Miu Twister: shikoni ngjyrat, çmimin, këshillat e krijimit dhe më shumë!

Miu Twister: shikoni ngjyrat, çmimin, këshillat e krijimit dhe më shumë!
Wesley Wilkerson

Njihuni me miun rrotullues!

E njihni atë miun e përkëdhelur që shfaqet në filma, seriale? Ky është miu i famshëm rrotullues! Një kafshë shtëpiake që është shumë e njohur këto ditë.

Këto kafshë janë shumë inteligjente dhe i mësojnë gjërat shumë shpejt, prandaj është një kafshë shtëpiake shumë e njohur për t'u rritur në shtëpi. Përveç kësaj, duke e krahasuar me kafshë të tjera, si macet apo qentë, do të shpenzonit shumë më pak për ta pasur.

Këtu në këtë artikull do të kuptoni gjithçka për të! Karakteristikat, sjellja, ushqimet që mund të ofrohen, madhësia, mënyra e jetesës, ndër të tjera. Pra, jeni gati për të mësuar më shumë për këtë brejtës?

Karakteristikat e miut rrotullues

Kur zgjedhim një kafshë shtëpiake për të pasur në shtëpi, gjithmonë duhet të mendojmë për karakteristikat e tij dhe stilin e jetës, për të kuptuar nëse do t'i përshtaten pozitivisht stilit të jetesës, shtëpisë dhe zakoneve tona. Pra, le të kuptojmë më shumë rreth këtyre kafshëve të vogla.

Madhësia dhe pesha e miut të përdredhur

Ju duhet të imagjinoni se minjtë e përdredhur janë të vegjël dhe të lehtë, si çdo lloj tjetër miu. Ato janë mesatarisht 23 cm, por disa mund të arrijnë edhe 30 cm.

Bishti i tyre është gjithashtu mjaft i gjatë, duke mbuluar deri në 20 cm. Përveç kësaj, pesha e tij gjithashtu ndryshon, por një i rritur zakonisht peshon rreth 500 g

Shiko gjithashtu: Peshku me thikë klloun: dini karakteristikat e tij, riprodhimin dhe mënyrën e shumimit!

Sa kohë jeton një miu i përdredhur

Le të shkojmë direkt nëditët e tij të hershme, kështu që është më mirë të merrni minjtë e përdredhur nga një rritës. Minjve të rritur do t'ju duhet pak më shumë kohë për t'u mësuar me ju në krahasim me të miturit.

A mund ta lë miun tim nga kafazi?

Po! Është thelbësore që ta lironi kafshën tuaj për të paktën 30 minuta deri në 1 orë në ditë. Ai ndihet shumë rehat në shtëpinë e tij, por gjithashtu i pëlqen të vrapojë dhe të eksplorojë shtigje të reja përpara. Është shumë mirë t'i mprehësh shqisat.

A duhet të laj miun tim rrotullues?

Minjtë e përdredhur ia dalin shumë mirë me ujë dhe i duan shumë. Megjithatë, nuk ka nevojë të madhe për të larë miun. Përdredhësi është shumë i pastër, kështu që lajeni atë vetëm kur ka vërtet një arsye.

Gjithashtu, zgjidhni një shampo të përshtatshme për miun. Mos përdorni shampo dhe kondicioner për njerëzit, pasi kjo mund të shkaktojë probleme me flokët tek kafshët shtëpiake dhe mund të jetë e shtrenjtë në të ardhmen.

Miu i përdredhur mund të jetë shoqëruesi juaj!

Kujdesi për minjtë e përdredhur nuk kërkon shumë kohë, para apo punë. Por edhe kështu, kur zgjidhni të keni një kafshë shtëpiake, qoftë qen, mace, zog apo edhe minj, duhet të lini mënjanë disa orë për t'iu përkushtuar kujdesit për ta. Me fjalë të tjera, për t'i ushqyer, për të luajtur me ta, për të ndërruar ujë, ndër të tjera.

Aq sa minjtë janë të vegjël dhe nuk kanë nevojëkoha për të dalë nga shtëpia dhe për të ecur, kanë nevojë për pastrim në kafaze, ushqim dhe përkushtim. Meqë ra fjala, ata shkojnë shumë mirë në çift, gjë që është një pikë shumë e mirë, sepse nëse i lini vetëm, ata mund të argëtohen së bashku dhe nuk ju duhen domosdoshmërisht për këtë.

Pra, minjtë janë shumë të urtë dhe shoqërues. Edhe pse ata nuk jetojnë aq gjatë sa qentë apo macet, ato mund t'jua ndriçojnë jetën deri në tre vjet. Do të argëtoheni shumë, aq sa për të krijuar kujtime dhe kujtime të mrekullueshme.

pergjigje: jo shume per fat te keq. Shumica e njerëzve nuk e dinë këtë, por minjtë zakonisht jetojnë vetëm dy deri në tre vjet. Gjithashtu, mbani në mend se shumë minj fillojnë të zhvillojnë probleme pas një viti të jetës dhe për këtë arsye do të kenë nevojë për më shumë kujdes dhe vëmendje pas kësaj periudhe.

Karakteristikat vizuale të miut të përdredhur

Minjtë e përdredhur kanë veshë me madhësi mesatare (në raport me madhësinë e trupit të tyre) dhe një bisht shumë të gjatë. Ata kanë mustaqe të gjata dhe leshi i tyre është i butë dhe shumë i shoqërueshëm. Siç u tha, ato mund të konsiderohen si kafshë shtëpiake të vogla dhe lëvizin shumë shpejt.

Ka disa variacione që nuk kanë bisht (Manx), për shkak të mutacioneve gjenetike në trupin e tyre dhe të tjera që kanë veshë shumë të mëdhenj (Dumbo ).

Variantet e ngjyrave të miut Twister

Mijtë Twister vijnë në shumë ngjyra të ndryshme. Evolucioni i ka mbajtur ato në tone të ndryshme pallto, nga ngjyrat më të çelura si e bardha dhe grija deri te ngjyrat më të errëta si e zeza. Lloji ka më shumë se 20 ngjyra të ndryshme.

Megjithëse e rrallë, është gjithashtu e mundur që i njëjti mi të ketë edhe 3 ngjyra të shtresave!

Ngjyra e syve të tij gjithashtu ndryshon, dhe mund të jetë e zezë ose ndonjë ndryshim i nuancës së kuqe. Gjithashtu, disa minj kanë një sy të çdo ngjyre!

Sjellja e miut të përdredhur

Minjtë e përdredhur tregojnë njëmiqësore dhe aktive. Ata kanë nevojë për të paktën një orë lojë jashtë kafazit çdo ditë, por fillimisht duhet ta bëni mjedisin të sigurt. Mbajini dyert dhe dritaret të mbyllura dhe bllokoni të çarat në dysheme, pasi minjtë mund të kalojnë nëpër të çara në dukje të pakalueshme.

Përveç kësaj, ata janë të natës dhe kënaqen me aktivitet fizik. Ata gjithashtu mund të pëlqejnë lodrat, si copa tubash plastikë ose kuti kartoni.

Një kuriozitet është se femrat priren të jenë më aktive se meshkujt. Meshkujt janë zakonisht dembelë dhe të qetë, por të dy janë kafshë të dashura.

Seksimi dhe riprodhimi i miut të përdredhur

Riprodhimi midis këtyre minjve fillon rreth 60 ditët e jetës. Që nga ajo datë, ata janë në gjendje të riprodhojnë dhe gjenerojnë më shumë minj. Megjithatë, kjo nuk është shumë e zakonshme; Aktiviteti riprodhues fillon rreth moshës 5 muajshe.

Shtatzënia e femrës mund të zgjasë më së shumti deri në 25 ditë. Numri i këlyshëve mund të ndryshojë, por në përgjithësi, një pjellë do të ketë rreth 10 deri në 12 këlyshë. Një tjetër informacion i rëndësishëm: femrat shkojnë në vapë çdo 4 ose 5 ditë.

Kështu, ato mund të mbeten shtatzënë deri në dymbëdhjetë herë në vit, kështu që jini të vetëdijshëm për shëndetin e saj dhe jepni pushim nëse dëshironi kanë shumë mbeturina. Rekomandimi është rreth 5 litra në vit në mënyrë që të mos ketë komplikime në shëndetin e kafshës.

Ushqyerja e miut rrotullues

E keni blerë miun rrotullues dhe nuk dini çfarë ta ushqeni? Më poshtë do të shpjegojmë gjithçka që mund dhe i pëlqen të hajë këtij brejtësi gjithëngrënës, nga frutat deri te ushqehen. Lexo më tej për të mësuar më shumë!

Frutë për miun Twister

Minjtë shijojnë frutat e herëpashershme. Por kujdes: frutat kanë shumë sheqer dhe mund të shkaktojnë probleme shëndetësore, ndaj duhen ofruar në sasi të vogla. Është më mirë të ofroni fruta vetëm një herë në kohë, një ose dy herë në javë, kur mendoni se kafsha juaj meriton një kënaqësi.

Frutat që u lejohen atyre janë: manaferra, banane e pjekur, mollë, pjepër. , domate, rrush. Megjithatë, kushtojini vëmendje dozave, mirë? Mos harroni se ai tashmë ha kibble dhe është një kafshë shumë e vogël.Gjithashtu mos i ofroni banane jeshile kësaj kafshe pasi mund t'i prishë tretjen dhe ta bëjë të ndihet keq!

Perime për dredhëzën e miut

Perimet janë gjithashtu shumë të dashura për ta. Hudhra, kungulli, panxhari, karotat, lulelakra, bizelet dhe misri lejohen. Ashtu si me frutat, mos jepni ushqime të papërpunuara si patatet e papërpunuara ose perimet e dendura ngjitëse pasi ato mund të shkaktojnë mbytje. Gjithashtu, shmangni ofrimin e algave të detit dhe tofus, pasi ato mund të shkaktojnë probleme me zorrët.

Ushqime specifike për miun e përdredhur

Ashtu si çdo kafshë shtëpiake, minjtë e përdredhur mund të hanë ushqim specifik përminjtë. Ata janë në treg për një kohë dhe kanë të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme për funksionimin e duhur të trupit të tij.

Prandaj, është thelbësore që ushqimi të jetë ushqimi kryesor i brejtësit, duke siguruar që ai të ketë të gjitha lëndët ushqyese. kush ka nevojë. Ato mund të përmbajnë një përzierje të drithërave të plota si tërshëra, gruri, bizelet, farat e lulediellit dhe farat e lirit. Dhe më e mira nga të gjitha, ato nuk janë të shtrenjta dhe kanë një çmim shumë të volitshëm. Më poshtë po rendisim çmimin e këtyre racioneve, vazhdoni të lexoni!

Çmimi dhe kostot e përgjithshme për të pasur një mi përdredhës si kafshë shtëpiake

Meqenëse minjtë rrotullues janë shoqërues të shkëlqyeshëm për t'u pasur në shtëpi, ju mund të pyesni se çfarë shpenzimesh kërkohen, nga blerja e tyre deri te kostot për t'ju mbajtur rehat. Dhe përgjigja do t'ju bëjë shumë të qetë, sepse nuk i ofrojnë shumë kosto pronarit. Le të kuptojmë pak më shumë më poshtë.

Çmimi i mausit twister

Çmimet janë shumë të përballueshme, duke filluar nga 80 dollarë deri në 100 dollarë për maus. Mund të ketë ndryshime në varësi të lokalitetit dhe specieve, por nuk ka një ndryshim të tepruar nga çmimi i përmendur. Prandaj, ky është një avantazh i madh në krahasim me kafshët shtëpiake të tjera që janë më të shtrenjta (si qentë) dhe përshtaten brenda buxhetit tuaj.

Çmimi i ushqimit për miun rrotullues

Ushqimi do të varet nga marka dhe sasia e ofruar. Një qese e zakonshme prej 500 g ka një kosto mesatare prej20 deri në 50 dollarë realë dhe mund të zgjasë deri në dy javë. Është një çmim shumë i lirë në krahasim me kafshët shtëpiake të tjera si qentë apo macet, ku ushqimi mund të kushtojë deri në 3 herë më shumë. Shijojeni!

Çmimet e kafazit të minjve të përdredhur

Çmimet e kafazit ndryshojnë sipas madhësisë, përdorimit, sasisë dhe llojit të lodrave. Matja e një kafazi të madhësisë ideale me disa objekte për shpërqendrim, tallash dhe rroba, kostot janë rreth 200 deri në 300 dollarë realë.

Megjithatë, kafaze më të mëdha me shumë lodra, dekorime, rrota dhe pengesa për kërcimin dhe lojën e kafshëve shtëpiake mund të kushtojë më shumë dhe të arrijë 500 dollarë realë.

Shpenzime të tjera me miun rrotullues

Duhet të blini lodra, tallash dhe objekte të tjera që preferoni për miun tuaj. Megjithatë, këto nuk janë shpenzime të shtrenjta.

Për shembull, një paketë 1 kg tallash kushton rreth 20 dollarë. Lodrat, nga ana tjetër, mund të arrijnë rreth 50 dollarë realë, por ky shpenzim zakonisht bëhet vetëm kur duhet të zëvendësoni një artikull që është i konsumuar.

Si të montoni një kafaz për miun rrotullues

Minjtë e përkëdhelur, veçanërisht minjtë e përdredhur, kanë nevojë për një vend të caktuar për të qëndruar. Më pas, do të mësojmë pak më shumë rreth kafazeve për minjtë e përdredhur, si t'i montojmë ato, madhësinë e duhur, nënshtresat e nevojshme, kujdesin dhe lodrat që mund të shtohen për ta bërë atëmë i rehatshëm.

Madhësia e kafazit të minjve Twister

Kafazi më i mirë për minjtë tuaj është një kafaz teli – sa më i madh dhe më i gjatë aq më mirë pasi minjtë janë aktivë dhe duan të ngjiten. Kafazët e brejtësive nuk janë mjaftueshëm të mëdhenj.

Kafazi i minjve të përdredhur duhet të jetë së paku 90 cm i gjatë, 60 cm i thellë dhe 150 cm i lartë. Dyshemeja duhet të jetë e fortë në vend të telit, për të mos u kapur dhe lënduar këmbët ose gjymtyrët tuaja.

Nuk duhen përdorur kafaze qelqi të stilit akuariumi sepse ajrimi nuk është mjaftueshëm i mirë. Përveç kësaj, minjtë kanë nevojë edhe për një fole apo shtrat, si p.sh. një kuti kartoni me veshje letre të copëtuar do të ishte ideale.

Ata gjithashtu pëlqejnë një shtrat të varur për t'u varur në kafaz, i cili mund të bëhet lehtësisht me një peshqir të vjetër apo materiale të ngjashme.

Foragjere ose substrate për kafazin

Përveç kafazeve që janë shtëpia e tyre, ku ushqehen, flenë dhe argëtohen, shumë njerëz ndajnë tallashin për të fokusuar kafazin dhe për ta bërë mjedisin më të komod .

Është shumë e rëndësishme që kafazet e minjve të përdredhur të vishen me tallash në mënyrë që të ndihen mirë dhe ngrohtë. Tallashi është shumë i lirë, nuk peshon dhe mund të ndryshohet lehtësisht, kur është e nevojshme.

Është e rëndësishme të kontrolloni rekomandimin dhe origjinën e tallashit të përdorur, sepse nëse nuk vjen nga druri i trajtuar ose nëse ka shumëpluhuri, mund t'i dëmtojë ata dhe gjithashtu mjedisin në të cilin ndodhet kafazi. Një këshillë e mirë është të lani tallashin dhe ta vendosni në diell për t'u tharë përpara se ta vendosni në kafaz.

Lodra, aksesorë dhe objekte

Ka disa lloje lodrash që mund të ofroni miu juaj i vogël, i dha topa për të vrapuar pas, si pengesa në rrugën që ai të kërcejë. Atij i pëlqen të sfidohet.

Mund të vendosen brenda ose jashtë kafazit. Kështu, ka disa lloje kafazesh që mund të ndryshojnë në dekorim, nëse kanë lodra të brendshme, rrota, nëse ndajnë me minjtë e tjerë ose nëse jetojnë vetëm në to.

Minjtë e përdredhur gjithashtu duan të vrapojnë me rrota për të ushtruar. Gjithashtu ju mund ta inkurajoni atë të luajë me ju. Mësohuni me të si një qenush dhe do të jetë një shok i shkëlqyer loje!

Shiko gjithashtu: Frutat për kanarinat belge: shikoni se si të kujdeseni për dietën e kafshës suaj!

Kujdesi për kafazin e miut të përdredhur

Kujdesi kryesor është të mos e lini kafazin e miut tuaj në diell. Ata janë shumë të ndjeshëm ndaj dritës së diellit dhe nuk ndihen mirë kur janë shumë të nxehtë. Kërkoni një vend të përshtatshëm në hije.

Ata duhet të jenë në vende të ajrosura dhe gjithmonë duhet të jenë të pastra. Siç u përmend, minjtë e përdredhur janë krijesa të pastra dhe nuk u pëlqejnë shumë papastërtitë.

Pyetjet e bëra shpesh në lidhje me miun rrotullues

Ka ende disa pika të rëndësishme në lidhje me miun rrotullues që duhet t'i trajtojmë. Do minjtëtransmetojnë sëmundje? Përveç kësaj, le të kuptojmë pak më shumë për kujdesin dhe personalitetin e tij.

A mund të transmetojë sëmundje miu i përdredhur?

Për një kafshë kaq shpesh të lidhur me kanalizime dhe kosha plehrash, minjtë janë në fakt goxha të pastër. Ata shpenzojnë disa orë në ditë duke u kujdesur për veten dhe duke u kujdesur për të tjerët është një përvojë e lidhjes shoqërore, ndonjëherë duke kaluar në modalitetin ekstrem të kujdesit si një akt mbizotërimi ndaj një anëtari të familjes.

Minjtë Twister gjithashtu kanë hundë të ndjeshme dhe janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj erëra të pakëndshme që mund të shkaktojnë vështirësi në frymëmarrje. Nëse keni minjtë e përkëdhelur, merrni parasysh përfshirjen e një pjate uji me kapëse (lloji që shitet për zogjtë) si dhe një shishe uji. Ka të ngjarë të vëzhgoni minjtë tuaj të ulur në buzë dhe duke u larë në ujë.

A janë të dashur minjtë e përkëdhelur?

Në natyrën e egër, minjtë jetojnë në grupe familjare dhe minjtë e përkëdhelur nuk duhet të jenë të ndryshëm. Ata kanë nevojë për shoqëri, kështu që është më mirë t'i vendosni në çifte ose më shumë.

Në natyrë, minjtë priren të jetojnë në grupe me rreth pesë individë, por ata shpesh jetojnë në afërsi të familjeve të tjera të minjve. Ata gjithashtu fillojnë të duan shoqërinë njerëzore (ju, në këtë rast) dhe do t'i përgjigjen thirrjeve tuaja.

Por shumë nga gatishmëria e tyre për të pranuar njerëzit do të vijë nga kjo.
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson
Wesley Wilkerson është një shkrimtar i arrirë dhe dashnor i pasionuar i kafshëve, i njohur për blogun e tij depërtues dhe tërheqës, Animal Guide. Me një diplomë në Zoologji dhe vite të kaluara duke punuar si studiues i jetës së egër, Wesley ka një kuptim të thellë të botës natyrore dhe një aftësi unike për t'u lidhur me kafshët e të gjitha llojeve. Ai ka udhëtuar shumë, duke u zhytur në ekosisteme të ndryshme dhe duke studiuar popullatat e tyre të ndryshme të kafshëve të egra.Dashuria e Ueslit për kafshët filloi në një moshë të re, kur ai kalonte orë të panumërta duke eksploruar pyjet pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë, duke vëzhguar dhe dokumentuar sjelljen e specieve të ndryshme. Kjo lidhje e thellë me natyrën nxiti kureshtjen dhe përpjekjen e tij për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e egër të cenueshme.Si një shkrimtar i arrirë, Wesley ndërthur me mjeshtëri njohuritë shkencore me tregimet magjepsëse në blogun e tij. Artikujt e tij ofrojnë një dritare në jetën magjepsëse të kafshëve, duke hedhur dritë mbi sjelljen e tyre, përshtatjet unike dhe sfidat me të cilat përballen në botën tonë gjithnjë në ndryshim. Pasioni i Wesley-t për mbrojtjen e kafshëve është i dukshëm në shkrimet e tij, pasi ai rregullisht trajton çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, shkatërrimi i habitatit dhe ruajtja e jetës së egër.Përveç shkrimit të tij, Wesley mbështet aktivisht organizata të ndryshme të mirëqenies së kafshëve dhe është i përfshirë në nismat e komunitetit lokal që synojnë promovimin e bashkëjetesës midis njerëzvedhe kafshë të egra. Respekti i tij i thellë për kafshët dhe habitatet e tyre reflektohet në angazhimin e tij për të promovuar turizmin e përgjegjshëm të kafshëve të egra dhe për të edukuar të tjerët për rëndësinë e mbajtjes së një ekuilibri harmonik midis njerëzve dhe botës natyrore.Nëpërmjet blogut të tij, Animal Guide, Wesley shpreson të frymëzojë të tjerët që të vlerësojnë bukurinë dhe rëndësinë e kafshëve të egra të larmishme të Tokës dhe të ndërmarrin veprime në mbrojtjen e këtyre krijesave të çmuara për brezat e ardhshëm.