Frutat për kanarinat belge: shikoni se si të kujdeseni për dietën e kafshës suaj!

Frutat për kanarinat belge: shikoni se si të kujdeseni për dietën e kafshës suaj!
Wesley Wilkerson

Frutat për kanarinë belge: a e dini se cilat mund të jepen?

Kanarina e verdhë është një nga kafshët shtëpiake më të njohura në Brazil. Megjithatë, jo të gjithë pronarët e dinë se çfarë frutash mund të hajë kanarina belge. Shumëllojshmëria e opsioneve është e madhe, por disa lloje janë të dëmshme për shëndetin e zogut.

Të kujdesesh për një zog si ky nuk kërkon shumë përvojë, kështu që edhe ata që nuk kanë pasur kurrë një kafshë shtëpiake mund të mësojnë lehtësisht . Prandaj, kanarina belge preferohet nga fëmijët dhe të rriturit. Përveç kësaj, kënga e zogut gjithmonë e bën shtëpinë më të gëzuar.

A po mendoni të blini një zog si kafshë shtëpiake? Lexoni këtu në këtë artikull një udhëzues se çfarë mundeni dhe çfarë nuk mund të ushqeni kanarinën tuaj belge!

Përfitimet e frutave për kanarinën belge: çfarë mund të ofrohet

A e dini se kanarina pëlqen të hajë fruta? Në robëri, dieta e tij kryesore bazohet në farat e kanarinës dhe bishtajore, por shtimi i frutave në dietë do ta bëjë zogun më të lumtur dhe më të shëndetshëm. Më poshtë, shikoni disa opsione që janë të mira për shëndetin e këtyre kafshëve shtëpiake.

Kanarinat belge i duan bananet

Bananet janë një zgjedhje e mirë e frutave për kanarinat. Për shkak se është një ushqim i pasur me kalium, ai plotëson dietën e kafshëve shtëpiake si askush tjetër. Rekomandimi është që të përzihen copa të vogla banane në kokrra që zogu është mësuar t'i hajë ose madjeedhe e plotë dhe e qëruar.

Guava: një nga frutat e preferuara për kanarinën belge

Do të vini re gjithashtu se kanarinës belge i pëlqen të hajë gujava. Ky frut është i preferuari i shumë zogjve në natyrë, dhe në mjedisin shtëpiak nuk do të ishte ndryshe. Prisni një njësi në gjysmë dhe lëreni të ekspozuar në kafazin e kafshës shtëpiake në mënyrë që të mund të hajë më lehtë.

Fruta për kanarinat belge që nuk mund të mungojnë: Molla

Molla është e pranishme në shumë braziliane në shtëpi, prandaj mund të shërbehet pasi është një frut praktik dhe i arritshëm për kanarinët. Ashtu si guava, thjesht priteni përgjysmë dhe lëreni në afërsi të kafshës.

Përpiquni t'i jepni manaferra kanarinës tuaj belge

Blackberry është një nga frutat më të rekomanduar nga mbarështuesit e kanarinës belge . Ky lloj ushqimi është më i shtrenjtë se ato të përmendura më sipër, por meqenëse është i pasur me minerale, mund të pasurojë herë pas here dietën e shpendëve tuaj vendas.

Frutat për kanarinat belge: çfarë të mos jepni dhe pse

Ushqyerja e kafshëve shtëpiake është një nga detyrat që më së shumti kërkon vëmendje. Shpesh, përgjegjësit nuk janë të vetëdijshëm se disa lloje ushqimesh janë të dëmshme për kafshët shtëpiake. Më poshtë, shikoni se cilat fruta nuk duhet t'i ofroni kurrë kanarinave belge.

Avokado

Avokado është një nga ushqimet më të dëmshme për kanarinat. Kini kujdes dhe mos e lini këtë frut të ekspozuar ndaj zogut, si njëkafsha më kurioze mund të përpiqet ta provojë. Besohet se lëvozhga dhe tuli i avokados janë përgjegjëse për problemet e zemrës dhe mëlçisë kur gëlltitet nga kanarina belge.

Agrumet

Portokalli, mandarina, acerola, ndër agrumet e tjera duhet të të shmanget në të ushqyerit e kanarinave. Në përgjithësi, teprica e këtyre lëndëve ushqyese mund të dëmtojë organizmin dhe madje edhe këndimin e zogjve. Prandaj, jepni përparësi opsioneve që janë vërtetuar se janë të shëndetshme.

Frutat acide

Limoni dhe ananasi janë gjithashtu agrume, por mbizotëron karakteristika acidike. Pra, nëse jeni në dyshim nëse duhet t'i jepni ose jo fruta zogut, thjesht shmangni të gjitha ato që kanë një shije dukshëm acide.

Ushqime të tjera që nuk mund të mungojnë në dietën e kanarinës belge

Është e vërtetë që frutat janë të mira për njerëzit dhe kafshët, por mos harroni të përfshini lloje të tjera ushqimi për zogun tuaj shtëpiak. Shihni se çfarë tjetër rekomandohet të ofrojnë në dietën e tyre.

Farat që i pëlqejnë

Farat e kanarinës janë ushqimi më i popullarizuar në mbarështimin e kanarinave belge. Përveç kësaj, tërshëra me lëvozhgë, farat e lirit, meli, rrepat dhe farat e rapës kontribuojnë gjithashtu në përmirësimin e shëndetit të shpendëve. Një përzierje ideale gjendet lehtësisht në dyqanet e furnizimit me kafshë shtëpiake.

Perimet janë thelbësore

Në këtë kategori, ka shumëvarietetet që kanarina belge është mësuar të hajë që në fillim të krijimit të saj. Për të përmendur disa shembuj, kemi çikore, patëllxhan të kuq, escarole, çikore, lakër, rukola, misër jeshil dhe kërcell lakërishte. Përveç kësaj, proteina në vezët e ziera tregohet nga mbarështuesit me përvojë.

Ushqimi i ekstruduar: përfitimet kryesore

Ushqimi i ekstruduar është një lloj ushqimi shumë i zakonshëm për kafshët shtëpiake. Në procesin e prodhimit të tij, disa lëndë ushqyese thelbësore përzihen dhe më pas ndahen në copa të vogla që ngurtësohen. Kështu, porcionet ndahen në kokrra të përshtatshme për kafshët për të përtypur. Në këtë rast, kanarina belge.

Shiko gjithashtu: Si të regjistroni një papagall? Shikoni këshillat për legalizimin e kafshës shtëpiake

Kujdes thelbësor kur i ofroni fruta kanarinës belge

Gjithmonë i kushtoni vëmendje sasisë së frutave që ha kanarina juaj. Kjo do të thotë, të ushqyerit e tepërt mund të shkaktojë dëme serioze për kafshën. Kontrolli i porcionit përcaktohet sipas indikacioneve të specialistëve për çdo specie.

Përveç kësaj, kur lini copa të tëra brenda kafazit, mos harroni të hiqni pjesët që kanë mbetur mënjanë dhe janë kalbur me

Shiko gjithashtu: Çmimi i Parrotit të Vërtetë: shikoni sa kushton dhe shpenzimet

Frutat për kanarinat belge siguroni ushqimin optimal

Është normale të keni dyshime se cilat fruta lejohen për kanarinat belge. Megjithatë, këtu në këtë artikull ne sqarojmë opsionet kryesore të shëndetshme, si dhe ato që nuk janë.rekomandohet.

Kanarina shtëpiake është një shoqëruese e shkëlqyer për pronarët e saj, duke e ndriçuar shtëpinë me këngët dhe delikatesën e saj. Kështu që sigurojuni atyre edhe më shumë shëndet me një larmi të mirë frutash ushqyese në dietën e tyre!
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.