metër e gjatë dhe peshon deri në 9 kg. Meshkujt janë më të vegjël, peshojnë nga 4 deri në 5 kg. Kafsha është aq e madhe sa, disa thonë, është e mundur të ngatërrohet me një person me kostum. Harpi braziliane karakterizohet gjithashtu si zogu më i fortë në planet.

Ushqyerja e shqiponjës Harpy

Meqenëse është një nga grabitqarët më të mëdhenj të pyjeve tropikale,ky zog grabitqar gjuan kafshë të gjalla për ushqim dhe ndan vaktin mes të vegjëlve të tij në fole. Menuja e një shqiponjeje braziliane harpi ndryshon shumë, kryesisht për faktin se një çift i kësaj specie zgjedhin lojëra të ndryshme.

Shiko gjithashtu: A mund të hanë qentë karota të papërpunuara ose të gatuara? Zbulojeni këtu!

Meqenëse meshkujt janë më të vegjël dhe më të shkathët, preferencat e tyre ushqimore përfshijnë gjitarët e vegjël tokësorë, të tilla si zagarët, kafshët e egra, dreri, coatis, possums, armadillos dhe zogjtë, të tilla si seriemas, macaws dhe curassows. Femra, më e madhe dhe më e ngadalshme, kap kryesisht majmunët dhe përtacitë.

Sjellja e shpendëve

Sa i përket sjelljes, kjo specie është një gjahtar i patëmetë! Shqiponja e harpisë adopton një stil gjuetie ulur dhe prit. Mund të qëndrojë pa lëvizur për orë të tëra, duke pritur rastin më të mirë për të kapur prenë e tij. Ky qëndrim e bën atë shumë të matur dhe mezi të dukshëm, pavarësisht nga madhësia e tij e madhe.

Kur lokalizon prenë e tij, lëvizjet e tij bëhen të shkathëta midis majave të pemëve. Kjo kafshë ka zakone të vetmuara, por mund të gjendet edhe në çift, pasi ka një shok të vetëm për jetën. Ky zog nuk shihet lehtë në pyll, duke vokalizuar vetëm gjatë riprodhimit dhe në komunikim me të vegjlit e tij.

Habbitati natyror dhe shpërndarja gjeografike

Ky gjigant qiellor mund të gjendet në habitate të tilla si pyjet e dendura pyjet ose rrafshnaltat primare dhe galerike melartësitë deri në 2000 m mbi nivelin e detit. Shqiponja braziliane harpi ka një prani të fortë në Brazil, ku tashmë është regjistruar në pothuajse të gjitha shtetet.

Megjithatë, sot ajo gjendet vetëm në rajonin e Amazonës dhe në disa mbetje pyjore të ruajtura në qendër-perëndim dhe rajonet juglindore të vendit, përveç disa të dhënave specifike në Brazilin jugor. Shikimet e zogut janë regjistruar gjithashtu në Meksikën jugore, Bolivi dhe Argjentinën verilindore.

Jetëgjatësia dhe riprodhimi

Një Harpi braziliane jeton mesatarisht 40 vjet. Sa i përket riprodhimit të tij, ky zog e ndërton folenë e tij në majën e pemëve më të mëdha, e cila është bërë nga grumbuj degësh dhe është aq e madhe sa mund të krahasohet me atë të një tuiuiú. Aty vendosen 2 vezë që kalojnë një periudhë inkubacioni prej 52 ditësh.

Zakonisht mbijeton vetëm një zogth, për shkak të kainizmit, një sjellje agresive, e zakonshme tek zogjtë grabitqarë, që konsiston në asgjësimin e drejtpërdrejtë të njërit. ose më shumë vëllezër. Zogu nuk riprodhohet çdo vit, pasi i duhet më shumë se një vit për të arritur periudhën e riprodhimit.

Kuriozitete rreth Harpisë braziliane

Harpija braziliane është padyshim një kafshë plot kuriozitete, duke qenë madhështore, vëzhguese dhe e mençur, konsiderohet e shenjtë nga disa kultura. Shihni më shumë informacion rreth këtij grabitqari të jashtëzakonshëm më poshtë:

Rëndësia ekologjike në Amazon

Të ndryshmeAgjencitë e mbrojtjes së mjedisit janë bashkuar për të shpëtuar dhe ruajtur Harpy braziliane. Objektivi është të kontribuojmë në zëvendësimin e faunës. Ky zog është në krye të zinxhirit ushqimor dhe ka nevojë për një pyll në gjendje të mirë konservimi për mbijetesën e tij.

Projektet ndihmojnë në rritjen e ndërgjegjësimit të komuniteteve lokale, rajonale dhe kombëtare, në mënyrë që të ketë një vlerësim dhe njohja e rëndësisë së specieve, si dhe ruajtja e Amazonës.

Kafsha gjithashtu ka rolin e bioindikatorit të ndryshimeve mjedisore dhe kushteve të habitatit, pasi është e ndjeshme ndaj kontaminimit nga zinxhiri ushqimor dhe ndikimet e veprimeve antropike.

Kërcënimet dhe ruajtja e shqiponjës harpi

Për fat të keq, shqiponja braziliane Harpy është në rrezik zhdukjeje, për shkak të shpyllëzimit, fragmentimit të habitatit dhe gjuetisë së paligjshme, që është një nga problemet më shqetësuese, sepse është një specie e rrallë, me riprodhim të gjatë dhe ka nevojë për individë të rritur për të ruajtur stabilitetin e popullatës.

Për mbrojtjen e këtij shpendi u krijuan masa të propozuara, të cilat përfshijnë ruajtjen e gamës së kafshës. zona, inspektim, hulumtim, veprime për ruajtjen ex situ, përmirësim të teknikave për riprodhimin në robëri, lirim dhe rifutje, veprime edukative mjedisore dhe monitorim i popullatave të gjahut.kafsha.

Shikimi i saj është 8 herë më i mirë se ai i njerëzve

Kur themi se shqisat e Harpy braziliane janë jashtëzakonisht të mprehta, kjo është ajo që po flasim! Përveç një dëgjimi super të favorshëm, kjo kafshë ka një vizion që e lejon atë të identifikojë prenë e saj mijëra metra të lartë, duke qenë 8 herë më e fuqishme se shikimi i njeriut.

Megjithatë, pavarësisht kësaj karakteristike, gjatë orbitës, lëvizshmëria e syrit zvogëlohet, duke bërë që kafsha të kthehet vazhdimisht për të përvetësuar ndjenjën e asaj që e rrethon.

Ajo është në gjendje të ngrejë një trup deri në 40 kg

E frikshme , Është jo atë? Nëse kjo kafshë mund të mbajë me lehtësi majmunë të mëdhenj dhe përtacë të rëndë, duke përdorur vetëm kthetrat, gishtat dhe këmbët, ju tashmë keni një ide për forcën dhe egërsinë e saj.

Me këmbët e saj të trasha dhe të forta, së bashku me kthetrat e gjata (të cilat mund të arrijnë deri në 7 centimetra) dhe shumë efektive në kapjen e viktimave të saj, Harpi braziliane mund të ngrejë një fëmijë 40 kg. Ka edhe legjenda indigjene për këtë kafshë, ku raportohet se zogu grabitqar merrte fëmijë nga fiset e tyre për të ushqyer të vegjlit e tyre.

Shiko gjithashtu: Një qenush i bariut gjerman: çmimi, veçoritë dhe më shumë!

Është pjesë e disa stemave

Shpesh përdoret si një ikonë kombëtare, Harpi braziliane është e pranishme në stemën e Panamasë, në stemën e Paranës, në stemat e shtetit të Mato Grosso, të Rio deJaneiro dhe Campo Grande. Është një simbol i Muzeut Kombëtar të Rio de Zhaneiros, si dhe një simbol dhe vulë në mburojën e trupës elitare të Policisë Federale të Brazilit, Komanda e Operacioneve Taktike.

Është gjithashtu simbolik të Batalionit të 4-të të Aviacionit të Ushtrisë Braziliane. Emri i tij përdoret nga një skuadrilje e Forcave Ajrore Braziliane, Skuadron e 7/8 Harpy, dhe karakterizon avionin e bërthamës së operacioneve dhe transportit ajror të Policisë Ushtarake të Shtetit të Espírito Santo.

Ishte. bazuar në feniksin nga filmi Harry Potter

A e dini se Harpi braziliane ishte baza e Fawkes, feniksit, nga filmi Harry Potter dhe Dhoma e Sekreteve? Zogu i ekranit të vogël karakterizohet si një kafshë me inteligjencë të madhe, shoqëruese dhe mbrojtëse e Dumbledorit.

Ajo ndihmoi në mposhtjen e brazilianit të Salazar Slytherin, lotët e të cilit kishin veti shëruese. Në një libër të National Geographic, është regjistruar se projektuesit e filmit përdorën Harpy braziliane si frymëzim për personazhin magjepsës.

Harpi braziliane është një simbol kulturor që duhet të ruhet!

Nuk ka dyshim se sa shumë admirohet kjo kafshë, duke qenë një simbol kulturor që frymëzoi edhe personazhin e një historie të njohur në mbarë botën. Për popujt indigjenë të rajonit të Amazonës, ka edhe një simbolikë për këtë zog impozant. Ata e përshkruajnë shqiponjën harpi si "nënën e të gjithë zogjve", dhe ështënderuar si shpirti më i guximshëm i pyjeve. Fatkeqësisht, vlerësohet se në botë kanë mbetur vetëm 50,000 harpi.

Sipas studimeve të kryera nga studiues nga UNEMAT, kampusi Alta Floresta, në bashkëpunim me shkencëtarë nga UFMT dhe institucione nga Izraeli, Anglia dhe Shtetet e Bashkuara, u zbulua se humbja e shpërndarjes së specieve tashmë arrin më shumë se 40%. Kjo është arsyeja pse masat për mbrojtjen dhe ruajtjen e këtij shpendi madhështor që kontribuon në ekuilibrin ekologjik janë kaq të rëndësishme.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.