Lepuri xhuxh: shikoni racat, çmimin, si të kujdeseni, blini dhe më shumë

Lepuri xhuxh: shikoni racat, çmimin, si të kujdeseni, blini dhe më shumë
Wesley Wilkerson

Çfarë është një lepur xhuxh?

Lepujt xhuxh tërheqin vëmendjen sepse janë shumë të vegjël në krahasim me të tjerët, gjë që i bën ata të duken edhe më të lezetshëm. Duke marrë parasysh që në ditët e sotme gjithnjë e më shumë njerëzit po preferojnë kafshët e vogla, këta lepurushë janë një zgjedhje e shkëlqyer për ata që duan të kenë një kafshë shtëpiake në vende me pak hapësirë.

Shiko gjithashtu: Flokë të gjatë Chihuahua: Shihni si duket, çmimin, kujdesin dhe më shumë

Edhe pse janë super të vegjël, këta lepura janë shoqëri e madhe ashtu si kafshët e tjera shtëpiake. Vazhdoni të lexoni këtë artikull, sepse në të do të shihni nga karakteristikat fizike, cilat janë racat që ekzistojnë për t'u kujdesur që duhet të merrni në mënyrë që të mos dëmtojë shëndetin e lepurit.

Karakteristikat e një xhuxhi ose mini lepur

Ky lepur i bukur xhuxh ka shumë veçori, jo vetëm për shkak të madhësisë së tij të vogël, por edhe për shkak të jetëgjatësisë. Tani mësoni më shumë për këtë kafshë shumë të vogël.

Si krijohet një lepur xhuxh?

Në një moment ju mund të keni dëgjuar frazën "race si një lepur". E vërteta është se kjo frazë është bërë sinonim i riprodhimit të madh dhe nuk është gabim, sepse këta lepuj lepurush, edhe aq të vegjël, mund të riprodhohen 2 deri në 3 herë në vit.

Origjina e saktë e lepujve xhuxh është e pasigurt . Megjithatë, dihet se popullsia e saj u shtua artificialisht nga mbarështuesit që inkurajuan mbarështimin e lepujve.lepurushi të bëjë biznesin e tij vetëm në një vend, duke e bërë pastrimin më të lehtë.

Higjiena dhe shëndeti i lepurit xhuxh

Higjiena për lepurin xhuxh është shumë e thjeshtë. Për shkak se nuk mund të lahen me ujë, higjiena e tyre duhet të bëhet vetëm me peceta të lagura. Përdorni ujë vetëm kur është shumë i ndotur dhe kur e thani, bëni kujdes që t'i thani palosjet e barkut dhe organet gjenitale.

Lepuri xhuxh gjithashtu duhet të shkojë rregullisht te veterineri dhe të ndjekë orarin e vaksinimit nga dy muajt. . Përveç kësaj, kujdestari duhet të jetë i vetëdijshëm se lepuri ka ngrënë dhe nuk ka defekuar në të paktën 12 orët e fundit dhe nuk ka urinuar në të paktën 24 orë për të identifikuar problemet e mundshme shëndetësore.

Kujdesi për trajtimin e xhuxhit Lepuri

Siç mund ta keni mësuar tashmë në këtë artikull, lepujt xhuxh janë shumë delikatë, veçanërisht ata të racave Horlandes, Jersey Wooly dhe Holland Lop, pasi peshojnë maksimum 1 kg. Pra, mos i mbani kurrë për veshët, gëzofin apo putrat e tyre.

Mënyra e duhur, e cila nuk do të shkaktojë asnjë lloj stresi apo lëndimi, është gjithmonë t'i mbani duke kaluar duart mbi gjoks dhe putrat e pasme. duke mbështetur putrat në dorë. Është e rëndësishme të theksohet se nuk u pëlqen t'i mbajnë në prehër, pasi ndihen të pasigurt, sepse në natyrë janë të varur nga grabitqarët.

Lepuri xhuxh është një kafshë shtëpiake shumë e lezetshme!

Në këtëartikull mund të kuptoni më shumë për karakteristikat e lepurit xhuxh, personalitetin e tij të qetë, të urtë dhe miqësor. Përveç zbulimit se ata jetojnë shumë gjatë pavarësisht përmasave të tyre të vogla dhe delikate, duke i bërë shoqëri të madhe.

Ju njohët edhe me racat e ndryshme të lepurit xhuxh, duke i gjetur ato në ngjyra dhe madhësi të ndryshme. Ju mund të lexoni për çmimin mesatar me të cilin shiten këtu në Brazil, ku t'i blini dhe sa kushton ushqimi i tyre.

Tani që i keni të gjitha këto informacione, do të jetë më e lehtë për ju të blini një lepur xhuxh në mënyrën më të lehtë të mundshme, sa më të sigurt dhe pa ndihmuar praktikimin dhe keqtrajtimin e paligjshëm të kafshëve, si dhe kujdesin për to pa vënë në rrezik shëndetin e tyre.

Madhësia dhe pesha e lepurit xhuxh

Lepuri xhuxh tërheq shumë vëmendjen e njerëzve për shkak të madhësisë së tij të vogël në krahasim me racat e tjera, pasi ato janë 4 herë më të vogla. Si një i rritur, ata mund të masin 35 cm, me një peshë mesatare prej 3 kg, ndërsa fëmija peshon mesatarisht 600 g. Madhësia dhe pesha e tij gjithashtu ndryshon sipas racës së tij, pasi ka disa.

Karakteristikat vizuale të lepurit xhuxh

Ngjyra e veshjes së tij është e ndryshme, dhe ju mund të gjeni lepuj xhuxh të bardhë, bezhë, gri, e zezë, kafe, ndër të tjera të panumërta. Shumica kanë flokë shumë të shkurtër, megjithatë, e vetmja që dallon nga palltoja më e bollshme është raca e kokës së luanit. Mirëpo, sapo lindin, duket se nuk kanë gëzof.

Veshët e tyre janë të mëdhenj dhe arrijnë deri në 5 cm gjatësi, përveç kësaj, kanë majat e rrumbullakosura. Koka e rrumbullakosur, trupi i fortë dhe sytë e mëdhenj e të rrumbullakët, e bëjnë atë të zgjojë edhe më shumë instinktin e njeriut për mbrojtje, të njëjtin që kemi me foshnjat. Pra, kur i shohim, duam menjëherë t'i marrim dhe t'i përkëdhelim.

Jetëgjatësia e një lepuri xhuxh

Jetëgjatësia e një lepuri xhuxh mund të ndryshojë nga 6 në 10 vjet nëse është mirë kujdeset. E cila është shumë kurioze pasi ato janë më delikate kur janë të porsalindur. Këta mini lepuj janë 4 herë më të vegjël se lepujt që njerëzit janë mësuar të shohin, por ata jetojnë aq gjatë sa lepujt.

Sjellja e lepurit xhuxh

Sjellja e një mini lepuri mund të ndryshojë në varësi të fazës në të cilën ndodhet. Si foshnja, ata thjesht flenë dhe vrapojnë përreth, duke mos u pëlqyer të mbahen në krahë. Disa kërkojnë më shumë përkëdhelje, ndërsa të tjerë janë më të interesuar për të eksploruar mjedisin. Në adoleshencë, rreth 3 deri në 4 muajsh, ndryshimet hormonale shkaktojnë ndryshime në sjellje.

Të jesh më aktiv, madje edhe agresiv në disa raste. Lepujt fillojnë të bëjnë ballafaqim në këtë fazë, duke u ballafaquar edhe me pronarin, duke vrapuar në rrathë rreth këmbëve të tij duke bërë zhurma gumëzhimash. Si të rritur, ata bëhen të qetë, pasi kanë mësuar të mos kafshojnë mobiljet, të gjejnë objekte dhe të pranojnë të përkëdhelen më lehtë.

Bashkëjetesa e lepurit xhuxh me kafshët e tjera shtëpiake

Kjo është shumë e rëndësishme pikë, sepse gjithçka do të varet nga personaliteti i lepurit tuaj dhe kafshës tjetër. Disa veterinerë këshillojnë të mbani një lepur pa kafshë të tjera, pasi ato më të mëdhenjtë mund të përfundojnë duke e ngatërruar për një lodër dhe duke i lënduar.

Por nëse ende dëshironi të keni një kafshë tjetër, ideale është që ato të rriten së bashku në mënyrë që ata të mësohen me njëri-tjetrin, ose derisa lepurushi t'ju besojë. Gjithashtu, mos lejoni kurrë një kafshë tjetër më të madhe të luajë me të pa mbikëqyrje!

Llojet e Lepujve Xhuxh

Siç mund ta shihni, këta lepurushë të vegjël janë të lezetshëm dhetë bindur dhe sikur të mos mjaftonte kjo, ka ende disa raca të tyre, duke rritur më tej dyshimin kur zgjedh një. Më poshtë do të mësoni për karakteristikat e shtatë racave kryesore të lepujve xhuxh.

Lepuri xhuxh holandez (holanda xhuxh)

Lepuri i vogël holandez, pavarësisht nga emri i tij, vjen nga Anglia. Këta mini lepuj iu nënshtruan disa kalimeve gjatë shekullit të 19-të, për shkak të kërkesës së madhe për birësim në atë kohë dhe objektivit për të përmirësuar karakteristikat e tyre fizike.

Pesha e tij arrin maksimum 1 kg, duke qenë shumë i fortë dhe muskuloz për përmasat e tij, ka një kokë të madhe në raport me pjesën tjetër të trupit dhe një qafë shumë të shkurtër. Veshët e saj janë të vegjël dhe të ngritur. Ka një shtresë shumë të shndritshme dhe të butë dhe jetëgjatësia e tij varion nga 6 deri në 8 vjet.

Lepuri mini lop

Ndryshe nga lepuri holandez, lepuri mini nuk është edukuar. duke qenë një racë e re që u shfaq rreth vitit 1970. Veshja e saj është më e trashë se ajo e holandezit, pesha e saj varion nga 2,5 deri në 3,5 kg dhe jetëgjatësia e saj është 5 deri në 7 vjet.

Për një racë shumë lepujt e vegjël, kanë muskuj të fortë dhe kokë të madhe. E merr emrin lop lepuri për shkak të veshëve me majë të rrumbullakosur, të cilët varen në anën e kokës.

English Angora lepuri

Anglisht Angora është e njohur për përdorimin e saj të flokëve tuaj në bërjen epulovra prej leshi në Azi dhe Evropë. Fati i të vegjlit është se me kalimin e kohës njerëzit filluan t'i adoptonin si kafshë shtëpiake dhe jo më të bënin rroba.

Duke qenë se kanë flokë shumë të trashë, rekomandohet t'i krehni të paktën një herë në javë. dy deri në tre herë në javë (gjithmonë duke përdorur një furçë të përshtatshme) për të parandaluar që ato të ngatërrohen. Me peshë nga 2 deri në 4 kg, këta lepurushë kanë një personalitet të qetë dhe miqësor. Kjo racë mund të vuajë nga nxehtësia, ndaj gjithmonë i kushtoni vëmendje temperaturës së mjedisit.

Lepuri xhuxh me kokë luani

Këta lepuj të vegjël kanë një pamje shumë të veçantë, për shkak të mane e dendur për ata që ngjajnë me një luan. Ata mund të peshojnë deri në 2 kg, dhe, megjithëse nuk e vini re, veshët e tyre mund të jenë 7 cm, një tjetër veçori mbresëlënëse e racës.

Lepuri mini me kokë luani, mund të gjendet në një shumëllojshmëri ngjyrat. Një pjesë e kujdesit që duhet të bëni me këta lepuj është larja e flokëve të tyre, përveç pastrimit të mbetjeve të feçeve nga pjesa e pasme e trupit të tyre, pasi mund të tërheqë mizat dhe të përfundojë duke i ndotur ato. Për këtë rekomandohet të përdorni një peshqir të lagur dhe asnjëherë ujë.

Lepuri mini xhuxh Hotot

Duke u shfaqur në Francë në vitin 1902, këta mini lepuj tërhoqën vëmendjen e familjes mbretërore sepse kishin një personalitet i sjellshëm dhe i dashur. Palltoja e tij ishte mbresëlënëse edhe për faktin se ishte krejtësisht e bardhë, përveç syve kafe me një unazë të zezë.përreth, gjë që i bën ata të duken më të mëdhenj se sa janë në të vërtetë.

Edhe të vegjël, këta lepurushë Hotot kanë një oreks të madh, kanë nevojë që pronari i tyre të kujdeset për ushqimin e tyre në mënyrë që të mos bëhen të trashë, prandaj, pesha ideale është 3 deri në 4 kg. Nëse kujdeseni mirë, lepuri xhuxh Hotot mund të jetojë nga 12 deri në 14 vjet.

Lepuri xhuxh Jersey Wooly

Lepuri xhuxh Jersey Wooly u zhvillua duke kryqëzuar lepurin francez Angora dhe lepurin xhuxh holandez në vitet 1970 në Shtetet e Bashkuara. Ky lepur është i veçantë për shkak të madhësisë së tij të vogël, peshon deri në 1.5 kg dhe jeton nga 6 deri në 9 vjet.

Jersey Wooly shquhet për trupin e tij kompakt dhe muskuloz, përveçse ka një katror kokë. Një pjesë e kujdesit që duhet të keni me këtë racë është në lidhje me shtresën, e cila duhet të lahet rregullisht dhe nuk mund të pritet.

Holland Lop Xhuxhi Lepuri

Kjo racë ishte të lindur përmes kryqëzimeve mes lepujve xhuxhë me origjinë angleze, franceze dhe holandeze gjatë viteve 1940. Për shkak të kësaj, lepujt xhuxh Holland Lop mund të gjenden në shumë ngjyra.

Me peshë rreth 0,9 deri në 1 lb. .8 kg, këto lepurushët kanë një kokë të sheshtë, lesh të lëmuar në të gjithë trupin dhe veshë të mëdhenj që varen në majë të kokës. Ata preferojnë vende më të ftohta, duke mbështetur deri në minus 15 gradë. Këta lepurushë të adhurueshëm mund të jetojnë 7 deri në 8 vjet nëse janë mirëkujdes.

Çmimi i lepurit xhuxh, kostot dhe ku mund të blini

Tani që tashmë dini se si të kujdeseni për çdo racë lepuri xhuxh dhe temperamentin e tij, është koha për të mësuar më shumë rreth kostot që do të keni për të adoptuar një dhe ku t'i blini këta lepuj të bukur.

Sa kushton një lepur xhuxh?

Megjithëse janë lepuj të racës së pastër dhe në shumë raste të rrallë në disa rajone të Brazilit, lepujt xhuxh mund të gjenden për një çmim mesatar prej 60 deri në 100 dollarë. Në disa raste, kur raca është më e rrallë, vlera mund të arrijë deri në 500 dollarë.

Megjithatë, kjo vlerë mund të ndryshojë sipas çdo rajoni, kështu që është shumë e rëndësishme të bëni një studim tregu paraprakisht ose të bisedoni me dikë. kush e ka blerë tashmë këtë kafshë shtëpiake.

Ku mund të blej një lepur xhuxh?

Së pari, përpara se të blini një lepur xhuxh, është e rëndësishme të vërtetoni origjinën e kafshës dhe nëse vendi ka regjistrim ligjor për komercializimin e lepujve. Në këtë mënyrë ju do të shmangni blerjen e një kafshe që vuante nga abuzimi.

Vendet ku mund t'i blini dhe gjeni lehtësisht këta lepuj magjepsës janë në dyqanet dhe faqet e internetit të kompanive të specializuara për lepujt ose me mbarështues privatë në rajonin tuaj.

Çmimi i kafazit të lepujve xhuxh

Një nga vështirësitë me të cilat përballen kujdestarët kur blejnë një kafaz është të mos dinë se cilin të zgjedhin përballë disa opsioneve. Pra, kur do të zgjidhnimerrni parasysh madhësinë e lepurit tuaj dhe se ata kanë nevojë për hapësirë ​​për të bërë deri në tre kërcime.

Kafaze metalike me një tabaka poshtë, në mënyrë që lepurushja juaj të mos prekë jashtëqitjet e tyre dhe të urinojë drejtpërdrejt, mund t'i gjeni në dyqanet e kafshëve , në një mesatare prej 100,00 dollarë deri në 300,00 dollarë. Çmimi mund të ndryshojë në varësi të madhësisë, materialit dhe vendit ku e blini.

Shpenzimet e të ushqyerit të lepurit xhuxh

Duke pasur parasysh që lepujt hanë sipas peshës së tyre, domethënë mund të hanë rreth 300g në ditë mes racioneve dhe frutave, shpenzimet për të ushqyer të vegjlit nuk janë të tepruara. Paketa e ushqimit 5 kg mund të variojë nga 100 dollarë në 200 dollarë dhe vlera e kilogramit të frutave është gjithashtu shumë e përballueshme.

Prandaj, kujdesi për lepujt xhuxh ka një kosto mujore fikse që mund të variojë nga 55,50 dollarë në 100 dollarë sipas Abinpet (Shoqata braziliane e industrisë së produkteve shtëpiake).

Kujdesi për lepurin xhuxh

Lepujt xhuxh janë shumë të vegjël, si dhe kafshët e tjera të rracave të vogla gjithashtu kanë nevojë për kujdes të caktuar. Disa prej tyre janë shumë të veçanta për shkak të madhësisë së tyre të vogël, ndryshe nga kafshët më të mëdha.

Kujdesi për një lepur xhuxh të vogël

Kur kujdeseni për lepurin tuaj xhuxh, duhet të keni kujdes të shtuar, sepse, për shkak të madhësisë dhe peshës së tij të reduktuar, është më i brishtë se lepujt më të mëdhenj.Pra, kur e lani ose e merrni për ta përkëdhelur, kini shumë kujdes kur e trajtoni.

Një masë tjetër paraprake është higjiena. Asnjëherë mos e lani lepurin tuaj në ujë, veçanërisht si qenush, pasi mund të ftohet. Me përjashtim të rasteve kur është bërë shumë pis, mjafton ta fshini me peshqirë të lagur për fëmijë.

Kujdesi për ushqimin e lepurit xhuxh

Kur ushqeni lepurin tuaj, duhet të dini se ushqyerja do të jetë e ndryshme për secilën fazë. Si të rritur, dieta e tyre duhet të përbëhet nga dieta të përshtatshme, fruta dhe perime dhe nuk mund t'i shpëtojë kësaj menyje.

Deri në 40 ditë të jetës, dieta e lepurit xhuxh duhet të përbëhet vetëm nga qumështi i nënës, më pas, deri në Pas 3 muajsh, mund të filloni të hani ushqim për këlyshët. Mbi 3 muajsh dieta e tyre duhet te jete si me poshte: 60% sane, 20% perime, 15% ushqim, 4% fruta dhe 1% ushqime.

Shiko gjithashtu: Shihni si të bëni qumësht për macet e porsalindura në mënyrën më të lehtë!

Kujdesi per lepurin xhuxh te kafazit te qenushit

Për shkak se nuk mund të lahen, pastrimi i kafazit dhe i vendit ku luani me të është thelbësor për higjienën dhe parandalimin e sëmundjeve. Ju mund ta pastroni kafazin me zbardhues ose uthull molle, duke kujtuar se gjatë pastrimit kafsha duhet të jetë larg.

Zbardhuesi dhe uthulla e mollës janë të shkëlqyera për të vrarë bakteret dhe për të eliminuar erën e urinimit dhe jashtëqitjes. Është shumë e rëndësishme të mësosh që në moshë të re
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.